Рутинска победа на Германија над Украина

Во вториот натпревар од првото коло на Групата Ц на европскиот фудбалски шампионат во Франција, селекцијата на Германија ја совлада Украина со 2-0, со головите на Шкодран Мустафи во 19 и Бастијан Швајнштајгер во втората минута од судиското продолжување. Статистика по мечот покажа дека иако Германците повеќе ја имаа топката во своите нозе, особено во поголемиот дел од првото полувреме и таа надмоќност ја крунисаа со голот на Мустафи, Украинците создадоа повеќе добри прилики пред голот на Ноер. Малку кон средината на првиот дел Ракицки го фаулираше Милер на десната страна, а нафрлувањето на Крос го прифати со глава Мустафи кој ја искористи задоцнетата реакција на Сидорчук. Освен голот, Германците во првото полувреме создадоа само уште една шанса кога повторно Крос со длабочинска топка го пронајде Кедира кој во трк влезе во противничкиот шеснаесетник но аголот одлично му го скрати украинскиот голман Пјатов. Украинците, пак, трипати сериозно се заканија, но двапати нивните обиди одлично ги спречи Ноер, а кога ...
| | веќе видена | слични

Во третиот, вечерен, натпревар во четвртокот во рамките на второто коло од Групата Ц на европскиот фудбалски шампионат, во Париз репрезентациите на Германија и на Полска одиграа без голови. Во првиот меч на првенството на кој не беше постигнат погодок, Германија и Полска се задоволија со еден бод, што практично значи и дека го осигурија своето учество во осминафиналето, бидејќи забележаа победи во првото коло. Нивниот меѓусебен натпревар беше тактично надитрување, но неинтересно за гледачите особено во првиот дел, и со многу малку вистински шанси. Германија беше подобра на почетокот од мечот, кога прво Гетце шутираше со глава преку голот, а потоа Хектор шутираше крај левата статива. Но потоа, мечот отиде во друга насока, што ја заспа дури и публиката на стадионот. Но уште на почетокот на второто полувреме Милик пропушти неверојатна шанса за Полска по проигрувањето од Гросицки и од два метра не успеа со глава да го погоди голот. Во 69 минута Фабијански со крајни напори го одбрани ударот на Озил, а потоа и на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Без победник и без голови заврши вториот дуел во второто коло од групата Ц помеѓу Германија и Полска. Резултатот никако не има одговара на Украинците, кои дефинитивно се првата репрезентација која нема да избори пласман во следната фаза. Фудбалерите на Германија и Полска денес на стадионот „Сан Дени“ одиграа без голови, имаше неколку добри шанси на двете страни, но сепак мрежите до самиот крај мируваа. Првото полувреме не беше толку интересно, се играше најмногу по средината на теренот, а Полјаците се претставија како сосема достоен противник на светскиот шампион. Во првите 45. минути немаше некоја посериозна шанса, посебно не после 20. минута. Геце имаше шанса на самиот почеток по додавањето од Дракслер, но не шутираше прецизно кон голот на Фабијански. Десет минути подоцна нова шанса за Германците, Милер се избори за нов напад, а Крос шутираше, но само покрај голот. До крајот на полувремето немаше никакви опасности на двете страни. На самиот почеток од второто полувреме Полјаците се заканија. Гросицки упати ...
| | веќе видена | слични

Светскиот првак Германија и Полска на „Стад де Франс“ одиграа без голови, во вториот натпревар од второто коло во Ц групата на Европското првенство. Сега и двете репрезентации го делат првото место во групата со по четири бода, а ова беше прв натпревар на ова ЕП на кое мрежите мируваа во текот на сите 90 минути. Првото полувреме донесе тактичко надмудрување, но без стопроцентна шанса на било која од репрезентациите. Полјаците тргнаа похрабро на стартот од вториот дел. Прво се закани Милик со глава кога за малку беше неприцезен, а по една минута Геце на спротивната страна се најде во одлична позиција, но шутираше директно во Фабијански. При една грешка на германската одбрана Левандовски можеше да го совлада Ноер, но Боатенг феноменално интервенираше. Во 68. минута Милик промаши цела топка кога остана осамен на пеналтикот, а веднаш потоа Озил се најде во добра позиција и опасно биеше, но Фабијански одбрани. Јоаким Лев во последните дваесетина минути ги уфрли во игра Шурле и Гомез на местото на Геце и Дракслер, ...
| | веќе видена | слични

Мечот на Стад де Франс во Париз го следеа околу 80.000 гледачи кои имаа што да видат само во вториот дел во кој Полјаците создадоа неколку сериозни прилики но Аркадиуш Милик и Левандовски не ја казнија германската одбрана. После две кола во Групата Ц, Германија и Полска имаат по четири бода, а во последното коло Панцерите играат против Северна Ирска која има три, а Полска против Украина која има нула бодови. Промашувањето на првенството на Аркадиуш Милик : Хајлајтс од мечот Полска - Германија : ГРУПА Ц: Германија 4, Полска 4, Северна Ирска 3, Украина 0. Следно коло: Северна Ирска - Германија, Украина - Полска.
| | веќе видена | слични
2 копии

Светскиот првак Германија не ги оправда очекувањата во својот втор меч од групата Ц, ремизирајќи 0-0 против селекцијата на Полска. Германците важеа за фаворити, имаа повеќе од поседот врз топката, но се им беше попусто. Првото полувреме донесе тактичко надмудрување, но без стопроцентна шанса на било која од репрезентациите. Откако увидоа дека противникот не е на посакуваното ниво, Полјаците тргнаа похрабро на стартот од вториот дел, кога ги пропуштија и двете најдобри шанси на натпреварот. Милик од идеална ситуација од пет метри шутираше за малку крај голот, а во добра шанса се најде и Левандовски, но неговиот обид беше блокиран од соиграчот од Баерн, Џером Боатенг. Јоаким Лев во последните дваесетина минути ги уфрли во игра Шурле и Гомез на местото на индиспонираните Геце и Дракслер, но ниту тоа не им помогна на Германците, на кои како утеха им останува фактот дека по вториот одигран меч се уште се без примен гол, во ситуација кога нападот функционира многу послабо од очекувањата.
| | веќе видена | слични

Германија и Полска го одиграа првиот натпревар без голови на Европското првенство во Франција. Нерешениот резултат на „Стад де Франс“ во Париз ја направи ситуацијата во групата групата Ц доста заплеткана, откако две кола, Германија и Полска имаат по четири бода, а веднаш зад нив е Северна Ирска со три. Последнопласираната Украина е без бодови. Актуелниот светски шампион Германија доминираше во средниот ред, но недостасуваше завршница. Полска, пак, ги имаше двете најсериозни шанси преку Милик во 68. минута, кога за малку ја промаши топката на нецели пет метри пред голот на Нојер и преку Левандовски, чиј шут беше запрен во последен момент од Боатенг. Истиот играч расчисти од гол-линијата и на претходниот меч на ЕП, победата од 2:0 над Украина. Токму Боатенг ја доби наградата на Играч на натпреварот. #GER defender @JB17Official is the @carlsberg Man of the Match 👏#EURO2016 #GERPOL pic.twitter.com/2qvnyZYsK0 — UEFA EURO 2016 (@UEFAEURO) June 16, 2016
| | веќе видена | слични

Соседското дерби помеѓу Германија и Полска заврши без голови, ова беше првиот меч на Европското првенство на кое немаше погодок.Реми без погодоци кое им одговара и на двете селекции одигра Германија и Полска.И двете селекции имаа свои шанси но ниту една не успеа да се израдува на погодок.Германија почна силно, решена да го отвори резултатот, прво се обиде Марио Геце со глава, а потоа и Тони Крос, но не успеаа.На почетокот од второто полувреме се закани Полска преку Милик кој биеше покрај левата статива. Неколку минути подоцна истиот фудбалер ја промаши топката од идеална прилики и пропушти да и донесе водство на својата земја.Во 69. минута Озил имаше прекрасен обид, но Лукаш Фабијански го одбрани неговиот удар.По првите две кола и Германија и Украина имаат по четири бода и се блиску до пласман во осминафиналето.
| | веќе видена | слични

Германија и Полска вечерва се судрија во второто коло во рамките на групата Ц на Европското првенство во Франција. Пред третото коло, она што е јасно во оваа група е дека Украина ја загуби својата шанса за осминафиналната фаза. За првпат на ова Европско првенство, токму репрезентациите на Германија и Полскаа натпреварот заврши без погодоци. Без оглед на тоа што Германија ја имаше доминацијата на мечот, се чини од друга страна силната одбрана и добрата организација на Полјаците се исплатеше за еден бод на обњете репрезентации. Крос, Геце и Озил на неколку пати се заканија кон противничкиот гол, но Полска одговори силно и моќно на предизвикот. Полска пак, го одигра сето она што се чини беше договорено во соблекувалната, а со освоениот бод се чини тие се најблиску до осминафиналната фаза од Европското првенство. На Полска и се олеснува работата во третото коло, со оглед на тоа што за противник ја имаат селекцијата на Украина која како што споменавме нема повеќе шанси за продолжување на првенството. Од друга ...
| | веќе видена | слични

Германците имаа целосна контрола врз случувањата на теренот, комплетно доминираа и го имаа поседот во своите нозе, но залудно кога нивниот напад сѐ уште „спие", особено Томас Милер кој ниту вечерва, како ниту против Украина не одигра ништо. Свесно или не, Полјаците уште од стартот се одлучија на контри, но немаа голем избор. Германците притискаа уште од самиот старт, но дисциплнираната одбрана на Полјаците перфектно си ја вршеше својата работа. Нападот на Германија повторно не беше на ниво ниту вечерва, како и на првиот дуел против Украина, па при една таква игра кога сѐ се случуваше на средината од теренот, по првиот дел немаше големи возбудувања. Но, затоа веќе на стартот од вториот по неколку шанси на двете страни. Најпрвин се закани Милик со глава кога за малку беше неприцезен, а по една минута Геце на спротивната страна се најде во одлична позиција, но шутираше директно во Фабијански. Германија дополнително го засили темпото, се подотвори, но при една грешка на нејзината одбрана Левандовски можеше да го ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Фотелјата на разрешената Рашела Мизрахи, ќе остане празна се до изборот на министрите во новата Влада по изборите. Но нејзините овластувања во Министерството ...
сите 365 | | | веќе видена

Министерката за правда никако не работи според Уставот и законите, таа реши да си ја уништи својата кариера со тоа што кажа да дека биле технички грешки во ...
сите 240 | | | веќе видена

Вилма Русковска и Љубомир Јовевски сеуште молчат за објавената аудио снимка во Собранието каде што слушајќи го гласот на Зоран Заев признава дека со маркетинг ...
сите 121 | | | веќе видена

СДСМ заедно со граѓаните продолжува со заложбата за неселективна правда и правна држава. Основата за тоа е поставена од мнозинството пратеници преку ...
сите 388 | | | веќе видена

Пред седиштето на НАТО се прават последните подготовки за подигнување на знамето на Северна Македонија како 30. членка на Алијансата. Во неделата Собранието го ...
сите 285 | | | веќе видена

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски изјави дека правниот тим на ВМРО ДПМНЕ и правната комисија ќе ги разгледа сите можности за проценување на ...
сите 550 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Рутинска победа на Германија над Украина

Од:
До кого (е-маил):
Порака: