Фејсбук и Твитер забранети во Турција по терористичкиот напад


Телекомуникациското тело на Турција, ТИБ, го блокира пристапот до социјалните медиуми откако беше воведена судска забрана, објавија турската телевизија НТВ и Си-ен-ен Турк. Пристапот до Фејсбук, Твитер и голем број други сајтови е блокиран поради тоа што на овие платформи биле споделувани фотографии на кои се прикажани жртвите на трагедијата, рече судот. На електронските медиуми, исто така, наводно им е забрането да покриваат одредени аспекти на нападот. Еден новинар од „Денешен Заман“, сестринска публикација на весникот „Заман“, кој неодамна беше преземен од Владата, посочи дека е издадена „забрана до мрежите што известуваат за експлозијата во Анкара“. Експлозијата синоќа го погоди преполниот центар на турскиот главен град, при што загинаа најмалку 34 лица, а беа повредени 125. Никој не ја презеде одговорноста за нападот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Истрагата утврдила дека бомбата била активирана од жена со име Сехер Чагла Демир, која го насочила автомобилот кон автобуска постројка на плоштадот Казалај Во самоубиствениот напад во центарот на Анкара во неделата, била активирана бомба со 300 килограми експлозив, објавија турските медиуми, повикувајќи се на резултатите од истрагата за терористичкиот напад. Во бомбата, која била поставена во возилото, била употребена смеса од различни експлозивни материјали - хексоген, тринитрол, амонијак нитрат. Истрагата утврдила дека бомбата била активирана од жена со име Сехер Чагла Демир, која го насочила автомобилот кон автобуска постројка на плоштадот Казалај. Турското Министерство за внатрешни работи соопшти дека од 2013 година Демир била член на Курдската работничка партија (ПКК) и преминала во редовите на Силите за заштита на народот на сириските Курди. Во последниот терористички напад во Анкара загинаа 37 лица, а повеќе од 120 беа повредени. А доцна ноќта во четвртокот, пак, бил откриен автомобил полн со ...
| | веќе видена | слични

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во петокот изјавил дека и Европа би можела да се најде на удар на курдските екстремиси, бидејќи во последниот терористички напад во Анкара загинаа 37 лица, пренесуваат турските медиуми. „Нема причини зошто бомбата којашто експлодира во Анкара да не експлодира во Брисел или во некој друг град во Европа. Змиите со кои спиете секогаш можат да ве каснат“, рекол Ердоган на одбележувањето на 101-годишнината од битката кај Галиполе. Истовремено, турската полиција на југоистокот од земјата, во курдската област Дијарбакир, деактивираше бомба тешка 150 килограми, пронајдена во автомобил паркиран во близина на зградата на локалната влада и едно училиште, јавува АР./ крај/мф/бс
| | веќе видена | слични

Турските пиротехничари деактивирале експлозивна направа пронајдена изминатата ноќ во возило во близина на владин објект во град во курдскиот југоисток на Турција, пренесуваат во петок медиумите повикувајќи се на полициски извори. Возилото со 150 килограми експлозив е пронајдено во градот Гани во делот од покраината Дијарбекир, населена со мнозинско курдско население. Полицијата во рамките на истрагата ги проучува снимките од безбедносните камери поставени во областа околу владиниот објект. Свеченост по повод Ден на сеќавање на мачениците и за 101-годишнината од битката кај Чанаккале, требаше да се одржи во петок во државните институции, потсетува агенцијата Anadolu. Курдските екстремисти во четвртокот ја преземаа одговорноста за самоубиствениот напад од неделата во турската престолнина Анкара во кој загинаа 35 луѓе и двајца атентатори. Притоа групата Јастреби на слободата на Курдистан (ТАК) најави нови напади врз владини цели и безбедносните сили на Турција, откако ја презема одговорноста и за нападот од ...
| | веќе видена | слични

Амбасадата ги предупредува Американците да бидат внимателни поради евентуални терористички напади на плоштадите, во близина на владини згради и на клучните места од градскиот транспорт. Како и да ги избегнуваат големите собири и прослави. Амбасата на САД во Турција ги предупреди Американците да го избегнуваат центарот на Анкара пред терористичкиот напад на 13 март при што загинаа 37 лица.
| | веќе видена | слични

Нападите во Турција како да немаат крај. Секој крвав нападја докажува двојната недалекувидост на владата во Анкара, што има сопствена вина за сегашниот ужас. Војната во Сирија одамна се префрлила и на Турција. Земјата се соочува со две терористички закани кои ја поставуваат нејзинита стабилност под прашање: теророт на “Исламска држава” и терор на милитантните Курди. И двете опасности се сериозни, бидејќи самоубиствените напади сеат страв и ужас меѓу населението. За нападот во Анкара минатата недела одговорноста ја презеде групата “јастреби за слободата на Курдистан”;а се претпоставува дека “Исламска држава” подготвувала напад врз две германски институции во Истанбул. Причините за двете терористички опасности треба да се бараат во соседна Сирија, но вина за нив има и самата Турција. Со политиката на отворени граници Анкара на почетокот овозможи на “Исламска држава” да си набавува оружје и борци низ турска територија. Во тоа време Анкара гледаше во лицето на ИД корисна алатка за соборување на сирискиот ...
| | веќе видена | слични

Оклопен полициски автомобил бил уништен од експлозија на бомба во југоисточниот турски град Нусајбин, пренесе Reuters, повикувајќи се на турската агенција Dogan.Во моментов нема повеќе информации за инцидентот и повредени, но полицијата во турската престолнина е дигната на нога. Турските безбедносни сили пак спречиле голем напад во југоисточниот град Хани. Експертите деактивирале ноќеска 150 килограми експлозив,поставени во возило во близина на зградата на локалната администрација, соопшти агенцијата Ројтерс. Ердоган: ЕУ танцува во минско поле Хани се наоѓа во главно курдската област Дијарбекир. Опасноста од атентати останува висока пет дена по самоубиствениот напад во Анкара, при што загинаа 37 лица. Американската амбасада во Турција се приклучи кон предупредувањата на германскиот министер за надворешни работи кон странските државјани да избегнуваат транспортни јазли, владини згради и популарни јавни места, чии посетители се најчеста мета на терористите.
| | веќе видена | слични

Амбасадата на САД во Турција ги предупреди граѓаните да бидат внимателни поради нови терористички напади во периодот од 17 до 21 март односно за време на прославата на курдска Нова година Нервуз, јави телевизијата Си-Ен-Ен Турк. Амбасадата ги предупредува Американците да бидат внимателни поради евентуални терористички напади на плоштадите, во близина на владини згради и на клучните места од градскиот транспорт. Како и да ги избегнуваат големите собири и прослави. Амбасата на САД во Турција ги предупреди Американците да го избегнуваат центарот на Анкара пред терористичкиот напад на 13 март при што загинаа 37 лица.
| | веќе видена | слични
2 копии

Два нови напади се случија денеска во Турција. Едниот напад се случил во центарот на Анкара, а вториот во Насајбин, во југоисточниот дел од земјата. При престрелката во Анкара се убиени две лица, еден цивил и еден полицаец. Напаѓачот заега и е непознат на полицијата, додека еден полицаец е убиен, а тројца се ранети во напад врз нивниот автомобил во Насајбин. Причините за нападот во Анкара се непознати, а вториот напад се случил во округот Мардин, каде во сила е полициски час. Курдските бунтовници кренале во воздух оклопно возило на полицијата, кое учестувало во антитерористичка операција. Имено, во бомбашки напад што се случи во неделата во Анкара загинаа 37, а беа повредени над 120 лица.
| | веќе видена | слични

Полицаец и цивил се убиени во престрелка која денеска се случила во центарот на Анкара. Напаѓачот заега и е непознат на полицијата, а нападот се случил во населбата Дикмен во турскиот главен град. Деталите за нападот сè уште не се познати. Во бомбашки напад што се случи во неделата во Анкара загинаа 37, а беа повредени над 120 лица.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

 Политичарите на тие земји се засрамени. Тоа што сега доаѓа не е добро, пишува германскиот весник „Шпигел" на своето онлајн издание. Проширувањето на ЕУ кон ...
сите 1010 | | | веќе видена

По вчерашната одлука на партиските челници на 12 април 2020 година да има нови вонредни парламентарни избори, на својот Фејсбук профил, со свој став излезе ...
сите 253 | | | веќе видена

Лидерот на Алијснсата за Албанците, Зијадин Села за „Алфа“ изјави дека постоењето на СЈО било со цел политички прогон на една политичка партија. - Се сведе на ...
сите 408 | | | веќе видена

Франција не е против започнување преговори за членство во ЕУ со Македонија и Албанија, но потребно е да се исполнат два услови, кои се многу важни прашања – за ...
сите 247 | | | веќе видена

Откако Македонија не доби датум за преговори со ЕУ, колаиционите партнери на СДСМ и Заев почнаа да го напуштаа бродот што тоне. Тие почнале да преминуваат во ...
сите 65 | | | веќе видена

Вчера во 16.55 часот на магистралниот пат Охрид– Кичево, во близина на крстосница со регионален пат за Битола, патничко возило „југо“, со кичевски регистарски ...
сите 281 | | | веќе видена

Франција се обидува да воспостави европски регулатор за дигиталните платформи како Google, за казнувања при можна злоупотреба на влијание. Ова го изјави висок ...
сите 127 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Фејсбук и Твитер забранети во Турција по терористичкиот напад

Од:
До кого (е-маил):
Порака: