Собранието расправа за импичмент на Иванов


Импичментот на Иванов поттикна жестока дискусија меѓу пратениците во македонскиот Парламент. На првиот ден од собраниската расправа за покренување постапка за утврдување на одговорноста на македонскиот претседател, предлагачите претставувани од Рената Десковска порачаа дека никој не смее да биде над Уставот и законите. Според нив обврска на пратениците е да ја вратат како што велат загубената доверба на граѓаните во Законодавниот дом. Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието, нагласи дека Иванов во ниту еден момент не го прекршил Уставот и законите. Според Димовски кога станува збор за легитимитетот на претседателот говори фактот што Иванов има повеќе гласови од партиите кои ја покренаа иницијативата за импичмент. Зоран Илиоски пак како претседател на ад хок комисијата која ја оценуваше основаноста за покренување постапка, на пратениците им ги презентираше комисискитe заклучоци кои водат во насока дека предлогот на СДСМ, ДУИ у ДПА не е основан. Инаку за збор во Собранието се пријавени ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Пратениците од владејачкото мнозинство повторно оценија дека иницијативата на опозицијата е несонована, додека СДСМ и ДУИ останаа на ставот според кој, претседателот мора да сноси одговорност за помилувањето и треба да биде отповикан Заврши и третиот ден од расправата за импичмент на претседателот Ѓорге Иванов. Продолжението, како што рече претседателот на Собранието Tрајко Вељаноски, е закажано за понеделник. Пратениците од владејачкото мнозинство повторно оценија дека иницијативата на опозицијата е несонована, додека СДСМ и ДУИ останаа на ставот според кој, претседателот мора да сноси одговорност за помилувањето и треба да биде отповикан. Расправата по предлогот за покренување постапка за утврдување одговорност на претседателот на Република Македонија почна во понеделникот, а минатата недела собраниска Комисија ја оценуваше основаноста на предлогот поднесен од пратениците на СДСМ и коалицијата, а поддржан од пратениците на ДУИ
| | веќе видена | слични
11 копии

Заврши и третиот ден од расправата за импичмент на претседателот Ѓорге Иванов. Продолжението, како што рече претседателот на Собранието трајко Вељаноски, е закажано за понеделник. Пратениците од владејачкото мнозинство повторно оценија дека иницијативата на опозицијата е несонована, додека СДСМ и ДУИ останаа на ставот според кој, претседателот мора да сноси одговорност за помилувањето и треба да биде отповикан. - Иванов изврши општ акт на амнестија, помилувајќи 56 лица, и со тоа директно навлезе во надлежноста на Собранието. Со овој чин го прекрши Уставот и смислено ги саботираше Специјалното јавно обвинителство и Договорот од Пржино според кој веќе нема да постои принципот на селективна правда, истакна Бетиан Китев од СДСМ. Реплицираше Весна Пемова од ВМРО-ДПМНЕ, нагласувајќи дека одлуката за аболиција на Иванов не го прекрши Уставот, ниту Законот за аболиција. - Иванов делуваше според Уставот и Законот, а вашиот предлог за утврдување одговорност е уште еден обид за делување против институцијата ...
| | веќе видена | слични

Без конечен исход заврши и третиот ден од расправата во Собранието за поведување постапка за утврдување одговорност на претседателот Ѓорге Иванов, а продолжението на седницата спикерот Трајко Вељаноски го закажа за понеделник. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и денеска го повторија ставот дека иницијативата на СДСМ е неоснована, додека опозицијата и пратениците од ДУИ повторно нагласија дека Иванов мора да сноси одговорност за одлуката за помилување на 56 политичари и нивни соработници. Според пратеникот на СДСМ, Бетиан Китев, Иванов, со помилувањето на 56 лица, извршил општ акт на амнестија, со што директно навлегол во надлежноста на Собранието, прекршувајќи го Уставот и истовремено саботирајќи ги Специјалното јавно обвинителство и Договорот од Пржино. На говорот на Китев реплицираше пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Весна Пемова, која рече дека Иванов не ги прекршил ниту Уставот ниту Законот за помилување и дека иницијативата на СДСМ е уште еден напад на институцијата Претседател, кој на крајот само ќе доведе до уште ...
| | веќе видена | слични

Трет ден жестока собраниска дебата и меѓусебни обвинувања за импичмент на претседателот Иванов. Пратениците од СДСМ сметаат дека со помилувањата Иванов го прекршил Законите и Уставот. Сметаат дека е недозволиво претседателот без никаква судска постапка, сите политичари да ги направи еднакво виновни. Единственото решение според СДСМ е Иванов да поднесе оставка. За ВМРО-ДПМНЕ ваквите тврдења се неосновани. СДСМ обвинува за непочитување на Уставот без да наведе ниту еден член кој е прекршен. Пратениците од владејачката партија потенцираа дека ВМРО-ДПМНЕ е прва партија која побарала повлекување на аболицијата, а единствен политичар кој во овој момент е над законите е Зоран Заев. Собраниската расправа за одговорноста на Иванов почна во понеделникот, откако минатата недела собраниската комисија ја оценуваше основаноста на предлогот поднесен од СДСМ. Според собранискиот деловник нема ограничување во дискусиите, а за да почне постапка за одговорност пред Уставниот суд, позитивно треба да се изјаснат две третини од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Пратениците денеска трет ден расправаат по предлогот за покренување постапка за утврдување одговорност на претседателот на Република Македонија, поднесена од пратениците од опозицијата. Според мнозинството, таа е уставна и согласно законите, а според опозицијата не е и бараат оставка од претседателот. Хари Локвенец од СДСМ побара оставка. - Ја покренавме оваа иницијатива во моменти на огромни граѓански протести и криза која го достигна својот зенит. Повод е неуставната, незаконската и најважно неетичката аболиција која Иванов ја донесе на 12 април, рече Локвенец, според кој единствената цел на одлуките била да се направи пролонгирање и кочење на процесите. - Ако намерите ви се добри тогаш придонесете со донесување на законот за заштита на сведоци и на таков начин ќе помогнете во најважната работа, а тоа е градење доверба на институциите, рече Локвенец, за кого Македонија е држава без претседател, без Уставен суд, а како што рече, како да нема и Собрание. Милева Ѓоргиева од СДСМ истакна дека Иванов го ...
| | веќе видена | слични
4 копии

На денешното продолжение на 104-тата седница во Собранието на Република Македонија пратениците продолжуваат да дебатираат по точката од дневниот ред за импичмент на претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов. На оваа седница со своја реплика кон пратеникот од СДСМ Локвенец се јави и пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Благица Ласовска која истакна дека за СДСМ ништо не важи и ништо не чини освен СДСМ. -Колега Локвенец, на почетокот можам да констатирам дека имавте исклучително нихилистички говор. Ајде сеа да почнеме со ред. Значи во вашиот говор ги негиравте сите институции во државата. Не чини Уставниот суд, не чини претседателот на државата, не чини ова Собрание, ниту една институција во државата за вас не чини и не функционира. Кој чини? Само вие, само опозицијата чини во државата! Нормално е така да размислувате, но дали сте се запрашале што размислуваат граѓаните, рече Ласовска. Таа се осврна и на тоа дали претседателот Иванов има или нема обврска да присуствува на оваа седница. Таа посочи ...
| | веќе видена | слични

На оваа седница со своја реплика кон пратеникот од СДСМ Локвенец се јави и пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Благица Ласовска која истакна дека за СДСМ ништо не важи и ништо не чини освен СДСМ. -Колега Локвенец, на почетокот можам да констатирам дека имавте исклучително нихилистички говор. Ајде сеа да почнеме со ред. Значи во вашиот говор ги негиравте сите институции во државата. Не чини Уставниот суд, не чини претседателот на државата, не чини ова Собрание, ниту една институција во државата за вас не чини и не функционира. Кој чини? Само вие, само опозицијата чини во државата! Нормално е така да размислувате, но дали сте се запрашале што размислуваат граѓаните, рече Ласовска. Таа се осврна и на тоа дали претседателот Иванов има или нема обврска да присуствува на оваа седница. Таа посочи дека тој ја нема таа обврска и му објасни на пратеникот од СДСМ дека токму таква обврска има Катица Јанева и дека таа не ја почитува и не доаѓа во Собранието. -Рековте дека претседателот на државата очекува да биде ...
| | веќе видена | слични
26 копии

Пратениците ќе ја продолжат дебатата за импичмент на Иванов. Во Собранието на Република Македонија денеска треба да продолжи расправата за предлогот за покренување постапка за утврдување одговорност на претседателот на Република Македонија, поднесена од пратениците од опозицијата. Расправата за одговорноста на претседателот Ѓорге Иванов почна во понеделникот, а минатата недела собраниска Комисија ја оценуваше основаноста на предлогот поднесен од пратениците на СДСМ и коалицијата, а поддржан од пратениците на ДУИ. Рената Тренеска-Десковска од СДСМ образложувајќи го Предлогот рече дека основна причина за поднесувањето на иницијативата е отсуство на секаква одговорност и арбитрарното однесување на актуелната власт. Со повлекувањето на дадените аболиции Иванов, како што рече, признал дека згреши и оти неговите мотиви биле теснопартиски, а не државнички. Според Тренеска-Десковска, постапката за импичмент е всушност враќање на принципите на одговорност, правда и еднаквост. Претседателот на собраниската Комисија за ...
| | веќе видена | слични

Собранието денеска ќе ја продолжи расправата по предлогот на опозицијата за поведување постапка за утврдување одговорност на претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, поради аболицијата.Расправата за одговорноста на Иванов почна уште во понеделникот, откако минатата недела собраниска комисија ја оценуваше основаноста на предлогот што го поднесоа СДСМ и нивните коалициски партнери, а е поддржан од пратениците на ДУИ.За предлогот на СДСМ треба да гласаат две третини од пратениците за да се почне постапка пред Уставниот суд за утврдување на одговорноста на претседателот.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Отворањето нови преговори за брегзитот би зависело од тоа дали владата на Британија ќе поднесе убедлив нов предлог, соопшти владата на Германија. „Ние сме ...
сите 371 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Ве информираме дека согласно податоците од ДАМСКВ на ден 21.01.2019, среднодневните концентрации на РМ10 се под дефинираниот праг на алармирање од 188 g/m3, ...
сите 179 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Собранието расправа за импичмент на Иванов

Од:
До кого (е-маил):
Порака: