Пандов: Знаеме кој и сака добро на Македонија, а кој сака гајтан да и стави на врат

Многу не има. 70-80 илјади Македонци дојдени да им кажеме и покажеме дека знаеме што е политика, знаеме кој и сака добро на Македонија, а кој сака гајтан да и стави на врат. Македонија е демократска земја. Македонија треба и може и мора да има избори и тие ќе ги имаме на 5 јуни, истакна аналитичарот Александар Пандов на вечерашниот масовен собир пред Собранието во организација на Граѓанското движење за одбрана на Македонија. -Ги гледам спомениците околку мене и си мислам, луѓето- нашите браќа Македонци морале во минатото да зимаат оружје во раката за слобода. Сега ние таа слобода ја имаме благодарение на нив. Единственот нешто што треба да го направиме е да го земеме пенкалото во рака и на 5 јуни да го дадеме гласот за политичката опција во која веруваме. Политичката криза во Македонија само со избори може да ја решиме. Тие кои во овој момет, додаде Пандов, протестираат и урнисуваат, се тепаат со нашите полицајци, треба да знаа дека Македонецот има трпение, но знае и памти кој што прави во Македонија. ...
| | веќе видена | слични

Вели дека над 60 илјади граѓани синоќа се спротивставиле на деструктивните сценарија на Заев, и побарале политичките лидери да останат на ставот за избори на 5-ти јуни.
| | веќе видена | слични

Правните експерти сметаат дека Уставниот суд не може да да забрани дејствување на политичка партија, граѓанска организација или друг облик на здружување. Како непромислена и крајно штетна ја оценуваат вчерашната најава на Александар Пандов дека ГДОМ ќе побара од судот да донесе одлука за времено запирање со работа на партии и организации кои работат спротивно на интересите на државата. Според Исмет Рамадани новите идеи на подржувачите на владејачката Вмро Дпмне се повеќе наликуваат на режимот на Слободан Милошевиќ. Барањето Уставниот суд времено да ги забрани политичките партии и здруженија беше испорачано на протестот на ГДОМ. Од ГДОМ велат дека со ваквиот потег сакаат да се стави крај на деструктивните сценарија и инцидентите кои ги прават одредени партии и организации. Јулијана Пешевска Македонија Има видео?: da
| | веќе видена | слични

Александар Пандов од движењето ГДОМ, на контрапротестот одржан на 21 април пред Собранието на Република Македонија, побара Уставниот суд времено да ги забрани сите граѓански организации и политички партии: „Како ГДОМ ќе испратиме порака до Уставниот суд времено да ја запре работата на сите граѓански организации и политички партии кои во моментов ја рушат и ја уништуваат Македонија“, соопшти НВО инфоцентар. Барањето на Пандов од ГДОМ, Уставниот суд да ги забрани граѓанските организации и партиите не е ништо друго освен фашизам и повик за пресметка со сите неистомисленици на режимот на Никола Груевски. Вакво барање не смее да се изговори, а не пак, да се спроведе. Тоа ги погазува сите европски, демократски и цивилизациски вредности. Тоа претставува директен атак врз слободата на изразување и слободата на здружување. Фашизацијата и путинизацијата на Македонија не смее да се дозволи, се вели уште во соопштението.
| | веќе видена | слични

Пред Собранието заврши масовниот протест кој го иницираше ГДОМ. Пред присутните од бината се обратија повеќе личности, кои главно повикаа за избори на 5 јуни и за одбрана на Македонија. „Ги гледам спомениците околку мене и си мислам, луѓето- нашите браќа Македонци морале во минатото да зимаат оружје во раката за слобода. Сега ние таа слобода ја имаме благодарение на нив. Единственот нешто што треба да го направиме е да го земеме пенкалото во рака и на 5 јуни да го дадеме гласот за политичката опција во која веруваме. Политичката криза во Македонија само со избори може да ја решиме“, рече Пандов. Исто така, најави дека ГДОМ ќе истати барање до Уставен суд да донесе одлука за времено запирање на работа на сите граѓански здруженија, фондации и политички партии кои, како што рече, во моментов „ја рушат и ја урнисуваат Македонија“. Политичкиот аналитичар Александар Дештевски рече дека сите изговори на опозицијата пафнале во вода, прочистен е избирачкиот список, а имаме и меѓународен мониторинг, односно „гаранција ...
| | веќе видена | слични

Пораката е една од сите граѓани со кои се сретнавме во овие две недели е – сите на избори на 5 јуни. Зошто сите на избори? Никогаш во историјата на Македонија немало подобри улови. Сите изговори на опозицијата паднаа во вода, прочистен е избирачкиот список, имаме меѓународен мониторинг, гаранција од големите сили дека ќе бидат фер, слободни и демократски избори. Затоа сите на избори на 5 јуни, тоа е пораката. Ова вечерва го истакна Александар Даштевски, политички аналитичар, пред масовниот народен собир на ГДОМ. -Некој сакаше овде да прави украинско сценарио. Тоа значи граѓанска војна, ние не само што нема да го дозволиме тоа туку за тоа нема услови бидејќи сите граѓани се на една страна. Овде сите се дојдени со сопствени возила, автобуси, со возови, нема странски регистрации, нема „Ајмо сада звиждаљке“, нема Грци, нема странци, овде се сите Македонци. За разлика од другата страна каде има странски платеници и домашни платеници. Поради тоа ве поздравувам сите во овој огромен број и повторно повторувам сите ...
| | веќе видена | слични

Останато

Два дена по катастрофалниот земјотрес во Мексико, при што загинаа најмалку 230 лица, спасувачките тимови воспоставија контакт по телефон со деца затрупани под ...
сите 194 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пандов: Знаеме кој и сака добро на Македонија, а кој сака гајтан да и стави на врат

Од:
До кого (е-маил):
Порака: