Иванов побара сите поединечно писмено да побараат поништување на аболицијата

Претседателот Ѓорге Иванов, во своето вонредно обраќање до јавноста во петокот, ги повика сите аболицирани доколку сакаат, да упатат писмено барање до него, за поништување на помилувањето. Иванов ги повикува сите што сакаат, лично во писмена форма, да побараат поништување на аболицијата, а тој потоа ќе свика правна служба која би изнашла решение за можна правна разврска. Рече дека внимателно ги разгледал сите реакции и смета дека одлуката што ја донесе пред два дена за аболиција на сите политичари е во насока на решавање на кризата и го штити државниот интерес. Повика од меѓународната заедница да упатат барања до политичките чинители во земјата за исполнување на обврските од договорот од Пржино, со што би се овозможило одрѓување на фер и демократски избори на 5-ти јуни. Иванов ги повика и сите носители на јавни функции – судии, обвинители, полициски службеници, да не подлегнат на притисоци од кого било, јавно да проговорат за тоа, и ако е потребно да го известат него. „Граѓаните очекуваат од политичките ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Претседателот на најголемата опозициона партија во Албанија Демократската партија, Лулзим Баша, побара распуштање на Собранието и одржување на предвремени избори во земјата. Баша ја обвини левицата која е на власт дека во Собранието има „голем број пратеници со дебело криминално досие и пратеници кои се многу корумпирани“. Лидерот на десницата по повод 25-годишнината од основањето на првото албанско плуралистичко Собрание рече дека овој јубилеј земјата ја наоѓа во состојба кога неа ја водат криминални банди. Албанските аналитичари наведуваат дека неуспехот на меѓународниот фактор да договори соработка на власта и опозицијата за неопходните реформи во правниот систем ја води кон предвремени избори. Опозицијата за мај има најавено нови силни протести. The post Баша бара распуштање на албанското собрание appeared first on Актуелно24.мк .
| | веќе видена | слични

Останато

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека Уставниот суд треба да постапува согласно одлуката на собраниската Законодавно-правна комисија , која заклучи оти не е ...
сите 594 | | | веќе видена

Орце Камчев кој денеска во улога на сведок даваше исказ во Кривичниот суд, каде продолжи судењето за случајот „Рекет“, како што рече, уште во август дознал ...
сите 508 | | | веќе видена

Утринава скопјанка пријавила дека додека нејзината сестра била отсутна, зетот се обидел да ја силува. Според пријавеното рано утринава во 04 часот и 26 минути ...
сите 164 | | | веќе видена

Министерот за здравство Венко Филипче ги потврдува наводите на бизнисменот Орце Камчев изнесени на денешното рочиште за случајот „Рекет“ дека во домот на ...
сите 164 | | | веќе видена

По масовниот протест од минатата недела, членови и поддржувачи на локалната иницијатива Fridays for future и овој петок се собраа да продискутираат за ...
сите 103 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска ја прими хрватската амбасадорка Нивес Тигањ, која од неодамна стапи на должноста во нашата земја.На средбата амбасадорката Тигањ ...
сите 407 | | | веќе видена

МВР не излегува со детали по вчерашната истрага за финансирањето на претседателската кампања на ВМРО-ДПМНЕ, во која проверуваа документи во неколку фирми, меѓу ...
сите 53 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Иванов побара сите поединечно писмено да побараат поништување на аболицијата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: