„Шарените“ и СДСМ во обид да направат инцидент


2 копии

Не успеа обидот на таканаречените “шарени револуционери“ да исценираат инцидент за време на прославата на 26. роденден на владејачката ВМРО-ДПМНЕ во Музејот на ВМРО. Полицијата спречи еден од активистите на „Шарената револуција“ во обидот пушти транспарент од Камениот мост и со тоа да исценира инцидент. Според информациите од терен, предводници на групата биле директорот на Паркинзи на општина Центар (ПОЦ) Саша Богдановиќ, истакнатите активисти на шарената револуција Замир Мехмети, Павле Богоевски, синот на актерот Драган Спасов – Дац и други платеници на СОРОС. Тие се обидоа да направат инцидент и да ја испровоцираат полицијата која ги спречи. Целата случка се одвиваше на другата страна од Вардар, карши музејот на ВМРО каде лидерот на владејачката партија Никола Груевски имаше свое обраќање по повод 26 роденден на партијата.
| | веќе видена | слични
5 копии

Директорот на ПОЦ (Паркинзи на Општина Центар) и претседател на скопската организација на СДСМ Саша Богдановиќ – Српче, вчера беше дел од тимот кој имаше задача да исценира инцидент за време на прославата на 26-от роденден на ВМРО-ДПМНЕ. На Српче му се падна улогата да е носач на транспарентот и да го постави на камениот мост односно кејот на Вардар, нешто што шарените платеници на СДСМ не успеаја да го направат. Овие слободни активности Богдановиќ може комотно да ги извршува бидејќи како што дозна јавноста од протечени тајни документи низ медиумите, тој себеси си дели плати од по 2.000 евра. Богдановиќ исто така ја ужива и поддршката на партиските другари бидејќи ПОЦ функционира како партиска фирма на СДСМ во која фиктивно се вработува партискиот кадар кој деновиве мести знамиња и фрла со балони со боја низ Скопје.
| | веќе видена | слични

На Српче му се падна улогата да е носач на транспарентот и да го постави на камениот мост односно кејот на Вардар, нешто што шарените платеници на СДСМ не успеаја да го направат. Овие слободни активности Богдановиќ може комотно да ги извршува бидејќи како што дозна јавноста од протечени тајни документи низ медиумите, тој себеси си дели плати од по 2.000 евра. Богдановиќ исто така ја ужива и поддршката на партиските другари бидејќи ПОЦ функционира како партиска фирма на СДСМ во која фиктивно се вработува партискиот кадар кој деновиве мести знамиња и фрла со балони со боја низ Скопје.
| | веќе видена | слични
2 копии

Соопштение на Демократски сојуз: Спречувањето на активисти на граѓанските асоцијации да истакнат транспарент и апсењето на Павле Богоевски е брутален чин против слободата на искажување на јавен став и претставува долевање бензин на “пожарот” кој ја зафати Македонија. Пред утрешниот масовен протест, оваа акција на МВР е обид за заплашување на граѓаните, но и силна провокација. ДС повикува на масовни и мирни протести.
| | веќе видена | слични

Синоќа за прославата на 26-от роденден на ВМРО-ДПМНЕ, УМС запали 100 факели на Камениот мост. Ова доаѓа на само 2 дена откако Шарената револуција направи спектакл со факели за завршување на одбројувањето, до поставениот ултиматум. Очигледно, од владејчката партија не се мачеле да смислуваат ново решение за прославата и едноставно решиле да ја ископираат Шарената револуција, која, направи огромна „единица“ на раскрсницата кај СЈО. Видео од акцијата на Шарената револуција погледнете ја на следниот линк .
| | веќе видена | слични

РЕАКЦИЈА НА ПАРТИЈАТА НА ПАВЛЕ ТРАЈАНОВ ПО ПРИВЕДУВАЊЕТО НА АКТИВИСТ НА ШАРЕНАТА РЕВОЛУЦИЈА „Спречувањето на активисти на граѓанските асоцијации да истакнат транспарент и апсењето на Павле Богоевски е брутален чин против слободата на искажување на јавен став и претставува долевање бензин на "пожарот" кој ја зафати Македонија“, реагираше Демократски сојуз на Павле Трајанов, по приведувањето на активистот на Шарената револуција Павле Богоевски. „Пред утрешниот масовен протест, оваа акција на МВР е обид за заплашување на граѓаните, но и силна провокација“, стои во писменото соопштение на ДС, кој повика на масовни и мирни протести.
| | веќе видена | слични

Активистот на Шарената револуција, Павле Богоевски, е пуштен од полициската станица „Пролет“ каде што беше приведен поради обид да пушти транспарент од кејот на Вардар. Откако на Фејсбук се рашири веста за апсењето на Богоевски, пред полициската станица „Пролет“ се собраа неколку десетици граѓани со цел да го поддржат активистот. После од прилика еден час, тој беше пуштен на слобода со „заработена“ уште една прекршочна пријава. „Денеска Шарената револуција сакаше да пушти платно за време на прославата на ВМРО-ДПМНЕ, бевме спречени во таа намера од полициски службеници, за жал дури и припадници на специјални полициски сили кои наводно ни издале наредба да се оддалечиме но таа наредба не ја слушнавме и ме приведоа. Сега се соочувам со уште една пријава за прекршок кој гласи непочитување на наредба на службено лице ама не е тоа проблемот. Проблемот е што ова уште еднаш ги покажува аршините на селетивна правда на власта. Имаме луѓе кои доаѓаат со платно од седум метри да го пуштат на Кеј, кои ги апсите ги ...
| | веќе видена | слични

При обид да постави транспарент на Кејот на Вардар, кај Камени мост, беше приведен Павле Богоевски, активист на Шарената револуција. Полицијата, која превентивно да не дојде до инциденти, го затворила преминот преку Камениот мост во правец на Музејот на ВМРО за време на прославата на 26-годишнината на ВМРО-ДПМНЕ, ги спречила Богоевски и уште неколкумина активисти на Шарената револуција да го закачат нивниот транспарент кај мостот, по што Богоевски, неофицијално, се спротивставил и бил приведен. Активистите на движењето Протестирам преку Фејсбук повикаа веднаш на протест пред во полициската станица Пролет каде што бил однесен Богоевски. Кусо време потоа, Богоевски бил пуштен.
| | веќе видена | слични

Групата демонстранти брзо се собра пред полициската станица пролет по апелот на социјалните мрежи да му се даде подршка на Павле Богоевски, кого полицијата го задржа неколку часа по инцидентот на камениот мост. Според Богоевски, полицијата тврди дека издала усна наредба тој и останатите демонстранти да се одалечат од локацијата каде се одржуваше прославата на роденденот на ВМРО – ДПМНЕ, но активистите велат дека не слушнале такви инструкции. Богоевски одговори и на забелешките на екс- премиерот Никола Груевски кој како лидер на ВМРО – ДПМНЕ ја нарече шарената револуција платеничка, нотирајки дека народот врие. Герила акциите се организираат пред големиот протест кој шарената револуција го најави за во понеделник а во текот на денешната, активистите се обиделе да оптегнат платно на кое било испишано државата да се одвои од гатачката.
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на Собранието Талат Џафери во ексклузивно интервју за САКАМДАКАЖАМ.МК зборува за главните предизвици во неговата работа во изминативе 3 месеци, ...
сите 43 | | | веќе видена

Северна Кореја ги предупреди САД дека „долеваат масло на огнот“ со заедничките воени вежби со Јужна Кореја, што почнуваат утре. Северна Кореја ги предупреди ...
сите 304 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Шарените“ и СДСМ во обид да направат инцидент

Од:
До кого (е-маил):
Порака: