Паје го прокоментира стартот над Роналдо

Португалија ја освои европската титула, но навивачите на оваа репрезентација нема да го заборават стартот на Димитри Паје кој беше кобен за Кристијано Роналдо и кој ги остави Португалците без својот најдобар фудбалер по само 25 минути игра во финалето против Франција. Французинот не беше санкциониран од судијата Марк Клатенбург, што според дел од фановите беше погрешна одлука, но самиот тој по натпреварот изјави дека немал намера да го повреди Роналдо. – Тоа беше обичен старт и ништо повеќе од тоа. Успеав да ја одземам топката и ненамерно го повредив, не е природно за мене да бидам лошо момче на теренот, во тоа сум сигурен, – изјавил францускиот репрезентативец по средбата. Дури и без Роналдо, Португалија на крајот победи, а ѕвездата на Реал Мадрид сега ќе треба да паузира за да ја санира повредата на коленото.
| | веќе видена | слични

Кристијано Роналдо речиси сигурно ќе го пропушти првиот официјален натпревар на Реал Мадрид во новата сезона против Севилја во европскиот Суперкуп на 9 август во Трондхајм поради повредата на Европското првенство во Франција. Роналдо после повредата нема направено детални прегледи на магнетна резонанца, па медиумите веднаш после финалето шпекулираа дека ќе мора да паузира само месец дена. Од лекарскиот тим на Реал Мадрид наведуваат дека иако немаат извршени детални лекарски прегледи, но според зборовите на главниот доктор Хозе Гонзалес, повредата на Роналдо е крајно сериозна бидејќи според тоа што го видел досега се работи за делумно кинење на предните вкрстени лигаменти. „Не можеме да знаеме колку е сериозна повредата додека не направи магнетна, но судејќи по тоа што го видов на ТВ, убеден сум дека се работи за делумно кинење на лигементите. Времето за рехабилитација кај ваквите повреди е до два месеци, но тоа е многу чувствутелен лигамент кој мора правилно да се третира. Оваа повреда дозволува трчање само ...
| | веќе видена | слични

Според клупскиот лекар на Реал Мадрид, Хосе Гонзалес, напаѓачот ќе биде надвор од теренот 6-8 недели Кристијано Роналдо речиси сигурно ќе го пропушти првиот официјален натпревар на Реал Мадрид во новата сезона против Севилја во европскиот Суперкуп на 9 август во Трондхајм поради повредата на Европското првенство во Франција. По дуелот со Димитри Паје португалскиот напаѓач остана со истегнат внатрешен лигамент на левото колено, повреда за која клупскиот лекар на Реал Мадрид предвидува отсуство од шест до осум недели. „Врз основа на сликите што ги видовме на телевизија, кои јасно покажуваат дека ногата надворешно ротира, а коленото претрпува траума што предизвика силна болка кај него, можеме да кажеме дека во најмала рака станува збор за делумно кинење на внатрешниот лигамент. Потребното време за рехабилитација е од шест до осум недели“, изјави Гонзалес, нагласувајќи дека за најпрецизна прогноза ќе треба лично да го прегледа. „Биологијата вели дека само за лекување на повредата се потребни две недели, а потоа ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Кристиано Роналдо на почетокот на финалето на ЕУРО се повреди после еден дуел со Дмитри Паје, па не беше во можност до крај да го доигра големото финале. Роналдо после повредата сеуште нема направено детални прегледи на магнетна резонанца, па медиумите веднаш после финалето шпекулираа дека ќе мора да паузира само месец дена. Сепак, се чини дека повредата на неговите лигаменти на коленото е посериозна и ќе мора подолго да отсуствува од терените. „Не можеме да знаеме колку е сериозна повредата додека не направи магнетна, но судејќи по тоа што го видов на ТВ, убеден сум дека се работи за делумно кинење на лигементите. Времето за рехабилитација кај ваквите повреди е до два месеци, но тоа е многу чувствутелен лигамент кој мора правилно да се третира. Оваа повреда дозволува трчање само десет дена после траумата, но играчот треба полека да се враќа во тренажен процес. Токму затоа следи долга пауза и мирување“, изјави доктор Хосе Гонзалез. Лекарите на португалската репрезентација потврија дека се работи за ваков тип ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Најдобриот светски фудбалер, Португалецот Кристијано Роналдо кој ја освои европската титула со својата репрезентација, заработи повреда на финалниот меч против Франција по еден дуел со Димитри Паје во шестата минута. Тој се обиде да го продолжи мечот но латералните лигаменти на неговото лево колено неможеа да ги издражат напорот и мораше да го напушти финалето во 25 минута со солзи во очите и разочаран што неможе да го одигра можеби најважниот натпревар во неговата кариера. Сепак во продолжение неговите другари од репрезентацијата стигнаа до толку посакуваниот гол во 109 минута и заслужено ја освоија европската титула. По деталните лекарки прегледи извршени ден по мечот укажаа дека тој има сериозна повреда на коленото и ќе мора да отсуствува повеќе од 30 дена и со тоа Роналдо ќе мора да го пропушти финалето на Суперкупот на Европа против Севилја. Сепак од лекарскиот тим на Реал Мадрид наведуваат дека тие сеуште немаат извршени детални лекарски прегледи, но според зборовите на главниот доктор Хозе Гонзалес, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Кристијано Роналдо претрпел делумно прекинување на лигаментите на коленото поради што би можел да отсуствува од тренинзите и до 5 месеци, пишуваат странските медиуми.Доколку овие сомнежи се потврдат Роналдо ќе го пропушти суперкупот на УЕФА во кој се среќаваат Реал Мадрид и Севиља, но и воведениот дел на фудбалската сезона 2016/17.Се додава дека португалскиот напаѓач не посетил болница по завршувањето на натпреварот против Франција во финалето на Европското првенство кога и се здоби со повредата, па потребно е да се направат уште тестови за да се воочи сериозноста на повредата на неговото лево колено.Роналдо бил приморан да го напушти тревникот во середината на првото полувреме од натпреварот за европски првак. Се обидел да продолжи да игра но поради големата болка го напуштил теренот на носилка.
| | веќе видена | слични

Еден од најконтраверзните играчи во минатото, најтрофејниот капитен на Манчестер Јунајтед, Рој Кин, смета дека победата и титулата на Португалија биле сепак добри, бидејки светот не сака да гледа како Роналдо повеќе плаче. Рој Кин е секогаш познат по неговите контроверзни ставови и изјави, а тоа го потврди и по освоената титула на Португалија. Кин ја прокоментира и повредата на Роналдо, кога Паје му налета бескомпромисно. „ Тоа беше убав старт, но Роналдо немаше среќа на овој натпревар и заработи повреда. Но сепак, добро е што Португалија стана европски шампион, за да не гледаме повеќе солзи од Роналдо, тоа не може да го издржат многумина “, констатираше Рој Кин. Рој Кин во минатото, соработуваше две сезони со Кристијано Роналдо во Манчестер Јунајтед, за подоцна во 2005 година да замине од Олд Трафорд.
| | веќе видена | слични

Селекцијата на Португалија ја освои првата европска шампионска титула, но и понатаму многу се говори за повредата на Кристијано Роналдо поради која асот на Реал Мадрид уште во првото полувреме мораше да го заврши финалниот меч против Франција. Се уште не е познато колку Кристијано ќе паузира, има различни информации од еден месец, па се до најцрни сценарија во кои се вели дека настрадале лигаментите. Повредата на напаѓачот настана при еден старт на Димитри Паје кој потоа посочи оти воопшто немал намера да му наштети на Португалецот, а свој коментар за истиот даде и Рој Кин. Легендата на Манчестер Јунајтед во свој стил за ИТВ Спорт посочи: -Несреќен случај, не е фаул. Тоа беше добар старт, за жал неговата нога настрада во моментот на стартот. Фудбалот е физичка игра. Среќни сме што победи, немаше да можеме да поднесеме повеќе солзи, -истакна Кин.
| | веќе видена | слични
2 копии

Најдобриот фудбалер на Португалија и капитен на репрезентацијата, Кристијано Роналдо, се здоби со повреда во финалето против Франција, по еден непромислен потег на Димитри Паје. Според првичните резултати од Португалија, на Роналдо му предвидуваа прво четири недели пауза, но сега тоа може да биде и нешто на подолго, иако уште не е официјално. Денеска во Португалија, во медиумите ударна вест е дека фудбалерот на Реал Мадрид ќе мора на операција и дека на теренот нема да присуствува дури до нова година, што е сигурно запрепастувачки ако се покаже информацијата како точна. Тој во една таква лимитирана ситуација, би пропуштил половина од сезоната во Реал Мадрид.
| | веќе видена | слични

Капитенот на португалската селекција која го освои трофејот на Европското првенсто во Франција, Кристијано Роналдо најверојатно ќе паузира пет месеци, а не еден како што беше најавено по првите мединцински прегледи. Роналдо повредата на левото колено по која мораше да ја напушти играта ја доби по дуелот со Дмитри Пајет на средината на теренот. Без разлика колку ќе паузира Роналдо, еден или пет месеци, ова ќе биде за него прва подолга пауза. Никогаш до сега во кариерата предводникот на „европските бразилци“ не паузирал поради потешка повреда. Олеснителна околност за Роналдо и неговиот клуб Реал Мадрид кој исто е засегнат од повредата е што е пред почеток на сезоната. И да отсуствува Португалецот пет месеци ќе биде фит за вториот дел од сезоната каде се кршат копјата за титулите во националните првенства и европските натпреварувања.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

УХМР за утре најавува сончево и потопло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец.Минималните температури од ...
сите 306 | | | веќе видена

Дали се знаеше дека Боки 13 рекетира и заработува милиони. Да, Зоран Заев и СДСМ го знаеа тоа со години, како и Финансиската полиција, и молчеле затоа што ...
сите 60 | | | веќе видена

Владата на денешната седница ја разгледа Информацијата за формирање меѓуресорска работна група за обезбедување натамошен квалитетен развој и имплементација на ...
сите 80 | | | веќе видена

Шефицата на европската дипломатија, Федерика Могерини изјави дека прашањето за проширувањето на ЕУ на Западен Балкан е прашање на помирување и обединување на ...
сите 85 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 137 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 102 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Паје го прокоментира стартот над Роналдо

Од:
До кого (е-маил):
Порака: