Зимбабве - 130. земја која ја призна Македонија под уставното име

Зимбабве ја призна Македонија под уставното име. Со тоа оваа континентална африканска земја стана 130. земја во светот која призна државата под името Република Македонија. Со ова признавање и претходното на Сирија, Македонија има двотретинско мнозинство во Обединетите нации. Официјализацијата на признавањето се случило доцна синоќа во зградата на Светската организација во Њујорк, каде што македонскиот амбасадор Слободан Ташовски и неговиот колега Бонифаче Чидијаусики го потпишале овој чин, а потоа во писмена форма му го предале на генералниот секретар на Обединетите нации, Бан Ки Мун. Договорот за признавање на Македонија под уставното име, според дипломатски извори, паднал во Триполи на средбата меѓу Груевски и претседателот на Зимбабве, Роберт Мугабе. Токму темата на средбата и опасноста од грчка контрареакција била причината за држењето на средбата во тајност. За потсетување, опозицијата остро го нападна Груевски за необјавувањето во јавноста дека на маргините на Самитот ЕУ- Африка во Либија, каде што ...
| | веќе видена | слични

Мугабе е на чело на Зимбабве од 1980 година, земја која е под санкции од Европската унија поради изборни нерегуларности и нарушување на човековите права. Африканската Република Зимбабве е 130. држава која ја призна Република Македонија под уставното име. Со размена на писма во Обединетите нации завчера формално Зимбабве се согласи да и се обраќа на Македонија со уставното име. Писмата ги потпишале македонскиот амбасадор во Мисијата на Македонија во ОН Слободан Ташевски и амбасадорот на Зимбабве во Њујорк Бонифаци Чидуаусику. Признавањето од страна на Зимбабве следува по средбата на македонскиот премиер Никола Груевски со долгогодишниот лидер на оваа африканска држава во Триполи, Либија, во ноември, за која Груевски беше критикуван. Мугабе е на чело на Зимбабве од 1980 година, земја која е под санкции од Европската унија поради изборни нерегуларности и нарушување на човековите права. Роберт Мугабе е обвинет за прекршување на човековите права во земјата која се соочува со недостиг од пари што ...
| | веќе видена | слични

Зимбабве е 130-тата држава која ја призна Македонија под уставното име. Опозицијата ја критикуваше средбата на Груевски со Роберт Мугабе на маргините на Самитот ЕУ- Африканска унија, затоа што како што изјавија и денеска диктаторот Роберт Мугабе буквално целиот демократски свет го избегнувал и не комуницира со него. Во 1995 година кога СДСМ беше на власт, Македонија има склучено договор за пријателство и соработка со Северна Кореја. За СДСМ оваа паралела е апсолутно смешна.
| | веќе видена | слични

Договорот за вчерашното признавање на Република Македонија под уставното име од страна на Зимбабве според дипломатски извори паднал во Триполи на маргините на Самитот ЕУ - Африка на средбата на Никола Груевски и Роберт Мугабе. Средбата предизвика многу реакции на домашната сцена, помеѓу квази-експертите и одредени медиуми. Тие беа главно, негативни затоа што тоа се сметаше за нарушување на имиџот на државата. Но по најновото признавање може да се заклучи дека средбата нанесе повеќе корист отколку штета на нашата земја. Зимбабве е 130 држава која ја призна Македонија, а со тоа земјава доби двотретинско мнозинство во Обединетите наци. Нивното признавање дојде и покрај огромниот притисок од страна на Атина. Денешните експерти кои ја критикуваа средбата со Мугабе, беа главни дипломати и функционери во периодот на 1995 година кога Виктор Габер потпиша договор за соработка помеѓу Македонија и Северна Кореја, уште една држава со авторитарен режим на власт. Што доби Македонија и каква корист имаше од тој договор, до ...
| | веќе видена | слични

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ лиферуваше видео снимка од 1995 г. кога тогашната влада на СДСМ потпишала договор за соработка со претставници на Северна Кореја Всушност станува збор за реакција ВМРО-ДПМНЕ на вчерашните обвинувања од страна на опозицискиот СДСМ дека актуелната Влада остварува контакти со Зимбабве, односно со режими коисе на осуда од мешународната заедница. Според материјалот што го лиферуваше владејачката партија, Протоколот за соработка меѓу министерствата за надворешни работи на Република Македонија и на Народна Република Кореја е потпишан на 20 ноември 1995 г., а потписот од македонска страна ставил Виктор Габер, кој тогаш бил потсекретар во Министерството за надворешни работи. Зимбабве во петокот беше 130-та земја којашто го призна уставното име на Република Македонија. Режимот на комунистичкиот лидер на Северна Кореја, Ким Ил-Синг е осуден од многу држави како последниот диктаторски режим во светот, а Пјонгјанг е под постојан притисок да се откаже до неговата нуклеарна програма и ...
| | веќе видена | слични

Сега сме во 2011 година. Јас мислам дека Македонија има воспоставено со Северна Кореја дипломатски односи, како што имаат и повеќето држави во светот дипломатски односи. Сметам дека апсолутно смешна е оваа паралела, вели Гордан Георгиев, потпретседател на СДСМ прашан за коментар околу договорот потпишан со Северна Кореја во 1995-та година кога СДСМ беше на власт. “Нашите критики се дека во 2011, нашиот премиер, премиерот на Република Македонија одбра да се сретне со Роберт Мугабе, диктаторот на Зимбабве којшто буквално целиот слободарски демократски свет го избегнува и воопшто не комуницираат со него“, вели Георгиев.
| | веќе видена | слични
2 копии

Властите во Македонија во 1995-та година воспоставувале пријателски односи со Народната Република Кореја (Северна Кореја)која, и тогаш и сега, е под водство на дикторот Ким Јонг ил. На видео снимка, до која дојде Нетпрес, се гледа како тогашниот потсекретар на Министерството за надворешни работи Виктор Габер, потпишува протокол за соработка со претставник на Северна Кореја во Скопје во ноември 1995-та година. Протоколот бил потпишал со намера да се интензивираат односите меѓу Македонија и Северна Кореја во сите области и да се воспостават пријателски односи. Од ВМРО ДПМНЕ коментираат дека во тоа време, кога на власт беше Социјалдемократскиот сојуз, никој не се спротивставил на потпишувањето на договор со земја која е под постојани критики од меѓународната заедница, а нејзиниот лидер се нарекува диктатор. „Ниту еден од критичарите кои беа министри во владите на Бранко Црвенковски не се спротивстави на договорот со Северна Кореја потпишан во ноември 1995 година“, велат од ВМРО ДПМНЕ. За разлика од тогаш, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Африканската Република Зимбабве е 130. држава што ја призна Република Македонија под уставното име, соопштија вчера владини извори. Со размена на писма во Обединетите нации завчера формално Зимбабве се согласи да ~ се обраќа на Македонија со уставното име.
| | веќе видена | слични

Зимбабве не' призна под уставното име и со тоа стана 130. држава што не' ословува како Република Македонија. Признавањето од Зимбабве, кое се случи во четвртокот, дојде заедно со воспоставувањето дипломатски односи меѓу Хараре и Скопје. Со овој потег Зимбабве стана 162. земја со која земјава има воспоставено дипломатски односи. Признавањето на нашето уставно име од страна на Хараре неофицијално се спомнуваше како причина за средбата меѓу македонскиот премиер Никола Груевски и претседателот на Зимбабве, Роберт Мугабе, на маргините на Самитот ЕУ - Африка во Либија. Средбата што се случи на крајот од ноември предизвика реакции бидејќи Зимбабве се наоѓа под санкции од страна на ЕУ и на САД поради диктаторското владеење на Мугабе. ЕУ не сакаше да ја коментира средбата, велејќи дека единствена причина зошто европска земја би се сретнала со Мугабе е за да го притисне за промена на неговата политика. Македонската јавност за средбата Груевски - Мугабе дозна по неколку дена од весникот „Хроникал“ од Зимбабве, што ...
| | веќе видена | слични

Зимбабве ја призна Република Македонија под уставното име, јави МИА. Двете земји завчера воспоставиле дипломатски односи Значи ли тоа дека, сепак, имало средба Мугабе - Груевски на самитот Европска Унија - Африка, кој во почетокот на декември минатата година се одржа во либиската престолнина Триполи? Поради контроверзиите што го следат претседателот на Зимбабве, Роберт Мугабе, ова прашање никогаш не доби официјална потврда од кабинетот на премиерот, а средбата беше целосно премолчена и неспомната меѓу активностите што ги имаше првиот човек на Владата на Македонија на самитот во Триполи. Веста протече во јавноста преку весникот „Кроникл“ од Зимбабве, кој објави дека Груевски изјавил оти Македонија не е дел од илегалното ембарго кон Зимбабве и оти дијалогот меѓу двете страни треба да се интензивира. Претседателот Мугабе и неговата влада се најдоа под ембарго од САД и ЕУ од 2002 година, откако одбија европски набљудувачи на изборите. За западните земји, Мугабе, кој е на власт од 1980 година, е диктатор, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Како што во неделата видовме во Штип, кога двајца учесници се влечеа кај кого да остане Светиот крст, нешто слично се случило и во бугарскиот град Ботев. Но, ...
сите 359 | | | веќе видена

Познати се полуфиналните двојки по одигрувањето на денешните натпревари на Европското ракометно првенство. Словенија ќе игра против Шпанија, додека Норвешка ...
сите 192 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 83 | | | веќе видена

Адвокатите на Орце Камчев ја дополниле понудената гаранција во жалбата пред Апелациониот суд од кој бараат да му ги врати одземените пасоши на осомничениот во ...
сите 70 | | | веќе видена

Хрватска одигра нерешено 22:22 со Шпанија во последниот натпревар од групата А и оди во полуфиналето на Европското првенство како втор тим во групата. Шпанците ...
сите 92 | | | веќе видена

Ако тоа се случи, ќе биде шести пат да се прогласи меѓународна вонредна состојба  во последната деценија, објави Ројтерс. Бројот на загинати од новиот ...
сите 294 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Зимбабве - 130. земја која ја призна Македонија под уставното име

Од:
До кого (е-маил):
Порака: