Кој не ги почитува ВТА турнирите?!


Извршниот директор на турнирот во Индијан Велс, со изјавата за која многумина сметаат дека е сексистичка, предизвика лавина на коментари во тенискиот свет. „Во наредниот живот би сакал да се вратам како некој кој му припаѓа на ВТА, бидејќи женскиот тенис го користи машкиот тенис. Не носат никакви одлуки и имаат многу, многу среќа. Да сум тенисерка секоја ноќ би му се заблагодарувал на Бога, што се родени Роџер Федерер и Рафа Надал, бидејќи тие го носеа овој спорт“, рекол 69-годишнот Мур. Мур, кој од оваа година е директор на турнирот, подоцна упати извинување во писмена форма. „Извлеков некои погрешни и невкусни кометари. Навистина ми е жал и сакам да упатам извинување до ВТА и до сите тенисерки. Финалето помеѓу Серена и Викторија ја покажа силата на ВТА. Навистина жалам поради коментарите“. Во расправата, на прес конференцијата по освојувањето на трофејот во Индијан Велс, беше вовлечен и најдобриот на светот, Новак Ѓоковиќ. Српскиот играч смета дека изјавата на Мур, не е „политички коректна“. „Жените ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот светски тениски рекет број еден Швајцарецот Роже Федерер, ги откри причините поради кои мораше да паузира еден месец и да пропушти неколку турнири на кои претходно го закажа своето учество. Пред својот настап на мастерсот во Мајами, тој рече дека се повредил додека ги капел своите ќерките.-Тоа беше едноставно движење какво што сум направил милион пати во животот. Не размислував многу за тоа кога се случи, но за кус период коленото отече и морав да одам на операција на менискусот, изјави Федерер.Тој се осврна и на проблемот кој ги мачи тенисерите и тенисерките во претходниве десет дена, а тоа е еднаквиот награден фонд меѓу мажите и жените.-Јас се залагам за еднакви награди. Кога се борев за поголеми награди на грен слем турнирите, знаев дека тоа ќе влијае и на ВТА и бев сречен заради тоа. Двете асоцијации ги зголемуваа наградните фондови во исто време. Но, мора да се погледне и историјата на турнирите. Некои турнири беа машки, а потоа дојдоа девојките или обратно. Некогаше е многу тешко да се ...
| | веќе видена | слични

„Апсолутно сум за да се изедначат наградите. Кога се борев да се зголеми паричниот фонд, особено на Грендслем турнирите, бев свесен дека тоа ќе влијае и на женскиот тенис и среќен сум поради тоа. Наградите растеа во исто време, како во машкиот, така и во женскиот тенис", изјави Федерер. Приказната околу еднаквите парични награди во машкиот и женскиот тенис ја покрена директорот на Индијан Велс, Рејмонд Мур, со изјавата дека "женскиот тенис се влече зад машкиот и тенисерките би можеле да бидат благодарнни што живеат во ерата на Федерер и Надал". Новак Ѓоковиќ се надоврза на неговото гледиште и изјави дека „АТП мора да се бори повеќе бидејќи статистиката покажува дека на машките натпревари има многу повеќе гледачи и тоа е една од причините поради кои би требало да бидат наградени мажите".
| | веќе видена | слични

Новак Ѓоковиќ истакна дека не се чувствува непобедлив, иако статистиката за него не оди во прилог на тоа што тој го зборува, и дека тој е брутален кон противниците кога е на терен. Тој има само еден пораз оваа година, а е среќен што наскоро се враќа Роџер Федерер на терените. „ Не се чуствувам како Супермен, иако го сакам тој лик. Не сметам дека сум непобедлив, иако за мене ова се најдобрите 15-20 месеци во кариерата и животот “. „ Се ободувам овој период од кариерата, кога играм најдобро, да го искористам до максимум тоа, да останам здрав и да освојувам што поголеми трофеи. Мило ми е што на тенисот му се враќа Роџер Фередерер, тоа е добра вест. Тој е доста важен за овој спорт и неговото враќање наговестува дека турнирот во Мајами ќе биде исклучително тежок “, изјави Новак Ѓоковиќ.
| | веќе видена | слични

Светскиот рекет бр. 1 Новак Ѓоковиќ се сретна со две легенди во женскиот тенис – Били Џин Кинг и Крис Еверт, за да дискутираат за половата еднаквост и нееднаквата распределба на наградни фондови меѓу мажите и жените. Пред неколку дена Србинот изјави дека според него мажите во овој спорт заработуваат повеќе од жените поради поголемиот интерес за гледање, со што го навлече гневот на некои ѕвезди на тенисот. Били Џин Кинг (12 Гренд слем титули): „Не е се во парите. Станува збор за пуштање на една важна порака. Кога дискриминираме друго човечко суштество на полова, расна основа или нешто слично, не си помагаме“. Крис Еверт (18 Гренд слем титули): „Ќе ме критикуваат за тоа што ќе кажам, но мислам дека во случајов станува збор и за култура. Се сомневам дека ќе слушнете слични коментари од американски тенисери“. Ѓоковиќ даде прес-конференција, во која повторно се извини за кажаното. „Секако дека ми е жал. ако сум повредил нечии чувства. Во добри односи сум со тенисерките … По прашањето за распределбата на ...
| | веќе видена | слични

Ова секако не им се домапдна на многумина во светскиот тенис, особено на тенисерките. Ѓоковиќ треба да настапи на мастерс турнирот во Мајами па комуникацијата со новинарите ја искористи да им се извини на сите за своите коментари. „Немав никаква намера да ги навредам или пак да ме разберат во било каква негативна конотација. Не правам никаква разлика помеѓу половите. Јас сум за еднаквост во спортот. Навистина жалам ако на било кој начин ги повредив моите колеги. Јас имам навистина одличен однос со нив и голема почит“, изјави светскиот рекет број 1. Ѓоковиќ исто така потврди дека им испратил пораки со извинување на Серена Вилијамс, Каролин Вожњацки и Ана Ивановиќ. Тој исто така беше искритикуван и од својот другар и ривал Енди Мареј, со кого имал и разговор на оваа тема. Српскиот тенисер својот прв натпревар во Мајами го игра утре против Кајл Едмунд.
| | веќе видена | слични

Новак Ѓоковиќ е на удар на западните медиуми овие неколку дена поради тоа што го изјави за (не)еднаквоста на мажите и жените во тенисот, па се обиде прво преку писмо, а сега и преку интервју за медиумите, да ги разувери луѓето дека сепак бил погрешно протолкуван. „ Сакам да повторам дека немав лоши намери, она што го рече Рејмонд Мур, беше неприкладно и луѓето мислеа дека и јас размислувам исто како него. Бев шокиран од ефектот на изјавата која што бомбастично одекна во медиумите. Никогаш сум немал проблем со еднаквоста, зборував за турнирите и за средствата за високите пласмани и ниските пласмани. Енди ми испрати порака, разговаравме отворено и искрено, а јас им пратив порака на Серена, Каролина Вознијацки и на останатите, немав накмера никого да навредам или дека мојата изјава треба да има негативна конотација “, смета Новак Ѓоковиќ.
| | веќе видена | слични

Енди Мареј влезе во напад на неговиот колега и голем ривал Новак Ѓоковиќ околу еднаквите наградни фондови на машките и женските турнири. Ѓоковиќ се извини за своите коментари дека мажите треба да заработуваат повеќе бидејќи нивните мечеви се поинтересни, велејќи дека „не се изразил најдобро“, откако темата ја почна директорот на Индијан Велс, Рејмонд Мур, кој подоцна си даде оставка. Мур претходно изјави дека тенисерките треба да „паднат на колена“ и да се заблагодарат за Роџер Федерер и Рафаел Надал за тоа што донеле пари во спортот. Мареј не се согласува и во исто време ги нападна Ѓоковиќ и Серхиј Стаховски, Украинецот кој има слично мислење за парите во спортот. „Секој смее да има свое мислење. Новак кажа дека ако жените продаваат повеќе билети, тогаш треба да заработуваат повеќе. Но, на ваков турнир, ако Серена е на главниот терен и имаш машки меч со Стаховски, тогаш сите ќе ја гледаат Серена. Публиката доаѓа да гледа и женски тенис. Сè зависи од мечот. Машкиот тенис има среќа со играчите во последните ...
| | веќе видена | слични

Како да им објасните на децата ако имате син и ќерка Серена Вилијамс Тоа е разочарувачка изјава на Новак Ѓоковиќ. Ако имав ќерка која игра тенис и син кој, исто така, игра тенис, не би рекла дека син ми заслужува да добие повеќе само поради тоа бидејќи е машко. Ако и двајцата почнат на 3-годишна возраст, би рекла дека и двајцата заслужуваат иста сума пари. Јас играм од двегодишна возраст и би било шокантно да му кажам на мојот син дека заслужува повеќе од ќерка ми. Тоа е ирелевантно. Новак има право на свое мислење, но ако имаше ќерка – мислам дека сега има син – ќе требаше да разговара со неа и да и' каже дека синот заслужува повеќе пари бидејќи е машко. Се' на крајот се сведува на тоа. Никогаш не би го ставила полот пред нечиј друг пол. Мислам дека тоа не е фер да се споредува, имавме толку многу големи жени шампионки и играчи кои донесоа многу голема визија за спортот. Имаше и големи машки играчи, женскиот тенис е најголем спорт за жените – и точка. Машкиот тенис не е најголем спорт за нив, но сепак е ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Новак Ѓоковиќ се огласи со соопштение ставено на фејсбук, по повод бурата што се дигна по неговата изјава дадена во Индијан Велс. „Мили мои, Овде се јавувам за да споделам со вас некои битни моменти, особено за моите впечатоци после некои важни победи. Овој пат си зедов за право малку да промислам пред да ви ја напишам пораката. Како што можете да видите, бев прашан да ја прокоментирам, претходно поставената, многу чуствителна тема. Можеби поради адреналинот или еуфоријата после победата, дадов свој коментар, кој најдобро не го отсликува моето гледање на работите и овој пат би сакал да го разјаснам својот став. Како што сигурно знаете, многу ми е важно како се развива професионалниот тенис и, кога тоа го велам, во главата ми се интересите на сите играчи. Тоа што сум денеска е поради тенисот и осетив потреба да го изнесам својот став за почесна и подобра дистрибуција на наградниот фонд помеѓу сите играчи – тенисери и тенисерки. Заедно треба да се бориме за подобри услови. Последно што ми беше на ум е дека ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Новиот обвинител на Република Македонија, по денешното разрешување на досегашниот, Марко Зврлевски, согласно Законот за јавно обвинителство, го именува ...
сите 663 | | | веќе видена

Северна Кореја може да се исправи пред тешки воени последици доколку преземе воени дејствија, изјави американскиот министер за одбрана, Џејмс Матис, цитиран од ...
сите 249 | | | веќе видена

Со разрешувањето на Марко Зврлевски, пропадна последниот обид на Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) да го заштити криминалот во редовите на ...
сите 183 | | | веќе видена

Појасите, што ги носеа петтемина ликвидирани терористи во Камбрилс, биле лажни, изјави каталонскиот премиер Карлес Пуџдемон за локалното радио. Веста е ...
сите 247 | | | веќе видена

Талат Џафери го оправда незаконското гласање на пратениците на парламентарното мнозинство така што го изманипулира Законот за Собрание. И покрај мислењето на ...
сите 64 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кој не ги почитува ВТА турнирите?!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: