Камерон се повлекува во среда, нов британски премиер Тереза Меј


Британската министерка за внатрешни работи Тереза Меј ќе стане премиерка во среда, објави во понеделникот премиерот на заминување Дејвид Камерон, челник на владејачката Конзервативна партија и најави дека истиот ден тој ќе поднесе оставка, како што вети откако на референдумот од 23-ти јуни Британците се определија за истапување од Европската унија, на што тој се противеше. Според Дејвид Камерон, тој на 13-ти јули, откако претходно во вторникот ќе ја има последната седница на владата, ќе ја одржи вообичаената 30-минутна серија прашања и одговори во парламентот по што на кралицата ќе ѝ ја поднесе својата оставка „за да имаме премиер до средата вечер“. „Потоа очекувам дека ќе заминам во Бакингемската палата и ќе ја предложам оставката. Ќе имаме нова премиерка во оваа зграда зад мене во среда навечер“, изјави Камерон за новинарите пред својата резиденција на Даунинг стрит 10. Тереза Меј е единствената кандидатка за негов наследник на чело на владејачката Конзервативна партија, а со самото тоа и за премиер, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Се надевам дека тој својата задача ќе ја разбере во насока дека Вепика Британија треба да одржува разумни односи со ЕУ, а исто така и со Германија, додаде Штајнмаер Германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер изјави дека одлуката на британската премииерка Тереза Меј да го назначи Борис Џонсон за министер за надворешни работи покажува дека таа работи на тоа Велика Британија да излезе од Европската унија. - Тоа го гледаме како јасен сигнал дека новата британска премиерка ќе ги почитува резултатите од референдумот и оти ќе дојде до напуштање на ЕУ, рече Штајнамер за германската телевизија Цет-Де-Еф. Германскиот министер за надворешни работи изјави дека Џонсон е итар политичар со доволно искуство. - Се надевам дека тој својата задача ќе ја разбере во насока дека Вепика Британија треба да одржува разумни односи со ЕУ, а исто така и со Германија, додаде Штајнмаер. Тереза Меј, пак, изјави дека на Велика Британија и е потребно време да се подготви за преговорите за брегзит. - Велика Британија се ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Официјален Лондон нема да го активира член 50 од Лисабонскиот договор за раздружување со ЕУ се додека не биде усогласен заедничкиот пристап на цела Велика Британија во врска со Брегзитот, најави денеска премиерката Тереза Меј. По разговорот со шкотскиот министер Никола Стерџон, кој изнаоѓа начини да ја задржи Шкотска во рамки на ЕУ, меј кажа дека го посакува надобриот исход за целата држава, пренесоа британските медиуми. -Имам волја да ја сослушам опозицијата, бев многу јасна во раговорот со министерот задолжен за Шкотска дека сакам сите да бидат вклучени во разговорите, рече премиерката. „Формирањето единствен пристап за преговорите е од голема важност“, наведе таа.
| | веќе видена | слични
3 копии

Двете се свештенички ќерки, двете се амбициозни и трудољубиви. Меѓу германската канцеларка и британската премиерка се можни многу паралели. Колку тоа ќе им помогне во преговорите, анализира Дојче веле . Лесно е повлекување паралели меѓу двете шефици на влади. И Меркел и Меј на власт во своите конзервативни партии се дојдени сочекувајќи исход од доминантно машка борба. Ангела Меркел остана последна во рингот откако во 1999. година канцеларот Хелмут Кол и неговиот најверојатен наследник Волфганг Шојбле паднаа како жртви во скандалот со донации за Христијанско демократската унија. Така Меркел во април 2000. година дојде на чело на ЦДУ. Како своевремено и Маргарет Тачер, првата жена во историјата на чело на британската влада, и Меркел и Меј често биле оценувани за аутсајдерки, па морале со огромен труд и големи амбиции да се изборат во сексистичките, привилегирани и традиционално ориентирани политички институции. Во тоа секако на Маргарет Тачер и на Ангела Меркел им помогна тоа што двете се стекнале со дипломи ...
| | веќе видена | слични

Британскиот премиер Тереза ​​Меј изјави дека нејзината влада нема да го активира член 50 од Лисабонскиот договор, кој официјално ги уредува преговорите за напуштање на ЕУ, додека не се постигне заеднички британски пристап кон овој процес, пренесе Ројтерс. По состанокот со шкотскиот премиер Николас Старџн во Единбург, Меј изјави дека сака да постигне најдобар можен договор за целата земја. “Подготвена сум да ги сослушам сите варијанти и денес сосема јасно кажав на премиерката дека сакам шкотската Влада да е целосно ангажирана во дискусиите . Веќе реков дека нема да го активирам член 50 додека не проценам дека имаме британски пристап и цели во преговорите. Сметам дека е важно тоа да се воспостави пред да се активираат член 50 “, изјави Меј. Шкотската премиерка Николас Старџн изјави дека ако Шкотланѓаните побараат да гласаат на вториот референдум за независност од Британија, британската влада би погрешила, ако одлучи да го блокира. “Сметам дека би било незамисливо за кој и да е премиер да се обиде да спречи ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер изјави дека одлуката на британскиот премииер Тереза Меј да го назначи Борис Џонсон за министер за надворешни работи покажува дека таа работи на тоа Велика Британија да излезе од Европската унија. - Тоа го гледаме како јасен сигнал дека новиот британски премиер ќе ги почитува резултатите од референдумот и оти ќе дојде до напуштање на ЕУ, рече Штајнамер за германската телевизија Цет-Де-Еф. Германскиот министер за надворешни работи изјави дека Џонсон е итар политичар со доволно искуство. - Се надевам дека тој својата задача ќе ја разбере во насока дека Вепика Британија треба да одржува разумни односи со ЕУ, а исто така и со Германија, додаде Штајнмаер.
| | веќе видена | слични

Лесно е повлекување паралели меѓу двете шефици на влади. И Меркел и Меј на власт во своите конзервативни партии се дојдени очекувајќи исход од доминантно машка борба. Како што анализира Дојче Веле , Ангела Меркел остана последна во рингот откако во 1999. година канцеларот Хелмут Кол и неговиот најверојатен наследник Волфганг Шојбле паднаа како жртви во скандалот со донации за Христијанско демократската унија. Така Меркел во април 2000. година дојде на чело на ЦДУ. Како своевремено и Маргарет Тачер, првата жена во историјата на чело на британската влада, и Меркел и Меј често биле оценувани за аутсајдерки, па морале со огромен труд и големи амбиции да се изборат во сексистичките, привилегирани и традиционално ориентирани политички институции. Во тоа секако на Маргарет Тачер и на Ангела Меркел им помогна тоа што двете се стекнале со дипломи од областа на природните науки, а на германската канцеларка и на Тереза Меј тоа што двете се ќерки на протестантски свештеници. Покрај овие, помалку важни паралели, Меркел и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Германскиот министер за финансии додаде дека телефонски ќе разговара со Хамонд, кој новата премиерка Тереза Меј го именуваше за министер за финансии. Изјавата на британскиот министер за финансии Филип Хамонд дека финансиските услуги треба да го задржат пристапот до единствениот пазар на ЕУ е разумна, оцени неговиот германски колега Волфганг Шојбле. Германскиот министер за финансии додаде дека телефонски ќе разговара со Хамонд, кој новата премиерка Тереза Меј го именуваше за министер за финансии. Шојбле рече и дека Групата 20 (Г20), чии министри за финансии идната недела ќе се состанат во Кина, е одлучна да ги запре негативните ефекти од конечното излегување на Велика Британија од Европската унија.
| | веќе видена | слични
3 копии

Велика Британија се надева дека ќе води позитивна преговори со ЕУ за отцепувањето од Алијансата, но има потреба од време да се подготви, изјави новата британска премиерка Тереза ​​Меј. Меј се соочува со тешка задача оти треба да го договори излегувањето на Велика Британија од ЕУ по решението за напуштање кое беше изгласано на референдум на 23 јуни. – Британската премиерка објасни дека ќе ни треба одредено време да се подготвиме за преговорите, изјави портпаролката на Меј и додаде дека Меј изразила пред Јункер надеж дека преговорите ќе се водат „во конструктивен и позитивен тон“.
| | веќе видена | слични

Францускиот претседател Франсоа Оланд при традиционалното 14 јулско интервју, ја повика Тереза Меј, новата британска премиерка да ги започне колку што е можно побрзо преговорите за излез на Обединетото кралство од Европската Унија, јавува дописникот на МИА од Париз. Во интервјуто, францускиот претседател осврнувајќи се на економската ситуација во земјата изрази оптимизам затоа што, според него, економијата е во подобра ситуација, има реприза на активностите, но ситуацијата останува кревка, посебно поради Брекзит. Тој притоа нагласи дека ќе направи се за Брекзит да нема последици за Франција, повикувајќи ја Тереза Меј, новата британска премиерка да ги започне колку што е можно побрзо преговорите за излез на Обединетото кралство од Европската Унија. Осврнувајќи се на безбедносната ситуација во земјата, Оланд најави дека вонредната состојба нема да биде продолжена, иако, терористичките закани се и понатаму големи. Поради тоа, планот Вижипират останува во сила, но бројот на француските војници ангажирани во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

УХМР за утре најавува сончево и потопло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец.Минималните температури од ...
сите 305 | | | веќе видена

Дали се знаеше дека Боки 13 рекетира и заработува милиони. Да, Зоран Заев и СДСМ го знаеа тоа со години, како и Финансиската полиција, и молчеле затоа што ...
сите 60 | | | веќе видена

Владата на денешната седница ја разгледа Информацијата за формирање меѓуресорска работна група за обезбедување натамошен квалитетен развој и имплементација на ...
сите 80 | | | веќе видена

Шефицата на европската дипломатија, Федерика Могерини изјави дека прашањето за проширувањето на ЕУ на Западен Балкан е прашање на помирување и обединување на ...
сите 85 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 137 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 102 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Камерон се повлекува во среда, нов британски премиер Тереза Меј

Од:
До кого (е-маил):
Порака: