Клиперс го запре победничкиот поход на Мајами

Изненадувачки, „жешките“ се поразени во Лос Анџелес и тоа од Клиперс кој стана првиот тим од пацифичката дивизија што сезонава ги скроти по серијата од 13 гостински победи Победничката серија на Мајами хит на гостувањата во кошаркарската НБА-лига заврши во Лос Анџелес и тоа изненадувачки против Клиперс. Домашните беа решени да ја запрат низата на Мајами од 13 победи по ред како гостин (втора најдолга во клупската историја), и во првата четвртина направија 18 поени предност. За Клиперс ова е трета победа по ред и стана првиот тим од пацифичката дивизија кој сезонава ги надигра „жешките“. ЛА Лејкерс со фантастично одиграна последна четвртина дојде до триумф кај Голден стејт. Коби Брајант даде дури 17 поени во последните шест минути и беше творец на шестата победа едноподруго. Лејкерс има 12 победи по ред против Вориорс. Одморената Јута која немаше играно уште од саботата, ја доби офанзивната битка со Њујорк. Никс пет години по ред губи на гостувањето во Солт лејк сити, а овие 131 поен се најмногу за Џез во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Единаесет натпревари беа одиграни доцна синоќа во најсилната светска кошаркарска лига - НБА. Постигнати се следниве резултати: Индијана – Чикаго 86:99, Филаделфија – Милвоки 95:94, Торонто – Детроит 95:101, Бостон – Шарлот 99:94, Њујорк – Сакраменто 83:93, Сан Антонио – Далас 101:89, Хјустон – Њу Орлеанс 105:110, Јута – Кливленд 121:99, Феникс – Портланд 115:111, Голден Стејт - Лос Анџелес Клиперс 122:112 и Лос Анџелес Лејкерс - Џу Џерси 100:88. Табела Источна конференција: Бостон 30-9 (победи - порази), Мајами 30-11, Чикаго 26-13, Атланта 26-14, Орландо 25-14, Њујорк 22-17,... Табела Западна конференција: Сан Антонио 34-6 (победи - порази), Лос Анџелес Лејкерс 30-11, Далас 26-12, Оклахома 27-13, Јута 27-13, Њу Орлеанс 24-16, Денвер 22-16.
| | веќе видена | слични

Спектакуларниот натпревар во Чикаго помеѓу Булси и Мајами ги фрли во сенка останатите осум средби одиграни синоќа во најсилната кошаркарска НБА лига... Чикаго му го нанесе третиот пораз во низа на Мајами Хит (99:96), но за споменување е дека гостите по втор пат настапија без ЛеБрон Џејмс, кому кон крајот на третата четвртина на клупата му се придружи и Крис Бош, заработувајќи повреда на скочниот зглоб. Двејн Вејд (33 поени) беше немоќен против чудесниот Дерик Роуз, кој уфрли 34 поени и го водеше Чикаго до нова победа. По 12 поени постигнаа Карлос Бузер и Луол Денг. На останатите натпревари се постигнати следните резултати: Атланта - Хјустон 106:112; Шарлот - Њу Орлеанс 81:88; Вашингтон - Торонто 98:95; Детриот - Сакраменто 110:106; Мемфис - Далас 89:70; Минесота - Орландо 99:108; Денвер - Кливленд 127:99; Портланд - Њу Џерси 96:89.
| | веќе видена | слични
3 копии

Супер тимот на Мајами го запиша и третиот пораз во серија, „жешките“ измината ноќ загубија како гости во Чикаго. Без Леброн Џејмс во екипата Мајами не може да победи, Чикаго на домашен терен предводен од 34 поени на Дерик Роуз забележа победа од 99:96. Покрај Роуз двоцифрен ефект, по 12 поени, кај Чикаго имаа Луол Денг и Карлос Бузер. Мајами го предводеше Двејн Вејд со 33 поени, 6 скока и 5 блокади. Во негативна серија се наоѓа и екипата на Далас. Петтиот последовен пораз „телињата“ го забележаа во Мемфис 70:89. Зек Рендолф со 23 поени и 20 скокови го предводеше Мемфис, Далас поразот не го избегна иако во тимот се врати Дирк Новицки. Германецот на теренот мина 15 минути и постигна скромни седум поени. Екипата на Кливленд доживеа нов дебакл, овојпат во Денвер. Нагетси го совладаа Кливленд со 127:99, домашниот тим во втората четвртина постигна 46 поени. На другите натпревари: Атланта-Хјустон 106:112 Вашингтон-Торонто 98:85 Шарлот-Њу Орлеанс 81:88 Минесота-Орландо 99:108 Порталнд-Њу Џерси 96:89. ...
| | веќе видена | слични

Веќе ослабен без Леброн Џејмс, Мајами во Чикаго го загуби и Крис Бош, што значеше и нивни трет пораз во низа. Со Леброн Џејмс во одело на клупата на Мајами јасно беше дека играчите на Хит ќе мораат да се изнамачат за да слават победа против се подобрите Булси. Да биде малерот уште поголем, при крајот на третата четвртина се повреди и Крис Бош, кој мораше да ја напушти играта по што не се врати на теренот. Без двајца од големото трио на Мајами, осамен во последните 12 минути остана Двејн Вејд, кој немаше сила сам да им се спротивстави на Дерик Роуз и Булси. Чикаго славеше со 99-96 за трет пораз на Хит во низа, а Роуз и Вејд и приредија шоу на публиката во последните две минути од средбата. На крајот сепак, тројката на Кајл Корвер на 25 секунди до крајот беше таа која го одлучи победникот. Роуз средбата ја заврши со 34 поени, а Вејд застана на само еден помалку. Тој имаше 12 поени во последната четвртина, вклучувајќи три тројки едноподруго. Бош до пред да го измести скочниот зглоб додаде 17 поени, а единствено ...
| | веќе видена | слични

Единаесет натпревари се одиграа во НБА лигата каде домаќините запишаа седум наспроти четирите гостински победи. Еве ги резултатите: Филаделфија – Милвоки 95:94 Индијана – Чикаго 86:99 Торонто – Детроит 95:101 Бостон – Шарлот 99:94 Њујорк – Сакраменто 83:93 Сан Антонио – Далас 101-89 Јута – Кливленд 121- 99 Голден Стејт – ЛА Клиперс 122:112 ЛА Лејкерс – Њу Џерси 100:88 и Феникс – Портланд 115 -111.
| | веќе видена | слични
3 копии

Вкупно единаесет натпревари беа на програмата во НБА лигата. Сан Антонио во дербито на Тексас го совладаа Далас, победи уште забележаа Лејкерси, Бостон, Чикаго, Филаделфија, Њу Орлеанс, Детроит, Сакраменто, Голден Стејт, Јута и Феникс. Дербито во Сан Антонио им припадна на домашните кошаркари кои со 101:89 го совладаа Далас. Тони Паркер и ДеХуан Блер со по 18 поени беа најефикасни во редовите на Сан Антонио. Далас кој и понатаму игра без Дирк Новицки го забележа четвртиот последовен пораз, најпрецизен во поразот од Сан Антонио беше Шон Мерион со 14 поени. Актуелните шампиони Лејекрси ја забележаа 30-та сезонска победа. На домашен паркет „езерџиите“ го совладаа Њу Џерси со 100:88. Коби Брајант ги предводеше бранителите на титулата со 27 поени, Пау Гасол уфрли 20, а Ламар Одом 14 поени. Кај Њу Џерси најпрецизен беше Брук Лопез со 35 поени. До триесеттата победа во сезоната стигна и Бостон, „селтикси“ забележаа победа над Шарлот од 99:94. Шекил О`Нил и Реј Ален со 23 односно 19 поени беа најефикасни во ...
| | веќе видена | слични

По синоќешните одиграни натпревари од НБА лигата, победи остварија домашните екипи. Постигнати се следниве резултати: Минесота - Вашингтон 109:97, Оклахома - Орландо 125:124 и Денвер - Мајами 103:102. Единаесет натпревари се предвидени на денешниот распоред. Двојките се: Индијана - Чикаго, Филаделфија - Милвоки, Торонто - Детроит, Бостон - Шарлот, Њујорк - Сакраменто, Сан Антонио - Хјустон, Јута - Кливленд, Феникс - Портланд, Голден Стејт - Лос Анџелес Клиперс и Лос Анџелес Лејкерс - Џу Џерси. Табела Источна конференција: Бостон 29-9 (победи - порази), Мајами 30-11, Чикаго 25-13, Атланта 26-14, Орландо 25-14, Њујорк 22-16,... Табела Западна конференција: Сан Антонио 33-6 (победи - порази), Лос Анџелес Лејкерс 29-11, Далас 26-11, Оклахома 27-13, Јута 26-13, Њу Орлеанс 23:16, Денвер 22-16
| | веќе видена | слични

Постигнати се следниве резултати: Индијана – Чикаго 86:99, Филаделфија – Милвоки 95:94, Торонто – Детроит 95:101, Бостон – Шарлот 99:94, Њујорк – Сакраменто 83:93, Сан Антонио – Далас 101:89, Хјустон – Њу Орлеанс 105:110, Јута – Кливленд 121:99, Феникс – Портланд 115:111, Голден Стејт - Лос Анџелес Клиперс 122:112 и Лос Анџелес Лејкерс - Џу Џерси 100:88. Табела Источна конференција : Бостон 30-9 (победи - порази), Мајами 30-11, Чикаго 26-13, Атланта 26-14, Орландо 25-14, Њујорк 22-17,... Табела Западна конференција : Сан Антонио 34-6 (победи - порази), Лос Анџелес Лејкерс 30-11, Далас 26-12, Оклахома 27-13, Јута 27-13, Њу Орлеанс 24-16, Денвер 22-16,...
| | веќе видена | слични

Синоќа на НБА терените со одиграа 11 натпревари. Тимот на ЛА Лејкерс ја оствари седмата последователна победа совладувајќи го Њу Џерси, додека победничката серија на Шарлот е прекината... Бостон Селтикс ја прекина серијата на Шарлот Бобкетс од четири последователни победи на домашен терен, совладувајќи го со 99:94, а најзаслужен за победата на Селтикси беше Шекил О'Нил со 23 поени, 5 скока и 5 блокови. Сан Антонио оствари победа на домашен терен победувајќи го Далас со 101:89. Најдобар на паркетот во победничкиот тим беше ДеХуан Блер со 18 поени и 13 скока. Тимот на ЛА Лејкерс ја оствари седмата победа во низа. Овој пат Езерџиите го совладаа тимот на Њу Џерси со 100:88, а најефикасен беше Коби Брајант со 20 постигнати поени. Инаку, ова е девети пораз за Њу Џерси во десет натпревари. Кошаркарите на Сакраменто Кингс извојуваа победа на гостувањето во Њу Јорк каде што ги совладаа Никси со 93:83. Најефикасен беше Словенецот Брено Удрих, кој имаше учинок од 29 поени, 5 скока и 4 асистенции.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Еден од најтиражните италијански весници „Ла стампа“ во своето онлајн издание објави репортажа од денешното одбележување на Богојавление од македонските ...
сите 330 | | | веќе видена

Триесет и тригодишен жител на селото Моноспитово вчера загинал откако автомобилот во кој бил сопатник изгубил контрола и излетал од коловозот, во близина на ...
сите 210 | | | веќе видена

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел в петок ќе престојува во Македонија, што е негова прва посета на земјава откако е на оваа функција.Шарл Мишел ќе ...
сите 390 | | | веќе видена

Македонија не успеа да ги оправда очекувањата, не успеа на ова ЕП 2020 да се пласира во втората фаза. Зошто? Кои беа причините? Еве сега кога минаа три дена од ...
сите 220 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 83 | | | веќе видена

Познатата холивудска актерка Џејми Ли Кертис на своите профили на Инстаграм и на Твитер објави дека „Медена земја“ е зачудувачки филм. „Колку совршен момент за ...
сите 156 | | | веќе видена

Град Скопје ја превзеде депонијата „Дрисла“ од италијанскиот оператор ФЦЛ Амбиенте. Денеска Централниот регистар објави дека Град Скопје влегува со влог од ...
сите 80 | | | веќе видена

Членовите на ДИК утре на седница ќе расправаат по барањето на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев за мислење за тоа дали врзаните потписи се однесуваат ...
сите 203 | | | веќе видена

Во таа насока се и измените во Законот за извршување усовоени од Собранието со кои покрај што се намалува делот за извршување, целосно се иззема извршувањето ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Клиперс го запре победничкиот поход на Мајами

Од:
До кого (е-маил):
Порака: