Меси пак ја лапна Златната топка пред Чави и Иниеста

Аргентинецот победи неочекувано дури и за него, меѓутоа убедливо и го одбрани трофејот освен во 2009 година. Мурињо, сепак, тренер на годината Лионел Меси по втор пат едноподруго стана најдобар играч на светот. Во првиот обединет избор на ФИФА и Франс Фудбал, Аргентинецот наполно неочекувано зад себе ги остави соиграчите од Барселона, Андрес Иниеста и Чави Ернандес, а откако тренерот на каталонскиот гигант Пеп Гвардиола го прочита неговото име и самиот Меси остана изненаден. - Да бидам искрен не очекував дека ќе победам. Ова за мене е посебен ден. Сакам да ја поделам оваа наград со своите соиграчи на кои исто така им припаѓа, како и со својот тренер Гвардиола, изјави Меси. И покрај разочарувачкиот настап на СП 2010, Меси по втор пат собра најмногу гласови во својата четврта номинација -22,65%, а нијанси одлучуваа за второто и третото место, бидејќи Иниеста доби 17,36%, а Чави 16,48% од гласовите. Аргентинецот со 60 голови во 2010 година урна многу рекорди, а тоа му ја донесе и "Златната копачка". Титулата за ...
| | веќе видена | слични

Португалскиот стратег на Реал Мадрид Жозе Мурињо и неговиот голман Икер Касиљас верувале дека наградата за најдобар играч во 2010-та година ќе замине во рацете на Чави или Иниеста. Иако не ја освои ниту Лигата на Шампионите, ниту Светското првенство во фудбал, Лионел Меси стана најдобриот играч во 2010. година и ја доби Златната топка. Така одлучија селекторите и капитените на репрезентациите и новинарите, за што пресудни беа огромниот број постигнати погодоци од Аргентинецот и мноштвото убави потези. „Го знаете моето мислење, за мене Чави, Иниеста и Меси се играчи од друга планета. Но, ќе ми беше подраго наградата да ја добиеја Чави, Снајдер или Диего Милито.“ „Најдраго ќе ми беше наградата да им припадне на Милито или Снајдер поради игрите кои ги прикажаа во дресот на Интер. А за Чави ми е жал. Ова е нешто што сигурно го боли.“ - го прокоментира изборот Жозе Мурињо за шпанските медиуми. Голманот на Интер Икер Касиљас исто така се надевал дека наградата ќе му припадне на некој од неговите шампионски ...
| | веќе видена | слични

Жозе Мурињо - човекот за кого чудата се секојдневна реалност е добитиник за наградата за најдобар стратег во изминатата 2010-та година од страна на Светската фудбалска организација. Жозе Мурињо постигна неверојатен успех во изминатата 2010-та година со освојување на 3 титули со италијанскиот гигант и со успешното раководење со Реал Мадрид во тековната сезона. Португалецот го трансформира Интер во вистински великан во европскиот фудбал со освојување на титула во Серија А, во Италијанскиот Куп и Лигата на европските шампиони. Според многумина, токму Мурињо ја одбележа изминатата 2010-та година без оглед на светската титула на шпанската репрезентација и наградата за најдобар фудбалер за изминатата година која ја доби Лионел Меси.
| | веќе видена | слични

Членот на Барселона и на аргентинската репрезентација Лионел Меси е добитник на претсижната награда "Ballon d'Or", со што се издигна на врвот на светскиот фудбал со оглед на успешноста и во минатата сезона. Лионел Меси беше добтиник на оваа награда и во 2009-тата година, со што со двете признанија во серија е еден од ретките фудбалери кои ја имале оваа чест. Аргентинецот одигра инзворедна сезона особено во дресот на Барселона, каде што беше неприкосновен за противничките екипи и движечка сила за целокупниот тим. Лионел Меси иако не очекуваше повторно да дојде до признанието за најдобар фудбалер, беше поуспешен од клубските колеги Чави и Иниеста, кои имаа инзовредна сезона особено со репрезентацијата на Шпанија.
| | веќе видена | слични

И два дена по изборот на Лионел Меси за најдобар фудбалер на светот, продолжуваат полемиките - дали Аргентинецот го заслужил признанието. Денеска светските медиуми пишуваат дека ако не биле соединети признанијата на ФИФА и на Франс Фудбал, победник ќе бил Весли Снајдер кој од медиумите доби повеќе гласа од Меси. Некои од големите фудбалски ѕвезди како Роналдо, Ибрахимовиќ, Ето, Касилјас не дале ниту еден глас за Меси. Нивен главен фаворит бил Чави. Капитенот на македонската фудбалска селекција Горан Пандев трите гласа ги дал за неговите соиграчи од Интер. Според Пандев, број еден во светот е Весли Снајдер, втор Мајкон додека трет голманот Хулио Цезар. Тренерот Мирсад Јонуз гласовите ги дал за Весли Снајдер, Чави и Мајкон.
| | веќе видена | слични

Меси ја остави Шпанија без "Златна топка" Аргентинецот Лео Меси беше прогласен за Светски играч на годината втора година по ред, оставајќи го светскиот шампион Шпанија разочаран. Меси, изненадувачки, собра повеќе гласови од своите соиграчи од Барселона Андрес Иниеста и Чави, кои завршија на второто и третото место и ја освои "Златната топка", која првпат ја доделуваат заедно ФИФА и магазинот "Франс фудбал" на гала-церемонијата во Цирих. Последен пат Шпанија имала победник во 1960 година, кога признанието отиде во рацете на Луис Суарес. Португалецот Жозе Мурињо, сега во Реал Мадрид, ја доби наградата Тренер на годината, откако го предводеше Интер до триумфи во Лигата на шампионите, Серија А и Купот на Италија. И тука, второто и третото место му припадна на шпанскиот двоец Висенте дел Боске и Пеп Гвардиола. Иниеста и Чави беа фаворити за наградата, откако со Шпанија победија на Мундијалот во Јужна Африка, за разлика од Меси, кој не успеа да постигне гол со Аргентина. - Доволно добро беше што сум тука со моите ...
| | веќе видена | слични

Менаџерот на актуелниот шпански првак Барселона Хосеп Гвардиола на синоќешната прес-конференција зборуваше многу повеќе за церемонијата во Цирих, отколку за престојниот натпревар со Бетис. Вечерва Каталонците го играат првиот четвртфинален дуел во Кралскиот Куп на Камп Ноу, а фудбалскиот стратег на клупата на Барселона со мислите е сеуште насочен на церемонијата за доделувањето на „Златната Топка“. „Можеби за некои луѓе е несфатливо и не е фер, но според мене Меси е најдобриот фудбалер во светот во моментов.“ - категоричен беше Пеп. „Некои луѓе имаат различни вкусови па така нормално е дека наградата можеа да ја освојат Чави или Иниеста, но од 600 лица 400 гласа за Лео.“ - истакна тренерот на „сино-црвените“. „Шпанија треба да биде горда што има шестмина фудбалери во идеалниот тим. Висенте дел Боске пак, е брилијантен тренер и тоа е наполно несомнено.“ - заклучи Гвардиола.
| | веќе видена | слични

Изборот на ФИФА за најдобрите во 2010 помина во знакот на Барселона. Лионел Меси по втор пат се закити со златната топка додека второ пласиран беше “златното“ момче од СП шпанецот Андрес Иниеста. Третото место му припадна на “мозокот“ на Барселона, Чави Хернандез. Во идеалните тим за изминатава годината фудбалерите од “блау граната“ го имаат главниот збор. Лионел Меси и другарите наградите ги “накиснаа“ со шампањ и добра забава во авионот на “бегање“ за Барселона. Мх.П.
| | веќе видена | слични

Лионел Меси втора година по ред ја добива „Златната топка“, откако аргентинскиот ас сосема неочекувано беше избран за најдобар светски фудбалер за 2010 година. Целокупната светска јавност беше изненадена од конечниот исход на изборот, во кој за првпат беа обединети гласовите на селекторите и на капитените од националните тимови, заедно со оние на спортските новинари ширум светот, во копродукција на ФИФА и на францускиот магазин „Франс фудбал“. - И самиот сум шокиран, не верував дека ќе дојдам до оваа награда во 2010 година. Сепак, ова е прекрасно изненадување, им благодарам на сите што го својот глас ми го дадоа на мене - истакна младиот Аргентинец, кој и минатата година се закити со наградата најдобар светски фудбалер. Со оглед на доминацијата на Шпанија и освојувањето на титулата светски првак, се очекуваше наградата за најдобар светски фудбалер да замине во рацете на Андрес Иниеста или на Чави. Сепак, двајцата фудбалери на Барселона мораа да се задоволат само со второто, односно третото место. Меси освои ...
| | веќе видена | слични

Аргентинскиот напаѓач на Барселона, Лионел Меси, ја освои „Златната топка“ на ФИФА, обединета награда на Меѓународната фудбалска федерација и на „Франс фудбал“ за најдобар фудбалер на светот во 2010 година. Лионел Меси (23) во финалето ги победи клупските соиграчи, играчите за врска на шпанскиот првак Барселона, Андрес Инијеста (26) и Чави Ернандез (30). Со ова признание тој го одбрани минатогодишниот наслов кој во одвоени избори му го доделија ФИФА и францускиот фудбалски магазин. Покрај другото, Меси ќе остане запаметен во историјата како прв сопственик на обединетата награда. И покрај разочарувачкиот настап на Светското првенство Меси собра најголем број гласови во својата четврта номинација (22,65 отсто), а нијанси решаваа за второто и третото место. Инијеста доби 17,36 отсто, наспроти 16,48 отсто кои завршија на контото на Чави, кој беше и најголем фаворит. Со тоа Шпанија и по 50 години нема да има најдобар светски фудбалер, откако тоа му појде од нога на Луис Суарез во далечната 1960 година. Во изборот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

 Поранешниот пратеник Насер Зибери смета дека на кадровски промени требаше да претходи темелна анализа, врз основа на темелните принципи на добро владеење. ...
сите 195 | | | веќе видена

Франција, Британија и Германија испратија официјално дипломатско предупредување до Иран за сериозните последици со кои ќе биде соочен Техеран доколку не се ...
сите 72 | | | веќе видена

Соединетите Американски Држави ќе предложат создавање на меѓународни поморски сили за заштита на бродовите во Оманскиот Залив, во момент кога администрацијата ...
сите 196 | | | веќе видена

Повеќе од 500.000 граѓани живеат под прагот на сиромаштија благодарение на оваа криминална влада.Секогаш кога СДСМ ќе се соочи со фактот дека граѓаните живеат ...
сите 214 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Меси пак ја лапна Златната топка пред Чави и Иниеста

Од:
До кого (е-маил):
Порака: