Орав: Нема се уште договор, но има одреден напредок во преговорите


Оптимизмот на Викторија Нуланд се преточи во извесно поместување на зациментираните позиции на пржинската маса- во кој дел – никој конкретно не кажува. По повеќе од три часа разговори евроамабасадорот Аиво Орав во името на преговарачите и амбасадорот на САД Џес Бејли – порача дека конкретен договор нема, но има поместување. Орав не одговори дали следните денови може да се очекува компромис. Неофицијално на маса иницијативите дошле од амбасадорскиот двоец – особено околу медиумските реформи. На маса е формирање на ново тело кое би ги мониторирало известувањата на медиумите, како и строгите изборните правила за известување во медиумите да важат 100 дена пред избори, а се разговарало и за предлогот на опозицијата за намалување на казните за медиуми кои се предвидени во законот за медиуми. Поместување имало и околку избирачкиот список. Неофицијално како предлог на маса е дополнително да им се даде простор на спорните галсачи од 40000 да докажат дека не се „фантоми“. Освен што ќе може лично да се пријават во ...
| | веќе видена | слични

Без конечен договор завршија и денешните преговори на партиските претставници во Пржино. По речиси петчасовни разговори не успеаја да го затворат единственото отворено прашање. Американскиот амбасадор Џес Бејли по завршувањето на преговорите рече дека имало извесен напредок и дека оставаат простор партиите во текот на викендот да размислат по однос на опциите на маса и веќе од следната недела преговорите да продолжат. Бејли рече и дека е оптимист дека кај партиите има политичка волја за решавање на отворените прашања, со цел Македонија да продолжи напред. Партиските претставници, по завршување на средбата не сакаа да дадат изјави за медиумите. Единствено претседателот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски денеска порача дека наскоро очекува исход од преговарачите во Пржино. Дека има само едно отворено прашање по завчерашната маратонска средба потврди и евроамбасадорот Аиво Орав без да конкретизира за што точно. Неофицијалните партиски брифинзи говорат дека копјата се кршеле околу ингеренциите на министерството за ...
| | веќе видена | слични

Во петокот, по шестчасовните разговори. претставниците на споменатите четири партии и во петокот не дадоа одговро за новинарите. Иако, не е прецизиран датумот за следните меѓупартиски преговори, најверојатно тие ќе продолжат во понеделник. Четирите најголеми парти во земјата ВМРО-ДПМНЕ претставувана од Никола Тодоров, СДСМ од Радмила Шекеринска, ДУИ од Артан Груби и ДПА од Имер Алиу и во петокот попладнето не успеаја да постигна договор на преговорите во резиденцијата на Европската унија за отворените прашања за решавање на политичката криза преку кредибилни избори, со покровителство на амбасадорите на ЕУ, Аиво Орав, и на САД, Џес Бејли, кои им порачаа на партиите викендов да ги разгледаат уште една и приближат ставовите околу единственото прашање кое деновиве е на преговарачката маса, она за ингеренциите на министерот за внатрешни работи. Во петокот, по шестчасовните разговори. претставниците на споменатите четири партии и во петокот не дадоа одговро за новинарите. Иако, не е прецизиран датумот за следните ...
| | веќе видена | слични

Претставниците на четирите партии потписнички на договорот од Пржино претпладнево во резиденцијата на Европската унија не се договорија за отворените прашања од пакетот за решавање на политичката криза преку кредибилни избори. Викендот што следи ќе паузираат, а со преговорите продолжуваат идната недела. Американскиот амбасадор Џес Бејли по завршувањето на преговорите изјави дека бил постигнат извесен напредок и најави дека разговорите ќе продолжат следната недела. – Имавме уште една добра сесија денеска. Постигнавме одреден напредок. Зборувавме за многу чувствителни прашања и одлучивме да им оставиме простор на партиите да размислат во текот на викендот. Ќе ги продолжиме разговорите следната недела. Останувам оптимист дека доколку постои политичка волја овие прашања може да се решат и дека Македонија ќе може да оди напред, рече Бејли. Тој посочи дека заедно со евроамбасадорот Орав сакаат да видат напредок и оти остануваат оптимисти дека тоа сеуште е можно и затоа е важно, вели,да им се даде и малку повеќе ...
| | веќе видена | слични

Амбасадорите на ЕУ Аиво Орав и на САД Џес Бејли им дадоа на партиите време уште викендов за да размислат околу единственото прашање кое деновиве е на преговарачката маса – за ингеренциите на министерот за внатрешни работи. По 6-часовни разговори претставниците на четирите политички партии на ВМРО-ДПМНЕ Никола Тодоров, на СДСМ Радмила Шекеринска, на ДУИ Артан Груби и на ДПА Имер Алиу и денеска заминаа од европската резиденција во Пржино без договор. Никој од нив не сакаше да даде изјава, единствено Бејли заедно со Орав излегоа пред новинарите со кратка изјава, но не дозволија прашања. Иако Бејли изрази оптимизам, сепак партиски извори велат дека ниту денеска немало никакво доближување на ставовите. СДСМ цврсто стои на ставот дека идниот министер за внатрешни работи во техничката влада мора да ги има сите ингеренции кои се одземени откако деновиве беа изгласани промени на Законот за внатрешни работи и за полиција со кои сите надлежности му се одземаат на министерот. ВМРО-ДПМНЕ пак и на денешните преговори ...
| | веќе видена | слични

Четирите најголеми парти во земјата ВМРО-ДПМНЕ претставувана од Никола Тодоров, СДСМ од Радмила Шекеринска, ДУИ од Артан Груби и ДПА од Имер Алиу и во петокот попладнето не успеаја да постигна договор на преговорите во резиденцијата на Европската унија за отворените прашања за решавање на политичката криза преку кредибилни избори, со покровителство на амбасадорите на ЕУ, Аиво Орав, и на САД, Џес Бејли, кои им порачаа на партиите викендов да ги разгледаат уште една и приближат ставовите околу единственото прашање кое деновиве е на преговарачката маса, она за ингеренциите на министерот за внатрешни работи. Во петокот, по шестчасовните разговори. претставниците на споменатите четири партии и во петокот не дадоа одговро за новинарите. Иако, не е прецизиран датумот за следните меѓупартиски преговори, најверојатно тие ќе продолжат во понеделник. „Разговаравме за чувствителни прашања, партиите викендов треба да ги разгледаат ставовите“, изјави кусо американскиот амабсадор Џес Бејли по средбата. И покрај ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Претставниците на политичките партии и денеска не постигнаа договор на преговорите што се одржаа во резиденцијата на Европската унија во Пржино во присуство на амбасадорите на ЕУ и на САД, Аиво Орав и Џес Бејли. Претставниците на политичките партии и денеска не постигнаа договор на преговорите што се одржаа во резиденцијата на Европската унија во Пржино во присуство на амбасадорите на ЕУ и на САД, Аиво Орав и Џес Бејли. Американскиот амбасадор Џес Бејли по завршувањето на преговорите изјави дека бил постигнат извесен напредок и најави дека разговорите ќе продолжат следната недела. - Имавме уште една добра сесија денеска. Постигнавме одреден напредок. Зборувавме за многу чувствителни прашања и одлучивме да им оставиме простор на партиите да размислат во текот на викендот. Ќе ги продолжиме разговорите следната недела. Останувам оптимист дека доколку постои политичка волја овие прашања може да се решат и дека Македонија ќе може да оди напред, рече Бејли. Тој посочи дека заедно со евроамбасадорот Орав сакаат да ...
| | веќе видена | слични

Преговорите во Пржино и денеска завршија без договор. И по 6 часа разговори амбасадорот на САД во земјава, Џес Бејли рече дека останува оптимист бидејќи има напредок. Преговорите ќе паузираат за време на викендот, а нова рунда се очекува следната недела. Сепак Бејли не откри дали и натаму конечиот договор го кочи само едно прашање. Според неофицијлни информации пак, политичките партии не можат да се договорат околу ингеренциите на министерот за внатрешни работи во преодната влада која најверојатно ќе се формира 100 дена пред изборите со можност тие да се одржат кон крајот на ноември годинава. Првиот човек на МВР Митко Чавков попладнево ги негираше информациите во јавноста. Тврди дека и покрај законските измени, сите ингеренции остануваат во рацете на министерот. Претставниците на политичките партии и денеска останаа без коментар. Засега нема официјални информации во кој правец се движат преговорите и за кои прашања има приближување на партиските ставови. И натаму е нејасно како ќе се прочистува избирачкиот ...
| | веќе видена | слични

Претставниците на политичките партии и денеска не постигнаа договор на преговорите кои во резиденцијата на Европската Унија во Пржино започнаа претпладнево во 11 часот. По завршувањето на преговорите помеѓу партиите, американскиот амбасадор, Џес Бејли изјави дека денеска имало извесен напредок и дека преговорите ќе продолжат од понеделник. Сепак, конечен договор засега нема. Во средата партиите се договорија за прашањата поврзани со избирачкиот список, преодната влада и медиумите, а единствено не постигнаа договор за ингеренциите кои треба да ги има министерот за внатрешни работи.
| | веќе видена | слични

Спорните 40 000 гласачи кои треба сами да се пријават бидејќи во спротивно ќе бидат избришани од Избирачкиот список, и оние 170 илјади иселеници кои ќе бидат ставени на посебен список само делумно ги решаваат проблемите поврзани со прочистувањето на списокот велат дел од невладините кои го следат изборниот процес. Од невладината Цивил велат дека имаат индикации дека и натаму се остава простор да се манипулира со гласовите на оние 170 илјади кои се во странство. Од невладината МОСТ пак велат дека за нив е нејасно како е дојдено до овие бројки и по кои критериуми се направени овие две категоризации на гласачи. Сепак нивниот став е дека: „Сите овие записи треба да бидат третирани еднакво и да бидат ставени на увид, со можност за бришење доколку не се потврдат. Ваквиот начин на третирање на бројките и преговарање за истите во никој случај нема да влее доверба во Избирачкиот список и поради тоа ДИК треба детално да ги објасни овие бројки и начинот на којшто е дојдено до нив“. ДИК за сега се уште без коемнтар како ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

УХМР за утре најавува сончево и потопло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец.Минималните температури од ...
сите 306 | | | веќе видена

Дали се знаеше дека Боки 13 рекетира и заработува милиони. Да, Зоран Заев и СДСМ го знаеа тоа со години, како и Финансиската полиција, и молчеле затоа што ...
сите 60 | | | веќе видена

Владата на денешната седница ја разгледа Информацијата за формирање меѓуресорска работна група за обезбедување натамошен квалитетен развој и имплементација на ...
сите 80 | | | веќе видена

Шефицата на европската дипломатија, Федерика Могерини изјави дека прашањето за проширувањето на ЕУ на Западен Балкан е прашање на помирување и обединување на ...
сите 85 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 137 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 102 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Орав: Нема се уште договор, но има одреден напредок во преговорите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: