ЛШ: „Црвено црните“ најавуваат голема борба со Динамо Загреб


Македонскиот шампион Вардар, во вторник, ќе ја започне новата натпреварувачка сезона. Вардар во второто квалификациски коло од Лигата на Шампионите на домашен терен ќе го пречека хрватскиот првак, Динамо Загреб. Вардар го доби најнепосакуваниот противник во оваа фаза од Лигата на Шампионите, Динамо Загреб, изминатите години најдобриот тим на просторите на поранешна Југославија, тим кој минатата сезона играше во главната фаза во елитното натпреварување. Динамо во однос на минатата сезона доживеа промена на тренерската функција, Зоран Мамиќ си замина, а на негово место дојде клупската легенда Златко Крањчар. За дуелот во Скопје не е јасно со каков состав ќе настапи новиот тренер, бидејќи за тројцата млади играчи, кои настапија на ЕУРО 2016 година (Пјаца, Рог, Чориќ), интерес покажува „половина“ Европа. „Динамо е добар тим, секоја година игра во ЛШ и Лига Европа. Динамо е најдобриот тим во регионот. Очекувам тежок меч, многу потежок од оној кој во минатата сезона го игравме против АПОЕЛ, Динамо е подобар тим ...
| | веќе видена | слични

Динамо Загреб има солидна предност од првиот натпревар против Вардар во 2. квалификациско коло од Лигата на шампионите, а на реваншот пред своите навивачи ќе се обиде со позитивен резултат да ја потврди победата од дуелот во Скопје. Тренерот Златко Крањчар уште по првиот натпревар призна дека Динамо правел грешки во одбраната поради кои македонскиот првак стигнуваше до големи шанси, а на денешната прес-конференција најави дека тоа нема да го дозволи на реваншот. – Вардар беше опасен во второто полувреме бидејќи ние им го дозволивме тоа. Секако дека поседуваат квалитет и го користеа просторот кој им се отвораше, но ние мораме да ги намалиме грешките во дефанзива. Од понеделник ќе работиме на тоа на тренинзите и сигурен сум дека нема да им дозволиме нешто слично на реваншот во Загреб, – изјавил Крањчар на денешниот прес со кој Динамо го најави почетокот на сезоната во хрватското првенство во чии рамки веќе в недела „модрите“ играат против Локомотива. Натпреварот меѓу Динамо и Вардар се игра во среда од 20:45 ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот фудбалски шампион е пред тешка задача во двомечот од 2. квалификациско коло на Лигата на шампионите. Динамо Загреб во Скопје славеше со 2:1, а Вардар ќе мора да ја анулира ваквата негатива, а доколку го направи тоа во третото коло ќе игра против Динамо Тбилиси или Алашкерт. Како што пренесува „Вардар Фанс“, избраниците на тренерот Седлоски во Загреб на „Максимир“ на патот кон остварување на целта ќе има поддршка од верните „Комити“. Тие како и секогаш кога е можно ќе патуваат за од трибините да дадат поддршка и крилја на вардаровите фудбалери. Тие во соопштението што предмалку го лиферуваа на нивната официјална страница велат: Навивачката група Комити, организира превоз за гостувањето во Загреб. Потребно е членска карта од Комити + 300 денари. Без членска карта нема да може да се патува со нас. Собир во 21:00ч. на Фонтана во Вторник(19.07.2016) Пријавување на бројот 078702571 секој ден! Членски ќе можете да купите по цена од 300 денари на Фонтана во парк во сабота, недела и понеделник од 19:00ч. ...
| | веќе видена | слични

Динамо Загреб полека почнува да размислува за следниот противник во Лигата на шампионите. Ваквото однесување на „модрите“ е благодарение на победата од 2:1, во првиот меч против Вардар во Скопје. Хрватскиот првак возвратниот меч го игра на „Максимир“ во Загреб, а тренерот Цицо Крањчар сака подобра игра на неговиот тим посебно во одбраната. „На првиот меч Вардар беше опасен во второто полувреме, а тоа беше така бидејќи ние тоа му го дозволивме. Секако дека имаат квалитет и затоа го искористија просторот кој им го оставивме. Мора да ги намалиме грешките во одбраната. Не смееме во реваншот да се случи Вардар да создаде толку многу шанси“, рече Крањчар. Стратегот на Динамо даде анализа и за следниот можен противник во елитната европска лига. Подобриот од двомечот меѓу Вардар и Динамо ќе игра со поуспешниот од дуелот меѓу Динамо Тбилиси и Алашкерт. Екипата од Тбилиси има предност од 2:0 по првата средба. „Динамо Тбилиси е голем клуб со традиција и многу освоени трофеи. Често пати давал и руски репрезентативци. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Нормално дека сум среќен, на најдобар можен начин ја отворив новата сезона и да продолжам во истиот ритам, изјави репрезентативецот на Хрватска Стрелецот на вториот погодок за Динамо (З), Марко Рог по натпреварот против Вардар изјави дека е среќен поради конечниот резултат, но додаде дека очекува тежок натпревар и на "Максимир". Сите сме среќни поради победата, мислам дека заслужено дојдовме до неа, а јас би сакал да им честитам на моите тимски колеги за прикажаната игра. Имаме убава предност пред реванш дуелот во Загреб. Покажавме дека сме подобар тим, но не очекува уште еден тежок натпревар, во кој, јас сум убеден, ќе го потврдиме пласманот во следната елиминациска рунда. Мојот погодок? Нормално дека сум среќен, на најдобар можен начин ја отворив новата сезона и да продолжам во истиот ритам, изјави репрезентативецот на Хрватска.
| | веќе видена | слични

Ниту добрата престава и игра на македонскиот првак Вардар пред повеќе од 10 000 гледачи на „Филип Втори“ во квалификациите за пласман во Лигата на Шампиони против Динамо Загреб не ја поправи нашата спортска (не)култура. „Црвено црните“ изгубија, но скапо ја продадоа својата кожа против тимот кој минатата сезона на „Максимир“ во групите од ЛШ го совлада финалистот од 2006 година, Арсенал. Во последните моменти од натпреварот кога „црвено црните“ притискаа за израмнувачки погодок дел од гледачите на јужна трибина заминаа, а претходно со свирежи го наградуваа секој потег на домашните играчи. Три, четири или пет минути ништо не се значајни во животот, но во фудбалот, за толку време можат да се променат многу работи, само, ако се верува во фудбалерите. Нажалост, играчите на Вардар немаа таква поддршка од трибините, освен од „Комитите“ кои навиваа коректно и цело време за својот тим. На крајот, најголема награда за фудбалерите на Вардар беше громогласниот аплауз кој го добија од гледачите кои останаа после ...
| | веќе видена | слични

Тимот од Загреб забележа победа од 2:1 во Скопје во првиот натпревар од 3. квалификациско коло за ЛШ Стативите ги спасија гостите, домашните немаа среќа. Гостите одиграа колку што им требаше, домашните покажаа желба и дрскост, што не беше доволно за избегнување пораз. „И да загубат, брат, само да видам дека се борат како вечерва, дека сакаат, дека не се откажуваат и по примен гол, дека не се влечат по терен“, споделуваше импресии момче со својот пријател додека ја напуштаа националната арена. Ова главно беа коментарите по првиот меч меѓу Вардар и Динамо Загреб во Скопје во кој, барем на трибините (северната) на „Филип Втори“ беше централна фигура Здравко Мамиќ. Хрватскиот првак, сепак, се потврди како фаворит во однос на македонскиот (не толку според играта особено во второто полувреме колку со крајниот исход) и направи голем исчекор за прогрес во Лигата на шампиони. „Модрите“ ги совладаа „црвено-црните“ со 2:1 во првиот меч од втората рунда квалификации, резултат што им обезбедува комфор пред реваншот по ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот фудбалски првак Вардар не беше надигран во првиот меч од 2. квалификациско коло во Лигата на шампионите, а сепак загуби од загрепски Динамо (1-2) пред околу 20.000 свои првирзаници кои на крајот демонстираната желба за успех на теренот иако имаа и киксови, ја наградија со аплаузи. Вардар по подолго време ги поднаполни добро за наши фудбалски состојби трибините на „Филип Втори“. За добрата посета вардаровите фудбалери им возврати со храбра и офанзивна игра, но беа казнети за почетничките грешки кои ги направи од поискусниот Динамо. Честиот учесник во Лигата на шампионите и Лига Европа не пропушти да ги казни грешките на „црвено-црните“ и лесно да си обезбеди предност од 2-0 по само половина час игра, која до крајот рутински и среќно ја сочува до крајот. Најпрво Немања Мијушковиќ во намерата да расчисти го измами голманот Томе Пачовски и топката заврши во вардаровата мрежа, а потоа вардаровата одбрана немаше решени за едноставната гостинска акција која Марко Рог ја круниса во втор гол. По оваа ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Вардар загуби од Динамо Загреб 1-2 (0-2) во првиот натпревар од второто квалификациско коло, во Лигата на шампионите. Македонскиот шампион во реваншот, кој ќе се одигра за една недела, ќе има тешка задача да избори пласман во наредната рунда. Вардар загуби, но не го заслужи поразот од Динамо. Вардар не ги искористи своите шанси, немаше ниту среќа, а сурово беше казнет за пропустите во одбраната. Динамо го контролираше првото полувреме и како резултат на таквата игра постигна два гола. Иако Вардар прв се закани преку Петковски во седмата и Асани во 15-та минута, играчите на хрватскиот шампион први се радуваа. Судани, во 22-та минута, проби по десната страна, успеа да нафрли, Мијушковиќ несмасно интерфенираше и наместо да исфрли ја смести топката зад грбот на Пачовски. Сеум минути подоцна Којашевиќ се ободе од 20-тина метри, но неговиот обид беше изблокиран. По половина час игра Динамо ја зголеми предноста, одново Судани проби по десната страна, нафрли кон Рог, кој непречен од никого од осум метри ја погоди ...
| | веќе видена | слични

Актуелниот шампион на Македонија, Вардар, ќе има тешка задача на реванш натпреварот на Максимир, против Динамо Загреб со оглед дека избраниците на Гоце Седлоски ќе мора да бркаат негатива од 1-2. Фудбалерот на Вардар, Дарко Велковски, очекувано е разочаран од резултатот, а, според него, големо влијание на психолошки план имаше раното водство на Динамо Загреб, кое беше голем удар за „црвено-црните“. „Динамо Загреб умешно ги искористи своите шанси. Ние не искористивме многу можности при контранападите, и со ваков резултат ќе ни биде многу тешка задачата на гостувањето во Загреб. Раното водство на противникот, и брзите два гола не „уништија“, но, сметам дека можеме да го елиминираме хрватскиот тим“ – изјави Дарко Велковски за ЕКИПА, по синоќешниот дуел на арената „Филип Втори. Со неговото влегување на теренот, на почетокот на второто полувреме, играта на Вардар како да „живна“, македонскиот шампион успеа да постигне еден гол, но не и комплетно да се врати резултатски во игра пред реваншот на „Максимир“.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

УХМР за утре најавува сончево и потопло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец.Минималните температури од ...
сите 305 | | | веќе видена

Дали се знаеше дека Боки 13 рекетира и заработува милиони. Да, Зоран Заев и СДСМ го знаеа тоа со години, како и Финансиската полиција, и молчеле затоа што ...
сите 60 | | | веќе видена

Владата на денешната седница ја разгледа Информацијата за формирање меѓуресорска работна група за обезбедување натамошен квалитетен развој и имплементација на ...
сите 80 | | | веќе видена

Шефицата на европската дипломатија, Федерика Могерини изјави дека прашањето за проширувањето на ЕУ на Западен Балкан е прашање на помирување и обединување на ...
сите 85 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 137 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 102 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЛШ: „Црвено црните“ најавуваат голема борба со Динамо Загреб

Од:
До кого (е-маил):
Порака: