(ВИДЕО) Цаноски: Ќе ја барам новата зграда на ВМРО-ДПМНЕ за отштета


2 копии

Бизнисменот Фијат Цаноски вели дека за него било очекувано СЈО да го отвори предметот со уривањето на објектот Космос и дека правдата наскоро ќе ги стигне оние кои од политички реваншизам му направиле огромна штета. Како отштета најавува дека ќе ја бара новата зграда на ВМРО-ДПМНЕ, пренесува 24 Вести . Не би сакал државата да ги трпи последиците од незаконските постапувања при уривањето на објектот Космос, бидејќи отштетата што ја барам ќе биде голема, затоа ќе предложам да биде конфискуван имотот на главните виновници кои ми направија огромна штета. Ова го вели бизнисменот Фијат Цаноски, по денешната прес конференција на Специјалното јавно обвинителство кое го отвори предметот ТНТ. Цаноски вели и дека доколку го добие новиот објект на ВМРО-ДПМНЕ, прво што ќе направел ќе ја сменел фасадата, бидејќи не му се допаѓал барокот. Вели дека очекувал оти СЈО ќе отвори предмет за уривањето на станбениот комплекс, а во скоро време и судот во Стразбур да одлучи во негова корист, поради тоа што се работи исклучиво за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Според последните измени на Кривичниот законик, направени во ноември, а произлезени од пржинските договори, се зголемија казните за објавувањето снимки од неовластено прислушување до пет години затвор Ниту СДСМ ниту од Специјалното јавно обвинителство не сакаат да откријат дали сетот на приватни разговори на бизнисмени, новинари и функционери најчесто од редовите од ДУИ, кои беа противзаконски објавени на социјалните мрежи, потекнуваат од колекцијата што првично ја поседуваше лидерот на СДСМ, Зоран Заев, пишува ДНЕВНИК. Од СДСМ воопшто не одговараат на прашањата поврзани со снимките, а од обвинителството на Катица Јанева велат дека за објавените приватни разговори од незаконско прислушување не можат да откриваат детали бидејќи тоа било тајна. Досега ниту Заев ниту Јанева откри точно какви разговори беа предадени од лидерот на СДСМ во СЈО пред Нова година иако од тогаш поминаа повеќе месеци. Имајќи предвид дека од кај Јанева потврдија дека по три месеци најпосле завршиле со детаљниот попис што и какви снимки ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Дали сетот приватни разговори на бизнисмени, новинари и функционери најчесто од редовите од ДУИ, кои беа противзаконски објавени на социјалните мрежа е од колекцијата на лидерот на опозицијата, никој од СДСМ ниту пак од Специјалното јавно обвинителство не открива, пишува ДНЕВНИК. Од СДСМ воопшто не одговараат на прашањата поврзани со снимките, а од обвинителството на Катица Јанева велат дека за објавените приватни разговори од незаконско прислушување не можат да откриваат детали бидејќи тоа било тајна. Досега ниту Заев ниту Јанева откри точно какви разговори беа предадени од лидерот на СДСМ во СЈО пред Нова година иако од тогаш поминаа повеќе месеци. Имајќи предвид дека од кај Јанева потврдија дека по три месеци најпосле завршиле со детаљниот попис што и какви снимки предаде Заев, но и поради тоа што во јавноста одвреме-навреме се објавуваат приватни разговори чие објавување е забрането и казниво и според Кривичниот законик и според Законот за заштита на приватноста ги прашавме: „Дали имате индиции или ...
| | веќе видена | слични

Од СДСМ воопшто не одговараат на прашањата поврзани со снимките, а од обвинителството на Катица Јанева велат дека за објавените приватни разговори од незаконско прислушување не можат да откриваат детали бидејќи тоа било тајна. Досега ниту Заев ниту Јанева откри точно какви разговори беа предадени од лидерот на СДСМ во СЈО пред Нова година иако од тогаш поминаа повеќе месеци. Имајќи предвид дека од кај Јанева потврдија дека по три месеци најпосле завршиле со детаљниот попис што и какви снимки предаде Заев, но и поради тоа што во јавноста одвреме-навреме се објавуваат приватни разговори чие објавување е забрането и казниво и според Кривичниот законик и според Законот за заштита на приватноста ги прашавме: „Дали имате индиции или докази дека објавените приватни снимки од незаконско прислушување објавени изминативе два месеци ги има и во материјалите што ги предаде Заев во СЈО, односно дали се работи за копија од нив?“. – По однос на објавените приватни разговори во тек се предистражни постапки, кои се тајни и ...
| | веќе видена | слични

Инвеститорот во објектот „Космос“ Фијат Цаноски денеска повика на судска разрешница на случајот за рушење на неговата зграда од страна на општина Гази Баба. Цаноски ги повика Никола Груевски, Миле Јанакиески и градоначалникот на Гази Баба Тони Трајковски, како и другите обвинети или аболицирани лица, да се појават пред судските органи и низ судски процес да се докаже вистината. „Граѓанинот Ѓорѓе Иванов за мене не е претседател бидејќи како што имавме прилика да дознаеме, преку низата таканаречени „бомби“ што ги објави опозицијата, бил избран на нелегитимни избори. Ако е тој толку праведен, нека ја повлече одлуката за аболиција, за да можам јас и аболираните чии имиња ги дознавме од случајот „ТНТ“ на СЈО да се видиме на суд“, изјави Фијат Цаноски. Инвеститорот во објектот „Космос“ денеска ја одржа својата прес-конференција пред просториите на скопската општина Гази Баба. Цаноски ја објасни ваквата одлука со фактот дека токму општинските власти ја спровеле владината желба за уривање на станбениот комплекс ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Не барал да се најде на листата на помилувани, но не одговара дали ќе побара да се изземе одлуката за него и невиноста да ја докаже во судска постапка. Вака градоначалникот на Гази Баба, Тони Трајковски, одговори на прашањето дали ќе побара од претседателот Иванов да ја повлече одлуката за него, пренесува Телма . „Космос“ е дивоградба, аргументите се на наша страна и нема сомнеж дека сме постапувале законски, вели Трајковски, чие име се најде во предметот „ТНТ“ заедно со Никола Груевски, Миле Јанакиевски и уште 4-рица вработени во општината. -Ниту сум барал ниту имам потреба да барам, ниту ќе барам да бидат изземен односно да бидам со одлука да бидам тргнат од постапка односно да биде спречена постапка. Ние повеќе пати некаде 9 пати во Управен Суд цела постапка ја докажавме. Јас сум спремен повеќе пати ако треба во судска постапка да ја докажам нашата законитост, бидејќи верувам дека овие аргументи се доказ со кои ние можеме без тронка сомнеж и во каква било постапка да докажеме нашата законитост, изјави ...
| | веќе видена | слични

Рушењето на објектот Космос е политички реваншизам и за тоа треба да одговараат сите инволвирани во процесот. Сопственикот на комплексот и прв човек на партијата за европска иднина Фијат Цаноски бара од претседателот Иванов да ја повлече аболицијата и случајот да се решава низ судска постапка. Според Цаноски општината не постапила согласно законите кога е уриван објектот и затоа градоначалникот треба да си поднесе оставка. На обвинувањата од Цаноски одговори првиот човек на Гази Баба, Трајковски. Според градоначалникот општината во текот на целиот процес работела согласно законите и надлежностите а тоа неколку пати досега било докажани и низ судските инстанци. Трајковски вели дека Цаноски е тој кој не постапувал согласно договореното. Според градоначалникот случајот кој сега го води Специјалното јавно обвинителство е тенденциозен, бидејќи според него на пресконференцијата не биле објавени документите кои биле доставени од страна на општината. Трајковски вели дека и покрај тоа што Гази Баба соработувала биз ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Зданието „Космос“ беше дивоградба и таа не смееше да биде третирана поинаку од која и да е друга дивоградба само заради тоа што сопственикот е богат или има политичка поддршка, а повеќепати со судски решенија е докажана законската постапка во овој случај, истакна во понеделникот градоначалникот на скопската општина Гази Баба, Тони Трајковски, како одговор на процесот што во врска со овој случај минатата седмица го најави Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Минатиот четврток на прес-конференција во СЈО, беше кажано дека „со уривањето на станбено-деловниот комплекс 'Космос', претседателот на Владата во 2011 година и претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, тогашниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, и градоначалникот на Гази Баба, Тони Трајковски, искористувајќи ја својата политичка моќ, му нанеле голема штета на инвеститорот Фијат Цаноски“ и обвинија дека станува збор за „одмазда“ зашто Цаноски како челник на партијата ПЕИ „дотогаш бил во коалиција со нив, а потоа преминал во коалиција со ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Општина Гази Баба постапуваше законски во случајот „Космос“ и тоа може да се докаже во каква било правна  постапка, одговори на прес конференција градоначалникот Тони Трајковски
| | веќе видена | слични

Лидерот на ПЕИ и бизнисмен Фијат Цаноски ги повика Никола Груевски, Миле Јанакиески и градоначалникот на Гази Баба, Тони Трајковски како и другите аболицирани да се појават пред судските органи и низ судски процес да се докаже вистината околу уривањето на обектот Космос. Тој денеска изјавата ја даде од пред општината Гази Баба: „Граѓанинот Ѓорге Иванов за мене не е претседател бидејќи како што имавме прилика да дознаеме, преку низата таканаречени „бомби“ што ги објави опозицијата, бил избран на нелигитимни избори. Ако тој е толку праведен и аболираше политичари, нека ја повлече одлуката за аболиција за да можам јас и аболираните чии имиња ги дознавме од случајот „ТНТ“ на СЈО да се видиме на суд. И низ една граѓанска праведна постапка да докажеме кој од нас ја зборел вистината,“ изјави Фијат Цаноски, лидер на ПЕИ, на денешната прес конференција пред седиштето на општина Гази Баба. Локација за пресот е одбрана пред општината затоа што според партијата токму општинските власти ја спровеле владината желба за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Два дена по катастрофалниот земјотрес во Мексико, при што загинаа најмалку 230 лица, спасувачките тимови воспоставија контакт по телефон со деца затрупани под ...
сите 194 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

(ВИДЕО) Цаноски: Ќе ја барам новата зграда на ВМРО-ДПМНЕ за отштета

Од:
До кого (е-маил):
Порака: