Прва МФЛ: Ренова со пораз го испрати Младост од елитата


Кратко, само една сезона траеше авантура на Младост Царев Двор во Првата македонска фудбалска лига која заврши неславно со завршувањето на последната позиција на табелата. Поразот од Ренова (4-0) на домашен терен во последниот меч од шампионатот најдобро ја опишува дебитанската и кошмарната сезона на „зелено белите“ во елитата. На „гипсарите“ им беше потребен бод за опстанок без дополнителни мечеви во Првата лига, а тие не оставија на случајност и ги освоија трите. Гостите од Џепчиште постигнаа по два голови во двете полувремиња за убедлив триумф кој им гарантираше елитен фудбал и следната сезона. Младост и Металург директно испаѓаат од Првата лига додека во бараж двомечот со Пелистер екипата на Хоризонт Турново ќе брка опстанок. Нови членови во елитата се Победа и Македонија Ѓорче Петров кои ги освоија првите две места во Втората лига.
| | веќе видена | слични

Давид Бабунски го постигна својот дебитантски гол во дресот на српскиот клуб Црвена звезда, на пријателски меч против Грачаница. Српскиот тим на дуелот на кој имаше дури 11 погодоци славеше со 9-2, а младиот македонски фудбалер успеа да постигне погодок од пенал во 42 минута. Бабунски и Црвена звезда сега се фокусирани на Лигата на шампионите каде се во очекување на својот противник.
| | веќе видена | слични

Фудбалерите на Црвена Звезда, српскиот шампион за натпреварувачката сезона 2015/2016… Одиграа еден пријателски натпревар против екипата на Грачаница во Косово, мечот беше од хуманитарен карактер, а целиот приход е наменет за Рашко-призренската епархија, пренесува „politika.rs“. На дуелот резултатот беше во втор план, навивачите на трибините направија една одлична атмосфера и воедно уживаше во голеадата. На крајот Црвена Звезда триумфираше со 9:2 (4:0), иако не станува збор за официјална средба, еден гол реализиран од пенал во победата на „црвено-белите“ имаше македонскиот интернационалец Давид Бабунски. Атмосферата од овој натпревар во Грачаница можете да ја погледнете ТУКА ГОЛОТ НА БАБУНСКИ НА 02:01:48 Ч. ОД ВИДЕО ЗАПИСОТ
| | веќе видена | слични

Фудбалерите на Црвена Звезда денеска одиграа хуманитарен натпревар во Грачаница, со истоимената локална екипа, пред 4.000 гледачи. Црвена Звезда демонстрираше моќ на овој натпревар, каде го победија противникот со 9-2, а од овие голови, еден му припадна и на македонскиот интернационалец Давид Бабунски, кој стрелаше прецизно до пенал пред крајот на полувремето, поточно во 43 минута. За Црвена Звезда стрелци уште беа и Плавшиќ, Орландиќ постигна два гола, Стојановиќ, Рачиќ, Гавриќ, Јовељиќ и Иљиќ. За Грачаница стрелци беа Славковиќ и Ѓорѓевиќ.
| | веќе видена | слични

Српскиот првак во меч во кој паднаа дури 11 гола пред 2.000 гледачи славеше со убедливи 9-2, а Бабунски успеа да постигне погодок во 42 минута, од белата точка. Покрај македонскиот фудбалер погодоци постигнаа Плавшиќ, Орландиќ (2), Стојановиќ, Рачиќ, Гавриќ, Јовелиќ и Илиќ, додека за домаќинот двата гола ги постигнаа Славковиќ и Ѓорѓевиќ. Вреди да се напомене дека на овој натпревар Црвена звезда им даде минутажа на помладите фудбалери. Бабунски и Црвена звезда сега се фокусирани на настапите во Европа, поточно во Лигата на шампионите каде го чекаат својот противник.
| | веќе видена | слични

Поранешниот фудбалер на Ренова постигна два гола во последната победа на Кукеси Во последното коло од албанскиот шампионат, тимот на Кукеси ја победи Тирана со 2:1 на доамшен терен, а најголемите заслуги за победата ги има македонскиот интернационалец Изаир Емини. Емини погоди во 65 и 82 минута, а гостите само намалија во финишот на 2:1. Оваа победа му донесе на Кукеси пласман на 3 место, а со тоа обезбеден е настап во квалификациите на Лига на Европа. Некогашниот напаѓач на Ренова имаше плодна пролет и успеа да постигне 10 гола на 8 меча на кои играше. Скендербег, каде игра Валмир Нафиу стана шампион на Албанија.
| | веќе видена | слични
2 копии

Изаир Емини, македонски репрезентативец, со два гола во дресот на „Кукеси“ ја заврши сезоната во Албанија, објави „Спорт медиа“. „Кукеси“ во последното коло во албанската Супер лига со 2-1 славеше над Тирана и обезбеди пласман во квалификациите за Лига Европа како третопласиран на табелата. Двата гола за домаќинот ги постигна токму Емини, во 65 и 82 минута, а за гостите погоди Бакај во 84 минута. Покрај Кукеси, во Лига Европа ќе игра Партизани, додека шампион на Албанија е Скендербег.
| | веќе видена | слични

Кукеси во последното коло во албанската Супер лига со 2-1 славеше над Тирана и обезбеди пласман во квалификациите за Лига Европа како третопласиран на табелата. Двата гола за домаќинот ги постигна токму Емини, во 65 и 82 минута, а за гостите погоди Бакај во 84 минута. Покрај Кукеси, во Лига Европа ќе игра Партизани, додека шампион на Албанија е Скендербег.
| | веќе видена | слични

Изминатиов викенд беше спуштена завесата на уште една сезона во италијанската Серија А, но ако во последното коло го дознавме конечниот епилог за тоа која екипа ќе остане во елитата (Палермо), а која ќе се пресели во Серија Б (Карпи), сега пристигнаа непосакувани информации од страна на влијателните медиуми за можно изрежирано сценарио на натпреварот меѓу Наполи и Фросиноне. Тимот од „Сан Паоло“ имаше императив да победи на овој натпревар за да го потврди својот директен пласман во Лигата на шампионите, но за разлика од нив, Фросиноне немаше никакви амбиции за надигрување бидејќи веќе од претходно беше познат патник во втората лига. Ова секако не беше никаква причина да се започне истрага за овој натпревар, меѓутоа до ваков потег од страна на луѓето од италијанскиот фудбалски врв дошло откако била забележана неверојатно голема уплата за еден крајно необичен тип за споменатиот меч. Имено, пред стартот на натпреварот биле евидентирани уплати на огромни суми за тоа дека Фросиононе ќе добие црвен картон на мечот ...
| | веќе видена | слични

Тоа беше првиот и единствен гол на македонскиот фудбалер оваа сезона во втората турска лига… Стефан Ашковски во 12. настап оваа сезона за Кајсери Ерчијеспор придонесе со погодок во домашната победа над Самсунспор од 3:0 во последното 34. коло. Но, тоа не беше доволно Кајсери да обезбеди опстанок, на крајот го освои претпоследното 17. место со 33 бодови и наредната сезона ќе оди во понизок ранг. Нашиот играч кој настапи на целиот меч го постигна вториот гол на екипата во 75. минута од средбата. Неговиот погодок можете да го погледнете на 02:35 мин. од видео записот:
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

До изборите министерското место за труд и социјална политика во техничката Влада ќе остане празно откако ВМРО-ДПМНЕ до вчерашното распуштање на Собранието не ...
сите 446 | | | веќе видена

Пратениците упатија пораки до граѓаните за кого да ја дадат довербата на 12 април. Пратеникот Никола Мицевски од ВМРО-ДПМНЕ изјави дека граѓаните не треба да ...
сите 275 | | | веќе видена

Причината зошто ја одржуваме оваа прес конференција вака доцна навечер е што сметаме дека денес е најсуштинскиот ден во случајот Рекет откако се отвори и ...
сите 366 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Прва МФЛ: Ренова со пораз го испрати Младост од елитата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: