Денеска сончево до умерено облачно, во вторник повторно дожд


Времето денеска во предпладневните часови сончево со мала до умерена локална облачност, која околу пладне ќе се зголемува, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи.Во попладневните часови ќе преовладува пронемнливо облачно време, во крајните југозападни западни делови со услови за слаб локален краткотраен дожд. Ќе дува слаб ветер од југоисточен правец.Највисоката дневна температура ќе се движи во интервалот од 10 до 16 степени.Куманово и околината денеска ќе имаат можност да уживаат во малку повеќе сончеви периоди, но сепак на момент присутна ќе биде и облачноста, која претежно во вечерните часови ќе се зголеми, но нема да донесе нови врнежи. Максималната дневна температура ќе се искачи до 13-от, а минималната во текот на ноќта ќе се спушти до еден степен во позитива.Во наредните денови времето ќе биде стабилно и суво, освен утре во попладневните часови кога во западните делови ќе има услови за краткотраен локален дожд. В недела и в понеделник ќе преовладува сончево и релативно топло време а во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Сончево и топло со мала до умерена умерена облачност, кон крајот на денот ќе има зголемување на облачноста и во вечерните и ноќните чсови се очекуваат локални врнежи од дожд во западните делови на земјава. Ќе дува слаб до умерен западен и југозападен ветер, повремено ќе се засилува. Највисоката дневна температура на воздухот ќе се движи од 18 до 24 степени. Во Скопје сончево и топло со мала до умерена умерена облачност, кон крајот на денот ќе има зголемување на облачноста Ќе дува слаб до умерен југозападен западен ветер, повремено ќе се засилува. Највисоката температура ќе достигне до 22 степена. В среда под влијание на влажна и нестабилна воздушна маса од Медитеранот времето ќе биде променливо облачно и релативно топло со повремени врнежи од дожд. Попладне на повеќе места ќе биде нестабилно облачно со пороен дожд, грмежи, силен ветер и со услови за појава на град. Локално се очекува да наврнат околу 30 л/м2 воден талог. Во четврток ќе има повремени врнежи од дожд и ќе дува умерен, повремено засилен северен ...
| | веќе видена | слични

Во Македонија во текот на денот времето ќе биде претежно сончево со локална облачност. Ќе дува засилен југоисточен и југозападен ветер кој ќе достигне брзина до 40 км/ч. Во доцните попладневни часови зголемување на облачноста која во вечерните часови и ќе услови врнежи од дожд во западните и северните предели. Поради силното јужно воздушно струење утре над Македонија ќе има зголемено присуство на песок од Сахара, па се очекува доста нечист дожд. Максималните дневни температури ќе се движат од 13 до 23 степени. Во Скопје времето ќе биде претежно сончево со локална облачност, ветровито и топло. Во вечерните часови постојат услови за врнежи од дожд. Ќе дува умерен југоисточен ветер. Максималната дневна температура ќе се искачи до 21 степен.
| | веќе видена | слични
8 копии

Сончево и топло со мала до умерена облачност. Кон крајот на денот облачноста ќе се зголеми и во западните делови ќе има услови за локален дожд. Ќе дува умерен јужен ветер, кој на места ќе се засилува. Утринските температури ќе се движат од 2 до 8 Целзиусови степени, додека дневните ќе бидат во интервал од 14 до 23 степени. Во Скопје и околината слично време со дневна температура до 22 степена. Во среда под влијание на влажна и нестабилна воздушна маса од Медитеранот времето ќе биде променливо облачно и релативно топло со повремени врнежи од дожд. На повеќе места ќе биде нестабилно облачно со пороен дожд, грмежи, силен ветер и со услови за појава на град. Локално се очекува да наврнат над 30 л/м2 воден талог. И во четврток ќе има повремени врнежи од дожд и ќе дува умерен, повремено засилен северен ветер кој ќе услови позначително опаѓање на дневната температура. На планините врнежите ќе поминуваат во снег. The post Сончево и топло со мала до умерена облачност appeared first on Актуелно24.мк .
| | веќе видена | слични

МИНИМАЛНИ ТЕМПЕРАТУРИ: 2 Скопје-Петровец,  3 Битола и во  Берово, 4 Тетово, 5 Скопје-Зајчев Рид , Кр.Паланка, Охрид, Прилеп, 6 Маврово, Струмица, Гевгелија, Крушево, Куманово, 7 Претор, 8 Штип,  Тополчани, Дојран, 9 Виница, Дебар Лазарополе, 12 Д.Капија.  МОМЕНТАЛНА СОСТОЈБА: Сончево и релативно топло со мала до умерена облачност и со слаб ветер од југозападен правец. ВРЕМЕТО ДЕНЕС Сончево и топло со мала до умерена умерена облачност, кон крајот на денот ќе има зголемување на облачноста и во вечерните и ноќните чсови се очекуваат локални врнежи од дожд во западните делови на земјава. Ќе дува слаб до умерен западен и југозападен ветер, повремено ќе се засилува. Највисоката дневна температура на воздухот ќе се движи од 18 до 24 степени. Скопје: Сончево и топло со мала до умерена умерена облачност, кон крајот на денот ќе има зголемување на облачноста Ќе дува слаб до умерен југозападен западен ветер, повремено ќе се засилува. Највисоката температура ќе достигне до 22 степена. ВРЕМЕТО  ВО ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност и релативно топло за овој период од годината. Зголемено наоблачување ќе има во ноќните часови, особено во крајните западни делови каде ќе има и услови за локален краткотраен дожд. Ќе дува умерен повремено засилен ветер претежно од југозападен правец. Утринската температура ќе се движи од три до девет, а дневната од 17 до 23 степени. Во Скопје слично време, сончево со мала до умерена облачност. Во утринските и во вечерните часови ќе има зголемена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од југозападен правец. Утринската температура ќе се спушти до четири, а дневната ќе се искачи до 22 степени. Во среда нашето подрачје ќе биде под влијание на влажна и нестабилна воздушна маса од Медитеранот. Времето ќе биде променливо облачно и релативно топло со повремени врнежи од дожд. Во попладневните часови ќе има нестабилна облачност со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер, а ќе има и услови за појава на град, особено повеќе услови ...
| | веќе видена | слични
4 копии

МАКЕДОНИЈА – Во Македонија во вторник денот ќе ни започне со повисоки утрински температури кои ќе се движат од 3 до 10 степени поради облачноста. Во текот на денот ќе биде претежно сончево со локална облачност, ветровито и многу топло. Ќе дува засилен југоисточен и југозападен ветер кој ќе достигне брзина до 40 км/ч. Во доцните попладневни часови зголемување на облачноста која во вечерните часови и ќе услови врнежи од дожд во западните и северните предели. Поради силното јужно воздушно струење утре над Македонија ќе има зголемено присуство на песок од Сахара, па се очекува доста нечист дожд. Максималните дневни температури ќе се движат од 13 до 23 степени.СКОПЈЕ – Во Скопје во вторник ќе биде претежно сончево со локална облачност, ветровито и топло. Во вечерните часови постојат услови за врнежи од дожд. Ќе дува умерен југоисточен ветер. Утринската температура од 7 степени, а максималната дневна до 21 степен.МАКЕДОНИЈА 5 ДЕНА – Во Македонија во среда умерено облачно со врнежи од дожд. Поинтензивни врнежи се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Вторник ќе биде променлив во смисла на облачноста, но сепак со подолги сончеви периоди, особено во првата половина од денот. Ветерот е она што ќе биде значаен дел од севкупната метео слика за овој ден. Претпладне и околу пладне ќе дува умерен југозападен во западниот крај и југоисточен ветер во повардарскиот и источниот крај. Приквечер ветерот постепено ќе преоѓа во северна насока на струење, но не за долго. Минималната температура насекаде ќе биде позитивна. Максималната температура ќе биде прилично висока за овој дел од годината, но не и невообичаена. Истата ќе има вредност во границите од 19°С до 23°С во котлините од источниот и повардарскиот регион, а во котлините низ западот околу 18°С. Во скопскиот крај претежно сончево и ветровито време. Минималната температура ќе има вредност околу 4°С, а максималната околу 21°С. извор - МетеоПро
| | веќе видена | слични

Утринската температура ќе се движи од три до девет, а дневната од 17 до 23 степени. Во Скопје слично време, сончево со мала до умерена облачност. Во утринските и во вечерните часови ќе има зголемена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од југозападен правец. Утринската температура ќе се спушти до четири, а дневната ќе се искачи до 22 степени. Во среда нашето подрачје ќе биде под влијание на влажна и нестабилна воздушна маса од Медитеранот. Времето ќе биде променливо облачно и релативно топло со повремени врнежи од дожд. Во попладневните часови ќе има нестабилна облачност со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер, а ќе има и услови за појава на град, особено повеќе услови за нестабилност ќе има во источната половина на земјава. Локално се очекува да наврнат и над 30л/м2 воден талог. Повремени врнежи од дожд ќе има и в четврток, но од север ќе се спушта постуден воздух проследен со умерен до засилен северен ветер и ќе придонесе пад на температурата за неколку степени, а на планините врнежите ...
| | веќе видена | слични

 Зголемено наоблачување ќе има во ноќните часови, особено во крајните западни делови каде ќе има и услови за локален краткотраен дожд. Ќе дува умерен повремено засилен ветер претежно од југозападен правец. Утринската температура ќе се движи од три до девет, а дневната  од 17 до 23 степени. Во Скопје слично време, сончево со мала до умерена облачност. Во утринските и во вечерните часови ќе има зголемена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од југозападен правец. Утринската температура ќе се спушти до четири, а дневната ќе се искачи до 22 степени. Во среда нашето подрачје ќе биде под влијание на влажна и нестабилна воздушна маса од Медитеранот. Времето ќе биде променливо облачно и релативно топло со повремени врнежи од дожд. Во попладневните часови ќе има нестабилна облачност со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер, а ќе има и услови за појава на град, особено повеќе услови за нестабилност ќе има во источната половина на земјава. Локално се очекува да наврнат и над 30л/м2 воден ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиерот Зоран Заев рече дека на следните изборни листи на СДСМ 50 отсто од кандидатите ќе бидат жени. „Ние сме предводници на концептот 50-50 на застапеност ...
сите 509 | | | веќе видена

Протестот на судската администрација повторно ги отвори прашањата за функционирањето и ефикасноста на македонското судство. Нивните барања добија јавна ...
сите 140 | | | веќе видена

Макпетрол АД Скопје и Владата ќе склучат спогодба со која вонсудски ќе се завршат судските спорови во врска со ГА-МА АД Скопје, соопштуваат од дистрибутивната ...
сите 145 | | | веќе видена

Ништо не е сменето во ВМРО-ДПМНЕ ниту пак кај Христијан Мицкоски. Лаги, манипулации, лицемерен патриотизам, тоа е матрицата на ВМРО-ДПМНЕ. Токму поради ...
сите 113 | | | веќе видена

Во комбинатот ОХИС во Скопје има „хемиска бомба“ од околу осум тони жива, која десетина години е оставена да тече по погонот за електролиза, да испарува во ...
сите 136 | | | веќе видена

Полесна трговија, минување на стока без царини и чекање, патување без пасоши, полесно вработување во Србија, Македонија и Албанија за граѓаните на тие земји се ...
сите 269 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Денеска сончево до умерено облачно, во вторник повторно дожд

Од:
До кого (е-маил):
Порака: