Извадете ги есенските јакни, студеното време продолжува и утре

2 копии

Времето утре во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и релативно свежо за овој период од годината. Преку денот ќе има слаб локален дожд особено во северозападниот дел на земјава. Утринската температура ќе се движи од два до девет, а дневната од 16 до 23 степени. Во Скопје променливо облачно со сончеви периоди и со услови за слаб локален дожд. Ќе дува умерен ветер претежно од северозападен правец. Утринската температура ќе се спушти до пет, а дневната ќе се искачи до 17 степени. Во наредните денови ќе преовладува променливо облачно време со сончеви периоди и со изолирана појава на краткотраен дожд, додека пак пообилни врнежи се очекуваат в петок и сабота.
| | веќе видена | слични
3 копии

Утринската температура ќе се движи од седум до 15, а дневната од 11 до 18 степени. Во Скопје облачно со врнежи од дожд. Утринската температура ќе се спушти до 14, а дневната ќе се искачи само до 17 степени. В недела и понеделник ќе биде стабилно со пораст на дневната температура. Во вторник и среда ќе има локални врнежи од дожд, а потоа се очекува стабилизирање и позначително затоплување на времето. 
| | веќе видена | слични
13 копии

Времето утре во Македонија ќе биде облачно и релативно студено за овој период од годината, со повремени врнежи од дожд кои на повеќе места ќе бидат обилни, а во југоисточните делови се очекува да наврнат и над 50 л/м2. Утринската температура ќе се движи од седум до 15, а дневната од 11 до 18 степени. Во Скопје облачно со врнежи од дожд. Утринската температура ќе се спушти до 14, а дневната ќе се искачи само до 17 степени. В недела и понеделник ќе биде стабилно со пораст на дневната температура. Во вторник и среда ќе има локални врнежи од дожд, а потоа се очекува стабилизирање и позначително затоплување на времето.
| | веќе видена | слични
16 копии

Во Индија вчера се измерени 51 степени Целзиусови, што е највисока температура на воздухот откако се води статистика, соопшти денеска Индиската хидрометеоролошка служба. Во градот Палоди, северна Индија се измерени 51 степени, со што е соборен рекордот од 50,6 степени измерени во 1956 година. Во северна Индија температурите во мај и јуни се искачуваат над 40 степени, тоа се најтоплите месеци во годината, но ретко се случува температурата да биде повисока од 50 степени. Хидрометеоролозите предупредија на „силен топлотен бран“ кој ќе ги зафати поголеми делови од северните и западните области на Индија за време викендот.
| | веќе видена | слични

Во градот Пхалода во северна Индија соборен е националниот температурен рекорд, а измерен е 51 степен Целзиусов. Пхалода инаку е град во пустина во државата Раџастан, а претходниот рекорд од 50,6 степени Целзиусови е измерен 1956 година во северниот град Алвару. - Вчерашниот ден беше најтопол забележан некогаш во Индија, рекол директорот на метеоролошкиот оддел на оваа земја. Температурите во северна Индија редовно преминуваат над 40 степени Целзиусови во мај и јуни, но моменталната измерена температура е над очекувањата.
| | веќе видена | слични
6 копии

Денешниот ден ќе помине со облаци и врнежи од дожд. Попладне се очекува големо наоблачување кое со прогресија од запад кон исток носи врнежи. Новата циклонска активност ќе биде поизразена во текот на вечерта, кога локално во јужните и источните краишта се очекува појава на пороен дожд. Во овие региони се очекува локално да наврнaт и над 25 литри воден талог на метар квадратен. Во Скопје ќе биде претежно облачно и посвежо со врнежи од дожд и појава на грмежи, особено попладне и во вечерните часови. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Температурата ќе се движи од осум до 19 степени. Во сабота времето ќе биде облачно со врнежи од дожд и појава на грмежи. На повеќе места врнежите ќе бидат пообилни, во петок во западните и северните делови, а во сабота во јужните делови. Се очекува да наврнат над 30 л/м2, а локално и околу 50 л/м2. Во сабота дневната температура ќе биде значително под просекот за овој период од годината. Од недела се очекува стабилизирање со пораст на дневната температура. Услови за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во градот Палоди, северна Индија, се измерени 51 степен, со што е соборен рекордот од 1956 година кога беа измерени неверојатни 50,6 степени Во Индија вчера беа измерени 51 Целзиусов степен, што е највисока температура на воздухот откако се води статистика, соопшти денеска Индиската хидрометеоролошка служба . Во градот Палоди, северна Индија, се измерени 51 степен, со што е соборен рекордот од 50,6 степени измерени во 1956 година. India breaks "hottest day" record as temperature hits 51C ☀
| | веќе видена | слични

Метеоролозите предвидуваат дека денес попладне ќе дојде до влошување на временските прилики кога ќе дојде до пообилни врнежи на дожд, а ќе има и грмотевици во западните и северните делови од републиката со намалување на температурите до 15-на степени. Во Скопје не очекува слично време, температурата ќе достигне до 19 Целзиусови степени, а постојат и услови за врнежи, па затоа чадорот нека биде до вас.
| | веќе видена | слични
26 копии

Претежно облачно и посвежо со врнежи од дожд и појава на грмежи. Попладне врнежите ќе бидат пообилни во западните и северните делови. Ќе дува повремено умерен ветер од јужен правец. Утринските температури ќе се движат од 4 до 9 Целзиусови степени, додека дневните ќе бидат во интервал од 11 до 23 степени. Во Скопје и околината слично време со дневна температура до 19 степени. УВ индексот ќе изнесува 4. И во сабота времето ќе биде облачно со врнежи од дожд и појава на грмежи. На повеќе места врнежите ќе бидат пообилни, во петок во западните и северните делови, а во сабота во јужните делови. Се очекува да наврнат над 30 л/м2, а локално и околу 50 л/м2. Во сабота дневната температура ќе биде значително под просекот за овој период од годината. Од недела се очекува стабилизирање со пораст на дневната температура. Услови за локален дожд ќе има во вторник The post ВРЕМЕТО ДЕНЕС: Облачно со дожд и постудено appeared first on Актуелно24.мк .
| | веќе видена | слични
2 копии

Рекордни 51 Целзиусови степени се регистрирани во четвртокот во градот Фалоди, во индиската држава Раџастан, што е највисока температура, во историјата на метеоролошките набљудувања, пишува весникот Hindustan Times.Претходниот рекорд беше запишан во текот на летото на 1956 година, кога во градот Алваро во државата Раџастан термометарот забележа 50,6 степени. Друг град во државата – Чуру исто ажурира свој температурен рекорд од 1914 година – во четвртокот таму се забелеажани 50,2 степени. Во најпопуларната туристичка дестинација Џодхпур исто така беа регистрирани рекордни горештини – термометарот се зголеми до 48,8 степени. Индискиот метеоролошки департментот предупредува дека горештините ќе продолжат и ќе се продлабочат во наредните денови. Нивото на закана за северозападните Држави е “црвен код”, што значи дека живата ќе се издигне до над 47 степени. Властите не обезбедија официјални податоци за бројот на смртните случаи предизвикани од топлото време. Според медиумите, жртвите се неколку.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Потрагата по исчезнатите во уривањето на мостот во Џенова заврши во текот на ноќта, пренесуваат агенциите. Откако во болница во Џенова почина романски возач на ...
сите 223 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ се уште тактизира околу конечниот став на партијата за референдумот во септември. Лидерот Христијан Мицкоски сега вели дека прво ќе се консултира со ...
сите 159 | | | веќе видена

Хроничното недостасување на финансии за научно истражувачки проекти од областа на науката и образованието без оглед дали се од научен, технички или ...
сите 47 | | | веќе видена

Владата вo среда на седница ќе ја утврди сумата што ќе се потроши за референдумската кампања. Иако вчера истече рокот за министерствата да достават информации ...
сите 130 | | | веќе видена

Претседателот на Гана, Нана Акуфо Адо од понеделник прогласи еднонеделна жалост по смртта на поранешниот Генерален секретар на Обединетите нации , Кофи ...
сите 45 | | | веќе видена

„Имаме случај каде сомневањата се дека СДСМ, Сојуз на борци на НОВ и Сојуз на синдикати на Македонија во Куманово изнајмуваат на правни субјекти, имот кој е во ...
сите 229 | | | веќе видена

Во црквата „Света Софија“ вечер во рамки на фестивалот Охридско лето ќе настапат баритонот Горан Начевски, пијанистката Јасна Аврамовска, обоистот Васил ...
сите 76 | | | веќе видена

Владата денеска се пофали дека создала услови за вработување на 586 лица. Министерката за труд и социјална работа, Мила Царовска уверува дека тоа се должи на ...
сите 61 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Извадете ги есенските јакни, студеното време продолжува и утре

Од:
До кого (е-маил):
Порака: