Шкендија го освои Купот на Македонија

Фудбалерите на Шкендија го освоија трофејот наменет за победникот на Купот на Македонија, откако во финалето го совладаа Работнички со 2:0 (1:0). Шкендија успеа во своето трето финале да ја освои првата титула, додека Работнички стана на четири трофеи во купот. Финалниот меч кој се одигра на „Филип Втори“, на теренот, понуди содржаен натпревар со два гола и неколку нереализирани шанси на двете страни, а на трибините неколку инциденти кои ги предзвикаа навивачите на тетовскиот клуб. Најпрвин пред почетокто на мечот тие ја исвиркаа македонската химна, а во второто полувреме со пиротехника предизвикаа мал прекин на натпреварот. На теренот, Шкендија тргана порешително од стартот и таквиот пристап им донесе резултат веќе во седмата минута кога по ударот на Ибраими, н одбиената топка натрча Радески и погоди за 1:0. Во првото полувреме Работнички се закани преку Алтипармаковски и Галиќ, а Шкендија имаше можност да ја зголеми предноста преку Радески и Цуцули, односно Жуниор. Слично како и во првиот дел и на стартот ...
| | веќе видена | слични

Вардар ги минува деновите предвидени за прослава на титулата во фудбалското првенство на Македонија. Старо-новиот првак на Македонија, пред да се одиграат последните 90 минути од 24. издание во прволигашката сезона теоретски ја заврши шампионската приказна. Немаше резултатски притисок за Вардар на дуелот со соседот Работнички, но не пропушти можност успешно да ја заврши домашната задача. Тренерот Гоце Седлоски ја слави својата прва титула во кариерата како тренер, а Вардар вкупно јубилејната десетта, девет на домашната сцена и една во поранешна ју-лига. По освоениот прв трофеј во тренерската кариера, Седлоски ќе ги остави своите избраници да уживаат неколку дена во успехот кој го постигнаа, а потоа ќе ја стави во функција екипата за она што ги очекува во Европа. - Честитките ги заслужуваат играчите и публиката која беше присутна да ги сподели овие славенички моменти со нас. При мојата прва средба со фудбалерите им кажав дека сме е еден од најквалитетните тимови во Македонија. Верував дека овие фудбалери ...
| | веќе видена | слични

Најтрофејниот македонски фудбалски тим на домашната сцена Вардар со победа во последното 32. коло од четирикужниот натпреварувачки систем, кој финишира со разигрување на шест екипи во плејофот и четири во плејаутот, ја прослави новата деветта шампионска титула од осамостојувањето, или вкупно десеттата на клубот кој беше главниот македонски репрезент во поранешната ју-лига. „Црвено-црните“ како гости на „Филип Втори“ во присуство на неколку стотини свои најверни навивачи го совладаа соседот Работнички (1-0) со прецизниот удар од белата точка на повратникот во тимот искусниот Златко Таневски. Ова беше 25. победа за „црвено-црните“ сезонава, по која членот на УО на ФФМ, Марјан Стојкоски им го предаде шампионскиот трофеј. Доделувањето и прославата на шампионскиот трофеј за Вардар го одбележе крајот на лигашкиот дел од 24. прволигашка сезона, бидејќи сите три натпревари од ова последно 32. коло немаа натпреаврувачки значање. Пред да се одиграат последните 90 минути однапред се беше познато, па трите средби се ...
| | веќе видена | слични

Работнички синоќа го загуби соседското дерби од Вардар, „црвено-црните“ ја славеа титулата, а тимот од Дебар Маало излезот во Европа.Работнички не ја почна најдобро сезоната, но имаше одличен финиш со кој избори пласман во квалификациите од Лига Европа.„Романтичарите“ најдобро ја претставуваат Македонија во Европа, па сега ќе имаат уште една шанса да го докажат тоа.Синоќешниот пораз од Вардар не ги разочара, напротив, фудбалерите славеа, се радуваа на добриот финиш на сезоната и новиот пласман во Европа.
| | веќе видена | слични

Екипата на ФК Вардар вчера и официјално го заврши натпреварувањето во Првата фудбалска лига на Македонија со победа над градскиот ривал Работнички. Вардарци славеа со 1:0 освојувајќи вкупно 80 бодови на 32 натпревари поставувајќи нов државен рекорд. До предноста Вардар дојде преку пенал, кој го реализираше Златко Таневски, со што ја забележаа својата 25-та победа. Натпреварот се одигра на Националната арена „Филип Втори“, каде Вардар играше како гостин. Ова е 10-та јубилејна титула за Вардар, што го прави далеку најтрофејниот македонски клуб, од вкупно 24-те сезони досега одиграни. „Многу сум среќен, пред сѐ што добив можност како стартер да ја носам капитенската лента на овој меч. Пред почетокот на натпреварот, падна една шега во соблекувалната дека доколку има пенал, токму јас треба да ја превземам одговорноста. Ете, на крајот навистина добивме пенал и се радувам како мало дете што го постигнав овој многу важен гол, благодарение на кој го надминавме и рекордот според бројот на освоените бодови во Првата ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Екипата на Вардар и официјално го прослави освојувањето на 10-тата јубилејна титулата фудбалски шампион на Македонија. Вардарци по натпреварот со градскиот ривал Работнички, а во рамките од последното првенствено кој, кој црвено-црните го добија со 1:0 го кренаа шампионскиот пехар. Што се однесува до натпреварот одигран попладнево на арената „Филип Втори’’, до победата Вардар стигна со голот Златко Таневски во 46-минута од пенал. На останатите натпревари од ова последно 33.коло во ПМФЛ, Силекс и Брегалница одиграа без победник 1:1, а Шкупи загуби од Шкендија со 1:3. Вардар ќе игра во квалификациите за Лигата на шампиони, додека Шкендија, Работнички и Силекс во квалификациите за Лига Европа. Лигата ќе ја напуштат Младост и Металург, а за опстанок во неа ќе се бори Хоризонт против екипата на Тетекс која го освои 3.место во второлигашката конкуренција. Следната сезона во Првата лига ќе се вратат прилепска Победа и Македонија Ѓ.П.
| | веќе видена | слични

Еден од најискусните вардарови фудбалери Златко Таневски ја донесе последната победа за Вардар во годинашнава сезона, како печат на десеттата шампионска круна. Таневски е свесен дека полека се доближува до крајот на својата кариера, посакувајќи да ја заврши токму во својот клуб, останувајќи тука и во следната сезона… „Многу сум среќен, пред сѐ што добив можност како стартер да ја носам капитенската лента на овој меч. Пред почетокот на натпреварот, падна една шега во соблекувалната дека доколку има пенал, токму јас треба да ја преземам одговорноста. Ете, на крајот навистина добивме пенал и се радувам како мало дете што го постигнав овој многу важен гол, благодарение на кој го надминавме и рекордот според бројот на освоените бодови во Првата лига“ – вели Таневски за официјалната интернет страница на клубот. За него, средбата со Работнички беше единствената во актуелната сезона, враќајќи се на прволигашките терени, по пауза од точно 13 месеци. „После една година мачење со повредата, конечно се вратив на ...
| | веќе видена | слични

По одигрувањето на последниот натпревар во сезоната, која заврши со градското дерби помеѓу Работнички и Вардар, нашиот шампион и официјално за завери јубилејната 10. титула во историјата. Предводникот на фудбалерите на Вардар, тренерот Гоце Седлоски, е горд на фудбалерите кои ја одбранија титулата и дојдоа до јубилејот, притоа поставувајќи рекорд според бројот на освоени бодови во првенството. Титулата во македонското првенство и се очекува и би било шок ако не биде освоена, бидејќи Вардар има убедливо најдобри и најповолни услови во македонскиот фудбал, па единствена мерка за успех би била исчекор во квалификациите за Лигата на шампионите, а токму тоа го очекува и тренерот Гоце Седлоски. „Како и секогаш, најпрво честитки до моите момци и до публиката која беше присутна да го сподели овој момент со нас. Јас уште во мојата прва средба со фудбалерите, реков дека оваа е една од најквалитетните екипи во Македонија и знаев дека овие фудбалери можат да ја освојат шампионската титула. Верував во нив и сум многу ...
| | веќе видена | слични

Во рамките од последното коло во Првата македонска фудбалска лига (1МФЛ)… Составот на Шкендија славеше со конечен резултат 1:3 на гостувањето кај Шкупи. Во првото полувреме водеа домаќините со погодокот на Хусеин Демири (11. мин.), потоа во вториот дел израни Бесарт Ибраими во 57. минута од средбата. Три минути подоцна тетовскиот клуб дојде и во позитива после прекрасниот гол на Арменд Алими, а конечниот епилог го постави Ибраими со свој втор погодок на мечот во 79. мин. на стадионот во Чаир. ВОЕДНО ПОГЛЕДНЕТЕ ГИ И ГОЛОВИТЕ ОД ДУЕЛОТ СИЛЕКС-БРЕГАЛНИЦА ШТИП (1:1) ТУКА
| | веќе видена | слични

Со победата против Работнички од 1-0, Вардар ја „запечати“ годинашнава титула и со нов македонски рекорд. Новите три бода за „црвено-црните“ на крајот од 2015/2016 сезона ги донесе дефанзивецот Златко Таневски со удар од белата точка во 45. минута од натпреварот…
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице бидејќи постои основано сомнение дека ...
сите 155 | | | веќе видена

Екс министерката Гордана Јанкуловска и поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се само дел од поранешните функционери кои пред судот во Стразбур се ...
сите 416 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски смета дека во очи на влезот на НАТО, можеме да бидеме предмет на кампањата на политичка пропаганда, или на „фејк њуз“. – Дали ...
сите 159 | | | веќе видена

Тоа е класично кршење на  член 71 од Изборниот законик каде е наведено дека сите трошоци за кампањата треба се покријат исклучиво од средствата на сметката за ...
сите 63 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шкендија го освои Купот на Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: