Македонија - Маглата ги задушува астматичарите

Отежнато дишење и зачестени астматски напади се проблемите кои поради густата магла последниве денови поинтензивно ги мачат астматичарите и оние што имаат хронична опструктивна болест на белите дробови (ХОББ). Според Управата за хидрометеоролошки работи, вчера магливо беше во Скопје, Битола, Прилеп, Демир Капија, Штип, Кавадарци и во Тетово. Скопскиот аеродром „Александар Велики“ поради намалената видливост вчера беше затворен за слетувања. - Маглата им ја влошува здравствената состојба на болните од астма и на оние што страдаат од ХОББ. Тие чувствуваат задушување, отежнато дишат, а се заморуваат и при најмало движење и некој мал напор. Затоа им се препорачува да мируваат, да ја земаат редовната терапија и да не излегуваат од домовите, доколку тоа не е неопходно - вели Дејан Докиќ од Клиниката за пулмологија. Поради проблемите со дишењето што ги предизвикува маглата, проблеми имаат и пациентите со кардиоваскуларни заболувања. Во Итната медицинска помош во Скопје велат дека во текот на едно деноноќие имаат по ...
| | веќе видена | слични

Скопје - Денес повторно ќе има блокади на патиштата. На патниот правец Битола – Прилеп блокада е најавена кај Тополчани во период од 11.00-21.00 часот. На патот Прилеп – М. Брод Блокада кај местото Дебреште најавени се блокади кои ќе траат од 11:00 – 21:00 часот. На патот Росоман – Прилеп најавена е блокада кај Заполошки мост пред Плетвар, во правец Прилеп-Росоман кои ќе траат од 11.00 до 21.00 часот. Сообраќајот на сите магистрални и регионални патни правци низ државата се одвива тековно без забрани, по претежно влажни коловози поради врнежи од слаб дожд, соопштуваат од АМСМ. Намалена видливост поради појава на магла: Скопје – Велес и Куманово – Крива Паланка од 50 до 100 метри, Штип – Кочани и Тетово – Гостивар намалена видливост до 100 метри. Внимателно возење, прилагодување на брзината на движење и одржување на потребното растојание помеѓу возилата, препорачуваме на патните правци низ клисурите и планинските превои, каде е почеста појавата на поситни одрони. Ова особено се однесува за патните правци ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Сообраќајот на сите магистрални и регионални патни правци низ државата се одвива тековно без забрани, по претежно влажни коловози поради врнежи од слаб дожд. Намалена видливост поради појава на магла: Скопје – Велес и Куманово – Крива Паланка од 50 до 100 метри, Штип – Кочани и Тетово – Гостивар намалена видливост до 100 метри. Внимателно возење, прилагодување на брзината на движење и одржување на потребното растојание помеѓу возилата, препорачуваме на патните правци низ клисурите и планинските превои, каде е почеста појавата на поситни одрони. Ова особено се однесува за патните правци Катланово - Велес, Демир Капија - Удово и Маврово – Дебар. (Крај)
| | веќе видена | слични

Сообраќајот по патиштата низ Македонија и денеска ќе биде попречуван од блокади и магла. Авто мото сојузот на Македонија известува дека поради протестите на тутунопроизводителите ќе биде блокирани патните правци Прилеп – Битола кај местото Тополчани, Прилеп – Македонски Брод кај Дебреште и Прилеп – Росоман кај местото Заполошки мост на почетокот на Плетвар од 11 до 21 часот. Поради маглата, како што известува АМСМ, намалена видливост има на патиштата Скопје – Велес и Куманово – Крива Паланка до 50 до 100 метри, Штип – Кочани и Тетово – Гостивар видливоста е до 100 метир. На возачите им се препорачува внимателно возење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Особена внимателност, прилагодена брзина на движење и одржување на потребното растојание помеѓу возилата препорачуваме на патните правци низ клисурите и планинските превои, каде е почеста појавата на поситни одрони. Ова особено се однесува за патните правци Катланово - Велес, Демир Капија - Удово и Маврово – Дебар. ...
| | веќе видена | слични

За денес 13.01.2011 најавени се блокади на патните правци Прилеп-Битола кај местото Тополчани, Прилеп-Македонски Брод кај Дебреште, и Прилеп – Росоман кај местото Заполошки мост на почетокот на Плетвар со времетраење од 11:00 до 21:00 часот. Сообраќајот на сите магистрални и регионални патни правци низ државата се одвива тековно, по претежно влажни коловози поради врнежи од слаб дожд. Намалена видливост поради појава на магла: Скопје – Велес и Куманово – Крива Паланка од 50 до 100 метри, Штип – Кочани и Тетово – Гостивар намалена видливост до 100 метри. На возачите им се препорачува внимателно возење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Интензитетот на сообраќај е умерен надвор од градските средини. На граничните премини нема подолги чекања за влез и за излез од државата. /амсм/.
| | веќе видена | слични

Скопскиот аеродром „Александар Велики“ од вчера повторно нормално функционира. Подобрувањето на временските услови и расчистувањето на густата магла во Скопската Котлина овозможија во текот на вчерашниот ден да се реализираат поголем број од предвидените слетувања и полетувања. Вчераутро на „Александар Велики“ безбедно слета и полета авион на „Монтенегро ерлајнс“ од и кон Подгорица, а околу пладне пристигнаа и патниците на „Аустријан ерлајнс“ и „Луфтханза“ од Виена и на унгарскиот „Фарнер ер“ од Базел. На скопскиот аеродром во текот на попладневните часови се очекуваше да слетаат и авионите од Прага, Истанбул, Будимпешта, Љубљана, Подгорица, Загреб, Белград и од Виена. Вчера нормално функционираше и охридското авиопристаниште „Свети апостол Павле“ откако во понеделникот вечерта беше накратко затворено поради магла. Од „ТАВ Македонија“ информираат дека засега работата на аеродромите се одвива нормално, но не е исклучена можноста маглата повторно да ги наруши полетувањата и слетувањата. Во Управата за ...
| | веќе видена | слични

Авионите од вчера повторно полетуваат и слетуваат на скопскиот аеродром кој во изминатите четири дена беше затворен за сообраќај поради густата магла. Авиосообраќајот вчера се нормализираше и на охридскиот аеродром „Свети апостол Павле“, кој прексиноќа, исто така, беше затворен поради лоши временски услови иако во текот на денот се користеше како алтернатива на скопскиот. Вчера од „Александар Велики“ не полетаа само авионите за Будимпешта и Белград бидејќи видливоста рано утрото с` уште беше мала. Но, подоцна без проблеми полетаа авионите за Виена, Базел, Истанбул, Прага. Паралелно со полетувањата, на скопскиот аеродром слетуваа авиони кои доаѓаат од европските земји. Поради пренасочените авиони од Скопје, охридскиот аеродром деновиве имаше далеку поголем број летови отколку вообичаените за овој период од годината, просечно по 15 дневно. И покрај нормализирањето на авиосообраќајот, раководството на аеродромите не ја исклучува можноста повторно да има нарушување на полетувањата и слетувањата поради ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Скопје - Сообраќајот на сите магистрални и регионални патни правци низ државата утринава се одвива тековно, по претежно влажни коловози на ниските и на повисоките места, информираат од АМСМ. Внимателно возење и прилагодување на брзината на движење се препорачува на патните правци низ клисурите и планинските превои, каде е почеста појавата на поситни одрони. Ова особено се однесува за патните правци Катланово – Велес, Демир Капија – Удово и Маврово – Дебар. Во утринските часови долж котлините и речните долини има појава на магла со видливост 50-100 метра.
| | веќе видена | слични

Сообраќајот низ државата се одвива тековно, по претежно влажни коловози во утринските часови. Намалена видливост поради појава на магла има: долж котлините и речните долини каде видливоста е 50 -100 метра. АМСМ препорачува внимателно возење и прилагодување на брзината на движење на патните правци низ клисурите и планинските превои, каде е почеста појавата на поситни одрони. Ова особено се однесува за патните правци Катланово - Велес, Демир Капија - Удово и Маврово – Дебар. За денеска се најавени нови блокади, но утринава сигурна е само пред граничниот премин „Меџитлија“ од 12.00 до 21.00 часот. Останатите најавени блокади се уште не се потврдени. Интензитетот на сообраќај е умерен надвор од градските средини. На граничните премини нема подолги чекања за влез и за излез од државата.
| | веќе видена | слични

Тутунопроизводителите повторно ќе ги блокираат патиштата. Најавени се блокади на повеќе патни правци, но засега е сигурна само пред граничниот премин Меџитлија од 12 до 21 часот, преостанатите блокади се уште не се потврдени, известува Авто мото сојузот на Македонија. Од АМСМ информираат дека е подобрена и состојбата со маглата. Намалена видливост поради појава на магла има: долж котлините и речните долини каде видливоста е 50 -100 метра. Сообраќајот на сите магистрални и регионални патни правци низ државата се одвива тековно, по претежно влажни коловози во утринските часови. Внимателно возење и прилагодување на брзината на движење се препорачува на патните правци низ клисурите и планинските превои, каде е почеста појавата на поситни одрони. Ова особено се однесува за патните правци Катланово - Велес, Демир Капија - Удово и Маврово – Дебар. Интензитетот на сообраќај е умерен надвор од градските средини. На граничните премини нема подолги чекања за влез и за излез од државата.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Можеби онаа реченица на Крими Заев, „изгубен во времето, ќе талкам по семето“, најдобро ја опишува состојбата во која што се наоѓа Костадин Костадинов. Човекот ...
сите 304 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 158 | | | веќе видена

Марио Балотели уште еднаш ќе го облече небесно-синиот дрес на Манчестер сити, откако беше потврдено дека Италијанецот, кој само што потпиша за Бреша, ќе биде ...
сите 48 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија - Маглата ги задушува астматичарите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: