Прва жртва на ЕУРО2016

24 годишен навивач на Северна Ирска е првата жртва на Европското фудбалско првенство во Франција. Тојсиноќа пристигнал во Ница на натпреварот на неговата репрезентација против Полска, но под влијание на алкохол, паднало од височина од седум/осум метри, од скеле за бродови. Се превртел преку оградата, а при падот, со главата удрил во карпите на плажата, соопштила полицијата. Полицијата ги демантира медиумски шпекулации дека смртта на навивачот е поврзана со безредијата пред натпреварот меѓу Северна Ирска и Полска. Пред натпреварот се случија масовни тепачки меѓу полските, локалните и северноирските навивачи, во кои имаше седуммина повредени. Според локалните медиуми, околу триесетина локални навивачи нападнале гости од Северна Ирска, гаѓајќи ги со шишиња, на што вторите одговориле со иста мерка.
| | веќе видена | слични
2 копии

На вториот меч во Лион, Северна Ирска со 2-0 ја совладаа селекцијата на Украина. Головите ги постигнаа Гарет МекОли во 49 минута и Најл МекГин во 96 минута од судиското продолжување, носејќи и на својата земја историскиот успех на континенталните натпреварувања. Во 58 минута мечот беше прекинат, поради град, но и набрзо беше продолжен. Украинците, преку Коваленко во 71 минута, испуштија можност да изедначат, конечно во шестата минута од судиското продолжение, резервистот МекГин во гол и триумф претвори една одбиена топка. Украинците по два натпревара се без бодови и со гол разлика 0-4, така што само чудо и теорија може да ги однесе во следната фаза од турнирот. Инсерти од мечот…
| | веќе видена | слични
6 копии

Во средбата од второто коло од Групата Ц од европскиот фудбалски шампионат, во четвртокот во Лион, репрезентативците на Северна Ирска со 2-0 ја совладаа селекцијата на Украина, со головите што ги постигнаа Гарет МекОли во 49 и Најл МекГин во шестаа минута од судиското продолжување, носејќи го на својата земја историскиот успех на континенталните натпреварувања. Фаворизираните Украинци во Лион одиграа многу лош меч и беа изненадени од северните Ирци. Украина не одигра ниту приближно како во првиот меч против светскиот првак Германија, кој исто така го загуби со 0-2, но оставија многу подобар впечаток. Украинците по два натпревара се без бодови и со гол разлика 0-4, така што само чудо и теоријата може да ги однесат во следната фаза од турнирот. Северна Ирска го започна мечот со дури пет измени од тимот кој го започна судирот со Полска, која загуби без нејзините фудбалери да упатат ниту еден шут кон голот на противникот. Во првиот дел Украинците имаа поголем посед на топката, но беа сосема безопасни, додека ...
| | веќе видена | слични

За само една недела втор навивач од Северна Ирска го загуби животот. 62- годишен маж од Белфаст почина на стадионот во Лион за време на натпреварот против Украина откако претрпел срцев удар, а медицинските екипи не успеале да го реанимираат. Претходно момче падна од височина од 8 метри на плажа во Ница.
| | веќе видена | слични

Два смртни случаи на ЕУРО2016 во само неколку дена, а и двајцата починати се навивачи на Северна Ирска. Овој пат, станува збор за 64 годишен навивач на Северна Ирска, кој починал од срцев удар на стадионот во Лион за време на натпреварот меѓу неговиот тим против Украина. Тој имал срцев удар непосредно пред почетокот на натпреварот и веднаш му била укажана помош, но брзата помош не можела да му помогне. Ова е втор трагичен случај поврзан за навивачите за Северна Ирска, откако пред три дена еден 24 годишник падна од оградата на шеталиштето покрај плажата. Северна Ирска победи со 2:0 и ја оствари првата победа во дебитантскиот настап на Европското првенство, а натпреварот го обележа и краткиот прекин поради невремето и градот кој почна да паѓа кон средината на второто полувреме.
| | веќе видена | слични

Ова е втор навивач на Северна Ирска кој го загуби животот за време на Европското првенство во Франција. Навивач на Северна Ирска, на возраст од 64 години, почина денеска на трибините на стадионот во Лион, за време на натпреварот меѓу Украина и С. Ирска. Навивачот добил срцев удар на стадионот во Лион. Интервенирале и медицинските екипи, но тој не можел да биде спасен. Ова е втор навивач на Северна Ирска кој го загуби животот за време на Европското првенство во Франција, откако претходно 24-годишно момче почина во Ница. Натпреварот во Лион беше прекинат пред крајот и поради силното невреме со врнежи од дожд и град. Судијата ги повлече играчите во соблекувалната, а потоа во продолжението С. Ирска славеше со 2:0.
| | веќе видена | слични

ЕП Северна Ирска ја забележа првата победа на Европскиот фудбалски шампионат во Франција откако ја совлада Украина со 2:0 во првиот меч од второто коло на Ц групата. На дербито во оваа конкуренција одиграно на „Стад де ФрансА“ во Париз, Германија и Полска одиграа нерешено 0:0, што е прв меч на шампшионатот што завршил без постигнат гол. На средбата одиграна на стадионот во Лион, првиот гол за Северна Ирска го постигна Герет МекОли во 49 минута. Дебитантската победа за оваа селекција на нејзиното прво учество на континенталниот собир ја потврди Миал МекГин во шестата минута од судиското продолжение.Потсетување дека во првиот натпревар од седмиот ден на шампионатот во рамките на Б групата, Англија направи пресврт за триумф над Шкотска од 2:1. Фудбал Има видео?:
| | веќе видена | слични

Навивач на Северна Ирска, на возраст од 64 години, почина денеска на трибините на стадионот во Лион, за време на натпреварот меѓу Украина и С. Ирска. Навивачот добил срцев удар на стадионот во Лион. Интервенирале и медицинските екипи, но тој не можел да биде спасен. Ова е втор навивач на Северна Ирска кој го загуби животот за време на Европското првенство во Франција, откако претходно 24-годишно момче почина во Ница. Натпреварот во Лион беше прекинат пред крајот и поради силното невреме со врнежи од дожд и град. Судијата ги повлече играчите во соблекувалната, а потоа во продолжението С. Ирска славеше со 2:0.
| | веќе видена | слични
6 копии

Репрезентацијата на Северна Ирска забележа победа на Европскиот фудбалски шампионат во Франција, совладувајќи ја Украина со 2:0 во првиот меч од 2.коло на Ц групата. На средбата одиграна на стадионот на во Лион, првиот гол за Северна Ирска го постигна Герет МекАули во 49-минута. Дебитантската победа за оваа селекција на нејзиното прво учество на европските шампионати, ја потврди Миал МекГин во шестата минута од судиското продолжение (90+6). Во вториот меч од оваа група вечерва од 21 часот во Париз, ќе играат селекциите на Германија и Полска, репрезентации кои во првото коло забележаа победи. Потсетување дека во првиот натпревар од денешната програма, а во рамките на Б групата, фудбалерите на Англија ја победија Шкотска со 2:1.
| | веќе видена | слични
2 копии

На средбата одиграна на стадионот на во Лион, првиот гол за Северна Ирска го постигна Герет МекАули во 49-минута. Дебитантската победа за оваа селекција на нејзиното прво учество на европските шампионати, ја потврди Миал МекГин во шестата минута од судиското продолжение (90+6). Во вториот меч од оваа група вечерва од 21 часот во Париз, ќе играат селекциите на Германија и Полска, репрезентации кои во првото коло забележаа победи. Потсетување дека во првиот натпревар од денешната програма, а во рамките на Б групата, фудбалерите на Англија го победија Велс со 2:1.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Отворањето нови преговори за брегзитот би зависело од тоа дали владата на Британија ќе поднесе убедлив нов предлог, соопшти владата на Германија. „Ние сме ...
сите 371 | | | веќе видена

Поради циклонска активност со центар во јужните делови на Европа денес и во следните денови во Македонија ќе има повремени врнежи од дожд и снег на пониските ...
сите 196 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Ве информираме дека согласно податоците од ДАМСКВ на ден 21.01.2019, среднодневните концентрации на РМ10 се под дефинираниот праг на алармирање од 188 g/m3, ...
сите 179 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Прва жртва на ЕУРО2016

Од:
До кого (е-маил):
Порака: