Стотици мигранти нелегално влегле во Македонија, полицијата ќе ги враќа во Грција


Стотици мигратни во понеделник попладне успеале илегално да ја преминат македонско – грчката граница кај гевгелиското село Моин. Мигрантите се упатиле од кампот Идомени на грчка територија и границата ја минале во делот каде што не била поставена жичана ограда. Македонските безбедносни сили ги пресретнале и најавуваат дека сите мигранти ќе бидат вратени во Грција. The post Стотици мигранти нелегално влегле во Македонија, полицијата ќе ги враќа во Грција appeared first on Актуелно24.мк .
| | веќе видена | слични
2 копии

Мигрантите и бегалците што се наоѓаат во кампот на северот на Грција порачаа вбо петок дека немаат намера да заминат, отфрлајќи го договорот меѓу ЕУ и Турција со кој треба да запре илегалната миграција во Европа. ЕУ во петок постигна договор со Турција да ги прими назад сите илегални мигранти, вклучувајќи ги и Сиријците, а Европа за возврат по легален пат директно од Турција ќе пресели неколку илјади сириски бегалци. Турција ќе добие шест милијарди помош до 2018 година за згрижување на бегалците, побрзо укинување на визите и забрзување на пристапните преговори. Одлуката ќе се применува од 20 март и ќе важи за мигрантите кои ќе стигнат во Грција од тој датум, а во Турција ќе бидат вратени откако ќе бидат регистрирани и откако ќе им бидат обработени барањата за азил. Не е јасно што ќе се случи со десетиците илјади мигранти кои веќе се наоѓаат во Грција. Илјадници луѓе кои се наоѓаат во кампот Идомени, на грчко-македонската граница, се разочарани и лути и не сакат да го прифатат договорот. Мала група мигранти ...
| | веќе видена | слични

После затворањето на македонската граница, во Идомени останаа илјадници бегалци кои се надеваат дека ќе можат да го продолжат патот кон Европа. „Сакам да ја искористам оваа прилика и да им порачам на бегалците во Идомени дека треба да имаат доверба во грчката влада и да преминат во другите сместувања каде условите се многу подобри“ – изјави таа после самитот во Брисел. Оттаму, како што таа додаде, Грција ќе започне процедура за азил или ќе се направи распоредување во другите европски земји. Меркел повтори дека бегалците нема да имаат право да бираат во која земја ќе сакаат да заминат, пренесе „АП“.
| | веќе видена | слични

Додека со внимание се следи Самитот и се очекуваат деталите за договорот меѓу Европската Унија и Турција, на граничниот појас поточно К59 владее мирна атмосфера без инциденти на македонска страна Додека со внимание се следи Самитот и се очекуваат деталите за договорот меѓу Европската Унија и Турција, на граничниот појас поточно К59 владее мирна атмосфера без инциденти на македонска страна. Ќе ни биде олеснување ако се најде сеевропско решение за сите кои сме дел од рутата и живееме на континентот Европа. Сите анализи кажуваат дека ќе има подобрување и се очекува обрврските кои ќе ги превземе Турција да ги исполни, ќе бидат видливи на нашата граница, истакна денес претседателот Иванов. - Грција ќе треба да ги исполни своите обврски, затоа што таа превзеде обврска да изгради многу места за пријавување таканаречените хот спотови но и сместување односно кампови за бегалците што ќе мора да им се овозможи она што им припаѓа кога ќе стапнат на земја која е Шенген, право ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Сите со внимание го следиме Самитот за мигрантите во Брисел и ги очекуваме сите детали за договорот на ЕУ и Турција, затоа што нам ќе ни биде олеснување ако се најде сеевропско решение бидејќи ние инстистираме да бидеме дел од тоа сеевропско решение кое ќе биде за сите кои се на нашата рута и на сите кои живееме на континентот Европа, одговори претседателот Ѓорге Иванов на новинарско прашање кои се очекувањата на Македонија од Самитот ЕУ - Турција во Брисел. - Ова не е работа само за ЕУ, туку за сите ние што сме европјани и што живееме на овој простор. Сите анализи кажуваат дека ќе има подобрување. Се очекува Турција обврските кои ќе ги преземе да ги исполни и тоа ние ќе го видиме на нашата граница. Ако се намали интензитетот и доаѓањето на нови мигранти, тоа ќе биде во текот на целата рута. Тоа значи дека ние ја имаме улогата сега да сме портата на тој коридор кој води кон Европа. Грција ќе треба да ги исполни своите обврски и да изгради многу места за пријавување т.н. „хот спотови“, но и сместување ...
| | веќе видена | слични

Грчкиот министер за внатрешни работи Панајотис Курумплис условите во бегалскиот камп Идомени денеска ги спореди со оние во нацистичкиот Дахау. - Не се колебам да кажам дека кампот Идомени е модерна верзија на логорот Дахау во Германија, со кого раководеа нацистите, рече тој за време на денешната посета на кампот, додавајќи дека за тоа е виновна „логиката на затворени граници“ од европските земји кои одбиле да прифатат бегалци. Повеќе од 46.000 луѓе се заробени во Грција, а само во Идомени има повеќе од 14.000 бегалци.
| | веќе видена | слични
4 копии

Грчкиот министер за внатрешни работи Панајотис Коуроумплис условите во пребукираниот камп Идомени ги спореди со нацистичкиот концентрационен логор и за тоа ги обвини европските држави кои ги затворија границите за мигрантите. Коуроимплис изјави дека „не се колеба да каже дека кампот Идомени е модерна верзија на логорот Дахау во Германија, со кого раководеа нацистите“. Тој за време на денешната посета на Идомени истакна дека ситуацијата е резултат на „логиката на затворени граници“ од земјите кои одбија да прифатат бегалци. Повеќе од 46.000 луѓе се заробени во Грција, а само во Идомени има повеќе од 14.000 бегалци. Грција сака мигрантите да го напуштат Идомени и да го продолжат патот кон организираните прифатилишта во други земји.
| | веќе видена | слични
2 копии

„Маршот на надежта“ – го нарекуваат волонтерите, префрлањето на бегалците преку нелегални премини од грчка на македонска страна. Невладините, на 10 март, почнале да ги поттикнуваат мигрантите, заглавени на Идомени и делеле мапи со инструкции. Холандската невладина организација, „ЕЈДИ деливири мишн“ биле организатори на маршот на мигрантите во понеделникот кога од Идомени во македонското село Моин влегоа 1500 бегалци. Ова во својот извештај го тврди грчкиот новинар Павлос Неранцис. „Маршот на надежта“ – го нарекуваат волонтерите, префрлањето на бегалците преку нелегални премини од грчка на македонска страна. Невладините, на 10 март, почнале да ги поттикнуваат мигрантите, заглавени на Идомени и делеле мапи со инструкции. Некои од мигрантите кои ги добиле мапите случајот го пријавиле во УНХЦР, но оттаму немало никаков одговор. Дека невладини организации помагале во нелегалниот премин на мигрантите во селото Моин, пишува и во дневниот извештај на невладината, организација, објавен на 15 ти март. - Маршот ...
| | веќе видена | слични

Грција инсистира европските лидери на состанокот во Брисел да донесат одлука за санкции за оние земји од ЕУ кои нема да примаат бегалци. Заменикот на грчкиот министер за одбрана, Димитрис Вицас, кој го предводи тимот задолжен за решавање на проблемите со бегалците, во четврток изјави дека Европа не треба во себе да има „држави тврдини“. Атина во повеќе наврати ја критикуваше Австрија поради ограничувањето на бројот на мигранти на кои им се дозволува влез во земјата, што предизвика домино ефект на Балканот и зароби речиси 46.000 мигранти во Грција. Тоа вклучува и 14.000 луѓе кои се наоѓаат во Идомени на границата меѓу Грција и Македонија. Грчките власти се обидуваат да ги убедат тие луѓе да се сместат организирано на друго место, но ја исклучуваат можноста да употребат сила за да го евакуираат кампот. The post Атина бара санкции за земјите од ЕУ кои нема да примаат бегалци appeared first on Актуелно24.мк .
| | веќе видена | слични
2 копии

Грција бара на лидерската средба на Европската унија во Брисел да биде разгледана можноста за воведување санкции за земјите-членки, кои одлучиле еднострано да не ги пуштаат бегалците. Грчкиот заменик-министер за одбрана Димитрис Вицас, кој раководи со Координативниот центар за миграција во земјата, денеска изјави дека во Европа не треба да има „држави-тврдини“. Грција постојано ја критикува Австрија поради тоа што го ограничи бројот на мигранти кои влегуваат на нејзина територија, што имаше домино ефект врз Балканот и доведе до блокирање на околу 46 илјади мигранти во Грција. Во оваа бројка се и 14-те илјади бегалци кои живеат во кампот во регионот на Идомени на затворената граница со Македонија. Грчките власти се обидуваат да ги убедат луѓето во Идомени да се преместат во прифатните центри, но не смеат да употребат насилство за да ги принудат на тоа.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

– ЕУ цврсто им вети на Северна Македонија и на Албанија дека ќе ги отворат пристапните преговори – и го прекрши тоа ветување. Политичарите на тие земји се ...
сите 843 | | | веќе видена

Шекеринска е еден од последните остатоци на транзицијата и кога таков човек ве критикува на таков циничен начин, тогаш мора да сте на вистинскиот пат, одговори ...
сите 406 | | | веќе видена

Лидерот на Алијснсата за Албанците, Зијадин Села за „Алфа“ изјави дека постоењето на СЈО било со цел политички прогон на една политичка партија. - Се сведе на ...
сите 408 | | | веќе видена

Претседателот на Советот на ЕУ Доналд Туск денеска пред пратениците во Европскиот парламент повтори дека европските лидери минатата недела направија голема ...
сите 235 | | | веќе видена

По вчерашната одлука на партиските челници на 12 април 2020 година да има нови вонредни парламентарни избори, на својот Фејсбук профил, со свој став излезе ...
сите 138 | | | веќе видена

Откако Македонија не доби датум за преговори со ЕУ, колаиционите партнери на СДСМ и Заев почнаа да го напуштаа бродот што тоне. Тие почнале да преминуваат во ...
сите 65 | | | веќе видена

Претседателот на САД, Доналд Трамп е подготвен да употреби воена сила ако биде потребно, изјави државниот секретар Мајк Помпео во синоќешното интервју за ТВ ...
сите 597 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев изјави дека ја прифатил поканата на италијанскиот премиер Џузепе Конте да го посети Рим, бидејќи смета дека италијанската иницијатива може ...
сите 360 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Стотици мигранти нелегално влегле во Македонија, полицијата ќе ги враќа во Грција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: