Берлускони може на суд

Уставниот суд на Италија делумно го укина законот со кој му се дава имунитет на премиерот Силвио Берлускони. Предвидено е одделни судии да имаат право да решаваат дали лицата на јавни функции можат да се појават на суд. Тоа значи дека Берлускони нема да може повеќе да се повикува на таканаречениот Закон за легитимна спреченост кој досега го спаси од три судења во Милано - едно по обвинението за подмитување на сведок и две по обвинение за избегнување на данок и проневера во медиумската империја на премиерот. Во меѓувреме италијанското правосудство отвори истрага за Берлускони поради аферата позната како "Рубигејт" во која шефот на владата е осомничен за злоупотреба на положбата и проституција со малолетничка, пишува "Кориере дела Сера". Берлускони ги отфрла сите обвиненија и тврди дека е жртва на левичарски ориентираните обвинители.
| | веќе видена | слични

Италијанското обвинителство вели дека премиерот Силвио Берлускони е под нова истрага, која овој пат вклучува сомнеж за проституција. Случајот се однесува на една тинејџерска танчерка во ноќен клуб. Во соопштението, обвинителите во Милано велат дека испратиле повик до Берлускони и неговите адвокати да дојдат и да разговараат, јавува ББЦ. Се верува дека правниците истражуваат еден случај во кој е вклучена една млада мароканска стомачна танчерка чие што естрадно име е Руби. Адвокатите на 74-годишниот Берлускони ги отфрлија обвинувањата нарекувајќи ги „апсурдни и ниски.“ Руби, лани, кога се’ уште имала седумнаесет години, наводно присуствувала на забави во домот на премиерот во Милано. Таа за медиумите рече дека за да присуствува на една таква забава добила 9000 долари. Берлускони и неговата поранешна сопруга Руби, чие вистинско име е Карима Махруг, негира дека имала секс со италијанскиот премиер. Се верува дека истрагата вклучува обвиненија за малолетничка проституција, но не се даваат повеќе детали за неа. ...
| | веќе видена | слични

Италијанскиот претседател, Силвио Берлускони се соочува со нова истрага. Се сомничи за злоупотреба на службената должност и проституција со малолетничка. Неофицијално се претпоставува дека во средината на минатата година интервенирал кај миланската полиција да се ослободи малолетната Мароканка, Карима ел Маруж, позната како 'Руби'. Според тврдењата на обвинителството на тој начин Берлускони се обидел да прикрие дека тој бил нејзин клиент во повеќе наврати. А еве што вели сексипилната Руби за италијанскиот премиер: „Според она што го забележав после три вечери поминати заедно, тој не изгледаше многу среќен, иако така делува на прв поглед. Има многу пари и сè што ќе допре се претвора во злато, но тоа не е сè во животот. Потврда за тоа е што ми кажа дека Новата година ја пречекал сам гледајќи телевизија“, рече Руби. Издвојуваме неколку фотографии од 'малата' Мароканка ...
| | веќе видена | слични

Уставниот суд на Италија делумно го укина Законот за пратенички имунитет што го штитеше премиерот Силвио Берлускони од кривично гонење, јави „Би-Би-Си“. Најновото судско решение не значи дека италијанскиот премиер и останатите функционери задолжително ќе мора да се појавуваат на суд, туку дека судиите имаат одврзани раце сами да одлучат дали нивното присуство е задолжително. Берлускони пред одлуката на судот истакна дека стабилноста на неговата влада нема да биде загрозена каква и да биде одлуката на судот, и наведе дека ќе и објасни на италијанската јавност колку се смешни судските постапки што се водат за него. Досегашните одредби од Законот за имунитет на лицата на јавни функции предвидуваа постапките за членови на Владата да можат да бидат одложувани 18 месеци, врз основа на тоа дека тие се премногу зафатени за да се појават на суд. Премиерот на Италија е обвинет за два случаја во Милано - за даночно затајување во неговата медиумска империја „Медија сет“ и за поткупување сведоци (случајот „Милс“). Тие ...
| | веќе видена | слични

Милано - Силвио Берлускони се соочува со нова истрага во врска со тинејџерка која присуствувала на забавите во неговата резиденција. Истражните органи сметаат дали Берлускони интервенирал девојката да биде пуштена од полициска станица во која се наоѓала под обвинение за кражба. Италијанскиот Уставен суд вчера делумно го укина законот кој му даваше на премиерот имунитет од судско гонење поради корупција и проневера на даноци.
| | веќе видена | слични

Контроверзниот италијански премиер Силвио Берлусцони (74) повторно е на удар на правдата. Овој пат е под истрага за малолетничка проституција. Полицијата го истражува неговиот однос со мароканската егзотична танчерка Карима ел Махроуг, која минатата година беше гостинка на една од забавите на Берлускони, во времето кога имаше само 17. години. Повеќе не е малолетна.....па погледнете. (Крај)
| | веќе видена | слични

Обвинителите испитуваат дали италијанскиот премиер лани извршил притисок врз полицијата да ја ослободи малолетната танчарка Руби, која била уапсена за кражба. Руби тврди дека посетувала забави на Берлускони и за тоа добила 7.000 евра, но негира оти имала секс со него Обвинителството во Милано вчера соопшти дека повело истрага против Силвио Берлускони за малолетничка проституција и за злоупотреба на функцијата, само еден ден откако Уставниот суд делумно го поништи законот што го штитеше италијанскиот премиер од кривично гонење. Обвинителите нагласија дека веќе еден месец испитуваат дали Берлускони лани во мај несоодветно интервенирал кај полицијата да ја ослободи мароканската танчарка Карима ел Махруг, попозната како Руби, која тогаш имала 17 години. Руби, која полицијата ја уапсила под обвинение за кражба, подоцна тврдеше дека посетувала забави во резиденцијата на Берлускони кај Милано и дека за тоа добила 7.000 евра, но негираше дека имала секс со него. Премиерот призна дека ја познавал Руби и дека се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Еден од најтиражните италијански весници „Ла стампа“ во своето онлајн издание објави репортажа од денешното одбележување на Богојавление од македонските ...
сите 330 | | | веќе видена

Триесет и тригодишен жител на селото Моноспитово вчера загинал откако автомобилот во кој бил сопатник изгубил контрола и излетал од коловозот, во близина на ...
сите 210 | | | веќе видена

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел в петок ќе престојува во Македонија, што е негова прва посета на земјава откако е на оваа функција.Шарл Мишел ќе ...
сите 390 | | | веќе видена

Македонија не успеа да ги оправда очекувањата, не успеа на ова ЕП 2020 да се пласира во втората фаза. Зошто? Кои беа причините? Еве сега кога минаа три дена од ...
сите 220 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 83 | | | веќе видена

Познатата холивудска актерка Џејми Ли Кертис на своите профили на Инстаграм и на Твитер објави дека „Медена земја“ е зачудувачки филм. „Колку совршен момент за ...
сите 156 | | | веќе видена

Град Скопје ја превзеде депонијата „Дрисла“ од италијанскиот оператор ФЦЛ Амбиенте. Денеска Централниот регистар објави дека Град Скопје влегува со влог од ...
сите 80 | | | веќе видена

Членовите на ДИК утре на седница ќе расправаат по барањето на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев за мислење за тоа дали врзаните потписи се однесуваат ...
сите 203 | | | веќе видена

Во таа насока се и измените во Законот за извршување усовоени од Собранието со кои покрај што се намалува делот за извршување, целосно се иззема извршувањето ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Берлускони може на суд

Од:
До кого (е-маил):
Порака: