СКАНДАЛ: 10 кандидати од листите на НДМ ги нема во избирачкиот список?


Десет од кандидатите на листите на Народното движење за Македонија за предвремените парламентарни избори воопшто ги нема во избирачкиот список, дознава Телма од неофицијални извори. Истовремено, претседателот на народното движење, Јанко Бачев, не поднел ниту фотокопии од нивните лични документи. Тоа се аргументите поради кои листите на Бачев се отфрлени до ДИК. Претседателот на НДМ на денешната прес-конференција денеска ја обвини ДИК дека ги разгледала и отфрлила листите на неговата партија, надвор од условите определени со изборниот законик. Бачев најави и дека народното движење за Македонија ќе поднесе тужба до управниот суд заради ваквата одлука на државната изборна комисија.
| | веќе видена | слични

Новите законски измени, со кои на претседталот му се отвора можноста да го поништи помилувањето без претходно образложение, се противуставни, отвораат низа правни дилеми и може да се злоупотребат за селективна аболиција, сметаат дел од правниците. За професорката по казнено право, Беса Арифи, вака формулираното поништување на аболицијата не води кон решение на кризата, туку напротив. Според неа членот 11 од законот за помилување веќе е ништовен и спротивно на Уставот, е како што вели таа членот да се надополнува со нови конфузни одредби. И ретроактивното дејство на законот е спротивно на Уставот, тврди универзитетскиот професор Осман Кадриу. Според него аболицијата не треба да се уредува со закон, бидејќи досегашната пракса покажала дека тоа води кон различни читања и толкувања, што во пракса, според него значи злоупотреба на аболицијата. Со новите дополнувања на законот за помилување, претседателот на државата може во рок од 30 дена да го поништи помилувањето без претходна постапка и при тоа не е едолжен ...
| | веќе видена | слични

Указите за законските измени на шесте изгласани закони во Собранието добија параф од шефот на државата. Веќе наредната недела Иванов ќе може да ги повлече решенијата за помилување на 56 лица што ги даде пред еден месец, посочува во својот текст ТВ21. Но, од неговиот кабинет засега не соопштуваат дали ќе бидат повлечени одлуките за помилувањата откако се создаде правна можноста. За тие што ќе побараат, Иванов во рок од 30 дена треба да го поништи решението за аболиција. Решението за повлекување на аболицијата е спротивно на Уставот ,вели универзитескиот професор Осман Кадриу. Според него, аболицијата како можност треба да се укине, затоа што Претседателот веќе има правна можност да прогласи амнестија, која се однесува на за поединци. Целиот текст може да се прочита тука
| | веќе видена | слични

Наместо за 5 дена како што лидерската четворка се договори кога се согласија за Законот за заштита на приватноста, препораките на Венецијaнската комсија ќе чекаат дополнително една година да профункционираат, доколку бидат вметнати во законот до следната година до кога е одложено функционирањето на законот. Наместо за 5 дена како што лидерската четворка се договори кога се согалсија за законот за заштита на приватноста, препораките на Венецијaнската комсија ќе чекаат дополнително една година да профункционираат, доколку бидат вметнати во законот до следната година до кога е одложено функционирањето на законот. Од власта мислењето на Венецијанската комисија го најавија како клучно вчера во Собранието, но сепак гаранции дали тоа ќе се случи нема. Висок функционер од парламентраното мнозинство вели дека понеделник ќе се прави проценка кога, како и со кои рокови ќе бидат вметнати препораките од советодавното тело на Европа. Истиот функционер вели дека не е извесно ниту дали мсиењето на Венецијанска ќе влезе ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Претседателот Ѓорге Иванов ќе постапува според Уставот и законите, велат за Макфакс од неговиот кабинет, по вчерашното усвојување на дополнувањето на законот за помилување. „Претседателот Иванов како и досега, така и во иднина ќе постапува единствено според Уставот и Законите на Република Македонија и исклучиво во интерес на државата и на граѓаните“, велат од Кабинетот на претседателот Иванов за Макфакс. Според донесените измени на законот за помилување се отвора можност Претседателот да го поништи помилувањето дадено без претходна постапка за помилување во рок од 30 дена, при што тој не е должен да ја образложи одлуката. Според усвоените измени, помилуваните лица имаат право до претседателот да поднесат барање за поништување на одлуката за нивно помилување, а тој е должен да ја поништи одлуката во рок од 30 дена.
| | веќе видена | слични
5 копии

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија најостро ги осудува ставовите на дописникот на државната информативна агенција МИА, Бобан Нонковиќ. Во партискиот став се вели: „Јавниот повик на Нонковиќ за употреба на „нормални курмуши“ за граѓаните коишто протестираат е скандал што покажува нечовечност, омраза и крајна деструктивност којашто нема никаква врска со нивинарската професија. Поттикнување и промовирање говор на омраза, јавно повикување на егзекуција на оние граѓани коишто протестираат или мислат различно, се карактеристики многу блиски до фашистичката идеологија. Ваквите ставови искажани од дописници на државна агенција, платени со пари на сите граѓани, се на директна штета и на угледот на Република Македонија. Најмалку што треба да направи државната информативна агенција МИА е да го повлече својот дописник од Брисел. За останатата одговорност би требало да се погрижи Јавното обвинителство. Сето ова е резултат на криминалното владеење на Никола Груевски и медиумскиот мрак што тој го создаде, платен со ...
| | веќе видена | слични

Решението на владејачката коалиција за повлекување на аболицијата е спротивно на Уставот и тоа е само продолжение на играта меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ за тоа како да се спасат од сопствените криминали, коментираат поранешни уставни судии. Според нив, сега претседателот може да ги повлече решенијата за аболиција, а потоа пак да ги донесе. Денеска претседателот Ѓоргe Иванов ги потпиша указите за законските измени и веќе наредната недела тој ќе може да ги повлече решенијата за помилување на 56 лица што ги даде пред еден месец. Но оттаму не кажуваат дали ќе се повлечат помилувањата откако се создаде правна можноста. Од кабинетот на Иванов денеска не даваат објаснување за тоа дали ќе ги повлече решенијата за аболицијата на сите аболицирани или на оние што ќе побараат, ниту, пак, објаснуваат дали лицата што веќе доставиле лични изјави до неговиот кабинет дека не ја прифаќаат аболицијата ќе треба повторно да го направат тоа откако законските измени ќе стапат на сила. За тие што ќе побараат, Иванов во рок од 30 дена ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Од правен аспект, проблематично е што претседателот добива можност да го повлече помилувањето под недоволно разјаснети околности, анализира Телма. Уште попроблематично е што не му се бара ниту образложение. Со вакви ставови експертската јавност го дочека дополнувањето на Законот за помилување. Професорката по казнено право Беса Арифи го нарекува преседан – наместо да се констатира дека членот 11 е неважечки, ситуацијата дополнително се комплицира. Арифи потсетува дека ниту еден закон не може да се применува ретроактивно бидејќи тоа создава правна несигурност. Професорката потсетува дека помилувањето веќе произведе некакви последици, како што е прекин на судските постапки. Целиот текст можете да го видите тука
| | веќе видена | слични

Претседателот Ѓорѓе Иванов денес ги потпиша указите за законските измени и веќе наредната недела ќе може да ги повлече решенијата за помилување на 56 лица што ги даде пред еден месец. Но, од неговиот кабинет не кажуваат дали шефот на државата навистина така ќе постапи. Оттаму денеска не даваат објаснување за тоа дали шефот на државата ќе ги повлече решенијата за аболицијата на сите аболицирани или на оние што ќе побараат, ниту, пак, објаснуваат дали лицата што веќе доставиле лични изјави до неговиот кабинет дека не ја прифаќаат аболицијата ќе треба повторно да го направат тоа откако законските измени ќе стапат на сила. Во демократската јавност владее големо незадоволство по измените во Законот за помилување, со кои владејачкото мнозинство инсталираше двојна можност: претседателот Иванов да ја повлече одлуката за аболиција по сопствена иницијатива или по барање на засегнатите лица. Во правни кругови велат дека ваквото решение не е случајно, затоа што јасно прејудицира дека главната цел е аболицијата да биде ...
| | веќе видена | слични

Претседателот Ѓорге Иванов ги добил и веќе ги потпишал законите кои пратениците ги изгласаа на вчерашната седница на Собранието. Вчера пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ ги изгласаа измените на Законот за помилување, Законот за заштита на приватноста и измените и дополнувањата на Изборниот законик, сите во скратена постапка Законите влегуваат во сила кога ќе објават во Службен весник. Со измените на Законот за помилување Иванов добива правна можност да ги повлече веќе донесените решенија за аболирање по сопствено убедување или на барање на лицата што се помилувани.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 229 | | | веќе видена

Пробниот попис на населението, становите и домаќинствата во 13 општини во земјава, помеѓу кои се по два пописни круга во Прилеп и во Општина Долнени започна ...
сите 182 | | | веќе видена

Големата популарност на серијата „Чернобил“ повторно фрли светло на најголемата нуклеарна катастрофа во историјата. Голем број туристи почнаа да го посетуваат ...
сите 81 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев, анализирајќи ја ситуацијата по средбата на премиерот Зоран Заев и канцеларката Ангела Меркел во Берлин, ...
сите 185 | | | веќе видена

Со претставата „Странци“ на Драмски театар од Скопје вечер завршува официјалната програма на 54. Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп. ...
сите 69 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СКАНДАЛ: 10 кандидати од листите на НДМ ги нема во избирачкиот список?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: