Кандидатската листа на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата единствена потврдена од ДИК


Скопје, 15 мај 2016 (МИА) - Државната изборна комисија (ДИК) на денешната седница едногласно одлучи кандидатската листа на ВМРО-ДПМНЕ и коалициските партнери да го добие редниот број 1 на гласачкото ливче за претстојните парламентарни избори на 5 јуни. Како што рече претседателот на ДИК Александар Чичаковски, по оваа точка е беспредметно да се расправа зашто кандидатската листа на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата е единствена потврдена од Комисијата. Со истото образложение, Чичаковски истакна дека е беспредметна и жрепката за распределба локации за политичко рекламирање на рекламните паноа и билборди, по што сите членови на ДИК гласаа „за“, односно потврдија да нема жрепка. По гласањето, реагираа членовите на ДУИ Субхи Јакупи и на СДСМ, Виолета Дума, и Игор Милев. Според Јакупи, досега во македонскиот плурализам не се случило на избори да биде поднесена само една листа поради што ДИК, на работен состанок, треба да поразговара, дали има уставна поткрепа за вакво нешто. И Дума нагласи дека ДИК треба да размисли каква ...
| | веќе видена | слични
14 копии

Државната изборна комисија на денешната седница ги запре сите активности поврзани со изборите кои беа закажани на 5 јуни, се до конечната одлука на Уставниот суд.Претседателот на ДИК Александар Чичаковски рече дека треба да се запрат и сите понатамошни дејствија и активности на општинските изборни комисии и да се задолжат до ДИК да достават извештај за работа и финансиски извештај за периодот од нивниот избор до 18 мај 2016 година. „Предлагам да се донесе заклучок да се запрат и сите понатамошни дејствија и активности во насока на спроведување на предвремените парламентарни избори што требаше да се оддржат на 5 јуни 2016 година, а кои требаше да ги преземат Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, Државната комисија за спречување на корупција, Државниот завод за статистика и Државниот завод за ревизија“, рече Чичаковски.Според Субхи Јакупи, Комисијата ќе продолжи со активностите кои одат во насока на секојдневна работа што е надлежност на ДИК.„Како што почнавме и стигнавме до прочистување ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на ДИК Александар Чичаковски рече дека треба да се запрат и сите понатамошни дејствија и активности на општинските изборни комисии, кои пак треба да се задолжат до ДИК  да достават извештај за работа и финансиски извештај за периодот од нивниот избор до 18 мај 2016 година. - Предлагам да се донесе заклучок  да се запрат и сите понатамошни дејствија и активности во насока на спроведување,  односно да доставиме информација  да се запрат сите понатамошни дејствија  и активности во насока на спроведување на предвремените парламентарни избори што требаше да се оддржат на 5 јуни 2016 година, а кои требаше да ги преземат Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски  услуги, Државната комисија за спречување  на корупција, Државниот завод за статистика  и Државниот завод  за ревизија, рече Чичаковски. Членот на ДИК, Субхи Јакупи истакна дека Комисијата ќе продолжи со активностите кои, како што додаде, одат во насока на секојдневна работа што е надлежност на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Државната изборна комисија најави дека попладне во 17 часот ќе одржи седница. Членовите на ДИК ќе расправаат по Предлог заклучокот за запирање на сите понатамошни дејствија и активности во насока на спроведување на предвремените избори што требаше да се одржат на 5 јуни.
| | веќе видена | слични

Членовите на ДИК ќе расправаат по Предлог-заклучокот за запирање на сите понатамошни дејствија и активности  во насока на спроведување на предвремените избори што требаше да се одржат на 5 јуни. /МИА
| | веќе видена | слични

Писменото известување што вчера петмина членови на Државната изборна комисија (ДИК) го подготвија за да го пратат до претседателот на Собранието Трајко Вељаноски, таму не стасало. Оваа информација ја потврдуваат од неговиот кабинет. Иако нема официјално известување што се случило со ова писмо, според неофицијалните информации, писмото заглавило во ДИК, но не е познато дали некој од потписниците се премислил и ја заглавил работата или пак вината е во службите, што е помалку веројатно. Во писменото известување, што се токмеше неколку денови и за кое тешко се обезбедуваше поддршка, петмината членови требаше да го известат Вељаноски дека на изборите на 5-ти јуни ќе има само една кандидатска листа, а вака спроведените избори би биле нелегитимни и некредибилни, спротивни на Уставот. Писмото го потпишаа членовите предложени од СДСМ, Виолета Дума и Игор Милев, претседателот Александар Чичаковски, членот од ДУИ Субхи Јакупи и независниот Реџеп Прекопуца.
| | веќе видена | слични

Согласно изречената времена мерка за стопирање на сите дејствија произлезени од Одлуката за распуштање на Собранието, Државната изборна комисија треба да ги замрзне активностите поврзани со изборите. Од комисијата само кусо велат дека во текот на денешниот ден ќе се произнесат преку соопштение или јавна седница, откако ќе се состанат членовите на комисијата. Инаку, вчера мнозинството членови во ДИК испратија писмо до собранискиот спикер Велјаноски, со кое го известуваат дека на гласачкото ливче ќе има само една партија и дека тоа е надвор од Уставот и изборниот законик и дека ДИК нема основа да организира избори. Писмото е потпишано од Игор Милев, Виолета Дума од СДСМ,Субхи Јакупи од ДУИ и претседателот и потпретседателот на ДИК, Алекснадар Чичаковски и Реџеп Прекопуца, кој со факсимил го потпишал од странство.
| | веќе видена | слични
6 копии

Петмина членови на Државната изборна комисија упатија писмено известување до претседателот на Собранието Вељаноски дека на изборите на 5-ти јуни ќе има само една кандидатска листа. Вака спроведените избори би биле нелегитимни и некредибилни, тврдат иницијаторите на ова известување, членовите предложени од СДСМ, Дума и Милев. Нивниот предлог го потпишале и претседателот на комисијата Чичаковски, членот од ДУИ Јакупи и независниот Прекопуца, кој од странство испратил депониран потпис. Во услови на еден учесник во изборниот процес, се загрозува политичкиот плурализам и демократските избори и не може да се гарантира тајноста на гласањето, стои во иницијативата. Се поставува и прашањето за целисходноста и економичноста на спроведување на изборите, со оглед на извесноста на резултатите во однос на распределба на мандатите.
| | веќе видена | слични
2 копии

Членовите од ВМРО ДПМНЕ и од ДПА сметаат дека ДИК треба да продолжи со спроведувањето на изборите, без оглед дали на нив ќе учествуваат една или повеќе партии Пет членови на Државната изборна комисија упатија писмено известување до претседателот на Собранието Трајко Вељаноски дека на изборите на 5 јуни ќе има само една кандидатска листа. Според нив, ваквите избори би биле нелегитимни и некредибилни, тврдат иницијаторите на ова известување, членовите предложени од СДСМ, Виолета Дума и Игор Милев. Предлогот го потпишаа и претседателот на ДИК,Александар Чичаковски, членот од ДУИ Субхи Јакупи и независниот член Реџеп Прекопуца, кој е во странство и испратил депониран потпис. Оваа иницијатива доаѓа по дводневните обиди на Дума и Милев Комисијата да одржи седница и да заземе став за оваа новонастаната ситуација. Членовите од ВМРО ДПМНЕ и од ДПА сметаат дека ДИК треба да продолжи со спроведувањето на изборите, без оглед дали на нив ќе учествуваат една или повеќе партии.
| | веќе видена | слични
5 копии

Писмо до Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски со кое го известуваат дека на гласачкото ливче ќе има само една партија и дека тоа е надвор од Уставот и изборниот законик, и дека ДИК нема основа да организира избори, дел од членовите на ДИК испратија до Собранието. Писмото е потпишано од Игор Милев, Виолета Дума од СДСМ,Субхи Јакупи од ДУИ и претседателот и потпретседателот на ДИК,Алекснадар Чичаковски и Реџеп Прекопуца, кој со факсимил го потпишал од странство. „Во ситуација на постоење на една кандидатска листа се загрозува и начелото на избалансирано медиумско претставување, загарантирано со член 75 и член 75А од изборниот законик. Со спроведување на избори во кои учествува само една кандидатска листа, би значело оттуѓување и пренесување на суверенитетот на граѓаните само на една политичка партија што е спротивно на член 1 и 2 од уставот на Република Македонија. Вака спроведените избори би биле нелегитимни и не кредибилни, а нивното одржување би претставувало целосна суспензија на уставно правниот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 88 | | | веќе видена

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник ...
сите 156 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 92 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател на Европската комија, Урсула фон дер Лајен побара земјите од ЕУ да и предложат по двајца кандидати за еврокомесар – жена и маж, ...
сите 200 | | | веќе видена

Зоран Азманов кој се занимава со градежен бизнис и пред ТВ камерите остана на своето тврдење дека е рекетиран од сопственикот на 1ТВ Бојан Јовановски, и дека ...
сите 793 | | | веќе видена

За десетина дена се очекува да бидат сублимирани проценките од штетите што ги предизвика минатонеделното невреме во Преспа и да бидат доставени до владината ...
сите 72 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски нема да се појави на лидерската средба в петок, потврди денеска претседателка на Унијата на жени на партијата, ...
сите 303 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кандидатската листа на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата единствена потврдена од ДИК

Од:
До кого (е-маил):
Порака: