`Ве разбрав`, рече претседателот, но народот не попушта!

Повикувајќи на "примирје" претседателот Бен Али на народот му порача: "Ве разбрав", и нареди намалување на цената на шеќерот, млекото и лебот, пренесоа американските медиуми Претседателот на Тунис, Зин ал Абидин Бен Али, чија земја последните денови се соочува со најжестоките протести во последните неколку децении, нареди да се намалат цените на основните прехранбени производи и најави дека ќе ја напушти функцијата, но не порано од 2014 година. Во телевизиското обраќање до нацијата, претседателот Бен Али на полицијата и порача да не пука врз демонстрантите, повика и на укинување на цензурата врз интернет и на отворање бројни политички прашања во земјата. Во Тунис, главниот град на земјата, пред две ноќи беа убиени најмалку четири лица, а уште четири во градот Доуза, на југот на земјата, во судири меѓу полицијата и млади луѓе кои протестираат заради невработеноста и автократијата на претседателот Бен Али, кој на оваа функција е 23 години! Според податоците на владата на Тунис, во тринеделните протести загинаа ...
| | веќе видена | слични

Вршител на должност шеф на државата е Фуад Мебаза, кој треба во рок од 60 дена да распише претседателски избори Тунискиот претседател Зин ал Абидин бен Али, кој по 23 години е соборен од власта во улични демонстрации, заедно со своето семејство избега во саудиското гратче Абха, на 500 км. јужно од Џеда, официјално потврди Саудиска Арабија. Пред да замине од земјата Бен Али ја распушти владата, најави одржување на вонредни парламентарни избори за шест месеци, прогласи вонредна состојба и воведе полициски час. Кабинетот на францускиот претседател претходно соопшти дека Никола Саркози одбил да одобри влез во државата за Бен Али. Завчера претседателот на Уставниот суд на Тунис, Фетхи Абденадер објави дека Бен Али е отстранет од претседателската функција, а вчера претседателот на парламентот Фуад Мебаза положи заклетва како вршител на должност шеф на државата. Тој треба во рок од 60 дена да распише претседателски избори. Таа промена е исполнување на член 57 од Уставот и е по барање на досегашниот премиер Мохамед ...
| | веќе видена | слични

Полицијата го уапси шефот на обезбедувањето на поранешниот претседателот на Тунис, Бен Али и неколкумина негови колеги под обвинение дека подготвувале заговор против државната безбедност. Останати детали во врска со апсењето засега не се откриваат, но познато е дека агенти на државната безбедност за време на последните протести отвориле оган врз невооружените демонстранти. Во текот на изминатата ноќ повторно се слушаа истрели и покрај вонредна состојба во тунис и полицискиот час. Во некои квартови на главниот град граѓаните се вооружуваа со стапови и формираа милиции за да ги заштитат своите домови од грабежи. Денов сепак минува без поголеми инциденти. Новиот преоден претседател на Тунис Фуед Мебаза се заложи за основање влада на национално единство, чиј дел треба да бидат и опозициони сили. Тој вети дека ќе се залага за плурализам и демократија. Мебаза во рок од 60 дена мора да распише нови претседателски избори.
| | веќе видена | слични

Околу 1.000 притворени за време на протестите во Тунис денеска се ослободени од затвор во крајбрежниот град Махдиа, соопштија локални официјални претставници. Според нивното соопштение, затворските чувари отвориле оган врз затворениците, кои претходно започнале бунт, палејќи ги душеците во ќелиите и подметнувајќи пожари во затворот. Во немирите загинаа најмалку пет луѓе. По овој инцидент директорот на затворот одлучи да ги отвори вратите и да ги пушти затворениците со цел да се спречи крвопролевање. До судир во затворот дошло непосредно откако премиерот Мохамед Гануши го прифати предлогот на опозициските партии за формирање коалициска влада, по крвавите немири ширум земјата во кои загинаа повеќе десетици луѓе. Саудиска Арабија потврди дека во земјата допатувал заедно со своето семејство тунискиот претседател Бен Али, кој по 23 години е соборен од власта во улични демонстрации. Пред да замине од земјата Бен Али ја распушти владата, најави одржување на вонредни парламентарни избори за шест месеци, прогласи ...
| | веќе видена | слични

Тенкови и тешко вооружени војници во опколениот празен центар на Тунис. Тие сугерираат дека состојбата е под контрола, меѓутоа од тоа, два дена по спектакуларното бегство на претседателот Бен Али во егзил, нема ниту трага. И покрај полицискиот час во главниот град Тунис, во текот на ноќта криминални групи вршеа грабежи. Освен тоа, повторно можеа да се чујат истрели. Денеска треба да бидат евакуирани и последните туристи од одморалиштата. Во Тунис владее и натаму страв од хаос, насилство и анархија. Се’ уште не е јасно кој навистина ја има власта во свои раце. Стотици патници се блокирани на аеродромот во Тунис и не можат да го напуштат поради воведениот полициски час во главниот град, каде немирите се уште траат по соборувањето од власт на претседателот Зин Ел Абидин Бен Али. - Ситуацијата е многу тензична. Никој не може да го напушти аеродромот, изјави воен извор. Храна во бифеата на аеродромот повеќе нема, а патниците чекаат во долги колони за да ги купат и последните остатоци од чипсови и бисквити. Се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Стотици патници се блокирани на аеродромот во Тунис и не можат да го напуштат поради воведениот полициски час во главниот град, каде немирите се уште траат по соборувањето од власт на претседателот Зин Ел Абидин Бен Али. - Ситуацијата е многу тензична. Никој не може да го напушти аеродромот, изјави воен извор. Храна во бифеата на аеродромот повеќе нема, а патниците чекаат во долги колони за да ги купат и последните остатоци од чипсови и бисквити. Се очекуваат голем број авиони од странство да слетаат во Тунис, поради многумината Тунижани кои се враќаат загрижени за своите семејства. Состојбата во Тунис останува хаотична и откако Фуад Мебаза положи заклетва како вршител на должност шеф на државата по бегството на Бен Али во Саудиска Арабија.
| | веќе видена | слични

Насилството и хаосот и натаму владеат на улиците на Тунис. Туристите се евакуираат, а Тунежаните се надеваат дека по падот на Бен Али, ќе падне и неговиот систем на владеење. Тенкови и тешко вооружени војници во опколениот празен центар на Тунис. Тие сугерираат дека состојбата е под контрола, меѓутоа од тоа, два дена по спектакуларното бегство на претседателот Бен Али во егзил, нема ниту трага. И покрај полицискиот час во главниот град Тунис, во текот на ноќта одредени вандалистички групи вршеа грабежи. Освен тоа, повторно можеа да се чујат истрели. Денеска треба да бидат евакуирани и последните туристи од одморалиштата. Во Тунис владее и натаму страв од хаос, насилство и анархија. Се’ уште не е јасно кој навистина ја има власта во свои раце. Откако Бен Али поднесе оставка, 69-годишниот премиер Хануши беше назначен за преоден претседател за помалку од еден ден. Во меѓувреме, Уставниот совет му ја предаде функцијата на 77-годишниот претседател на парламентот Фуад Мебаза. „Се колнам дека ќе ги чувам ...
| | веќе видена | слични

Во Тунис и натаму продолжуваат немирите и ден откако претседателот Зине Ал-Абидин Бен Али е разрешен од функцијата. Армијата ги затвори сите приоди кон центарот на главниот град по ноќта полна со насилство и грабежи. Поранешниот претседател со семејството ја напуштил земјата. Причина за крвавите протестите во Тунис, кои траат речиси еден месец, беа големата невработеност и зголемувањето на цените на основните прехранбени производи. Во интервенцијата на полицијата и војската против демонстрантите загинаа најмалку 110 лица.
| | веќе видена | слични

Во Тунис уште се чувствуваат тензии по оставката на претседателот бен Али и назначувањето за привремен шеф на државата на претседателот на парламентити Фуад Ал-Мабзаа, почнале апсења на роднините и соработници на соборениот лидер, јави во саботата сателитската телевизиja Ал-Џезира Според достапните информации, биле приведени шефот на претседателското обезбедување Али ал-Сарајати , како и зетот на претседателот Салим Шајибуб . Засега нема повеќе детали за овие апсења. Во петокот по долготрајните протести кои добија анти-претседателски карактер, Зин ал-Абидин бен Али со неговото семејство побегна од Тунис во Саудиска Арабија. Дел од роднините на соборениот туниски претседател, меѓу кои е и неговата сопруга, претходно во петокот заминаа за Обединетите Арапски Емирати. Веднаш по бегството на бен Али се појавија информации за апсење на еден од роднините на претседател, еден од најголемите бизнисмени во Тунис, негов зет, Сахер ал-Матри ..Меѓутоа, овие информации беа подоцна демантирани од еден од помошниците на ...
| | веќе видена | слични

Полицијата го блокираше целосно пристапот до центарот на главниот град на Тунис каде вчера имаше илјадници демонстранти. Целосно е ограбен и речиси уништен голем супермаркет во северниот дел од градот Тунис, јавуваат западни медиуми. Привремениот претседател Мохамед Гануши изјави преку националната телевизија дека апсолутен приоритет е обновувањето на редот имирот во државата. Метални огради се поставени на сите улици кои водат кон центарот и не се дозволува пристап со автомобили ниту за пешаци. Мерките за безбедност се дел од вонредната состојба објавен авчера. На сила е забрана за собирање на групи луѓе, а затворени се сите продавници. Истрели од автоматско оружје се слушаа синоќа во центарот на градот Тунис, каде беше прогласена вонредна состојба и воведен полициски час. Премиерот Гануши во директното телевизиско обраќање изјави дека претседателот Зин Ел Абидин Бен Али ја напуштил земјата и тој ја презема неговата функција. Тој ги повика граѓаните на Тунис да ја зачуваат стабилноста и вети дека ќе ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Натпреварот од второто коло на Европското првенство го одиграа екипите на Шпанија и Австрија, а победа запишаа Шпанците со 30:26. Шпанија беше апсолутен ...
сите 438 | | | веќе видена

Податоците за здравствената состојба на пациентите никако не смеаат да се коментираат јавно, а тоа ќе се случи во судницата, откако беше побарано на рочиштето ...
сите 238 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел кажа дека Северна Македонија и Албанија припаѓаат во иста група кога е во прашање почетокот на пристапни преговори со ЕУ и ...
сите 287 | | | веќе видена

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев, преку ФБ одговори на нападите од дополнителната заменичка министерка Петровска.- Во однос на денешното интервју за ...
сите 176 | | | веќе видена

Младиот Васе Панчовски, кој го фати светиот крст во Делчево, освоениот телевизор од Зегин го донираше на семејство од Делчево. -Како учесник во годинешните ...
сите 230 | | | веќе видена

Нашата хероина од филмот „Медена земја“ - Атиџе Муратова, која досега живееше во селото Бекирлија каде што е снимен и документарниот филм, сега ќе живее во ...
сите 152 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 88 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

`Ве разбрав`, рече претседателот, но народот не попушта!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: