И покрај полициските блокади Министерството за финансии доби боја


Шарената револуција го обои Министерството за финансии, меѓутоа патот на демонстрантите до оваа институција не беше лесен. Откако се упатија од Специјалното обвинителство кон Министерството, беа соочени со кордони специјалци и водени топови. Сите премини до нивната цел, беа блокирани, по што демонстрантите се поделија во групи и се обидоа да се пробијат преку подземните гаражи, меѓутоа повторно без успех. Специјалците ги блокираа и влезовите на станбените згради и не ги пропуштаа ниту демонстрантите ниту станарите. На денешниот протест, граѓаните го искажаа своето незадоволство од новото задолжуање на Владата преку еврообврзницата во износ од 650 милиони евра. Протестот се одвиваше под паролата: Нема правда додека јавниот долг вртоглаво расте. Барањата на „шарените“ се: Оставка од актуелната власт и формирање на експертска преодна влада која ќе спроведе избори. Во меѓувреме на социјалните мрежи циркулира и петиција против задолжувањето.
| | веќе видена | слични

Министерството за внатрешни работи денеска обвини дека за насилствата на вчерашните протести на „Шарената револуција“ се виновни учесниците на протесот, кој не бил најавен. Според МВР, група од 50 до 60 граѓани организирани од граѓанското движење „Протестирам“ започнале со ненајавен протест пред Министерството за финансии. „Откако беа блокирани демонстрантите на улица Македонија, истите се поделени во групи повеќе пати се обидоа да го пробијат кордонот кај гратски ѕид со туркање и влечење на полициските службеници поставени во кордонот“, велат од МВР. Во врска со протестите реагираше и Министерството за финансии, откако на фасадата на зградата на министерството беа фрлени неколку балони со боја. „Министерството за финансии го почитува неприкосновеното право на граѓаните за мирен протест, но го осудува вандалското однесување на поединци кои оштетуваат државен имот изграден со парите на граѓаните“, велат од министерството. На протестот, Единицата за брзо распоредување ги затвори сите приоди кон Министерството ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Од страна на полициските службеници ангажирани на вчерашниот протест, во ниту еден момент не беа употребени средства за присилба или димни и шок бомби, велат од МВР во денешното соопштение упатено до јавноста. Оттаму информираат дека вчера во 16:30 часот, група од 50 до 60 граѓани организирани од граѓанското движење „Протестирам“ започнале со ненајавен протест на улица Даме Груев поточно пред Министерството за финансии. Од 19:45 часот, пред СЈО имаше собир на граѓани од т.н. Шарена револуција кои се упатија кон улица Даме Груев со цел да им се приклучат на другата група поставена пред Министерството за Финанси, при што беше поставен кордон на улица Македонија за да не се дозволи движење према Министерството. Откако беа блокирани демонстрантите на улица Македонија, истите се поделени во групи повеке пати се обидоа да го пробијат кордонот кај гратски ѕид со туркање и влечење на полициските службеници поставени во кордонот. Во 21:30 часот, групата демонстранти пред Министерството за финанси се упати кон улица ...
| | веќе видена | слични
5 копии

На 11.06.2016 г. (понеделник) во 16:30 часот, група од 50 до 60 граѓани организирани од граѓанското движење „Протестирам“ започнаа со ненајавен протест на улица Даме Груев поточно пред Министерството за финансии. МВР денес испрати детално соопштение, но и видео материјали, каде јасно може да се види како постапуваше македонската полиција за време на насилните протести. Од 19:45 часот, пред СЈО имаше собир на граѓани од т.н. Шарена револуција кои се упатија кон улица Даме Груев со цел да им се приклучат на другата група поставена пред Министерството за Финанси, при што беше поставен кордон на улица Македонија за да не се дозволи движење према Министерството. Откако беа блокирани демонстрантите на улица Македонија, истите се поделени во групи повеке пати се обидоа да го пробијат кордонот кај гратски ѕид со туркање и влечење на полициските службеници поставени во кордонот. Во 21:30 часот, групата демонстранти пред Министерството за финанси се упати кон улица Македонија, при што со употреба на физичка сила кон ...
| | веќе видена | слични

Дел од активистите сметаат дека власта, преку полицијата, демонстрира сила за да ги заплаши граѓаните и да ги премиси од намерата да се приклучат на Шарената револуција. Протестите во најголем дел поминуваа мирно, а до судири со полицијата доаѓаше само кога движењето на демонстрантите беше спречено. На последниот протест, полицијата блокираше станбени згради и не дозволуваше да поминат ниту демонстранти, ниту станари, со објаснување дека е загрозена нивната безбедност. Министерот за внатрешни, Митко Чавков, соопшти дека проценките за обезбедување на објекти од витална важност се во надлежност на СВР Скопје. До сега, најобезбедуваната зграда на протестите беше седиштето на ВМРО- ДПМНЕ, кое и покрај неколкуте обиди на демонстрантите, „се спаси“ од боја. Меѓутоа Чавков, тврди дека партиското седиште никогаш не било обезбедувано. Спречувањето на движење на мирни протести е кривично дело, но доколку постои проценка за загрозена безбедност, таа мора детално да биде објаснета – вели Неда Чаловска од Хелсиншкиот ...
| | веќе видена | слични

Министерството за внатрешни работи демантира дека вчера полициските службеници ангажирани на протестот на „Шарена револуција“ употребиле средства за присила или димни и шок-бомби.Од МВР велат дека група од 50 до 60 граѓани вчера во 16.30 часот почнале со ненајавен протест пред Министерството за финансии, а потоа во 19.45 им се приклучила друга група, која дошла од пред СЈО. „Откако беа блокирани демонстрантите на улица Македонија, истите се поделени во групи и повеќепати се обидоа да го пробијат кордонот кај Градски ѕид, со туркање и со влечење на полициските службеници поставени во кордонот. Во 21.30 часот, групата демонстранти пред Министерството за финанси се упати кон улица Македонија, при што со употреба на физичка сила кон полицискиот кордон успеа да го пробие кордонот. По пробивањето на кордонот, демонстрантите дејствуваа со боја и фрлија пиротехнички средства (факел) кон Министерството“, велат од МВР. /META
| | веќе видена | слични

МВР соопшти дека на синоќешните протести на граѓанското движење „Протестирам“, полициските службеници во ниту еден момент не употребиле средства за присилба или димни и шок бомби. „Ги демантираме гласините од некои медиуми каде што пишуваше дека полицијата употребила димни бомби​ ​и​ ​други​ ​средства​ ​за​ ​присилба“, тврди МВР.
| | веќе видена | слични

Полицијата информираше дека не употребила димни бомби на вчерашниот протест и ги обвини демонстрантите за напад врз полицикси службеници. (adverts) Во продолжение интегрален текст од соопштението на МВР: На 11.06.2016 г. (понеделник) во 16:30 часот, група од 50 до 60 граѓани организирани од граѓанското движење „Протестирам“ започнаа со ненајавен протест на улица Даме Груев поточно пред Министерството за финансии. Од 19:45 часот, пред СЈО имаше собир на граѓани од т.н. Шарена револуција кои се упатија кон улица Даме Груев со цел да им се приклучат на другата група поставена пред Министерството за Финанси, при што беше поставен кордон на улица Македонија за да не се дозволи движење према Министерството. Откако беа блокирани демонстрантите на улица Македонија, истите се поделени во групи повеке пати се обидоа да го пробијат кордонот кај гратски ѕид со туркање и влечење на полициските службеници поставени во кордонот. Во 21:30 часот, групата демонстранти пред Министерството за финанси се упати кон улица ...
| | веќе видена | слични

Во 21:30 часот, групата демонстранти пред Министерството за финанси се упати кон улица Македонија, при што со употреба на физичка сила кон полицискиот кордон успеа да го пробие кордонот. По пробивувањето на кордонот, демонстрантите делуваа со боја и На 11.06.2016 г. (понеделник) во 16:30 часот, група од 50 до 60 граѓани организирани од граѓанското движење „Протестирам“ започнаа со ненајавен протест на улица Даме Груев поточно пред Министерството за финансии. Од 19:45 часот, пред СЈО имаше собир на граѓани од т.н. Шарена револуција кои се упатија кон улица Даме Груев со цел да им се приклучат на другата група поставена пред Министерството за Финанси, при што беше поставен кордон на улица Македонија за да не се дозволи движење према Министерството. Откако беа блокирани демонстрантите на улица Македонија, истите се поделени во групи повеке пати се обидоа да го пробијат кордонот кај гратски ѕид со туркање и влечење на полициските службеници поставени во кордонот. Во 21:30 часот, групата ...
| | веќе видена | слични

Министерството за внатрешни работи преку соопштение, фотографија на полицаец исфарбан во боја и видео посочува дека на синоќешниот протест пред Министерството за финансии “продолжиле нападите на полицијата од страна на опозицијата“ На 11.06.2016 г. (понеделник) во 16:30 часот, група од 50 до 60 граѓани организирани од граѓанското движење „Протестирам“ започнаа со ненајавен протест на улица Даме Груев поточно пред Министерството за финансии. Од 19:45 часот, пред СЈО имаше собир на граѓани од т.н. Шарена револуција кои се упатија кон улица Даме Груев со цел да им се приклучат на другата група поставена пред Министерството за Финанси, при што беше поставен кордон на улица Македонија за да не се дозволи движење према Министерството. Откако беа блокирани демонстрантите на улица Македонија, истите се поделени во групи повеке пати се обидоа да го пробијат кордонот кај градски ѕид со туркање и влечење на полициските службеници поставени во кордонот. Во 21:30 часот, групата демонстранти пред Министерството за финанси ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

УХМР за утре најавува сончево и потопло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец.Минималните температури од ...
сите 305 | | | веќе видена

Дали се знаеше дека Боки 13 рекетира и заработува милиони. Да, Зоран Заев и СДСМ го знаеа тоа со години, како и Финансиската полиција, и молчеле затоа што ...
сите 60 | | | веќе видена

Владата на денешната седница ја разгледа Информацијата за формирање меѓуресорска работна група за обезбедување натамошен квалитетен развој и имплементација на ...
сите 80 | | | веќе видена

Шефицата на европската дипломатија, Федерика Могерини изјави дека прашањето за проширувањето на ЕУ на Западен Балкан е прашање на помирување и обединување на ...
сите 85 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 137 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 102 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

И покрај полициските блокади Министерството за финансии доби боја

Од:
До кого (е-маил):
Порака: