“Шарена револуција” пред Владата


И владата во боите на шарената револуција. Балони полни со боја завршија и во новата стиропорна фасада на барокната зграда на Илинденска. Канти со боја се истурија и на улицата. Граѓаните не се откажуваат од своите барања-оставка на Ѓорѓе Иванов и одложување на изборите. Денешниот протест помина релативно мирно. Демонстрантите и полицијата се судрија само пред зградата на ЕУ. Поддржувачите на ГДОМ и демонстрантите во еден момент се сртенаа на крстосницата пред Соброниот Храм. Немаше инцидент туку само размена на вулгарности. Деветти ден грѓани и невладини протестираат низ главниот град. Незадоволстото од аболицијата на претседателот Ѓорѓе Иванов се прелеа на улиците на Скопје.
| | веќе видена | слични

Вечерва продолжуваат протестите на Шарената револуција низ повеќе градови на Македонија. Во Скопје, веќе втора недела, протестот и вечерва ќе почне во 18 часот, од пред седиштето на Специјалното јавно обвинителство. Покрај во Скопје, во протестирањето се приклучуваат за првпат и Тетово, каде во 19 часот ќе почне протестот пред Основниот суд, и во Кичево пред Судот ќе се протестира во 18 часот, а за прват денеска и Радовиш им се приклучува на протестите, кои ќе почнат во 19 часот на плоштадот „Свети Спасо Радовишки“. Вечерва протестите продолжуваат во Битола, во 19 часот на плоштадот Магнолија и во ‎Прилеп‬, во 19 часот кај Камената бина, како и во Струмица и во Охрид.
| | веќе видена | слични

Граѓанската иницијатива „Протестирам“ денеска тринаесетти пат пред зградата на Специјалното јавно обвинителство во 18 часот ќе организира протест против одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да помилува 56 политичари. Освен во Скопје, протести ќе се одржат и во Тетово, Кичево, Прилеп, Битола, Охрид и во Радовиш. Во Тетово протестот ќе почне во 19 часот пред зградата на Основниот суд. „Ги повикуваме сите граѓани и граѓанки на Тетово, градот на мирот и на соживотот, заедно гласно да го искажеме нашиот став и да ја пратиме пораката како и нашите другари и другарки од целата држава. Мирниот протест ќе почне во 19 часот пред зградата на Основниот суд во Тетово. Повикуваме на масовност. Тетово не смее да молчи. Никој не смее да молчи. Ова е клучен момент“, се вели во најавата за протестот. Во Кичево ќе се протестира во 18 часот пред Основниот суд, во Радовиш во 19 часот на плоштадот Свети Спасо Радовишки, во Прилеп во 19 часот од Камената бина во центарот на Прилеп, а во Охрид во 18 часот кај Чинарот. Битолското ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Вчечерва (вторник, 26 април) продолжуваат протестите на Шарената револуција низ повеќе градови. Покрај во Скопје, каде протестот стандардно е во 18:00 часот пред ‪#‎ СЈО‬ , во протестирањето се приклучуваат за првпат и: – Тетово, во 19:00 пред Основниот суд ‪ #‎ Тетово‬ – https://www.facebook.com/events/600612700097617/ – Кичево, во 18:00 пред Основниот суд ‪#‎ Кичево‬ – https://www.facebook.com/events/1579757262336031/ – ‪#‎ Радовиш‬ , во 19:00 на плоштадот Свети Спасо Радовишки – https://www.facebook.com/events/470957863113283/ . Протестите продолжуваат и во: – ‪#‎ Битола‬ , во 19:00 на плоштадот Магнолија – https://www.facebook.com/events/1733172916966293/ – ‪#‎ Прилеп‬ , во 19:00 кај Камената бина – https://www.facebook.com/events/1030469233666028 – Струмица 19:00ч кај старата полиција.
| | веќе видена | слични
4 копии

Денес продолжуваат протестите во Струмица за оставка на Ѓорге Иванов, против режимот на Груевски, против одлуката за аболиција и за откажување на изборите на 5 јуни. Протестот ќе започне во 19.00 часот кај зградата на старата полиција.„Ние, граѓанките и граѓаните кои во борбата за правда и демократија, здружени протестираме низ улиците на Македонија во име на слободата, правдата и еднаквоста, нагласуваме дека преговори во овие услови се неприфатливи.Затоа, одлучно продолжуваме со протести и бараме:– Итно повлекување на одлуката за аболиција на сите оние против кои се води истрага и против кои е покренато обвинение од страна на Специјалното јавно обвинителство (СЈО);– Итна и неотповиклива оставка на Ѓорге Иванов од функцијата Претседател на Република Македонија;– Произнесување на Уставниот суд за уставноста на СЈО;– Формирање на специјално одделение на Кривичниот суд, кое ќе биде надлежно за случаите под јурисдикција на СЈО;– Итно повлекување на одлуката за одржување на парламентарни избори на 5 јуни;– ...
| | веќе видена | слични

Движењето „Протестирам“ и поддржувачите во Скопје веќе 13-ти ден ќе протестираат по одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за колективна аболиција на 56 функционери и нивни соработници. Протести во духот на „Шарената револуција“ се најавени за денес и во Битола, Прилеп, Охрид... За прв пат кон „Протестирам“ се приклучуваат Кичево, Радовиш, но и тетовчани. „Ги повикуваме сите граѓани и граѓанки на Тетово, градот на мирот и соживотот, заедно гласно да го искажеме нашиот став и да ја пратиме пораката како и нашите другари и другарки од целата држава: Нема Правда - Нема Мир! Повикуваме на масовност. Тетово не смее да молчи. Никој не смее да молчи. Ова е клучен момент. Или протестираш или емигрираш. Или се согласуваш со аболиција на криминалци или протестираш! Или си за изборен грабеж или протестираш! Или си за медиумска манипулација или протестираш! Или си за корумпирано судство или протестираш! Или си за режим или протестираш!“, стои во повикот за денешниот мирен протест во Тетово, кој ќе започне во 19 часот ...
| | веќе видена | слични

Здружението Протестирам денеска покрај во Скопјe најави дека ќе има протести и во Тетово, Радовиш и Кичево. Вчера и покрај невреметот се одржа голем протест во Скопје. Овојпат офарбана беше зградата на МНР. Демонстрантрите бараат повлекување на аболицијата, оставка на Иванов, одложување на изборите, формирање на експертска Влада.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во организација на граѓанското движење „Протестирам“ денеска во Охрид со почеток во 18 часот по трет пат ќе се организира мирен протест, на кој граѓаните ќе имаат можност да го изразат своето незадоволство од моменталната состојба во Македонија и одлуките на актуелната власт. Слично како и во другите градови преку протестот во Охрид, граѓаните ќе побараат оставка на Претседателот на Републиката поради одлуката за аболиција; отпочнување на процес за избор на експертска влада, која ќе го подготви теренот за вистински слободни, кредибилни и демократски избори и итно суспендирање на отпочнатиот процес на распишување на парламентарни избори. Претходниот протест на граѓанското движење „Протестирам“ во Охрид се одржа на 22-ри април. Протестот започна на плоштадот кај Чинарот, по што насобраните граѓани преку чаршијата се упатија до Централниот плоштад „Свети Климент Охридски“. Од плоштадот, групата граѓани преку улиците „Партизанска“ и „Ванчо Николески“, пристигнаа до зградата на општината каде што освен со ...
| | веќе видена | слични
2 копии

12-от протест на Шарената револуција беше масовен и во знакот на дождот кој врнеше во текот на целата вечер, па дополнително шаренило на протестот му дадоа и чадорите во различни бои кои ги носеа демонстрантите.Масовноста во лоши временски услови веројатно беше како резултат на апсењето на членови на Левица поради учество во протестите. Двајца од нив се во куќен притвор и со кривични пријави. Вечерва протестот се движеше од СЈО кон Собранието, па до новата барокна зграда на МНР која беше бојадисана, па потоа кон владата. Таму ветерот даде придонес во протестот, со тоа што го урна скелето поставено на еден дел од зградата на владата за преку него да се брише бојата фрлена од демонстрантите на еден од претходните протести.Немаше никакви инциденти. Полицијата ги спушташе штитовите таму каде што беа демонстрантите. Во продолжение хронологија на вечерашниот протест. 18:54 Илјадници луѓе пред СЈО Протестот во Скопје започна во 18 часот од пред СЈО, каде се собираат илјадници граѓани, денеска со дополнителен ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Протестот што вечерва го организираше граѓанската иницијатива „Протестирам“ заврши пред Владата. Поворката, како и изминатите денови, почна од пред Специјалното јавно обвинителство и низ центарот на градот продолжи кон Собранието на Република Македонија. Од таму демонстрантите продолжија кон Владата, поминувајќи покрај Министерството за надворешни работи, врз кое фрлаа балони со боја. Од „Протестирам“ и вечерва ги повторија своите барања, меѓу кои се повлекување на одлуките за аболиција и за одржување на парламентарни избори на 5 јуни, оставка на претседателот Ѓорге Иванов, присуство на независни претставници на граѓанското општество во решавањето на кризата и формирање преодна влада која докрај ќе ги имплементира итните реформски приоритети од извештајот на Прибе.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Два дена по катастрофалниот земјотрес во Мексико, при што загинаа најмалку 230 лица, спасувачките тимови воспоставија контакт по телефон со деца затрупани под ...
сите 194 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

“Шарена револуција” пред Владата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: