Унгарија подготвена да помогне за спорот со името

Проширувањето на ЕУ е меѓу приоритетите на Унгарското претседавање Проширувањето на ЕУ е меѓу приоритетите на Унгарското претседавање во првата половина од 2011 година, а Будимпешта е подготвена и активно да се инволвира во грчко-македонските разговори за името ако двете страни го побараат тоа од неа. Ова го изјави унгарскиот амбасадор во Македонија Ференц Кекеши на вчерашната седница на собраниската Комисија за европски прашања каде ги претстави Програмата и приоритетите за работата на Унгарското претседателството со ЕУ. Кекеши рече ќе ги поддржат напорите на Владата на патот кон ЕУ во согласност со заклучоците на Европскиот совет. - Унгарија е подготвена да помогне во преговорите и активно да се вклучи ако тоа е побарано од сите страни. Ние ги поддржуваме преговорите посредувани од ОН, рече Кекеши. Според него, за да се обезбеди местото на Македонија и на целиот регион во ЕУ потребна е политичка сила, а пред се успешната реализација на реформите во јавната администрација и судството. Вицепремиерот Васко ...
| | веќе видена | слични

Иванов нема коментар за тоа дека усогласениот став на државно-владиниот врв во спорот со Грција е дека името на земјата е Република Македонија, како што вчера изјави вицепремиерот Наумовски. Шефот на државата денеска не сакаше да зборува пред медиумите, иако имаше шанса за тоа на средбата со пензионираните армиски генерали. Од неговиот кабинет соопштуваат дека претседателот останува на неговата изјава дадена на 1-ви јануари и на кажаното во годишното обраќање пред собранието. ,,Ставот на државата ќе го дознаете кога ќе се оствари средбата со Метју Нимиц,, - кажа Иванов на 1-ви јануари, а пред пратениците порача дека не е прифатливо да се разговара за решение што задира во македонскиот идентитет, во македонскиот јазик и во уставот и дека тој како претседател тоа нема да го дозволи. Сепак, ова не го разјаснува прашањето дали Наумовски ги исцрта инструкциите со кои преговарачот Јолевски ќе настапи пред Нимиц и Василакис на состанокот во Њујорк. Опозицијата смета дека изјавата на Наумовски е показател за ...
| | веќе видена | слични

Македонија има волја за решавање на проблемот со името, дополнителна конструктивност се очекува од Грција, изјави вчера вицепремиерот за евроинтеграции Васко Наумовски Васко Наумовски - Засега немаме сигнали дека постои искрена добра волја од Република Грција. Во оној момент кога Грција ќе посака искрено да го реши овој спор, мислиме дека решението е можно - рече Наумовски. Изјавата доаѓа на нешто помалку од месец до најавената февруарска средба на посредникот Метју Нимиц со преставниците на Македонија и на Грција. - Доколку постојат искрена желба и волја од Атина да се најде решение, тоа ќе се најде. Искрената волја и желба од Република Македонија се присутни веќе подолго време - истакна Наумовски. Вицепремиерот го повтори ставот дека доколку има предлог што би бил начелно прифатлив за Владата, тој ќе бил ставен на референдум. Наумовски истакна и дека Владата имала намера да го реши спорот со името, при што се искажани очекувањата од следново полугодие, кога со Европската Унија ќе претседава официјална ...
| | веќе видена | слични

Скопје очекува од Атина дополнителна конструктивност, додека Атина во ОН н` обвинува за национализам и за крадење грчки симболи Усогласениот став на државниот врв е дека името на државата е Република Македонија, објави вчера вицепремиерот Васко Наумовски, без да прецизира дали со овој став ќе настапи македонскиот преговарач Зоран Јолевски на претстојната средба со грчкиот преговарач Адамантиос Василакис и со посредникот во преговорите Метју Нимиц во Њујорк. Наумовски не објасни ни дали е тоа усогласениот став за кој говореше неодамна и претседателот на државата Ѓорге Иванов. Но, според него, решението зависи од волјата на официјална Атина. Наумовски уште додаде дека во оној момент кога ќе добиеме некаков предлог, кој би бил начелно прифатлив согласно претходно искажаните политички ставови, тој ќе биде ставен на изјаснување на референдум на кој сите граѓани ќе одлучат дали е прифатлив или не. На вчерашната прес-конференција Наумовски убедуваше дека Македонија има искрена и добра волја за решавање на спорот ...
| | веќе видена | слични

Грција моментално не дава сигнали дека има добра волја за решавање на спорот за името, изјави вчера вицепремиерот за европски прашања Васко Наумовски, одговарајќи на прашањето кои се очекувањата на Владата од средбата со посредникот од ОН за името Метју Нимиц на 9 февруари во Њујорк. Според него, доколку постои искрена волја и желба од Атина да се најде решение, решението ќе се најде, но „во овој момент немаме сигнали дека постои искрена, добра, волја од Грција“. Околу тоа кој е усогласениот став на државниот врв за името, Наумовски кратко одговори: „Името на државата е Република Македонија, тоа е усогласениот став на државниот врв“. Прашан за тоа кој е ставот за преговорите Наумовски рече дека Владата има намера да го решиме спорот со името. Сепак, доколку решавањето на овој спор било едноставно, тој ќе бил решен во 90-тите години. За подготвеноста на Унгарија како претседавач со ЕУ да помогне во процесот на преговорите, вицепремиерот изнесе став дека секој што може да помогне во решавањето на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонија очекува Грција да покаже дополнителна конструктивност во однос на спорот со името на закажаната средба на медијаторот Метју Нимиц, со преговарачите Зоран Јолевски и Адамантиос Василакис за 9-ти февруари. Според вицепремиерот Васко Наумовски, искрена и добра волја за надминување на спорот со името постои веќе подолго време од македонска страна. „Очекуваме да бидат претставени позициите на двете страни. Очекувам дека од Атина, овој пат, ќе видиме една дополнителна конструктивност, која што ќе овозможи да се направи определен напредок во овој долгогодишен спор. Повеќе пати сме напоменале, јас можат да повторам, дека доколку постои искрена волја и желба од страна на Атина да се најде решение, решението ќе се најде. Искрената и добрата волја од страна на Република Македонија е присутна веќе подолго време“, изјави Наумовски. Во однос на евентуална помош во преговорите од страна на унгарското претседателство со Европската Унија, Наумовски вели дека секоја идеја е добредојдена, но и дека рамката за ...
| | веќе видена | слични

Очекуваме од Атина да видиме дополнителна конструктивност што ќе овозможи да се направи определен напредок во долгогодишниот спор за името, изјави денеска заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Васко Наумовски во пресрет на февруарската средба во Њујорк на медијаторот Метју Нимиц со преттавниците на двете земји Зоран Јолевски и Адамантиос Василакис. - Доколку постои искрена желба и волја од Атина да се најде решение, тоа ќе се најде. Искрената волја и желба од Република Македонија е присутна веќе подолго време. Засега немаме сигнали дека постои искрена добра волја од Република Грција. Во оној момент кога Грција ќе посака искрено да го реши овој спор мислиме дека решението е можно, рече вицепремиерот Наумовски, одговорајќи на новинарски прашања по денешната прес-конференција во Владата. Името на државата е Република Македонија и тоа, според него, е усогласениот став на државниот врв. - Владата има намера да го реши спорот со името исто како што има намера да гради добрососедски односи ...
| | веќе видена | слични

Унгарија е подготвена да посредува во решавање на спорот за името и да и помогне на Македонија да ги одмрзне евроинтеграциите, но за тоа треба самата да побара помош и да покаже политичка храброст и иницијатива, рече унгарскиот амбасадор Кекеши. Унгарија е подготвена да помогне и активно да се вклучи во преговорите за решавање на спорот за името меѓу Македонија и Грција, ако тоа биде побарано од двете страни. Јасната порака за посредување на Унгарија во спорот за името, за време на претстојното шестмесечно претседателство со ЕУ, вчера пред собраниската Комисија за надворешни работи ја пренесе унгарскиот амбасадор во земјава Ференц Кекеши. Тој потенцира дека притоа ги поддржуваат и преговорите за спорот што се водат под покровителство на ОН. Тој, презентирајќи ја програмата и приоритетите на унгарското претседателство, истакна дека проширувањето на Европската унија е на листата на приоритетите на четвртото место, по економските приоритети и дека во следните шест месеци Унгарија ќе работи на тоа да се ...
| | веќе видена | слични

СКОПЈЕ, Македонија -- Претседавачот на ЕУ, Унгарија, е подготвена активно да се вклучи во спорот околу името меѓу Македонија и Грција ако тоа биде побарано, рече во вторникот (11-ти јануари) унгарскиот амбасдор во Скопје, Ференц Кекеши, пред парламентарна комисија. Претставувајќи ја програмата и приоритетите на Унгарија за време на нејзиното шестмесечно претседавање со блокот, Кекеши вети дека Будимпешта ќе ги поддржи напорите на Македонија за пристапување во ЕУ, и му препорача на Скопје да продолжи со спроведување на реформите во јавната администрација и судството. Вицепремиерот Васко Наумовски рече дека очекува 2011 година да биде клучна за интеграцијата на Македонија и Западен Балкан. Тој ја потврди подготвеноста на земјата за изнаоѓање взаемно прифатливо решение за спорот околу името со Грција. (MИA, A1 - 11/01/11)
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

СДСМ продолжува со заложбата за неселективна правда и правна држава. Основата ја поставија мнозинството пратеници преку изгласаниот Закон за јавно ...
сите 777 | | | веќе видена

Собранието ја почна 131. седница на чиј дневен ред се околу 40 закони и барања за автентично толкување. На седницата не се присутни пратениците од ВМРО-ДПМНЕ. ...
сите 449 | | | веќе видена

Повеќето словенечки телевизии и интернет портали информираа за случувањата во Собранието и неговото распуштање. Дневник во текст со наслов „Македонското ...
сите 458 | | | веќе видена

Пратениците упатија пораки до граѓаните за кого да ја дадат довербата на 12 април. Пратеникот Никола Мицевски од ВМРО-ДПМНЕ изјави дека граѓаните не треба да ...
сите 263 | | | веќе видена

Собранието се распушти, се распишаа предвремените парламентарни избори, а претходно во фото - финиш се донесоа и сите важни закони како Законот за јавно ...
сите 127 | | | веќе видена

Повеќе интернет портали, како тој на парискиот „Фигаро" или „Бурсорама", објавија дека вчера се распушти Парламентот во земјава и оти се закажани предвремените ...
сите 611 | | | веќе видена

На британските болници им е наредено да преземат нови мерки за спречување на ширењето на новиот коронавирус, бидејќи експертите предупредуваат дека постои ...
сите 269 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Унгарија подготвена да помогне за спорот со името

Од:
До кого (е-маил):
Порака: