Тепачките на шампионатот не запираат: Германските хулигани ги нападнаа Украинците во Лил


Новата тепачка на шампионатот се одвивала во центарот на Лил кога 150 Германци со шишиња, димни бомби и столчиња фрлале по Украинците, кои возвратите со иста мерка. Француската полиција интервенирала доцна, откако судирот ескалирал - пишуваат германските медиуми. Тоа е една во низата тепачки на навивачите во текот на Европското првенство. Претходно Англичаните и Русите се судрија во Марсеј, Французите ги напаѓале Турците и Ирците... Владата на Франција поради сето ова размислува да ја укине продажбата на алкохол во близина на стадионите во текот на шампионатот.
| | веќе видена | слични
2 копии

По Англичаните, Велшаните и Словаците руските навивачи имаа пресметка и со албанските навивачи. Како во старите времиња кога воените судири завршуваа со одземање на знамето во знак на победа над противникот, така и денес во 21 век руските навивачи слават победа над противничките групи – со објавување фотографии со одземени знамиња на натепаните и победените противници. Меѓу неколкуте англиски, се најде и знамето на Албанија. Ниту предупредувањето на УЕФА не ја смирува ситуацијата по улиците во Франција, а секој меч е иницијална каписла за хулиганите да појдат во уште едно уривање. Russian thugs pose with their latest ‘trophies’ taken from England fans at Euro 2016 https://t.co/9JTbOMBgy6 pic.twitter.com/zJvjktnyUj “ — EARL™ (@FantasticEarl) June 16, 2016
| | веќе видена | слични

Дека не претставуваат ништо повеќе во навивачкиот свет Англичаните им „демонстрираа“ на Русите кои ги тепаа каде и да ги најдеа. На крајот подебелиот крај го извлекуваа Англиските симпатизери во судирите со локалните жители во Марсеј, но и со полицијата. На крајот од сето тоа, тие сепак решија да се пошегуваат на своја сметка изгледа. Пред денешниот дуел, Англичаните решија меѓусебно да се пресметаат, а главната улога им припдна на тие „малку“ подебелите. Колку тоа смешно и истоврмеено одвратно изгледаше погледнете сами
| | веќе видена | слични
2 копии

Околу 400 луѓе уапсени во Венецуела поради големите крабежи на маркетите. Пред два дена организирано граѓаните на оваа Јужноамериканска држава почнаа да ги ограбуваат продавниците поради гладот и сиромаштијата кои владеат. Левичарскиот претседател Мадуро и десничарската Влада меѓусебно се обвинуваат за кризата во земјата. Едно лице е застрелано од полицијата поради нередите во градот Кумана. Европското фудбалско првенство се повеќе наликува на политичка арена. Франција го протера радикалниот десничарсничарски водач на руските навичи Александар Шпригин заедно со уште 20 хулигани кој учествувале во тепачките со англиските навивачи. Кремељ возврати со протестна нота до Францускиот Амбасадор во Русија. Шпрегин во јавноста е познат како близок пријател на рускиот претседател Владимир Путин. Во меѓу време, англиските навивачи се судрија со француската полиција во градот Лил. Полицијата уапси 36 англиски хулигани. Европската Унија треба да почне дијалог со Русија за повлекување на санциите – Порача претседателот на ...
| | веќе видена | слични

На пат кон дома, седуммина руски навивачи нападнале шпански туристи кои се наоѓале пред катедралата во Келн, објавува Билд. По овој немил настан, епилогот е шестмина уапсени хулигани и двајца сериозно повредени шпански туристи, од кои едниот со фрактура на носната коска. Потпаролот на тамошната локална полиција соопшти дека Русите оттука минувале на пад до Москва. Овие седуммина хулигани инаку, биле учесници во нередите во Марсеј и поради истото биле протерани од Франција.
| | веќе видена | слични

Од почетокот на Европското првенство во фудбал се извршени 323 апсења, соопшти Министерството за внатрешни работи на Франција. Меѓу причините за задржување се насилство, кражби и оштетувања на јавен имот. – Од овие апсења 196 лица се задржани во притвор, осум се осудени ефикасно, а тројца добиле условни казни, прецизираа од Министерството, без да даде повеќе детали. Не се соопштува дали во вкупниот број влегуваат 36-те притворени, кои беа приведени вчера во Лил, каде имаше судири меѓу британските приврзаници и локални жители. Во меѓувреме од полицијата изјавија за Ројтерс дека 20 руски државјани ќе бидат депортирани од Франција. Тие се дел од приведените 43 лица, кои патуваа со автобус од Марсеј за Лил. Меѓу нив е претседателот на општоруското обединување на навивачите, Александар Шпригин.
| | веќе видена | слични

Англиските фанови бурно го прославија голот на Џејми Варди за израмнување на 1:1. Англичаните беа едни од креаторите на хулиганскиот хаос на ЕП во Франција. Често умеат да претераат, но исто така знаат и од срце да ги прослават головите на својот тим. Голем број на навивачи на англиската репрезентација го следеа дуелот против Велс во фан зоната. Посебно емотивен беше моментот по голот на Џејми Варди. Се слушна карактеристичен звук од островските стадиони проследен со вистински транс, а за крај, типично островски, започна прскањето со пиво.
| | веќе видена | слични

На ЕП во Франција досега се уапсени 323 навивачи соопшти МВР на земјата домаќин на ЕУРО 2016. Во соопштението се наведува дека од 323 приведени -196 се во притвор, 8 се осудени на затворска казна, додека на 3 им е одредена условна казна. Францускиот јавен тужител изјави за АФП дека на тројца од 43 приведени руски навивачи ќе им биде судено поради насилство за време на средбата Русија-Англија. Дваесет руски навивачи ќе бидат протерани од Франција- иако против нив нема обвинение а останатите 20 се ослободени.
| | веќе видена | слични
2 копии

Француската полиција уапсила вкупно 323 лица од почетокот на Европското првенство во фудбал поради насилства, кражби и оштетување имот, соопшти МВР на Франција. – Од 323 уапсени луѓе дури 196 се во полициски притвор, осуммина заработиле затворска казна додека 24 се депортирани, се вели во соопштението. Франција ја зафати бран тепачки и немири на хилигани во кој учествуваа навивачи од Англија, Русија, Германија, Украина, Словачка.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Повод за овој текст е изјавата што на телевизиите можеше да се слушне, дека нема проблем јавниот обвинител на Република Македонија да ги преземе предметите од ...
сите 420 | | | веќе видена

СЈО не виде криминал во Шпански скали, Рускоска во еден ден го виде предметот и притвори 11 луѓе, коментира претседателот Христијан Мицкоски на прашањето дали ...
сите 416 | | | веќе видена

Случувањата со аферата Рекет без дилема дојдоа во многу лош момент во кој се решаваа за долгочекуваниот датум за почнување преговори за евроинтеграции, смета ...
сите 108 | | | веќе видена

Боите на Македонија се оние што доминираат на бабините скутници, веленца, килими, миленца, шамии, чорапи, елеци, фанели: црвената, црната и жолтата. Боите на ...
сите 118 | | | веќе видена

По државниот секретар на САД, Мајк Помпео, честитика по повод Денот на независноста - 8 Септември и 28-годишната унитарност и самостојност денеска беше ...
сите 128 | | | веќе видена

Веќе и формално Републичкото јавно обвинителство ги презеде предметите на СЈО, иако тоа не значи дека предметите и физички се префрлени во ЈО. Според ...
сите 256 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тепачките на шампионатот не запираат: Германските хулигани ги нападнаа Украинците во Лил

Од:
До кого (е-маил):
Порака: