Клинтон да не се демонизираат муслиманите, Трамп за поголем надзор

2 копии

Кандидатката на Демократската партија за американските претседателски избори Хилари Клитнон во понеделникот во својот говор ден по масакрот во геј клуб во Орландо, изјави дека САД мора да најдат начин да ја зачуваат безбедноста а не да ги демонизираат американските муслимани, додека кандидатот на Републиканската партија, Доналд Трамп ги повтори своите заложби привремено да се забрани доселувањето на муслиманите во САД. Клинтон повика, како што рече, „државништво, а не поборништво“, додека Трамп повика американските џамии да бидат ставени под надзор и го повтори својот став за привремена забрана за влез на муслиманите во земјата. Во нападот врз ноќниот геј клуб во Орландо, кој се смета за најсмртоносен во поновата американска историја убиени се педесетина лица, а застрелан е и напаѓачот, 29-годишен американски државјанин син на доселеници од Авганистан роден во САД. Клинтон во неколку телевизиски интервјуа рече дека би поддржала построги мерки за превенција на нападите од ткн „волци самотници“, и повика на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Хилари Клинтон продолжува да води пред Доналд Трамп во ново испитување на јавното мислење на институтот Ипсос и Ројтерс. Ако на претседателските избори се соочат Клинтон и Трамп, тогаш за Клинтон рекле дека ќе гласаат 45,5% од испитаниците, а за Трамп – 34,8%, покажуваат резултатите од анкетата. 19,7% од испитаниците рекле дека не поддржуваат ниту еден од двајцата кандидати. Новата анкета е направена во период од пет дена по масакрот во Орландо. Во анкетата на Ипсос и Ројтерс пред убиството, за Клинтон се изјасниле дека ќе гласаат 46,6% од испитаниците, а за Трамп – 32,3%. Новата анкета покажува пораст од 2% за Трамп и мал пад за Клинтон по трагедијата во Орландо. Нападот во ноќниот клуб во кој Омар Матео уби 49 лица и рани 53 лица, пред да биде ликвидиран од специјалните сили, беше коментиран и од Клинтон и од Трамп. Трамп изјави дека претседателот на САД Барак Обама треба да ја признае сериозноста за САД на заканата на исламскиот тероризам или да поднесе оставка. Тој дури упати повик за прекин на ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Рускиот претседател Владимир Путин повторно потврди дека го смета Доналд Трамп за „бистра“ личност и изрази високо мислење за ветувањата на републиканскиот кандидат за претседател на САД дека ќе сврти нова страница во односите меѓу Вашингтон и Москва. Запрашан за односот кон кандидатката на демократите Хилари Клинтон, тој избегна директен одговор, но упати најдобри зборови за нејзиниот сопруг Бил Клинтон, на кого му изрази благодарност за неговата поддршка. Путин во своето обраќање на Меѓународниот економски форум во Санкт Петербург истакна дека Русија ќе работи конструктивно со било кој што ќе победи на американските претседателски избори. Тој изрази надеж дека победникот ќе се стреми кон развој на односите со Русија и изградба на побезбеден свет. - Америка е голема сила, можеби единствената велесила денес, ние го признаваме тоа. Светот има потреба од таква моќна земја како САД, а исто така и ние. Сакаме и подготвени сме да работиме со неа, но немаме потреба тие постојано да се мешаат во нашите работи и да ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Рускиот претседател Владимир Путин изјави во петокот дека САД се веројатно единствената суперсила во светот, и дека е подготвен да соработува со победникот на американските претседателски избори кој и да биде тоа, но истакна дека не може да прифати Американците да му кажуваат како да живее. Путин ги повтори острите критики за американската улога во конфликтот во Украина, оценувајќи дека Вашингтон е во заблуда, а ги критикуваше и американските настојувања да спречат поправањето на односите меѓу Русија и Европската унија. „Америка е голема сила, денес веројатно единствената супер сила. Сакаме и подготвени сме да соработуваме со САД“, рече Путин на Меѓународниот економски форум во Санкт Петербург на заедничката дискусија со италијанскиот премиер Матео Ремци и казахстанскиот претседател Нурсултан Назарбаев. На новинарско прашање дали ги ублажува своите претходни коментари за републиканскиот кандидат на претседателските избори во САД, Доналд Трамп, рускиот претседател рече дека е погрешно протолкуван. Путин ...
| | веќе видена | слични

Kандидатот на демократските партија Берни Сандерс им препорача на своите поддржувачи да ја продолжат борбата за реформа на Демократската партија, не застанувајќи формално на страната на Хилари Kлинтон, но најавувајќи дека сака да ~ помогне да го победи Доналд Трамп. - Вистинската промена никогаш не доаѓа од горе. Секогаш доаѓа од долу, кога милиони луѓе ќе кажат дека не можат повеќе и ќе се ангажираат. Затоа политичката револуција мора да продолжи - рече тој. Сенаторот од Вермонт не се откажа, ниту технички ги „ослободи“ делегатите што ги освои пред изборите, кои ќе му останат приврзани на гласањето на конвенцијата во Филаделфија (25-28 јули). Но, Берни Сандерс с` повеќе покажува дека ќе ја поддржи кампањата на Хилари Kлинтон за да го победи Доналд Трамп на претседателските избори во ноември. - Лично планирам многу набрзо да почнам да ја играм својата улога во тој процес. Но, победата над Доналд Трамп не може да биде нашата единствена цел. Мора да ги продолжиме напорите на терен за да создадеме Америка каква ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Кандидатот за номинација на американските претседателски избори од Демократската партија, Берни Сандерс, им препорача н своите приврзаници да продолжат со борбата за реформирање на партијата, без формално да застане на страната на најверојатниот партиски кандидат Хилари Клинтон, но најавувајќи дека сака да ѝ помогне да го победи републиканскиот кандида Доналд Трамп. „Вистинската промена не доаѓа одгоре. Секогаш доаѓа одоздола, кога милиони лица велат дека не можат повеќе и се ангажираат. Затоа политичката револуција мора да биде продолжена“, изјави Берни Сандерс во говорот емитуван на интернет. Сенаторот од сојузната држава Вермонт не се откажа ниту технички ги „ослободи“ делегатите освоите на предизборите кои ќе му бидат приврзани на гласањето на партиската конвенција во Филаделфија, од 25-ти до 28-ми јули. Но Сандерс покажува е повеќе дека ќе ја поддржи кампањата на Хилари Клинтон за „да се победи Доналд Трамп’“ на претседателските избори на 8-ми ноември. „Лично имам намера наскоро да почнам да ја играм ...
| | веќе видена | слични

Кандидатот на демократите за претседател на САД Берни Сандерс објави дека е подготвен да работи со Хилари Клинтон, која е фаворит за освојување на номинацијата во партијата, но се воздржува да ја поддржи официјално, пренесе ББС. Тој изрази подготвеност двајцата да работат заедно за реформирањето на Демократската партија. Сенаторот од Вермонт ја објави намерата пред своите истомисленици. Во својот говор тој се заблагодари на поддржувачите за донациите во корист на неговата кампања, која собрала 200 милиони долари, на милионите кои присуствуваа на настаните, како и на волонтерите кои му помагале. Сандерс потсети дека главната цел е да не се дозволи кандидатот на републиканците Доналд Трамп да победи на изборите во ноември. Тој се уште не се признава за поразен и потсетува дека до одлучувачката конференција на демократите останува уште еден месец. Клинтон веќе го собра потребниот број делегати за победа на номинација (2219), но Сандерс располага со повеќе од 1830 делегати, изјави самиот тој. Претходно оваа ...
| | веќе видена | слични

Кандидатот на Републиканската партија на изборите за претседател на САД, Доналд Трамп, во говорот во Атланта изјави дека “Белгија е преубав град“. Белгија е преубав град и живописно место-таму има прекрасни градби. Сум бил таму пред многу многу години, рече Трамп. Пред неколку месеци, Трамп за Белгија кажа дека е “валкана дупка“. Поранешната државна секретарка на САД, Хилари Клинтон и негов противкандидат на изборите, веќе изреагира на изјавата на Трамп. “Белгија-омилениот град на Доналд Трамп, напишаа таа. Изборите во САД ќе се одржат на 8 ноември.
| | веќе видена | слични

Сенаторот ги повика свои избирачи да го поддржуваат поранешниот државен секретар Сенаторот од Вермонт Берни Сандерс вети поддршка во текот на предизборната кампања на за Хилари Клинтон, која води во резултатите при изборите на Демократската партија, пренесува BBC. Сандерс ги повика свои милионски избирачи да го поддржуваат поранешниот државен секретар. Тој истакна дека со нетрпение очекува можноста да работи заедно со Клинтон за реформирањето на Демократската партија, за да се спротивстави на републиканскиот кандидат за претседател на САД Доналд Трамп. Хилари Клинтон доби поддршката на доволно број делегати за издигнување на својата претседателска кандидатура – прва жена во историјата на САД. Сепак Берни Сандерс до овој момент не го признал поразот.
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Барак Обама изјави во четвртокот во Орландо дека дебатата за огнено оружје во САД треба да се промени. Претседателот зборува дека во градот, се случил напад со огнено оружје што може да се купи слободно во САД. “Ние можеме да ги спречиме трагедиите. Ние можеме да спасиме човечки животи”, рече Обама по средбата со семејствата на жртвите. “Ако не дејствуваме, ќе видиме други масакри како овој”, предупреди тој. “Овие семејства се дел од американското семејство (…) Срцата ни се скршени”, рече Обама. Претходно членовите на Демократската партија на САД практичноја блокираа работата на Сенатот, барајќи нивните колеги – републиканците – што е можно побрзо да ја разгледаат нацрт забраната за продажба на оружје на лица осомничени за врски со терористички активности. Седницата трае повеќе од 13 часа. Сенаторот демократ Крис Марфи најави дека ќе се изјаснува дотогаш додека Сенатот не го разгледа уплатениот закон. Тој е поддржан активно од своите колеги, кои исто така не запираат со ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 364 | | | веќе видена

Циклонска активност со центар во јужните делови на Европа ќе услови од утре и во текот на неделава да има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места и ...
сите 190 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Аферата помеѓу Карлеуша и Врањеш продолжува понатаму, додека тие двајца се препукуваат преку социјалните мрежи. И само што Огњен поставил фотографија, каде што ...
сите 191 | | | веќе видена

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ ќе ја оспорува и содржината и процедурата во која е донесен законот за употреба на јазиците. Партијата на Христијан Мицкоски денеска ...
сите 152 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Клинтон да не се демонизираат муслиманите, Трамп за поголем надзор

Од:
До кого (е-маил):
Порака: