За 24 часа обиколи 12 земји и постави нов светски рекорд

Британецот Адам Лејтон во 7 часот наутро тргнал од Перл, Германија, за Луксембург, а потоа минал низ Франција, Белгија, Холандија, Данска, Шведска, Полска, Чешка, Словачка и Унгарија, а патувањето го завршил во Австрија. Последните два километри морал да ги трча, за на време да ја мине границата на Австрија и да биде запишан во Гинисовата книга. Благодарение на овој потфат Лејтон собрал 1.000 фунти во добротворни цели. Лејтон дошол на оваа идеја кога слушнал за приказната за тројцата мажи кои лани во февруари го собориле светскиот рекорд обиколувајќи најмногу држави за еден ден. Меѓутоа, дури во јануари одлучил да тргне во оваа авантура и почнал да ги прави плановите. - Кога сфатив дека Малме е оддалечен од Копенхаген само 10 минути возење со воз, сите коцки ми се склопија и сфатив дека е можно да се собори рекордот. Сакав на пат да тргнам на 23 јуни, кога се одржува референдумот за останувањето на Велика Британија во Европската Унија, но бидејќи возниот ред во Европа се менува на 10 јуни, морав да тргнам ...
| | веќе видена | слични

Останато

Обвинителите од СЈО и утрово пристигнаа на работа во зградата на Рузвелтова, иако вчера Советот на јавните обвинители реши да се вратат во обвинителствата каде ...
сите 446 | | | веќе видена

Опозицијата обвинуваше дека писмата на Катица Јанева испратени од притвор се пишувани на компјутер. Во интервју за , нејзината адвокатка Ирена Фрчкоска вели ...
сите 263 | | | веќе видена

Адвокатката на Јанева вели дека таа има сериозни психички проблеми и се наоѓа под терапија во притвор, а Катица Јанева од притвор си потпишува наредби по кои ...
сите 181 | | | веќе видена

Нашата одбојкарска репрезентација дојде до првата победа на Европското првенство и тоа во пресметката со Белорусија која ја добивме со 3-1 во сетови. Со ова ...
сите 231 | | | веќе видена

Честите замерки на голманот на Вардар Филип Гачевски кон селекторот на македонската репрезентација Игор Ангеловски се главна тема во словенечките медиуми. Ова ...
сите 101 | | | веќе видена

Деновиве истекува и 30-дневниот притвор на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Нејзината адвокатка Ирена Фрчкоска во интервју дадено вчера вели дека ...
сите 261 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

За 24 часа обиколи 12 земји и постави нов светски рекорд

Од:
До кого (е-маил):
Порака: