Времето утре - променливо облачно со повремен локален дожд


4 копии

Утринската температура ќе се движи од 11 до 16, а дневната од 20 до 28 степени. Во Скопје, слично време со утринска температура до 14 и со дневна до 26 степени. Од среда нашето подрачје ќе потпадне под влијание на сува и многу топла воздушна маса од југ, особено топло ќе биде за време на продолжениот празничен викенд кога дневната температура долж Повардарието ќе достигне 40 степени.
| | веќе видена | слични
3 копии

Времето во сабота во Македонија ќе биде многу сончево и многу топло, со мала до умерена облачност, ќе дува слаб до умерен јужен ветер, со УВ индекс со вредност 8. Продолжува периодот на сончево и многу топло време со мала до умерена облачност. На повеќе места во земјата температурата на воздухот ќе надмине 35 степени, а во Повардарјето ќе достигне и 40 степени. Утринските температури се движат во интервалот од 13 до 20 степени, а максималните дневни ќе се движат од 31 степен во Маврово до 40 и 41 степен во Гевгелија односно Демир Капија. Во Битола и околината се очекува температурата да достигне до 35 степени. Во недела попладне ќе има услови за појава на изолирана нестабилност.
| | веќе видена | слични
26 копии

Од работни обврски и денеска да бидат ослободени бремените жени и хронично болните лица на возраст над 60 години, а работодавачите да го реорганизираат работното време во насока на избегнување активности на отворено во периодот од 11 до 17 часот. Ова се препораките од Министерството за здравство (МЗ) по најавите од Управата за хидрометеоролошки работи дека во текот на овие денови територијата на целата држава ќе биде зафатена со температури од портокалова фаза. МЗ препорачува и да не се одржуваат спортски активности на отворено во периодот од 11 до 17 часот. - Потсетуваме дека е потребно граѓаните од целата држава да ги почитуваат општите препораки за заштита од високите температури, како што се: заштита од директна сончева изложеност, избегнување престој на отворено во периодот од 11 до 17 часот, носење светла и лесна облека, консумирање лесна храна и течности, хигиенски начин на подготовка на храната и редовно земање на терапијата кај хронично болните лица, наведува Министерството. Поради високите ...
| | веќе видена | слични

Целата територија на Република Македонија денека ќе биде зафатена од Топлотен бран од Портокалова фаза. Ќе преовладува сончево и многу топло време со слаб до умерен јужен ветер. УВ индексот ќе биде со вредност 8. И во текот на наредните денови ќе продолжи периодот на сончево и многу топло време со мала до умерена облачност. На повеќе места во земјата температурата на воздухот ќе надмине 35 степени, а во Повардарјето ќе достигне и 40 степени. Поради високите температури Министерството за здравство препорача денеска од работни обврски да бидат ослободени бремените жени и хронично болните лица на возраст над 60 години, а работодавците да го реорганизираат работното време во насока на избегнување активности на отворено во периодот од 11 до 17 часот. Исто така има и препорака да не се одржуваат спортски активности на отворено во периодот од 11 до 17 часот, а градинките да не ги изнесуваат децата на отворено и да не практикуваат физичка активност во овој период. -Потсетуваме дека е потребно граѓаните од целата ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Времето во Македонија ќе биде сончево и многу топло со мала облачност. Ќе дува слаб до умерен југозападен ветер.Утринската температура ќе се движи од 13 до 21, а дневната од 34 до 41 степени. УВ-индексот ќе изнесува 8Во Скопје ќе биде сончево со мала облачност и со слаб до умерен ветер од југозападен правец.Утринската температура до 19, а дневната ќе достигне до 40 степени.Продолжува периодот на сончево и многу топло време со мала до умерена облачност.Препораките од Министерството за здравство се од работни обврски и денеска, како и вчера, да бидат ослободени бремените жени и хронично болните лица на возраст над 60 години, а работодавачите да го реорганизираат работното време во насока на избегнување активности на отворено во периодот од 11 до 17 часот.Во недела попладне ќе има услови за појава на изолирана нестабилност.
| | веќе видена | слични
4 копии

Министерството за здравство (МЗ) излезе со преораки по најавите од Управата за хидрометеоролошки работи дека во текот на овие денови територијата на целата држава ќе биде зафатена со температури од портокалова фаза. Оттаму препорачуваат дека од работни обврски и денеска да бидат ослободени бремените жени и хронично болните лица на возраст над 60 години, а работодавачите да го реорганизираат работното време во насока на избегнување активности на отворено во периодот од 11 до 17 часот. МЗ препорачува и да не се одржуваат спортски активности на отворено во периодот од 11 до 17 часот. Потсетуваме дека е потребно граѓаните од целата држава да ги почитуваат општите препораки за заштита од високите температури, како што се: заштита од директна сончева изложеност, избегнување престој на отворено во периодот од 11 до 17 часот, носење светла и лесна облека, консумирање лесна храна и течности, хигиенски начин на подготовка на храната и редовно земање на терапијата кај хронично болните лица, наведува Министерството. ...
| | веќе видена | слични

Неправилната употреба на клима-уредот може да биде кобна по вашето здравје. Затоа е многу важно да се кога и како да го користите овој апарат. Првата грешка што се прави е претераното ладење на просторијата. Важно е да не правите „фрижидер“ од вашиот стан, канцеларија или автомобил. Разликата меѓу температурата во просторијата и надворешната температура не треба да биде поголема од 10 Целзиусови степени, а идеални се пет степени поладна просторија. Но, ова правило не важи ако надвор е 40 степени, како деновиве. Тогаш температурата се поставува меѓу 21 и 26 степени. Под 21 степен веќе е екстремно ниска температура, која не е добра за здравјето. Посебно треба да се внимава при влегување и излегување од топло на ладно и обратно. Кога се излегува на отворено, треба да се исклучи климата и да се почека 10 минути, па да се излезе надвор. Обратно, кога се влегува дома, да не се вклучува веднаш клима, туку да се почека 10 минути за телото да се стабилизира.
| | веќе видена | слични
2 копии

Продолжува периодот на сончево и многу топло време со мала до умерена облачност. И денес на повеќе места температурата на воздухот ќе надмине 35 степени, а вдолж Повардарието ќе достигне и 40 степени. Во недела попладне ќе има услови за појава на изолирана нестабилност.
| | веќе видена | слични

Времето во Македонија ќе биде сончево и многу топло со мала облачност. Ќе дува слаб до умерен југозападен ветер. Времето во Македонија ќе биде сончево и многу топло со мала облачност. Ќе дува слаб до умерен југозападен ветер.Утринската температура ќе се движи од 13 до 21, а дневната од 34 до 41 степени. УВ-индексот ќе изнесува 8.Во Скопје ќе биде сончево со мала облачност и со слаб до умерен ветер од југозападен правец.Утринската температура до 19, а дневната ќе достигне до 40 степени.Продолжува периодот на сончево и многу топло време со мала до умерена облачност. Во недела попладне ќе има услови за појава на изолирана нестабилност.
| | веќе видена | слични

Сабота донесува многу сончево време со мала облачност и многу топло. Денеска се очекува и пикот на топлотниот бран, а насекаде низ републиката дневната температура ќе се движи од 30 до 41 степени. Ветер нема да има, а очекуваме спарно време и во текот на ноќта. Во Скопје ќе биде сончево со мала облачност и температура до 40 степени. Сончевото и многу топло време, со температури и над 40-тиот степен во некои делови од земјава, според најавите на синоптичарите, ќе потрае уште неколку денови. Незначително заладување од еден – два степени ќе има од недела. Иако температурата е далеку над просечната за овој период од годината, од УХМР велат дека годинава јуни не е најтопол досега. На 26 јуни 2007-мата година во Демир Капија биле измерени 43,1 степен. Високите температури невообичаени за овој период од годината синоќа ги вжештиле и телефоните во брзата помош – бројот на повици бил за 10 до 20 проценти поголем. Од Брза помош велат дека за разлика од минатиот викенд кога интервенирале кај 7 колабирани лица, деновиве ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Охрид, 15. декември 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде променливо облачно со слаб до умерен југоисточен ветер. Во крајните западни и источни делови ќе има ...
сите 247 | | | веќе видена

Главниот град на Унгарија заживеа во новогодишна атмосфера. На температури под нулата, околу разиграниот Дунав се замрзнуават спомените на илјадниците туристи. ...
сите 209 | | | веќе видена

Во 16.25 часот во Полициска станица Македонски брод е пријавено дека на улица ,,Партизанска’’ во Македонски Брод патничко моторно возило ,,Фолксваген голф’’ со ...
сите 153 | | | веќе видена

Француската полиција го застрела терористот за кој што се верува дека е одговорен за вооружениот напад на Божиќниот пазар во Стразбур, а сега истражителите се ...
сите 102 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, упати сочувство до семејството на ненадејно и прерано починатиот градоначалник на Охрид, Јован Стојаноски. ...
сите 91 | | | веќе видена

Париз е под опсадна состојба – од едната страна жолтите елеци, од другата илјадници полицајци со оклопни возила. Демонстрантите се собраа на Шанзелизе за петти ...
сите 107 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Времето утре - променливо облачно со повремен локален дожд

Од:
До кого (е-маил):
Порака: