Ако Британија излезе од ЕУ - нема враќање, а можен е и домино-ефект

Излегувањето на Британија од Европската унија ќе биде „билет во еден правец" и ќе предизвика тешки последици за британската економија, изјави британскиот премиер Дејвид Камерон во интервју за Сандеј тајмс Излегувањето на Британија од Европската унија ќе биде „билет во еден правец" и ќе предизвика тешки последици за британската економија, изјави британскиот премиер Дејвид Камерон во интервју за Сандеј тајмс. Тој упати остри критики за сопартијците Мајкл Гоув и поранешниот градоначалник на Лондон, Борис Џонсон кои се изјаснија за излегување од ЕУ. Камерон ги обвини дека користат "целосно неточни податоци". Дејвид Камерон – Првото е дека Турција ќе биде дел од ЕУ, второто е дека ние испраќаме по 350 милиони фунти секоја недела во буџетот на ЕУ и трето дека постојат планови за европска армија и дека Британија ќе биде дел од неа, наведе премиерот. Весникот додава дека Камерон се изјаснил дека ќе остане на функцијата дури и ако Британците поддржат брегзит. А според последните анкети пред референдумот закажан за 23 ...
| | веќе видена | слични

Прашањето што ги обединува дел од конзервативните гласачи и дел од лабуристичките гласачи е миграцијата (од ЕУ-членки), секој од различни причини. Ќе биде иронија лабуристи да го донесат на власт десното крило на конзервативците! Вечерва, 23 јуни 2016 година, Најџел Фараж, лидерот на Партијата за независност на Велика Британија, прогласува победа на референдумот за иднината на Велика Британија во Европската Унија (ЕУ). Борис Џонсон, поранешниот конзервативен градоначалник на Лондон, го повикува Дејвид Камерун да поднесе оставка од премиерската функција. Доналд Трамп ја поздравува историската одлука на Велика Британија за излегување од ЕУ. Марин Ле Пен одржува прес-конференција и повикува на референдум за излегување на Франција од ЕУ. Евроскептиците во Холандија, Данска, Финска, го прославуваат резултатот на референдумот како сопствена победа. Прикриено се радуваат и поддржувачите на појака интеграција на ЕУ, кои во членството на Велика Британија гледаат англо-американски заговор и пречка во создавањето ...
| | веќе видена | слични

До последно остана нејасно во која насока ќе се наведне вагата: за или против ЕУ. Сигурно е само едно: дека ако дојде до „Брекзит“, односно ако Британците излезат од ЕУ, тоа ќе ја одведе Заедницата во најтешката криза од нејзината досегашна историја. Евентуален „Брекзит“ би предизвикал верижна реакција: и во други земји би се кренале гласови за независност и излез од ЕУ. Барем такви се стравувањата на голем број европски политичари. Покрај тоа „Брекзит“ најверојатно ќе се покаже судбоносен за политичката судбина на британскиот премиер Камерон. Нејасно до последен момент „Никој не знае што точно ќе се случи“, изјави тој по повод излезот од референдумот пред Фајненшл тајмс, додавајќи дека и покрај сѐ не жали за својата одлука да ги повика Британците кон сличен избор. Камерон потврди дека не планира да поднесе оставка како премиер, без оглед на исходот на референдумот. Луѓе од внатрешниот круг на власта во Лондон сепак се сомневаат дека тој би можел да ја задржи функцијата, ако неговите сонародници гласаат во ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Повеќе европски челници ги упатија последните предупредувања за Британците да не излегуваат од Европската унија, ден пред референдумот за членството во ЕУ кој е неизвесен, колку што е и пресуден и за иднината на Велика Британија и за остатокот од 28-члениот блок. (adverts) Во средата, ден пред референдумот, две онлајн анкети даваа блага предност на приврзаниците на излегувањето од ЕУ и покажаа дека сé уште има голем број нерешителни избирачи, додека можноста за излегување на Обединетото Кралство од Европската унија го загрижува Брисел, како и деловните кругови и речиси сите челници на важните земји во светот. Според агенцијата за истражување на јавното мнение Opinium, во чија анкета учествувале 3.011 лица, 45 отсто од испитаниците се определиле за излегување, додека 44 отсто за останување во ЕУ, но поборниците на останувањето се надеваат на 9-те проценти кои уште не донеле одлука, додека 2 отсто одговориле дека нема да се изјаснат. Во анкетата на TNS, спроведена врз 2.320 испитаници, 43 отсто се за ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Граѓаните на Велика Британија во четврток на референдум гласаат за останувањето на државата во Европската унија (ЕУ). Шефот на британската дипломатија Филип Хамонд во пресред на референдумот изјави дека на цела една генерација и беше ускратено правото да се изјасни за местото на Британија во ЕУ и дека последниот збор треба да го каже јавноста. (adverts) „Имавме референдуми за Шкотска, за Велс, за изборниот систем и регионалното собрание на североисток. Но цела една генерација британски гласачи немаше шанса да каже што мисли за нашата врска со ЕУ. Сега им го дадовме тоа право“, рекол Хамонд. Гласачките места се отворени утрово во 8 часот по средноевропско време, а ќе бидат затворени вечер во 22 часот. Во средата, ден пред референдумот, две онлајн анкети даваа блага предност на приврзаниците на излегувањето од ЕУ и покажаа дека сé уште има голем број нерешителни избирачи, додека можноста за излегување на Обединетото Кралство од Европската унија го загрижува Брисел, како и деловните кругови и речиси сите ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Напнатоста пред утрешниот референдум во Велика Британија е сѐ поголема. Така е во земјата, но и во остатокот на Европа. Се работи за иднината на Унијата, пишува Дојче веле . Недела на одлука: Европа да или не? Утре Британците ќе гласаат на референдум, а анкетите укажуваат на тесен резултат. Кралството е поделено од дебатата за брегзит. „Ако ја напуштиме Европа, можеби ќе страдаме малку во наредните 10 години. Но, на нашите деца ќе им биде подобро“, уверен е еден Британец. Негова сонародничка, пак, вели: „Двете страни аргументираа неисправно. Притоа, заборавија на навистина важните работи.“ По атентатот врз пратеничката Џо Кокс кампањата мируваше неколку дена. Сега со мирот е готово. Двата табора повторно гласно ги изнесуваат своите аргументи. Заедно посилни – тоа е ставот на противниците на брегзит. „Ако ја напуштиме Европа, тогаш тоа би било. Напуштаме организација која ќе има огромно влијание врз нашиот живот дури и откако ќе заминеме“, ги убедува избирачите британскиот премиер Дејвид Камерон. Овде можете ...
| | веќе видена | слични

Без разлика дали ќе остане или ќе излезе од ЕУ, Британија утре ќе изгледа сериозно разединета, анализира „Индипендент“. Помладите гласачи силно ќе го поддржат останувањето во Унијата, а постарите ќе гласаат за заминување. Оние што се високообразувани се очекува да гласаат за останување во ЕУ, а оние со пониско образование ќе се свртат кон вратата за излез. Шкотска и Северна Ирска најверојатно повеќе ќе го поддржат останувањето во Унијата за разлика од Англија и Велс. Истовремено, многу гласачи на Kонзервативната партија најверојатно ќе гласаат против останување во ЕУ оставајќи ја партијата со лузни што може да бидат многу тешки за лекување. Во меѓувреме, последната анкета на агенцијата „Ју Гов“ за „Тајмс“, од која се исклучени неодлучните гласачи, открива дека 51 отсто ќе гласаат за излез од ЕУ, а 49 отсто за останување во Унијата. Анкетата исто така посочува на двопроцентно водство за брегзит кога ќе се вклучат и оние што не знаат како ќе гласаат или воопшто нема да гласаат - 44 отсто од нив рекле дека ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Копенхаген - Ако Велика Британија изгласа излегување од Европската Унија на референдумот што ќе се одржи на 23 јуни, данските избирачи исто така треба да добијат можност да го изразат своето мислење по прашањето за членството на земјата во Унијата, изјави денеска лидерот на десничарската евроскептична Данска народна партија (ДФ), Кристијан Тулесен Дал. „Ако Британците в четврток се изјаснат со ’не, благодарам’ за ЕУ, референдум би требало да има и во Данска“, истакна Тулесен Дал за данскиот весник „Оландс постен“. Во врска со ваквото барање на Дал, претставникот на либералите задолжен за прашања за ЕУ, Јан Јоргенсен нагласи дека прво е неопходно „да се дочекаат и да се видат“ резултатите од британскиот референдум. Дал додаде дека независно од одлуката на Велика Британија, Данците сепак исто така треба да се изјаснат за тоа прашање, јави ДПА.
| | веќе видена | слични

Познатиот британски фудбалер Дејвид Бекам вчера ја поддржа кампањата за останување во ЕУ, што го воодушеви премиерот Kамерон. - Живееме во динамичен и поврзан свет, а посилни сме ако се обединиме како луѓе. Заради нашите деца и децата на нашите деца, треба заеднички да ги решиме светските проблеми, а не одделно. Тоа е причина зошто ќе гласам за останување на мојата земја во Унијата – напиша фудбалерот на својот профил на „Инстаграм“, каде што има 24,3 милиони следбеници. Познатиот фудбалер истакна дека британскиот клуб за кој тој играше, „Манчестер јунајтед“, бил подобар и поуспешен поради странските играчи. На листата со славни личности што ги повикаа Британците да гласаат за останување во ЕУ се приклучи и италијанскиот дизајнер Џорџо Армани и многу други. Во меѓувреме Британците наголемо се подготвуваат за утрешниот референдум. „Фајненшал тајмс“ вчера пренесе дека соодносот на оние што се за излез и оние што се за останување во ЕУ е 44 наспроти 44 отсто. Од друга страна, анкетата на испитувачот „Ју Гов“ ...
| | веќе видена | слични

Администрацијата на Европската унија е чудовишно голема и чини премногу, а не работи ништо, пишува британски "Daily Mail", кој се заложува за напуштање на заедницата. Британците за два дена одлучуваат дали ќе останат дел од Европската унија или ќе ја напуштат, а во кампањата се вклучиле и островските медиуми. Додека The Sun ги повикува луѓето да гласаат за заминување, Daily Mail тоа го прави посуптилно - објавил текст за бирократите во Брисел како за паразити кои не работат ништо, а заработуваат повеќе од британскиот премиер. "Во Брисел владее чудна атмосфера. Од една страна Доналд Туск, претседател на Европскиот совет, предупредува дека ќе дојде до армагедон доколку Британија ја напушти ЕУ. Од друга страна, на чиновниците им е забрането да го споменат "Brexit". И имајќи ги во предвид сите привилегии кои тие чиновници ги имаат, никој не сака ни да размисли да не ја послуша таа наредба - пишува Daily Mail . "Голем проект" Како што наведуваат, вработените во институциите на ЕУ не можат ни да сфатат зошто ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на Собранието Талат Џафери во ексклузивно интервју за САКАМДАКАЖАМ.МК зборува за главните предизвици во неговата работа во изминативе 3 месеци, ...
сите 43 | | | веќе видена

Северна Кореја ги предупреди САД дека „долеваат масло на огнот“ со заедничките воени вежби со Јужна Кореја, што почнуваат утре. Северна Кореја ги предупреди ...
сите 304 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ако Британија излезе од ЕУ - нема враќање, а можен е и домино-ефект

Од:
До кого (е-маил):
Порака: