Америка го моли Путин да го прими Џон Кери!


Американската власт се обратила до рускиот претседател Владимир Путин со молба да го прими државниот секретар на САД Џон Кери за време на неговата посета на Москва, соопштил потпаролот на Кремељ Димитриј Песков. “Нашите американски колеги го замолија Путин да го прими Кери за време на неговата посета на Москва. Моментално се разгледува можноста за организирање на средбата. За евентуални детали за средбата јавноста ќе биде обавестена подоцна“, рекол Песков на новинарите. Кери на 23 март ќе допатува во Москва. Кери 23. март ќе допатува во дводневна посета на Москва и ќе се состане со министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров. Инаку Песков соопшил дека Москва е подготвена со државниот секретар да се разговара за координација во заедничките чекори за спроведување на примирјето во Сирија, како и за тоа дека Украина одбива да ги исполни условите од договорот во Минск. Исто така, додал дека антируските санкции нема да бидат тема на разговор помеѓу американскиот и рускиот амбасадор иако ситуацијата во ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Ставот на Москва дека за иднината на сирискиот претседател Башар ал-Асад не би требало да се разговара во овој момент наиде на разбирање од страна на Вашингтон, изјави во петокот заменикот на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Рјабков. „Сегашниот политички процес во голема мера стана можен бидејќи Москва наиде на разбирање од страна на Вашингтон за својата основна теза дека одлуката за иднината на сирискиот претседател не би требала да биде на дневниот ред во оваа фаза“, изјави рускиот дипломат коментирајќи ги резултатите од дводневната посета на американскиот државен секретар Џон Кери на Москва. Русија последните две години од почетокот на интензивните напори за политичко решение на сирискиот конфликт е истрајна во барањето за иднината на нејзиниот сириски сојузник претседателот Башар ал-Асад да се изјаснат самите Сиријци на избори. Западните земји и од нив поддржуваната сунитска вооружена опозиција досега беа исклучителни во барањата дека неопходно е заминувањето на Асад од должноста. Кери во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Радикалната сунитска организација Исламска држава се наоѓа под голем притисок откако во четвртокот пое покренати две големи офанзиви врз нејзините упоришта во сирискиот град Палмира и во ирачкиот град Мосул, три дена по нападите во Брисел за кои одговорноста ја презема оваа џихадистичка групација. Обидувајќи се да го запрат сирискиот судир кој го поттикна јакнењето на Исламската држава која покажа дека е способна да изврши големи смртоносни терористички напади и во Европа, Русија и САД ветија дека ќе се заложат за носење побрзо политички решение по едномесечното примирје. Во швајцарска Женева, каде што заврши првиот круг од индиректните меѓусириски преговори меѓу владата и опозицијата, специјалниот пратеник на ОН за Сирија, Стефан де Мистура, најави дека тие ќе продолжат околу 9-ти или 10-ти април. Сириската армија која на теренот ја помагаат локалните милиции, шиитското либанско движење Хезболах, доброволци од Ирак и Иран, како и инструктори за специјалните сили од Иран и од Русија, а од воздух ја има ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Американскиот државен секретар Џон Кери смета дека најдобар начин за спречување во иднина на терористичките напади, како неодамнешните во Брисел, е Русија и САД да се најдат на истата страна по прашање за Сирија, како и да се стави крај на конфликтот во таа земја. Тој во интервју за ТАСС истана дека Русија и САД би требало да покажат подготвеност за дијалог и соработка со цел да пронајдат заеднички јазик. Кери истакна дека борбата против насилниот екстремизам е приоритет во плановите за соработка меѓу Русија и САД. - Имаме широка програма со Русија, на врвот на плановите очигледно се Сирија, Украина, борбата против насилниот тероризам и нашите напори заедно да соработуваме, со цел да бидеме во можност да напредуваме во постигнувањето мир и стабилност ширум Блискиот Исток, но и на други места, рече Кери. Тој исто така нагласи дека е неопходна целосна примена на спогодбата од Минск заради мирот и стабилноста во Украина.
| | веќе видена | слични
5 копии

Американскиот државен секретар Џон Кери го поддржа денеска белгискиот народ со пораката: „Јас сум граѓанин на Брисел“. Тој потсети дека Белгијците на истиот начин ги поддржаа Американците по терористичките напади во Њујорк на 11 септември 2001 година. - Тогаш се слушна гласот на обичните луѓе ширум Европа, кои порачуваа: Јас сум Американец. Сега јас изјавувам: Јас сум граѓанин на Брисел, изјави Кери на француски и фламански јазик по средбата со белгискиот премиер Шарл Мишел. Американскиот државен секретар, кој денеска допатува во Брисел, истакна дека жртвите во нападот не биле борци во некаков судир, тие не претставувале никаква опасност, не сакале никому да наштетат за разлика од терористите чија единствена цел е убивање и заплашување.
| | веќе видена | слични

Американскиот државен секретар Џон Кери денеска во Брисел повика на посилна борба против тероризмот и милитантната група Исламска држава, која ја презеде одговорноста за нападите во кои се убиени 31 лице, а повеќе од 270 се ранети. Официјални американски извори потврдија дека меѓу загинатите се наоѓаат и двајца американски државјани. Кери им изрази сочувство на граѓаните на Белгија. Американскиот државен секретар претходно престојуваше во Москва, а во Брисел слета на аеродромот кој по нападите сè уште е затворен за цивилен сообраќај./извор Мета
| | веќе видена | слични

Белгиското воено воздухопловство ќе учествува во воздушните напади на коалицијата предводена од САД, рекол премиерот Шарл Мишел. "Во рамките на договорот со Холандија, повторно ќе започнеме мисија, ќе имаме дебата за тоа во парламентот и владата ќе одлучи дали постои можност за проширување на таа мисија", рекол Мишел на заедничката конференција за новинари со американскиот државен секретар Џон Кери. BREAKING: Belgium plans airstrikes against #Daesh after #BrusselsAttacks @CharlesMichel https://t.co/RoA9SheGPr pic.twitter.com/GauNz47vp7 — Sputnik (@SputnikInt) March 25, 2016 Оваа одлука е донесена по терористичкиот напад на бриселскиот аеродром и метрото во вторникот, на 22. март. Во нападите, според досегашниот биланс, загинало 31. лице, додека повеќе од 300 биле ранети - од кои 63 се во критична состојба. Одговорноста за нападите ги преземала терористичката организација ИСИС.
| | веќе видена | слични
3 копии

Вашингтон сака да се врати на нормалниот дијалог со Москва, и има напредок во оваа сфера, рече во петокот американскиот државен секретар Џон Кери, во интервјуто за државната телевизија Россия 24 одговарајќи на прашањето дали САД и Русија се враќаат на нормалата во меѓусебните односи. Во текот на својата трета посета на Русија за последната година дена, американскиот државен секретар Џон Кери во четвртокот разговараше со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лаворов, како и со претседателот Владимир Путин. Односите меѓу Москва и Вашингтон во последните неколку години се заострени поради несогласувањето околу судирите во Украина и Сирија, но Кери смета дека секоја негова посета на Русија помогнала во повторното зацврстување на меѓусебните врски меѓу двете земја. „Верувам дека со шефот на руското министерство за надворешни работи, Сергеј Лавров, имаме многу продуктивни односи, и ние можеме доста ефикасно да ги одделиме разликите од заедничката работа“, изјави Кери во споменатото телевизиско интервју. ...
| | веќе видена | слични

- Во рамките на договорот со Холандија, повторно ќе ја покренеме мисијата, ќе имаме за тоа дебата во парламентот и владата ќе одлучи дали постои можност за проширување на мисијата - изјави Мишел на заедничка конференција за новинари со американскиот државен секретар Џон Кери - пренесе Спутник.
| | веќе видена | слични
8 копии

Белгија повторно ќе испрати авиони-ловци Ф-16 против екстремистичката Исламска држава, изјави денеска белгискиот премиер Шарл Мишел, потврдувајќи дека неговата земја ќе учествува во воздушните напади на коалицијата, предводена од САД. - Во рамки на договорот со Холандија, повторно ќе започнеме мисија, за тоа ќе имаме дебата во Парламентот, а Владата ќе одлучи дали постои можност за проширување на мисијата, истакна Мишел на зедничка прес-конференција со американскиот државен секретар Џон Кери.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Новиот обвинител на Република Македонија, по денешното разрешување на досегашниот, Марко Зврлевски, согласно Законот за јавно обвинителство, го именува ...
сите 671 | | | веќе видена

Од Министерството за финансии доставија графици на кои е прикажано движењето на јавниот и државниот долг на Република Македонија. Министерството за финансии ...
сите 9 | | | веќе видена

Појасите, што ги носеа петтемина ликвидирани терористи во Камбрилс, биле лажни, изјави каталонскиот премиер Карлес Пуџдемон за локалното радио. Веста е ...
сите 179 | | | веќе видена

Талат Џафери го оправда незаконското гласање на пратениците на парламентарното мнозинство така што го изманипулира Законот за Собрание. И покрај мислењето на ...
сите 64 | | | веќе видена

Разрешувањето на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски го означува почетокот на реформите во судството, кои што ќе донесат правда и правичност за сите. Ова ...
сите 671 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Америка го моли Путин да го прими Џон Кери!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: