Заврши собирот на ГДОМ пред седиштето на СДСМ


Заврши собирот пред седиштето на СДСМ во Скопје што го одржаа активисти на Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ). На мирниот протест тие искажаа поддршка за институциите и за денешното распишување на предвремените парламентарни избори на 5 јуни. Воедно ја повикаа СДСМ да излезе на избори. Приврзаниците на ГДОМ се собраа околу 18 часот и 30 минути зад ТЦ „Рамстор“ и со пеење патриотски песни се упатија кон седиштето на опозициската СДСМ, каде протестираа и во изминатите три дена. Порачаа дека дошле на протест против, како што рекоа, обидите на претседателот на СДСМ Зоран Заев да ја растури државата. ГДОМ е и против одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за аболиција на претседателот на СДСМ Зоран Заев и на Зоран Верушевски, првобвинет во случајот „Пуч“.
| | веќе видена | слични
2 копии
2 копии

Ја добивме поддршката од прилепчани за одбрана на Македонија и за излегување на 5 јуни на избори кои се неопходни за Македонија, нагласија вечерва претставници на Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) на собирот во Паркот на револуцијата во Прилеп. Универзитетскиот професор и член на ГДОМ Оливер Андонов рече дека е важно да продолжи правната постапка против претседателот на СДСМ Зоран Заев за случајот „Пуч“. - Агонијата во Македонија ќе заврши со излегување на избори на 5 јуни за да се слушне гласот на граѓаните и да дадат свој став и мислење за тоа која политика ќе поддржат - дали политиката на насилство и уривање која ја застапува и ја гледаме деновиве од СДСМ или политиката која досега се водеше во Македонија, на развој, на градење и вложување во државата, изјави Андонов. Според академскиот сликар Марјан Камиловски ГДОМ сака да ја подигне свеста кај граѓаните за, како што рече, „валканата игра на СДСМ на поделба и раздор меѓу Македонците“. - Валканата игра на СДСМ е да се предизвикаат судири ...
| | веќе видена | слични

Кулминацијата би можела да се случи в четврток. За тогаш се најавуваат два големи протести - едниот на граѓанските организации, а едниот на ГДОМ Протестите иницирани од граѓанското движење „Протестирам“ земаат замав и се прошируваат низ повеќе делови од Македонија. Паралелно со нив, масовни протести најавуваат и од Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ). Кулминацијата, според најавите, би можела да се случи в четврток. За тогаш се најавуваат два големи протести - едниот на граѓанските организации, а едниот на ГДОМ. Тие иако пред неколку дека се откажаа од протестите, сега ќе организираат голем митинг, по закажувањето на новата рунда преговори во Виена, на која в петок треба да присуствуваат лидерите на четирите партии. Протестот ќе се одржи пред Собрание и на него се најавува дека ќе се побара изборите да се одржат на 5 јуни како единствен излез од кризата во која се наоѓа земјата. Веќе втора недела како траат протестите и контрапротестите по одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за колективна ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Огромен број на велешани денес излегоа на собирот организиран од Граѓанското движење за одбрана на Македонија. Тие дадоа масовна поддршка за изборите да се одржат на 5-ти јуни и со тоа да се стави крај на кризата наметната од СДСМ. ГДОМ вечерва организира собири на граѓани освен во Велес и во Кочани, Прилеп и Битола. Битола, Штип и Велес синоќа се кренаа на нозе и дадоа голема поддршка за ГДОМ, кажаа ДА за избори и НЕ за деструктивно сценарио и аболиција на Зоран Заев и Верушевски. На собирите на ГДОМ народот се сплотува, се пеат патриотски песни и се праќаат историски пораки.
| | веќе видена | слични

Илјадници граѓани на Битола и вечерва излегоа за поддршка на собирот на ГДОМ, од кој се испраќаат проаки за одржување на зибори на 5-ти јуни Присутните на собирот велат дека изборите се единственото решение за надминување на кризата чија сериозност и се заканува на државата и претставува кочница за напредокот на Македонија.
| | веќе видена | слични

Илјадници граѓани кои учествуваа на протестниот марш во Скопје се разотидоја предмалку, откако полицијата го блокира движењето кај Европскиот универзитет. Се протестираше и во Прилеп, Струмица, Кочани, Куманово, Велес и Битола. Контрапротестантите на ГДОМ протестираа во Битола и Велес, а на социјалните мрежи нивните приврзаници најавуваат „конечна пресметка со соросоидите“ на протестот на ГДОМ најавен за четврток во Скопје. Извор: Призма
| | веќе видена | слични

ГДОМ вечерва организира собири на граѓани кои стојат на ставот дека изборите на 5-ти јуби треба да се одржат. Освен во овие градови контра-протести се организираат и во Кочани, Прилеп и Битола. Протестите организирани од страна на Граѓанското движење за одбрана на Македонија се мирни, се пејат патриотски песни и се испраќаат историски пораки.
| | веќе видена | слични

Додека ГДОМ повикуваше на единство и масовност на изборите на 5 јуни, од паркот на револуцијата, приврзеници на опозицијата и на граѓанското движење „Протестирам“ од плоштадот Методија Андонов Ченто со порака итно да се повлече одлуката за избори на 5 јуни, преодна влада и инплементирање на извештајот на Прибе.
| | веќе видена | слични

Приврзаниците на Граѓанското движење за одбрана на Македонија и вечерва присуствуваа на собири во Велес и Битола и порачаа дека излез од оваа длабока политичка криза е можен само преку изборите закажани за 5 јуни.Изборите се единственото решение за надминување на кризата чија сериозност и се заканува на државата и претставува кочница за напредокот на Македонија, велат претставниците на ГДОМ кои додаваат дека оваа криза е предизвикана и наметната од СДСМ.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

На Jутјуб се појавија снимки на кои се слуша како глас кој наликува на познатиот бизнисмен кој е сведок во „Рекет“, но и обвинет во случај на СЈО, како бара ...
сите 670 | | | веќе видена

Иако работата е завршена околу членот 11 од Законот за помилување, во емисијата „Вин Вин“ на Телма телевизија пратеникот Антонијо Милошоски истакна дека ...
сите 475 | | | веќе видена

Претреси биле направени во 34 домови, а приведени се вкупно 12 лица, кои  се товарат за предизвикување општа опасност, загрозување на сигурноста на службено ...
сите 167 | | | веќе видена

По масовниот протест од минатата недела, членови и поддржувачи на локалната иницијатива Fridays for future и овој петок се собраа да продискутираат за ...
сите 71 | | | веќе видена

Додека енергијата на Месечината во Овен се движи директно, се движиме во квадратот на Сонцето и Нептун, што ни дава сосема поинаква насока. Затоа и ...
сите 117 | | | веќе видена

Владата ќе ја почитува препораката од Венецијанската комисија. Законот за употреба на јазиците по трет пат се враќање пред пратениците. Откако Комисијата ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заврши собирот на ГДОМ пред седиштето на СДСМ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: