Пратениците ветија поддршка, тутунарите ќе ја чекаат седницата во вторник

Ги повикувам сите тутнопроизводители, сточари, млекари, лозари, оризари во вторник да дојдат пред македонското Собрание за да видиме како ќе се постават пратничките групи зашто ветија некои работи - изјави Кире Неделковски од Штрајкувачкиот одбор Претставници на тутунарите од Прилепско, Долнени и Тополчани вчера се сретнаа со пратеничките групи од сите партии во Собранието на РМ од каде добија поддршка за решавање на проблемот со откупот. Сепак, тие излегоа скептични и ќе го чекаат исходот од вонредната собраниска седница во вторник на која пратениците ќе дискутираат за актуелните проблеми со откупот на тутунот. - Ги повикувам сите тутнопроизводители, сточари, млекари, лозари, оризари во вторник да дојдат пред македонското Собрание за да видиме како ќе се постават пратничките групи зашто ветија некои работи, но мислам дека нема да биде така како што замислуваат - изјави Кире Неделковски од Штрајкувачкиот одбор. Според него, пратениците рекле дека ќе се заложат за правилна проценка на тутунот. - Сепак, ...
| | веќе видена | слични

Договорот за откупот на тутунот на терен не се почитува. Тутунарите од прилепскиот крај се жалат дека откупувачите им го враќале родот и не им прифаќале поголеми количини од договорените. Револтирани велат дека повеќе нема да носат тутун на откупните центри. Тутунарите сепак остануваат на договорот да не протестираат до вторник, кога во Собранието во Скопје ќе се одржи седница посветена на нивните проблеми. Најавуваат дека ќе се соберат масовно иако биле изложени на силни притисоци и закани. Тутунарите остануваат на ставот да ја добијат минатогодишната цена од 192 денари за килограм тутун и реална класификација на откупните центри.
| | веќе видена | слични

Ќе се собереме околу 10.000 земјоделци и ќе побараме од надлежните да ја дадат реалната цена за тутунот - велат тутунарите. Незадоволни од ветувањата на пратениците од повеќето пратенички групи во Собранието, тутунарите најавија голем протест пред Собранието во вторник кога ќе се одржува вонредна седница на која пратениците ќе расправаат за актуелните проблеми на тутунарите. Претставници на штрајкувачкиот одбор на тутунарите вчера одеа од врата до врата на пратеничките групи во Собранието и ги молеа пратениците да им излезат во пресрет за да изнајдат решение за проблем околу откупот на тутунот. - Сите пратеници со кои разговараме ни ветија некои работи, но мислам дека нема да биде така како што замислуваат. Колку ќе ја реализираат поддршката ќе видиме, ништо конкретно не ни кажаа. Побаравме од нив во вторник сите заедно, владејачкото мнозинство и опозицијата да достават предлог до владата за решавање на состојбата. Се знае само дека сме изманипулирани од откупувачите со крајно ниската откупна цена ...
| | веќе видена | слични

Добивме ветување од пратениците дека ќе ги поддржат нашите барања, но што навистина ќе се случи ќе видиме на седницата закажана за вторник, изјави Кире Неделкоски, претседател на Штрајкувачкиот одбор на тутунарите, по средбата со координаторите на пратеничките групи на ДУИ, НСДП, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ. Тој, меѓутоа, изрази недоверба во ветувањата бидејќи досега пропаднаа тие на Министерството за земјоделство и на откупувачите и затоа најави дека во вторник пред парламентот ќе дојдат 10.000 тутунари и други земјоделци. Дотогаш нема да има протести. - Ги повикувам сите тутунари, сточари, млекари, лозари, оризари... во вторник да дојдат пред македонското Собрание за да видиме како ќе се постават пратеничките групи за тоа што ветија некои работи - рече Неделкоски. Според него, пратениците им ветиле дека ќе се заложат, главно, за реална процена на тутунот, но им посочиле дека немаат моќ да го реализираат тоа што мислат дека е исправно бидејќи немаат извршна власт. - Ние побаравме да не собираат политички поени на ...
| | веќе видена | слични

Како што и ветија, тутунарите вчера дојдоа на гости во Собранието. Претставници на производителите од Прилепско, Долнени и од Тополчани вчера се сретнаа со пратеничките групи од сите партии во Законодавниот дом. Од нив добија поддршка за решавање на проблемот со откупот, но колку тоа навистина ќе се реализира, ќе покаже седницата закажана за идниот вторник. „Ги повикувам сите тутунопроизводители, сточари, млекари, лозари, оризари, во вторник да дојдат пред македонското Собрание за да видиме како ќе се постават пратничките групи. Тие ветија некои работи, но мислам дека нема да биде така како што замислуваат“, изјави Кире Неделковски од Штрајкувачкиот одбор на тутунарите по средбата. Според него, пратениците рекле дека ќе се заложат за правилна процена на тутунот. „Сепак, рекоа и дека немаат толкава моќ да направат нешто. Ние ги повикавме да не собираат политички поени на нас, туку на седницата во вторник сите заедно, и владејачкото мнозинство и опозицијата, да достават предлог до Владата за решавање на ...
| | веќе видена | слични

Поддршка за решавање на проблемот со откупот на тутунот добија претставниците на тутунарите од Прилепско, Долнени и Тополчани на вчерашната средба со пратеничките групи од сите партии во Собранието на Република Македонија Се очекува пред Собранието за време на седницата во вторник да се соберат околу 10.000 тутунари Тутунарите велат дека сепак ќе почекаат до вторник, кога е закажана собраниската расправа за проблемите со откупот за да видат колку се реални заложбите на пратениците. - Ги повикувам сите тутунопроизводители, сточари, млекари, лозари, оризари во вторник да дојдат пред Собранието за да видиме како ќе се постават пратеничките групи бидејќи ветија нешто, но мислам дека нема да биде така како што замислуваат - рече Кире Неделковски од штрајкувачкиот одбор на тутунарите по средбата. Според него, пратениците рекле дека ќе се заложат за правилна процена на тутунот. - Сепак, рекоа и дека немаат толкава моќ да направат нешто. Ние ги повикавме да не собираат политички поени на нас, туку на седницата ...
| | веќе видена | слични

Останато

Како што во неделата видовме во Штип, кога двајца учесници се влечеа кај кого да остане Светиот крст, нешто слично се случило и во бугарскиот град Ботев. Но, ...
сите 277 | | | веќе видена

Без победник заврши дербито меѓу Шпанија и Хрватска (22-22), резултат кој и овозможи на „црвената фурија“ да го освои првото место во групата 1 на Европското ...
сите 239 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 83 | | | веќе видена

Адвокатите на Орце Камчев ја дополниле понудената гаранција во жалбата пред Апелациониот суд од кој бараат да му ги врати одземените пасоши на осомничениот во ...
сите 79 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ се заканува со поништување на Д оговорот од П респа , а со тоа директно го загрозува нашето членство во НАТО , како и нашата интеграција во ЕУ, вели ...
сите 175 | | | веќе видена

Од 7 јануари и официјално СЗО потврди дека сомнителните респираторни случаи во Кина регистрирани  средината на декември се должат на нов корона вирус. Досега ...
сите 276 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ поднеле 3.000 амандмани за предлог-законот за отпис на камати и репрограмирање на долгови и трошоци на јавните препријатија, за кој денеска требаше ...
сите 50 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пратениците ветија поддршка, тутунарите ќе ја чекаат седницата во вторник

Од:
До кого (е-маил):
Порака: