Денешен: Наместо да се појави на јужната граница, Спасовски организира партиски напад на Уставниот суд


Техничкиот министер за внатрешни работи и генерален секретар на СДСМ Оливер Спасовски очигледно повеќе е ангажиран околу организацијата на протестите кои опозицијата ги организира пред Уставниот суд, отколку за ситуацијата со мигрантите на јужната граница која денеска излезе од контрола, пишува порталот Денешен. Стотици мигранти денеска попладне успеаја илегално да ја преминат македонско – грчката граница кај гевгелиското село Моин. Мигрантите се упатиха од кампот Идомени на грчка територија и границата ја минаа во делот каде што не била поставена жичана ограда. Наместо да се појави на јужната граница и лично да изврши увид на состојбата, техничкиот министер Оливер Спасовски повеќе е заинтересиран околу организација на протестите пред Уставениот суд кои неговиот лидер Зоран Заев ги најави за утре. Политичарот, поранешен пратеник и актуелен директор на Државниот архив, Филип Петровски смета дека нападот на границата и нападот на Уставниот суд се во корелација. -Нападот на границата и нападот на Уставниот ...
| | веќе видена | слични

Во продолжение следува интегрален текст од реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ. Така СДСМ се однесува со судовите кога нема тотална контрола врз нив. СДСМ сака да се врати времето кога за 10 минути промени 617 судии и стотина обвинители. СДСМ уште еднаш го покажува тоталитарното лице и вистинскиот капацитет. СДСМ сака да го приватизира судството во Македонија. Затоа граѓаните го држат СДСМ далеку од власта. СДСМ и нивниот несуден министер за надворешни работи Виктор Габер за партизација на судството треба да позборуваат со Уставниот судија Наташа Габер Дамјановска, сестра на Виктор Габер. За партиските врски на СДСМ со судството може да реферира и десната рака на Катица Јанева, обвинителот Гаврил Бубевски кој е кумашин на Филип Медарски, адвокат на Зоран Заев, познат аболициран криминалец. Мајката на Филип, Елица Медарска е обвинител во Вишо Јавно Обвинителство во Скопје, а неговата сопруга Софија Медарска е судија во Основниот суд Скопје 2. СДСМ вршеше притисок врз Уставниот суд и во 2009 година но тогаш сакаше да ги ...
| | веќе видена | слични

И после дебаклот на деструктивното сценарио на СДСМ во кое имаше закани за палење на судот и влечење за уши и тепање на судиите, продолжува срамната хајка и притисоци на СДСМ врз Уставниот суд. Така СДСМ се однесува со судовите кога нема тотална контрола врз нив. СДСМ сака да се врати времето кога за 10 минути промени 617 судии и стотина обвинители. СДСМ уште еднаш го покажува тоталитарното лице и вистинскиот капацитет. СДСМ сака да го приватизира судството во Македонија. Затоа граѓаните го држат СДСМ далеку од власта. СДСМ и нивниот несуден министер за надворешни работи Виктор Габер за партизација на судството треба да позборуваат со Уставниот судија Наташа Габер Дамјановска, сестра на Виктор Габер. За партиските врски на СДСМ со судството може да реферира и десната рака на Катица Јанева, обвинителот Гаврил Бубевски кој е кумашин на Филип Медарски, адвокат на Зоран Заев, познат аболициран криминалец. Мајката на Филип, Елица Медарска е обвинител во Вишо Јавно Обвинителство во Скопје, а неговата сопруга ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Со одлуката на Уставниот суд, според СДСМ, Никола Груевски признава дека ги крадел изборите и нивното основно право за слободно гласање. „Срамната одлука на Уставниот суд не е ништо друго освен класична злоупотреба на партиските инсталации во судството со надеж дека Груевски ќе се спаси од одговорноста дека ќе ја спаси сопствената кожа. Затоа беше поднесена оваа иницијатива до Уставниот суд и затоа експресно беше реализирана. Затоа беа организирани контрапротести со притисок врз вработени во јавната администрација, велат од СДСМ. Од ВМРО-ДПМНЕ соопштија дека остануваат на истиот став околу Законот за помилување како и во 2009 година. „СДСМ мора да престане да врши притисоци врз судската власт и да се заканува кон сите што не работат по нивен диктат. СДСМ мора да сфати дека завршија времињата кога можеа преку еден повик да извршат влијание врз судиите и обвинителите.“ Според ДУИ одлуката на Уставниот суд ќе има последици и ќе отвори многу дилеми во општеството. „Се поставува моралното прашање? Што сега со ...
| | веќе видена | слични

Освен владеачката партија која си го нарача „помилувањето“ од Уставниот суд, и експертската и политичката јавност се против. Тоа е сериозен удар врз довербата на институциите, и голема срам кој не носи сега не само во политичка туку во уставна криза на државата со големи последици. Меѓународниот фактор, е збунет од ваков развој на настаните , а сатиричарот на македоските состојби Пиер Ванхојте, отворено преку своите мемиња со мачките порача – „Вие сте сега 10 светлосни години далеку од ЕУ “ Угледниот професор Ѓорќе Марјановиш во интервју за Фактор изјави :„Апсолутно сум против оваа одлука на Уставниот суд. Со еден збор би кажал дека е ГОЛЕМА СРАМОТА што Уставниот суд не собра сила да се спротистави на предлогот што толку бргу го зеде во разгледување, речиси непосредно пред изборите што не’ очекуваат. И токму таа нивна брзина во одлучувањето како да ни’ испраќаше сигнали каков ќе биде и нивниот одговор, знаејќи каков е партискиот „бекграунд“ на дел од судиите во овој суд. Се’ ми се чини дека со ова ...
| | веќе видена | слични
7 копии

СДСМ не успеа во реализирање на деструктивното сценарио. СДСМ беше спречен од граѓаните да го пали уставниот суд и да ја урива државата, стои во соопштението на ВМРО – ДПМНЕ упатено до јавноста. СДСМ не успеа во реализирање на деструктивното сценарио. СДСМ беше спречен од граѓаните да го пали уставниот суд и да ја урива државата. Деструкцијата на СДСМ не минува кај народот и затоа на партијата единствено и останува да се потпре на сопствените лаги и манипулации. Аболицираниот криминалец Зоран Заев потврди дека е негова иницијативата да бидат влечени за уши уставните судии и да бидат исфрлени на клоци доколку судат според Уставот, а не според неговите наредби. СДСМ мора да престане да врши притисоци врз судската власт и да се заканува кон сите што не работат по нивен диктат. СДСМ мора да сфати дека завршија времињата кога можеа преку еден повик да извршат влијание врз судиите и обвинителите. Факт е дека СДСМ сеуште има партиски инсталации во судството како што е сетрата на Виктор Габер, Наташа Габер ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Деструкцијата на СДСМ не минува кај народот и затоа на партијата единствено и останува да се потпре на сопствените лаги и манипулации, се додава во соопштението. Во продолжени го пренесуваме целиот текст интегрално: Аболицираниот криминалец Зоран Заев потврди дека е негова иницијативата да бидат влечени за уши уставните судии и да бидат исфрлени на клоци доколку судат според Уставот, а не според неговите наредби. СДСМ мора да престане да врши притисоци врз судската власт и да се заканува кон сите што не работат по нивен диктат. СДСМ мора да сфати дека завршија времињата кога можеа преку еден повик да извршат влијание врз судиите и обвинителите. Факт е дека СДСМ сеуште има партиски инсталации во судството како што е сетрата на Виктор Габер, Наташа Габер Дамјановска, која е уставен судија или пак Гаврил Бубевски кој е кумашин на Филип Медарски адвокат на аболицираниот криминалец Зоран Заев, чија пак мајка Елица Медарска е Обвинител во Вишото Јавно Обвинителство во Скопје, а неговата сопруга Софија Медарска е ...
| | веќе видена | слични

Деструкцијата на СДСМ не минува кај народот и затоа на партијата единствено и останува да се потпре на сопствените лаги манипулации. Аболицираниот криминалец Зоран Заев потврди дека е негова иницијативата да бидат влечени за уши уставните судии и да бидат исфрлени на клоци доколку судат според Уставот, а не според неговите наредби. СДСМ мора да престане да врши притисоци врз судската власт и да се заканува кон сите што не работат по нивен диктат. СДСМ мора да сфати дека завршија времињата кога можеа преку еден повик да извршат влијание врз судиите и обвинителите.  За ваквото антидржавно однесување граѓаните ќе го казнат целото раководство на СДСМ на 5 јуни, со испраќање на политичкото буниште кое со многу свои политички постапки несомнено го заслужија - реагираат од ВМРО ДПМНЕ.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во 2009 година организацијата која нема сопствен став „СДСМ 2009“ беше категорично против измените на законот за помилување кои ги предложи ВМРО-ДПМНЕ. Денес организацијата која нема сопствен став „СДСМ 2016“ е за измените во законот за помилување, одговара владејчаката ВМРО-ДПМНЕ на обвинувањата на опозициската партија дека нивниот лидер Никола Груевски со одлуката на Уставниот суд ги признал изборните криминали. „Единствената разлика меѓу СДСМ 2009 и СДСМ 2016 е што тогаш претседател на Македонија беше Бранко Црвенковски кој имаше моќ да аболицира криминалци како Зоран Заев“, велат од ВМРО-ДПМНЕ Сметаат дека не запира срамното однесување, притисоци и закани на СДСМ врз Уставниот суд, и откако нивните обиди за палење на Уставниот суд и тепање на судиите ќе завршат со дебакл и без поддршка од граѓаните. Потсетуваат дека СДСМ кога беше на власт и за 10 минути промени 617 судии и стотина обвинители, потсетуваат на врските на нивни членови со судскиот систем во државава, дека Оливер Спасовски, како технички ...
| | веќе видена | слични

СДСМ врши најгруб притисок врз Уставниот суд и институциите, со цел да ја покријат својата некадарност и безидејност за фер политичка битка, сметаат од ВМРО-ДПМНЕ. - СДСМ најгрубо врши притисок врз Уставниот суд бидејќи лидерството на партијата нема капацитет за да признае дека губи на избори поради сопствената неспособност. Затоа СДСМ го поларизира силно народот и го насочува кон рушење на институциите на државата и системот. За СДСМ полесно е да се рушат државните институции, отколку да се признае сопствената некадарност и безидејност за фер политичка битка, која ја прикриваат со деструкција и насилие врз секој што не размислува по теркот на „Бихаќка“, се вели во денешното соопштение од ВМРО-ДПМНЕ. Оттаму додаваат дека СДСМ вршела притисок врз Уставниот суд и во 2009 година, но тогаш, како што посочуваат, сакала да ги поништи измените во законот за помилување кои ги предложи ВМРО-ДПМНЕ и тврдеше дека се неуставни. - ВМРО-ДПМНЕ останува на истиот став околу Законот за помилување како и во 2009 година. Во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиерот Зоран Заев вечерва во Отворено на 24 ТВ изјави дека искрено се плаши дека може во Македонија да се појави национализам и радикализам. Според него, ...
сите 621 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во денешното интервју за порталот Слободен печат, нагласи дека барал од лидерите на останатите политички партии ...
сите 680 | | | веќе видена

Премиерот смета дека, како што ги нарече, постигнувањата на неговата влада во изминатите две години се доволен аргумент за пред граѓаните да бара нов мандат ...
сите 806 | | | веќе видена

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска на претседателот на Русија Владимир Путин му ги објасни целите на турската операција во Сирија. – Господинот ...
сите 620 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел на крајот на Самитот во Брисел изрази дека немало консензус меѓу лидерите на ЕУ за отворање пристапни преговори со Северна ...
сите 147 | | | веќе видена

Отставката од општествената функција е личен чин. Ако бев јас на местото на пратеничката Фросина Ременски ќе се повлечев и ќе чекав да го докажам тоа и да се ...
сите 127 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Денешен: Наместо да се појави на јужната граница, Спасовски организира партиски напад на Уставниот суд

Од:
До кого (е-маил):
Порака: