Масовна поддршка на ГДОМ во Велес


Поддржувачите и овој пат порачаа дека на Македонија и се потребни избори што поскоро. Само така велат , земјата конечно ќе излезе од  кризата во која се наоѓа веќе долг период. Протест низ улиците на Велес одржаа и поддржувачите на Протестирам. Велат ќе останат на улица се до повлекување на одлуката за аболиција и одложување на изборите,  како и до исполнување на останатите барања. Протестите и вечерва минаа во мирна атмосфера и без инциденти.
| | веќе видена | слични
2 копии

Поддржувачи на Граѓанската иницијатива „Протестирам“ вечерва повторно организираа протести во Скопје. Вообичаено, демострантите се собраа пред седиштето на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) во знак на поддршка за неговата работа. Маршот го продолжија до зградата на Министерството за правда каде фрлаа бои. Потоа се упатија пред Порта Македонија, каде демонстрантите ги тргна поставените бели платна и повторно ја обоија. Протестот го завршија пред Собранието на РМ, каде исто така фрлаа со бои. Граѓанската иницијатива „Протестирам“ денеска јавно преку отворено писмо се обрати до претседателот на државата повторувајќи го барањето за целосно повлекување на аболицијата.
| | веќе видена | слични
2 копии

Вообичаено, демострантите се собраа пред седиштето на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) во знак на поддршка за неговата работа. Маршот го продолжија до зградата на Министерството за правда каде фрлаа бои. Потоа се упатија пред Порта Македонија, каде демонстрантите ги тргна поставените бели платна и повторно ја обоија. Протестот го завршија пред Собранието на РМ, каде исто така фрлаа со бои. Граѓанската иницијатива „Протестирам“ денеска јавно преку отворено писмо се обрати до претседателот на државата повторувајќи го барањето за целосно повлекување на аболицијата. 
| | веќе видена | слични

Во организација на Граѓанското движење „Протестирам“ денеска доцна попладне во Охрид по осми пат се одржа мирен протест, на кој граѓаните го изразија своето незадоволство од одлуката за аболиција и побараа истата да биде повлечена. -Граѓаните на Македонија знаат дека ова беше повторно една политичка игра без оглед на лажната конструктивност на ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ и она што ни се случи на собраниската седница која ја изгледавме. Сепак опозицијата повторно издејствува она што го нарекуваа бетон на 24-ти април и бетон на 5-ти јуни да се истопи. Меѓутоа се додека не се повлече срамната аболиција на таканаречениот претседател Ѓорге Иванов јас сум убеден дека граѓаните треба да ја земат правдата во свои раце и дека улицата е решение за спас од овој режим, изјави Дејан Блажески поддржувач на Граѓанското движење „Протестирам“. Протестот во Охрид започна на плоштадот кај „Чинарот“, по што преку чаршијата насобраните граѓани се упатија пред зградата на Основниот суд каде со пароли, скандирање и свирежи упатуваа повици ...
| | веќе видена | слични

Денеска протести имаше во Скопје, Велес, Струмица, Пробиштип. Во Скопје на протестот „се појавија“ во лициси и затворска униформа Мијалков, Јанкуловска, Груевски, Протугер, Јанакиевски. Демонстрантите и денеска го обоија Министерството за правда, а ги симнаа и платната од триумфалната капија која повторно беше обоена во боите на Шарената револиција и со големи букви беше напишано „Крај“. ГАЛЕРИЈА: Мијалков, Јанкуловска, Груевски во „лисици“ – започна протестот пред СЈО Демонстрантите се собираат пред СЈО. На протестот „во лисици и затворска униформа“ се појавија и Мијалков, Јанкуловска, Груевски, Протугер, Јанакиевски. ВИДЕО+ГАЛЕРИЈА: Демонстрантите тргнаа кон Собранието. Аболицираните „во лисици“ во прв ред Демонстрнтите и денеска од СЈО се упатија кон Собранието. ВИДЕО+ФОТО: Демонстрантите го обоија Министерството за правда Во текот на маршутата кон Собранието демонстрантите го обоија и Министерството за правда. Напишаа „Шарам, слобода барам“. Демонстрантите го обоија Министерството за правда #протестирам ...
| | веќе видена | слични

Приврзаниците на граѓанското движење „Протестирам“ во петок вечер го започна протестот под мотото “За конечно повлекување на Иванов”. Тие донесоа кукли, на кои беа залепени ликовите на поранешниот премиер Никола Груевски, на поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, како и на поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков и Мартин Протуѓер. Колоната откако пристигна пред Порта Македонија, ги тргна поставените бели платна и напишаа нови транспаренти „Ова ќе биде Триумфална порта“ и „Срамот не се покрива“. За време на денешниот протест боја повторно беше фрлена врз објектот на Министерството за правда.
| | веќе видена | слични
3 копии

Демонстрантите од „Шарената револуција“ денеска ја симнаа заштитната завеса која беше поставена на Порта „Македонија“ и повторно фрлаа со боја. Белата завеса денеска беше поставена од градските служби за да не може да биде обоено ова здание од проектот „Скопје 2014“. Пред тоа, на пат кон Собранието, демонстрантите повторно ја обоија зградата на Министерството за правда. Инаку, денеска демонстрантите носеа кукли облечени во затворски облеки. На главите на куклите беа ставени ликови на политичарите кои се помилувани од претседателот Ѓорге Иванов за можни кривични дела што се водат во Специјалното јавно обвинителство. Извор: Пред СЈО #протестирам #шаренареволуција pic.twitter.com/7TCnc0XMNe — META.mk (@meta_agency) May 20, 2016
| | веќе видена | слични

Демонстрантите ги отстранија платната и пристапија кон нивниот добро познат „ритуал“ на шарање Не останаа за долго заштитните платна кои беа поставени на Порта „Македонија“, со цел да се покријат остатоците од вандализирањата направени во изминатиот период и да се заштити објектот од понатамошно боење. Во рамки денешниот протест на граѓанската платформа „Протестирам“, кој стандардно започна од СЈО, а продолжи кон Собранието, демонстрантите застанаа пред портата и насилно ги отстранија поставените платна, по што пристапија кон нивниот добро познат „ритуал“ на шарање. Симнати завесите и обоени #протестирам #шаренареволуција pic.twitter.com/LVn7E7mMXS — META.mk (@meta_agency) May 20, 2016 #протестирам pic.twitter.com/I91Q8gUDYs — Ana Petruseva (@AnaPetruseva) May 20, 2016 Инаку, денешниот протест се одвива под мотото „За конечно повлекување на Иванов“, а на него демонстрантите донесоа кукли облечени во затворски алишта, на кои се наоѓаат ликовите на екс премиерот Никола Груевски, екс министерката за внатрешни ...
| | веќе видена | слични

На пат кон Собранието на Република Македонија, демонстрантите од Шарената револуција повторно ја обоија зградата на Министерството за правда. Во 18 часот пред Специјалното јавно обвинителство започна новиот протест организиран од граѓанската иницијатива „Протестирам“. Оттаму демонстрантите се упатија кон Собранието, а „пропратно“ ја „освежија“ шарената боја на Министерството за правда и ги тргнаа завесите кои беа поставени на Триумфалната порта која исто така беше мета на балоните со боја. Исто така, демонстрантите носат кукли со ликовите на Јанкуловска, Протуѓер, Јанакиевски, Мијалков и Груевски кои се во затворска облека и лисици и велат дека „за сите криминалци ќе има затворска облека“. Демонстрантите велат дека вечерашниот протест ќе се задржи пред Собранието, каде што се очекува да се обратат говорници. Фото: Твитер
| | веќе видена | слични

Демонстрантите од Шарената револуција на пат кон Собранието направија мала пауза и повторно ја обоија барокната зграда на Министерството за правда. Дел од граѓаните носат транспарент со натпис „Нема да ви помине“. Пред зградата на Собранието ќе ќе има обраќања на граѓани. Фото: А1.он
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

На четвртиот ден од пробниот попис на населението кој се одржува во 13 општини, Заводот за статистика се соочува со тecнички пpoблеми при анкетирањето со пomош ...
сите 139 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 90 | | | веќе видена

Димитар Андоновски за македонската публика е најпознат како пејач и автор, како соло-изведувач и во поново време како вокалист на „Тајфата“, но веќе неколку ...
сите 51 | | | веќе видена

Неодамнешниот напад на два танкери што превезувале нафта во Орумскиот Проток предизвикаа разговори за стратешки важниот проток и неговата улога во глобалната ...
сите 178 | | | веќе видена

Успехот на најновата серија HBO, “Чернобил”, резултираше со зголемен број на туристи.Уништениот и напуштен град е се повеќе привлечен за туристите, но сега ...
сите 54 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Масовна поддршка на ГДОМ во Велес

Од:
До кого (е-маил):
Порака: