ФИБА удри силно: Македонија исфрлена од квалификациите за ЕП 2017!?

Според интернет порталот „Спортандо”, ФИБА се одлучи да казни 14 национални федерации, поради тоа што претходно дадоа поддршка за Евролигата, Еврокупот и АБА лигата. Покрај Македонија, суспендирани се уште и Словенија, Хрватска, Србија, Црна Гора, Русија, Шпанија, БиХ, Литванија, Италија, Грција, Израел, Полска и Турција. Меѓународната кошаркарска федерација ФИБА ја суспендираше кошаркарската репрезентација на Македонија и националните селекции на уште 13 европски земји од квалификациите за Европското првенство 2017, кое треба да се одржи во Турција, Израел, Финска и во Романија. Според интернет страница „Спортандо”, ФИБА се одлучи да казни 14 национални федерации, поради тоа што претходно дадоа поддршка за Евролигата, Еврокупот и АБА лигата. Покрај Македонија, суспендирани се уште и Словенија, Хрватска, Србија, Црна Гора, Русија, Шпанија, БиХ, Литванија, Италија, Грција, Израел, Полска и Турција. Соред последните информации, секоја од наведените 14 федерации ќе имаат можност да ги корегираат своите одлуки ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Епидемијата на ФИБА се шири сè побрзо низ кошаркарските кулоари и тоа со огромен интензитет. Откако Светската куќа на кошарката испрати писма со предупредување до 14 кошаркарски федерации, голем дел од нив (меѓу кои и МКФ) дадоа поддршката кон матичната федерација нагласувајќи дека клубовите кои ќе одлучат да играат во Евроилгиата или Еврокупот ќе бидат исфрлени од домашните првенства. Литвос Ритас е првиот клуб кој од наредната сезона нема да настапува во домашното првенство откако раководството одлучи наредната сезона да настапува во Еврокупот. Бидејќи Литванија е една од земјите кои застанаа на страната на ФИБА, клубот ќе биде исфрлен од домашното првенство, но ќе настапува во балтичката ВТБ лига. -Литвос Ритас има тригодишен договор со Евролигата и од наредната сезона ќе игра во натпреварувањата кои се организирани од неа – вели спортскиот директор на клубот Мартин Пурлис. Одлуката на литванската федерација да го исфрли клубот од домашното првенство доаѓа по заканата од ФИБА за суспензија на земјата од ...
| | веќе видена | слични

Ултиматумот на ФИБА Европа очигледно вродува со плод, па денеска поддршка за барањата на европската кошаркарска централа стигна и од Хрватската кошаркарска федереција. Хрватите со официјален допис ги информирале челниците на ФИБА дека ќе ги санкционираат клубовите кои ќе настапуваат во Еврокупот на УЛЕБ, а истовремено ја повлекоа и поддршката за регионалната АБА лига. Проблематичен сега е статусот на Цедевита и Задар кои прифатија настап во Еврокупот и АБА лигата, а националната федерација им наложи да се одлучат дали ќе настапуваат во домашното првенство или само во натпреварувањата на УЛЕБ. Доколку се одлучат за втората опција, ќе следува и ригорозна казна според правилникот на федерацијата. The post Хрватската федерација застана на страната на ФИБА Европа appeared first on Derbi MK .
| | веќе видена | слични
6 копии

Првиот човек на Македонската кошаркарска федерација, Петар Наумоски, испратил писмо до извршниот директор на ФИБА Европа , Kамел Новак, во кое и дава целосна поддршка на европската куќа на кошарката. - Во врска со вашето писмо од 15 август, знајте дека МKФ потврдува дека ако некој наш член директно или индиректно прифати да игра во натпреварување кое не е признаено од ФИБА тогаш тој ќе го изгуби членството и ќе биде исфрлен од домашното натпреварување - се вели во писмото на Наумоски. Главен проблем во моментов е играњето на македонскиот шампион МЗТ Скопје во АБА-лигата, која во моментов е на црна листа кај ФИБА поради одлуката три екипи да добиваат проодност кон Еврокупот. Неколку национал кошаркарски федерации претходно го повлекоа овој потег. Одлучија да и дадат поддршка на ФИБА во битката против Евролигата. Меѓу последните кои го стори тоа е и Шпанската федерација, која испратила барање до АЦБ-лигата под итно да ги раскине сите договори потпишани со Евролигата и документацијата да ја проследи до ФИБА, ...
| | веќе видена | слични

По најавата на Светската кошаркарака федерација (ФИБА) дека ќе ги исклучи од сите свои натпреварувања репрезентациите на земјите кои преку клубовите партиципираат во натпреварувањата на УЛЕБ (Евролига, Еврокуп и АБА лигата), денеска со свој став преку соопштение се огласија од регионалната АБА лига. Челните лица на АБА лигата, цврсто стојат зад одлуката за приклучување кон Евролигата, а ќе сторат се за да ги заштитат интересите на своите членки клубови. „По анализата на моментната ситуација и консултациите со клубовите, претседателството на АБА лигата изразува цврста верба во коректноста на одлуката донесена на Собранието на АБА во Загреб. Наш императив е клубовите да имаат шанса да бидат дел од најсилните европски натпреварувања и водени од тие мотиви, во интерес на развојот на кошарката во регионот, АБА лигата потпиша договор за настап на своите клубови во Евролигата и во Еврокупот. Одлуките на ова собрание не ја загрозуваат слободатат на изборот на клубовите да се натпреваруваат во други европски ...
| | веќе видена | слични

Федарацијата на оваа земја одлучи да го исфрли Лиетувос Ритар од првата лига како единствен клуб кој потпишал договор со компанијата ЕКА (Здружение на клубовите од Европа) и кој јасно порача дека планира идната сезона да игра во Еврокупот. Веднаш е известена и ФИБА за оваа одлука, а со цел Литванија да избегне исфрлање од Европското првенство во 2017 година и од Олимписките игри во Рио де Жанеиро претстојното лето. Последна шанса за Лиетувос Ритас да го спаси својот статус е да ја повлече одлуката за настап во Еврокупот.
| | веќе видена | слични

Жељко Обрадовиќ, најтрофејниот европски кошаркарски тренер, со ироничен коментар за судирот на релација ФИБА Европа – Евролига, дека во иднина, можеби, ќе има две европски првенства. Европската кошаркарска асоцијација (ФИБА) суспендира 14 национални федерации од ЕП 2017 поради одлуката на нивни клубови да учествуваат во Еврокупот. „Тоа ќе биде баш убав турнир без Шпанија, Србија, Грција, Хрватска или Русија. Кој знае. Можеби овие 14 ќе организираат друг Евробаскет“, истакна Обрадовиќ по „метлата“ на Реал Мадрид и пласманот на неговиот Фенербахче на Фајналфор турнирот во Евролигата. Бордот на ФИБА Европа изрече суспензии за Србија, Словенија, Црна Гора, Македонија, БиХ, Шпанија, Грција, Италија, Израел, Турција, Литванија, Русија и Полска. Сите федерации, сепак, имаат можност да се ослободат од мерката со повлекување на нивните клубови од Еврокупот или, пак, со суспензија на оние што ќе одбијат такво нешто.
| | веќе видена | слични

Македонската кошаркарска репрезентација сепак ќе настапува на квалификациите за Евробаскетот 2017 година. Првиот човек на МКФ застана на страната на ФИБА Првиот човек на Македонската кошаркарска федерација, Петар Наумоски, вчера испрати писмо до извршниот директор на Европската кошаркарска федерација
| | веќе видена | слични

Српскиот стручњак смета дека заканите за суспензија се само блеф на ФИБА и дека никој нормален не верува и не би дозволил Евробаскетот да се одржи без најдобрите европски репрезентации. „Баш ме интересира како би изгледал Евробаскетот без Србија, Хрватска, Шпанија, Грција, Русија итн. Многу ме интересира како ќе изгледа турнирот без тие репрезентации. ФИБА постојано зборува дека сака да ја промовира кошарката, дали е ова нивен начин за промоција? Не знам, можеби најдобро е тие 14 суспендирани репрезентации да одиграат свој Евробаскет. Клубовите имаат право на избор, а ФИБА постојано се заканува со санкции" , изјави Обрадовиќ. Дел од репрезентациите чии федерации се суспендирани се наоѓаат под закана дека можат да ги пропуштат и Олимписките игри во Рио де Жанеиро претстојното лето. Целиот проблем настана откако ФИБА одлучи да организира ново клупско натпреварување што ќе го носи името Лига на шампионите, но не дозволува екипите да се натпреваруваат во Еврокупот на УЛЕБ
| | веќе видена | слични

Европската „куќа на кошарката“ им се закани на 14 национални федерации, меѓу кои и на македонската, со суспендирање на нивните репрезентации од Европското првенство 2017 Македонска кошаркарска федерација ја оствари најавата и денеска и официјално и' даде поддршка на ФИБА-Европа во спорот со УЛЕБ околу европските купови. „Во врска со вашето писмо од 15 април, знајте дека МКФ потврдува дека ако некој наш член директно или индиректно прифати да игра во натпреварување кое не е признаено од ФИБА, тогаш тој ќе го изгуби членството и ќе биде исфрлен од домашното натпреварување“, стои во писмениот одговор од претседателот на МКФ, Петар Наумоски, до извршниот директор на ФИБА-Европа, Камил Новак. Европската „куќа на кошарката“ им се закани на 14 национални федерации, меѓу кои и на македонската, со суспендирање на нивните репрезентации од Европското првенство 2017 ако до денешниот краен рок не се „престројат“ на позициите на ФИБА-Европа. Во македонскиот случај проблем за европскиот разгранок на ФИБА е учеството на МЗТ ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

По повод патрониот празник на ООУ „Климент Охридски“, делегација од Општина Прилеп предводена од градоначалникот Илија Јованоски и од училиштето викендов ...
сите 162 | | | веќе видена

Пресвртот и распадот на системот во сведочењата на обвинетите за упадот во Собранието на 27 април, особено на припадниците на поранешните партиски структури во ...
сите 95 | | | веќе видена

Во врска со објавената колумна „Кој му ги сокри папучите на Иванов” на Сашо Орданоски, во која авторот тврди дека претседателот на Република Македонија, д-р ...
сите 180 | | | веќе видена

Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски, кој денеска во Кривичниот суд сведочи за настаните од 27 април лани, негираше дека има СМС комуникација ...
сите 142 | | | веќе видена

И покрај помирувачкиот тон на францускиот претседател Емануел Макрон и ветувањата за поголема минимална плата за 100 евра и намалени даноци за пензионерите и ...
сите 193 | | | веќе видена

Сублимираниот извештај од главните сугестии и предлози за усовршување на нацрт амандамните во рок од два дена ќе биде доставен до Собранието, наведуваат од ...
сите 195 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ФИБА удри силно: Македонија исфрлена од квалификациите за ЕП 2017!?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: