Стоп за хулиганството: На ЕП во Франција уапсени 323 навивачи

Вкупно, уапсени се 323 хулигани, од кои 196 се во притвор, осум се осудени на затворска казна, а три се пуштени на условно. Од земјата протерани се 24 особи, а 20 од нив се од Русија. Тројца руски навивачи ќе мора да одат пред судот во Марсеј поради поседување на оружје. По нередите во Марсеј кои се случија изминатиот викенд полициското обезбедување на улиците е засилено.
| | веќе видена | слични

Казнев по состанокот за безбедност со локалните организатори и владини претставници изјави дека некои од уапсените навивачи добиле „значајни затворски казни“. - Си исклучок на првиот натпревар во Марсеј кога насилството изби во центарот на градот, со мерките кои ги презедовме со УЕФА а посебно со земјите од каде дошле навивачите успеваме да избегнеме нови сцени на насилство и нови тепачки во градовите домаќини на натпреварите - рече Казнев. Во затвор се наоѓаат 21 навивач, шестмина добија условни затворски казни а 25 навивачи се протерани од земјата од страна на француските власти. Казнев вели дека главниот фокус останува на терористичките закани но целта е и да се мобилизираат сите сили и средства, за натпреварите да се одржат во најдобри услови.
| | веќе видена | слични

Француската полиција од почетокот на Европското фудбалско првенство на 10 јуни до денес уапсила 323 луѓе за немири, грабежи и предизвикување штета. Покрај тоа од Франција биле протерани 24 лица, а 20 од нив руски навивачи, кои беа уапсени во вторникот за учество во немирите кои се случија пред, за време и по натпреварот со Англија. Тројца навивачи на Русија ќе бидат во судот денеска во Марсеј за поседување оружје, а 20 беа ослободени од притвор. По немирите на улиците на Марсеј минатиот викенд, зголемени се безбедносните мерки во Франција, особено во градовите каде што играат репрезентациите на Русија и Англија.
| | веќе видена | слични

323-ца навивачи се приведени од страна на француските власти од почетокот на Европското првенство, соопшти денеска министерот за внатрешни работи на земјата домаќин Бернар Казньов. Турнирот започна пред помалку од една недела, но веќе имаше неколку случаи на масовни судири на навивачите, како Русите беа меѓу најактивната во криминалните активности, што и донесе на репрезентацијата на Русија последно предупредување за отстранување од првенството. Вкупно уапсените се 323-ца, од кои 8 се осудени по брза постапка и ќе одлежат ефективни казни, а тројца добиле условни казни. Во меѓувреме стана јасно дека меѓу уапсените руски приврзаници е крајнодесничарскиот симпатизер Александар Шпригин. Тој и уште 20 Руси, кои се членови на неговата група, се депортирани, соопшти извор од француското Министерство за внатрешни работи
| | веќе видена | слични

Од почетокот на Европското првенство во фудбал се извршени 323 апсења, соопшти Министерството за внатрешни работи на Франција. Меѓу причините за задржување се насилство, кражби и оштетувања на јавен имот. – Од овие апсења 196 лица се задржани во притвор, осум се осудени ефикасно, а тројца добиле условни казни, прецизираа од Министерството, без да даде повеќе детали. Не се соопштува дали во вкупниот број влегуваат 36-те притворени, кои беа приведени вчера во Лил, каде имаше судири меѓу британските приврзаници и локални жители. Во меѓувреме од полицијата изјавија за Ројтерс дека 20 руски државјани ќе бидат депортирани од Франција. Тие се дел од приведените 43 лица, кои патуваа со автобус од Марсеј за Лил. Меѓу нив е претседателот на општоруското обединување на навивачите, Александар Шпригин.
| | веќе видена | слични

На ЕП во Франција досега се уапсени 323 навивачи соопшти МВР на земјата домаќин на ЕУРО 2016. Во соопштението се наведува дека од 323 приведени -196 се во притвор, 8 се осудени на затворска казна, додека на 3 им е одредена условна казна. Францускиот јавен тужител изјави за АФП дека на тројца од 43 приведени руски навивачи ќе им биде судено поради насилство за време на средбата Русија-Англија. Дваесет руски навивачи ќе бидат протерани од Франција- иако против нив нема обвинение а останатите 20 се ослободени.
| | веќе видена | слични

Останато

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 144 | | | веќе видена

Руските пранкери кои го имитираат поранешниот украински претседател, Петро Порошенко, и кои им се јавуваат по телефон и ги лажат политичарите и светските ...
сите 218 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Стоп за хулиганството: На ЕП во Франција уапсени 323 навивачи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: