Митков без гол, Кремс без пласман во финале


Кремс втор пат загуби во полуфиналето на австрискиот шампионат Влатко Митков не постигна ниту еден гол на вториот меч од полуфиналето на плеј-офот во Австрија, а неговиот Кремс загуби со 24:30 од силниот тим на АОН Фиверс Маргаретен. Митков, кој го продолжи договорот со Кремс на уште две сезони, минатиот меч постигна 10 голови. Иако со победа ќе обезбедеа мајсторка што ќе го дадеше патникот во финалето, сепак оваа серија заврши во само два одиграни меча.
| | веќе видена | слични

Дунајварош славеше убедливо против тимот на македонската репрезентативка Тимот на Фехервар каде игра македонскиот десен бек, Елена Георгиевска загуби на гостувањето кај Дунајварош со 34:26 во првиот меч од разигрувањето за 5.позиција во унгарскиот шампионат. Георгиевска стандардно го започна мечот во стартниот состав, но не се изнаигра многу и постигна 2 гола на овој меч. Вториот се игра за шест дена и со победа Фехервар може да обезбеди мајсторка.
| | веќе видена | слични

Одорхеи со победа ја стартуваше серијата „подобар од три“ Тимот на Гоце Ојлески, Горан Кузмановски и Лазо Мајнов со победа ја стартуваше серијата за пласман на 5.позиција во романскиот шампионат. Одорхеи минимално ја совлада екипата на Стеауа со 31:30. Ојлески на овој меч беше стрелец на 3 голови, Кузмановски даде 2, додека Мајнов го немаше на листата на стрелци. Вториот меч се игра во Букурешт, на теренот на Стеауа за 5 дена.
| | веќе видена | слични
2 копии

Со натпреварот одигран попладнево меѓу Вардар – Работнички во кој убедлива победа остварија црвено-црните отворено беше 7.коло во плејофот на ракометниот шампионат на Македонија. На средбата одиграна во СЦ „Јане Сандански’’ актуелниот шампион Вардар забележа убедлива победа со 18 гола разлика во дуелот против последно пласираниот Работнички. Работнички беше рамноправен само во воведните 10-минути, по што следуваше серија на Вардар од 6:0 за водство од 11:4. До крајот на полувремето црвено-црните веќе имаа убедливи десет голови предност 22:12. Во ист ритам актуелниот шампион продолжи и во вториот дел, а од минута во минута се зголемуваше и разликата која на крајот изнесуваше 18 голови, за со конечни 39:21 Вардар да ја оствари и седмата победа во исто толку одиграни натпревари. Останатите два натпревари од ова коло ќе се играат утре (сабота), а двојките се, Охрид – Металург и Прилеп - Макс Струмица. Табела – плејоф: Вардар 21 бодови (7 натпревари), Металург 15 (6), Макс Струмица 12 (6) Прилеп 6 (6) Охрид 3 ...
| | веќе видена | слични

Победникот се знаеше однапред, само разликата не беше позната Вардар ја продолжи победничката низа од Купот на Македонија, па по победата во Куманово, совладана беше и „сестринската“ екипа на Вардар Јуниор со 43:20. Уште од стартот си фатија ред поискусните вардарки и водеа со 3:0, па 9:2, 13:3, а на пауза се замина со 22:7. Во вториот дел разлика само се зголемуваше до конечни 43:20. Одлично издание имаше Јованка Радичевиќ, која ги замени Алтхаус и Човиќ на пикерската позиција и постигна дури 17 голови. Грбиќ даде 6, додека Кликовац и Лазовиќ постигнаа по 5. Во Вардар Јуниор се истакнаа Стојановски и Нолевска со по 3 голови. Вардарки немаат конкуренција во домашниот шампионат и само формално ги одработуваат мечевите, додека Вардар Јуниор најверојатно ќе заврши на втората позиција, откако го доби мечот со Металург.
| | веќе видена | слични

Вардар влезе во сестринската пресметка со Јуниор олабен, без ниту еден од двата пивота, Ања Алтхаус и Андреа Човиќ, арно ама нивната замена направи „парче“. Јованка Радичевиќ застана на линијата од шест метри како кружен напаѓач и постигна неверојатни 17 гола! Овој податок го фрли во сенка резултатот на мечот, кој на крај гласеше 43-20 (22-7) за поискусниот Вардар во оваа пресметка од 7. коло. Покрај Радичевиќ, за Вардар ефикасен меч одиграа и Итана Грбиќ со шест и Андреа Кликовац и Барбара Лазовиќ со по пет гола. За Вардар јуниор најефикасна беше Теодора Керамичиева со пет, а ја следеа Симона Стојановска и Наташа Нолевска со по три. Ова беше петта победа за Вардар, кој има 15 бода, три повеќе од Вардар јуниор и Металург. Тие, пак, се пресметаа завчера и втората екипа на црвено-црните извојува победа која ќе значи второ место на крајот од првенството. ТАБЕЛА: Вардар 15, Вардар јуниор 12, Металург 12, Куманово 3, Пелистер 0.
| | веќе видена | слични

Супер интересен дуел за публика и подигнување на моралот кај нашите ракометари. Утре во терминот од 18 часот со салата "Билјанини Извори", РК Охрид 2013 во дуел со втората најсилна екипа во ракометната Супер лига, екипата на Металург. Воедно ова е првиот натпревар во кој тренерот на Металург, хрватскиот стратег Лино Червар ќе го игра во двојна улога, по неодамнешното назначување за селектор на македонската ракометна репрезентација. Ова според голманот на РК Охрид 2013, Благојче Трајкоски е мотив повеќе и можност за докажување па можеби и од нашиот тим да излезе некој репрезентативец. "Металург е моментално втора екипа во Македонија после Вардар, овој натпревар за нас е пред се за самодоверба, да покажеме што можеме пред нашата публика. Во Автокоманда изигравме реално лош натпревар, се надеваме дека нема да се повтори, изгубивме пет разлика чинам. Ако го дадеме максимумот, знаејќи го капацитетот на нашите играчи, верувам дека ќе биде тежок, неизвесен натпревар до крај. Дека Металург ќе се намачи со нас, па се ...
| | веќе видена | слични

Екипата на Металург три пати го совладуваше Охрид сезонава, а нивниот последен дуел ќе се одигра в сабота во 18 часот во „Билјанини Извори“ во рамките од седмата рунда од плејофот во Супер лигата. Металург е една трите екипи сезонава која успеа од Охрид да го однесе целиот плен. Исти таков учинок им треба и овој пат за продолжување на трката со Вардар за титулата. - Го респектирам и почитувам Охрид како и сите клубови во Македонија кои имаат амбиции еднакви на охридскиот. Имаат одличен колектив, нивни заштитен знак е домашниот терен, затоа задача ќе биде уште поголема и потешка. - рече Лино Червар и додаде - Наша главна цел сезонава во Супер лигата е враќање на првите две позиции на табелата. Тоа ќе ни овозможи да играме во регионалната СЕХА лига и Лигата на Шампиони. Натпреварот со Охрид е прв за Лино Червар со двојна улога во македонскиот ракомет откако тој беше промовиран за селектор на Македонија. Назначувањето за селектор на Червар на Македонија мотив повеќе за охридските „гладијатори“ Мх.П.
| | веќе видена | слични

Лидерот на табелата во плејофот од Супер лигата, Вардар запиша нови бодови на своето конто победувајќи го тимот на Работнички со високи 18 голови разлика 39-21. „Црвено црните“ фаворитската улога ја потврдија во првите десет минути по кои имаа веќе предност од седум голови (11-4). Од минута во минута водството на Вардар се зголемуваше за 22-12 на крајот од првиот дел. Со ист ритам избраниците на шпанскиот стратег Раул Гонзалес Гутиерез продолжија во вториот дел за убедлива и рутинска победа (39-21). Најпрецизен во составот на Вардар со осум голови беше десното крило Даниел Шишкарев, средниот бек Лука Циндриќ реализираше пет, а три пати успешно реализираше Тимур Дибиров. „Црвено црните“ со овој триумф го задржаа стопроцетниот ефект во плејофот пред мечот со Металург во Автокоманда кој ќе решава за титулата.
| | веќе видена | слични

Во сабота со почеток од 18 часот во СРЦ „Билјанини извори“ се игра уште еден првенствен натпревар од плејофот во ракометната Суперлига на Македонија, а ќе се сретнат екипите на РК Охрид и Металург. Во пресрет на натпреварот беше одржана прес конференција на која говореа голманот Благојче Трајкоски и левото крило Крсте Андоновски. И двајцата велат дека ќе се обидат да го изненадат големиот противник и да му „откинат“ планирани поени на составот од Автокоманда. Сепак ракометарите се свесни дека бодови треба да бркаат на преостанатите три натпревари од плејофот. „Бодовите треба да ги бараме на гостувањето во Струмица, имаме бодови кои мора да ги земеме со Прилеп и со Работнички. Натпреварот со Металург е од големо значење за нас. Тие се фаворити, тука нема дилеми, но се надеваме на добра игра пред охридската публика и дека сите ќе можеме да се радуваме на бод или на три.“- коментираше голманот на охриѓани, Благојче Трајкоски. Овие два тима по четврти пат оваа сезона ќе одиграат меѓусебен натпревар, а во првите ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

тонско Вилма Русковска- Имаше еден филм „Чарлиеви ангели“ и една госпоѓа која влезе во филм на една естрадна ѕвезда Бојан Јовановски и мислеше дека никој ништо ...
сите 382 | | | веќе видена

Албанскиот премиер Еди Рама на претпладневната вонредна седница на Владата рече дека заминува за Лондон за да присуствува на Самитот на Северноатлантската ...
сите 509 | | | веќе видена

Лео Меси признава дека го болело кога Кристијано Роналдо ја освоил петтата „Златна топка“ и се изедначи со него, но вели дека Протугалецот го заслужил тој ...
сите 185 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Митков без гол, Кремс без пласман во финале

Од:
До кого (е-маил):
Порака: