Еве што значи мистериозниот симбол во патиките на Ѓоковиќ


Покрај тоа што Новак Ѓоковиќ е еден од најподготвените спортисти тој води сметка и за други детали кои му помагаат за да биде најдобриот тенисер на светот. Во саботниот меч неколку пати режисерот се фокусираше во спортските обувки Адидас на Ѓоковиќ на кои можеше да се види еден интересен симбол. Медиумите подоцна пишуваа дека се работи за јапонски Реики симбол со име „Чо Ку Реи„ што во буквален превод значи „Место каде целата сила на универзумот е тука„ и служи за прибирање не енергија. Симболот се користи за зголемување на Реики енергијата и концентрирање на истата на местото каде се наоѓате и во исто време за елиминирање на негативната енергија.
| | веќе видена | слични

Петтиот тенисер според АТП листата, Рафаел Надал, за себе смета дека е самоуверен и со голема самодоверба пред почетокот на Ролан Гарос, но тврди дека не е опседнат со неговата јубилејна титула „Ла Десима“ на Ролан Гарос. Тој има 9 пати триумфирано на овој турнир, што е фантастично постигнување за шпанецот во неговата кариера, но тврди дека не се преоптеретува многу со тоа дали ќе ја освои и дека мора да ја освои. „ За разлика од минатите години, играв доста добро во Париз, и сега ми преостанува само да продолжам да тренирам на Ролан Гарос од почетокот на турнирот. Се чувствувам подготвен, мсиалм дека бев добро на претходните турнири, но секој меч е опасен и мора да бидам претпазлив “. „ Најважно ми беше да играм како што сакам, ако беше тоа случај до сега, верувам дека можам да се борам со сите тенисери. Париз е посебен турнир за мене, но десеттата титула не ми е голема опсесија “, смета Рафа Надал. Надал ќе биде петти носител, што значи дека Ѓоковиќ и тој повторно би можеле да се сретнат во четвртфиналето.
| | веќе видена | слични

„За разлика од минатат година, играв добро пред Париз и сега ми останува добро да се подготвам за почетокот на турнирот. Се чувствувам подготвено, но секој натпревар е сериозен и морам да бидам внимателен", изјави Надал. Шпанецот ќе биде петти носител, што значи дека тој и Ѓоковиќ би можеле повторно да се сретнат во четвртфиналето. Надал вели дека не е опседнат од десеттата титула, односно од популарната „десима" и порача дека Ѓоковиќ е фаворит. „Најважно ми е да играм како што треба, ако е тоа случај, верувам дека можам да се борам со сите. Париз е посебен турнир за мене, но десеттата титула не ми е опседната. Ѓоковиќ е најголем фаворит, бидејќи е број еден и во последните две години игра феноменално. Тука е и Мареј, кој игра сѐ подобро на земја", додаде Надал. Ждрепката за Ролан Гарос ќе се одржи утре од 11:30 часот, а турнирот почнува в недела.
| | веќе видена | слични

Грозницата на Ролан Гарос со денови го тресе светот на тенисот. Сите се прашуваат дали Новак ќе ја додаде оваа титула на својата импресивна колекција до сега. На три пати до сега на Ноле оваа титула му се лизга од раце, од кои два пати беше поразен од Надал и изминатата година од Варинка, кој истовремето стигна до својот Гренд слем во кариерата. Тренерот на најдобриот тенисер на светот, Борис Бекер, истакан дека верува во ова вистинско време за Ноле да ја запише зад своето име и оваа титула. „Мислам дека Новак со добри чувства заминува во Париз. Сметам дека поразот од Варвинка, Ѓоковиќ го носеше долго на душа. Но исто така мислам дека публиката знае да го цени неговиот спортски дух и на крај неговиот фер-плеј.Новак знае што е неговата главна задача на која работи секојдневно. Се радува на предизвикот“ , истакна Бекер. Германецот откри како тенискиот ас го преболел поразот во минатогодишното финале од Француската престолнина. „По изгубеното финале во Париз, вториот тренинг кој Новак го имаше во Вимблдон, го ...
| | веќе видена | слични

Новак Ѓоковиќ и судијата Карлос Бернардес имале расправа за време на натпреварот од четвртфиналето во турнирот во Рим. Во натпреварот со Надал, Бернандес погрешно го проценил трагот на една топка, Новак во еден момент физички го допрел судијата. Според правилата на АТП пишува дека играчот во ниту еден момент не смее да има физички контакт со судијата, противникот или гледачите, иако контактот на Новак со судијата тешко може да се карактеризира како „физички напад“. „Единствено нешто што ми сметаше беше што ја допираше линијата и трагот од топката. Некако правеше сопствен траг. Затоа му реков на судијата да не го допира трагот туку да зборуваме за постоечкиот“, изјави Новак. „Не сакам да звучам ексцентрично, но видов дека донесе погрешна одлука. Но секој може да згреши, разбирам дека беше тешко да се види бидејќи беше многу близу“, додаде Србинот.
| | веќе видена | слични

Британецот Енди Мареј ја освои Мастерс титулата 1000 што се одржи во Рим, откако во финалето го совлада првиот светски играч, и бранител на трофејот Новак Џоковиќ со 6:3, 6:3. Мареј, во Рим, ја забележа втората победа над Џоковиќ во последните 14 дуели и на својот 29-ти роденден ја освои титулата. Британецот ја забележа 10-та победа во 33-от дуел со Џоковиќ. Тој во финалето, одигра одличен меч, доминираше на теренот, максимално користејќи го заморот кај Џоковиќ, кој имаше напорни мечеви со Надал и Нишикори во претходните два рунди. Ова е прва титула за Мареј во во 2016 година и му се реваншира на Џоковиќ за поразот на Мастерсот во Мадрид минатата недела и воедно се врати на второто место на АТП листата. Кај дамите до титулата стигна американката серена вилијамс која во финалето ја победи својата сонародничка Медисон кис со 2-0 во сетови 7-6 и 6-2. Најдобрите светски тенисери и тенисерки ќе имаат една недела одмор, а потоа следува вториот тениски гренслем во сезоната, Ролан Гарос што ќе се игра на терените во ...
| | веќе видена | слични

Новак Ѓоковиќ Ако се погледнат резултатите на Новак на земја, сликата е прилично шарена. Една титула, едно финале, еден чуден пораз од Јиржи Весели во првото коло на турнирот во Монте Карло. Еднакво како и во Мадрид, и во Рим Србинот не играше со леснотија која што беше присутна до неодамна. На двата последни турнири Новак се обидуваше со мисли да се врати на теренот, но не успеваше и поради тоа имаше блед почеток на сите мечеви минатата недела. По правило Ѓоковиќ брзо доаѓа до израз, но во Рим мораше да се изнаигра многу сетови. Србинот правеше повеќе грешки од вообичаеното и беше понервозен од претходно - на еден меч за малку не го скрши рекетот, а на друг се скара со судијата незадоволен од одлуката да го продолжи мечот и покрај влажниот терен од дожд. На трет натпревар за малку себеси не се повреди ненамерно. На прв поглед формата на Новак пред Ролан Гарос не може да се нарече совршена, но таквиот впечаток сè уште е неубедлив. После победата во Мадрид мораше да игра на турнир во Рим на тешки услови - ...
| | веќе видена | слични

Подготвувајки се за Ролан Гарос, кој почнува следната недела, Новак Ѓоковиќ дел од својот тренинг, невообичаено го одработи со неговиот татко како спаринг партнер. Срѓан Ѓоковиќ му се придружи на синот на дел од тренингот, по неуспехот во финалето на Мастерсот во Рим пред два дена, каде Новак беше совладан од Енди Мареј. Новак Ѓоковиќ оваа недела е слободен кога станува збор за натпревари, а стартувајки од следната недела, тој ќе се обиде да стигне до својот прв трофеј на реномираниот турнир Ролан Гарос во Париз, каде се уште нема триумф во својата богата кариера.
| | веќе видена | слични

Новак Ѓоковиќ имаше вербален испад пред неколк удена во финалето во Рим против судијата на тој натпревар, Карлос Бернардес. Се сеќаваме како во минатото, овој судија погрешно процени дека трагата на топката оди во една насока, по по таа ситуација, Бернардес на кого и да му суди, предизвикува сериозно внимание кај тенисерите. Во правилните на АТП пишува дека играчот во ниту еден момент, физички не смее да го нападне официјално лице, или судијата на тој натпревар, а Новак имапе контакт пред неколку дена со судијата, што може да се смета за благ облик на физички напад. „Единствено што ми сметаше е тоа што тој ја допираше трагата. Некако тој си правеше сопствена трага. Затоа му реков, ве молам, не ја допирајте трагата, ајде да разговараме за оваа која веќе постои“, истакна Новак Ѓоковиќ. Ѓоковиќ беше совладан од Мареј во финалето, а како најавуваат сега одредени медиуми, Новак Ѓоковиќ би можел да биде казнет, само поради тоа што имаше физички контакт со судијата.
| | веќе видена | слични

Дожд паѓаше во текот на првиот и на почетокот на вториот сет на дуелот помеѓу Ѓоковиќ и Мареј, но судијата Штајнер одлучи дека има услови за игра и не го прекина мечот.Меѓутоа, тенисерите многу тешко се движеа на натопен терен, за што најдобро зборува снимката кога Новак се сплетка и се удри во рекламите, но за среќа не се повреди.Во четвртиот гем од вториот сет, Новак после уште едно лизгање, дури и го опцу судијата со зборовите „Апсолутно е е*** опасно“, но Штајнер продолжи да го игнорира и ја продолжи играта.Повеќе спорт: sportmax
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека Уставниот суд треба да постапува согласно одлуката на собраниската Законодавно-правна комисија , која заклучи оти не е ...
сите 603 | | | веќе видена

Орце Камчев кој денеска во улога на сведок даваше исказ во Кривичниот суд, каде продолжи судењето за случајот „Рекет“, како што рече, уште во август дознал ...
сите 508 | | | веќе видена

По масовниот протест од минатата недела, членови и поддржувачи на локалната иницијатива Fridays for future и овој петок се собраа да продискутираат за ...
сите 103 | | | веќе видена

Кумановец на возраст од 28 години е повреден и пренесен во болница, откако во неговиот дом во селото Доброшане експлодирала плинска боца.Како што информираат ...
сите 108 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска ја прими хрватската амбасадорка Нивес Тигањ, која од неодамна стапи на должноста во нашата земја.На средбата амбасадорката Тигањ ...
сите 147 | | | веќе видена

МВР не излегува со детали по вчерашната истрага за финансирањето на претседателската кампања на ВМРО-ДПМНЕ, во која проверуваа документи во неколку фирми, меѓу ...
сите 53 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Еве што значи мистериозниот симбол во патиките на Ѓоковиќ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: