ИСИС ја презеде одговорноста за убиствата во Орландо


 „ Оружениот напад на ноќниот гел клуб во Орландо во Флорида кој остави над 100 мртви и ранети го изведе борец на ИСИС - пренесе Ројтерс повикувајќи се на вест на новинската агенција на ИСИС. Омар Матин кој уби 50 и рани 53 лица, се заколнал на верност на ИСИС пред масакрот - потврди ФБИ. Специјалниот агент на ФБИ Роналд Харпер изјави дека убиецот бил под истрага поради врска со бомбаш самоубиец, но во текот на истрагата против него не биле собрани докази - пренесе Франс прес. Хопер изјави дека за време на нападот Матин не бил следен. Според зборовите на агентот на ФБИ, Матин минатата недела купил најмалку две парчиња оружје. Пред нападот се јавил на 911 и во повикот ја спомнал ИД, Тој повик е дел од истражниот материјал. Во Орландо е воведена вонредна состојба по нападот на ноќен клуб во кој загинаа 50 а повреднеи се 53 лица, меѓу кои има повредени во критична состојба.
| | веќе видена | слични

Американецот со авганистанско потекло, 29-годишниот Омар Садик Матин, кој во неделата утрото во ноќниот геј клуб во Орландо уби 49 и рани 53 лица, во својата последна објава на социјалната мрежа Facebook навестил нови напади од страна на симпатизери и следбеници на екстремната сунитска групација Исламска држава (IS) во САД следните денови, пренесува телевизиската мрежа Fox News. Сите профили на Омар Матин на социјалните мрежи се затворени по маскарот во Орландо, но експертите од Комитетот за национална безбедност при американскиот Сенат успеале да откријат некои објави на напаѓачот. Според претставникот на комитетот Рон Џонсон, по пукањето, Матин се приклучил на Facebook и изјавил верност на водачот на Исламската држава, Абу Бакр ал-Багдади. Покрај тоа, напаѓачот од Орландо напишал дека во скорешните неколку дена во САД се можни нови џихадистички напади од следбеници и поддржувачи на споменатата терористичка мрежа. Како што изјавил за телевизија неименуван извор во Федералното биро за истраги (FBI), Матин ...
| | веќе видена | слични

Напаѓачот на ноќниот геј клуб во Орландо, Омар Матин, пред и за време на нападот, на Фејсбук објавил низа пораки во кои го изразува својот бес поради "бесрамните постапки на Западот" и ги обвинува САД за смртта на "невини жени и деца", стои во писмото кое денес го објавил Комитетот за внатрешна безбедност и владини прашања при Сенатот на САД. Убиецот, кој во наизменичното пукање убил 49 лица, исто така во неделата пред зората, кога нападнал, го пребарувал интернетот со зборови како "Pulse Orlando", како што се викал геј клубот, и "пукање", пренесува AP . Orlando gunman Omar Mateen raged against 'filthy ways of the West' https://t.co/YO2aZcrZQU pic.twitter.com/JFglRiNBfv — The Telegraph (@Telegraph) June 16, 2016 Во писмото кое Комитетот го пратил до директорот на Фејсбук, Марк Цукерберг, од таа компанија се бара да понуди информации за активностите на Матин на интернет, за Комитетот да поднесе извештај за тоа во писмото. Комитетот, повикувајќи се на сознанија од персоналот, наведува дека пет профили на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Американските власти објавија во средата дека нема да толерираат никакви закани против муслиманите кои масовно се појавуваат по маскарот во ноќниот геј клуб во Орландо, особено во градот од кој потекнува убиецот, Форт Пирс. „Ширењето закани не е само лошо, туку во повеќето случаи е и противзаконски. Тоа мора да престане“, изјави сојузниот обвинител на државата Флорида, Ли Бентли, на прес-конференцијата на којашто ги презентираше сознанијата од досегашниот тек на истрагата за споменатото масовно злосторство, најкрвавото извршено со огнено оружје во поновата американска историја и со 49 жртви најсмртоносното по нападот од 11-ти септември 2001 година. Масакрот во неделата утрото во ноќниот геј клуб во Орландо го изврши 29-годишниот Американец со авганистанско потекло Омар Матин, убивајќи 49 и ранувајќи 53 луѓе, од кои најмалку шест се во животна опасност. Во текот на тричасовната заложничка криза во која ги ликвидирал една по една своите жртви, се јавил во службата 911 и објавил дека ѝ изразил лојалност на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Масовниот убеиц Омар Матин пред и за време на нападот на геј клубот во Орландо на Фејсбук објавил низа пораки во кои изразува бес поради „бесрамните постапки на Западот“. Масовниот убеиц Омар Матин пред и за време на нападот на геј клубот во Орландо на Фејсбук објавил низа пораки во кои изразува бес поради „бесрамните постапки на Западот“. Во една од пораките тој ги обвинува САД за смртта на „недолжните жени и деца“, се наведува во писмото што го објави Комитетот за внатрешна безбедност и владини прашања на Сенатот на САД. Убиецот што уби 49 лица, исто така во неделато утрото кога го извел нападот и пребарувал на интернет користејќи ги клучните зборови „Пулс Орландо“ што е името на геј клубот, како и зборот „пукотници“, пренесува АП. Во писмото, што Комитетот го упатил до директорот на Фејсбук Марк Цукерберг од компанијата се бара да даде информации за активностите на Матин на интернет и да поднесе извештај до Комитетот за тоа. Комитетот во писмото наведува, повикувајќи се на информациите на персоналот, дека ...
| | веќе видена | слични

Француското издание пушти две карикатури за масакрот во геј-барот Нападот на осамениот терорист Омар Матео во геј клубот во Орландо, во која загинаа 49 лица, а 53 беа повредени стана повод за карикатури во францускиот сатиричен весник “Шарл Ебдо”, пишува life.ru. Едната карикатура го покажува револтираниот кандидат за претседател Доналд Трамп, кој извикува:„ Тие доаѓаат од каде ли не, за да убиваат нашите пе…ри! “ Во позадина е нацртан несреќната клуб со раскрварено трупови и натпис: “Трамп – претседател?” На втората карикатура, која е наречена: “Орландо. Авторот на терористичкиот чин во клубот се покажа геј “, двајца борци на Исламска држава, објаснуваат на трет како да напише на интернет:” Тој беше примен во организацијата без проверка “. Пукањето во геј-барови Pulse стана во неделната ноќ, додека внатре се наоѓаа 320 лица. Напаѓачот, вооружен со пушка и пиштол, зеде присутните за заложници и се забарикадирани внатре. На местото веднаш пристигнаа повеќе од 70 полицајци, деминери со кучиња и специјалците. ...
| | веќе видена | слични

Нападот на терористот Омар Матео во геј клубот во Орландо, како резултат на кој загинаа 49 лица, а 53 беа повредени, стана повод за карикатури во францускиот сатиричен весник Шарли Ебдо. Едната карикатура го покажува револтиран кандидатот за претседател Доналд Трамп, а во позадина е нацртан клубот со трупови и натпис: „Трамп – претседател?“ На втората карикатура, која е наречена: „Орландо. Авторот на терористичкиот чин во клубот се прикажува геј, а двајца борци на Исламска држава, објаснуваат на трет да напише на интернет: „Тој беше примен во организацијата без проверка“. За потсетување, одговорноста за нападот ја презеде Исламската држава, која изјави дека терористот е нејзин борец. Потоа излезе информација дека тој самиот бил чест клиент на клубот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Сопругата на напаѓачот кој уби 49 луѓе во ноќниот геј клуб во Орландо знаела за неговите планови и би можела наскоро да биде обвинета, објавија американските медиуми, повикувајќи се на полициски извори. Како што пренесе телевизиската мрежа Fox News, извор од Федералното истражно биро (FBI) рекол дека е свикана сојузната Голема пората којашто ќе одлучува дали да се покрене обвинение против сопругата на 29-годишниот Американец од авганистанско потекло Омар Садик Матин, исто така 29-годишната Нур Салман. Според телевизијата, обвинителството сака да ја обвини сопругата на Матин како соучесничка по 49 точки за убиство и 53 точки за обид за убиство, како и поради тоа што не ги известила властите за претстојниот напад, и бидејќи ги лажела сојузните агенти. Нур Салман за телевизиите NBC и ABC изјави дека се обидела да го одговори својот сопруг од нападот. Телевизијата NBC објави дека Салман изјавила дека таа заедно со сопругот купила муниција и футрола за пиштол. Претходно беше објавено дека Нур Салман признала дека ...
| | веќе видена | слични

Официјален Вашингтон ги повика Обединетите нации да ја заштитат ЛГБТ-популацијата на само да изразуваат огорченост од нападот на Флорида, пренесуваат светските медиуми Освен исламизирањето на Интернет и лојалноста кон ИД, причина за нападот била наводната хомофобичност на младиот Американец со авганистанско потекло Американските власти истражуваат дали Омар Матин го посетувал ноќниот клуб за хомосексуалци во Орландо, каде што во неделата уби 49 лица, а и самиот беше ликвидиран во престрелка со полицијата. ФБИ, како што јавува Ен-би-си, исто така ги проверува информациите дали џихадистот, кој наводно е поврзан со Исламската држава, претходно користел апликации за средби помеѓу хомосексуалци пред да го изврши масакрот. Од друга страна, официјален Вашингтон ги повика Обединетите нации да ја заштитат ЛГБТ-популацијата на само да изразуваат огорченост од нападот на Флорида, пренесуваат светските медиуми. Повеќе сведоци, според Си-ен-ен, за ФБИ изјавиле дека Матин повеќе пати го посетувал клубот и дека се ...
| | веќе видена | слични

На социјалните мрежи се појави видео направено со мобилен телефон од една жртвите во трагедијата во ноќниот геј клуб во Орландо. Станува збор за девојка којашто преку мобилната апликација го споделува со пријателите моментот во кој се забавува. Видеото претставува исечок од неколку видео пораки. На последната од нив се слушаат истрели по што снимањето е прекинато. Вооружениот 29-годишен Американец од авганистанско потекол Омар Садик Матин во неделата утрото пред да биде застрелан од полициските специјалци во тричасовната заложничка драма, уби 49 и рани уште 53 луѓе од вкупно околу 350 гости на латини вечерта во клубот „Pulse“ во центарот на Орландо. Во болниците се наоѓаат уште четириесетина ранети, а шест од нив се во критична состојба, па лекарите стравуваат дека бројот на жртвите може да биде поголем.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Заев не негира дека имало средби токму овде, а она што останува непознато е за што разговарале Катица и Заев. Отворениот сомнеж кажува дека Зоран Заев е ...
сите 255 | | | веќе видена

Законот за јавното обвинителство нуди механизми за спречување влијанија, но тоа сепак не зависи од законските одредби туку од самите јавни обвинители колку ...
сите 125 | | | веќе видена

Од белиот дворец, во нивни познат стил ВМРО-ДПМНЕ секојдневно штанцаат невистини и лаги. Дека очајот во ВМРО-ДПМНЕ кулминира потврдуваат  неоснованите напади ...
сите 184 | | | веќе видена

Диего Симеоне нагласи дека никогаш во животот не видел пречек каков што приредија фановите на Атлетико Мадрид пред мечот со Ливерпул во Лигата на шампионите, ...
сите 91 | | | веќе видена

Вардар заврши голема работа откако со победата над Мотор си го осигура пласманот во осминафиналето на две кола до крајот пред групната фаза од ЛШ. Сепак, пред ...
сите 215 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ИСИС ја презеде одговорноста за убиствата во Орландо

Од:
До кого (е-маил):
Порака: