Девојче почина од свински грип!

Вирусот на Х1Н1 ја зеде шестата жртва: 3,5-годишно девојче од Скопје почина од свински грип во саботата наутро. Ова е шести смртен случај во земјава од вирусот А Х1 Н1. Девојчето на први овој месец било хоспитализирано на Инфективната клиника во исклучително тешка состојба и веднаш било поставено на апарат за вештачко дишење. Од Министерството за здравство информираат дека детето уште на 6-месечна возраст неколку пати било лекувано на Детската клиника поради грчеви и висока температура. Од Инфективна велат и покрај сите напори на лекарите, на девојчето нагло и се влошило здравјето и починало во раните утрински часови. За живот на Инфективната клиника се бори 40-годишна пациентка. Во тешка состојба се и 25-годишното момче со бронхопневмонија и средовечна жена. Сите тројца се на респиратор. Последното деноноќие на Инфективна со симптоми на грип хоспитализирани се 17 нови пациенти, а петмина во Воената болница. На детската клиника се примени 11 нови дечиња на возраст од 6 месеци до 5 години. Едно е со потешка ...
| | веќе видена | слични

Во земјава бројката се искачи на девет лица, кои ја изгубија битката со грипот и новиот вирус А Х1Н1 Расте бројката на лицата во земјава кои починуваат како последица на свинскиот грип. Болеста беше смртоносна за уште двајца пациенти, кои се новите жртви на Клиниката за инфективни болести. Така бројката се искачи на девет лица, кои ја изгубија битката со грипот и новиот вирус А Х1Н1. Од Клиниката за инфективни болести информираат дека последните пациентите кај кои бил утврден свинскиот грип починале како резултат на масивна бронхопневмонија. -Првиот пациент бил на 35-годишна возраст и бил примен на клиниката на петти овој месец во тешка општа состојба, поради што веднаш бил поставен на респиратор. Но по два дена дошло до влошување на неговата здравствена состојба поради што починал, велат од Министерството за здравство. Според нив вториот починат пациент е на 27-годишна возраст кој за кратко време по примањето на Клиниката и подлегнал на болеста поради вложување на состојбата. Во моментот на Клиниката се ...
| | веќе видена | слични
3 копии

2.770 заболени од грип за една недела или 12 500 досега не е доволна причина Бројката од 2.770 заболени од грип за една недела или 12 500 досега не е доволна причина за предвремен распуст на учениците. Од Комисијата за пандемски грип велат дека тоа е добра идеја, но сега не е време за нејзино реализирање. Најавија дека ќе ја следат епидемиолошката состојба на терен и доколку има многу заболени од свински грип ќе одлучат дали распустот ќе биде предвремен или продолжен. Но немаат податок колку деца отсуствуваат од училиштата бидејќи општините тој податок не го доставуваат до санитарниот и здравствен инспекторат. - Не знаеме дали пикот ќе биде околу нова година, па да процениме дали распустот да биде од нова година со празниците. Ќе почекаме до 20-25 да видиме каква ќе биде состојбата, вели д-р Јованка Костовска од Комисијата за пандемски грип. Седумте смртни случаи од свински грип и повеќе од 300 хоспитализирани не ги расчисти дилемите кај населението дека треба да примаат вакцина против новиот вирус. Досега ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Двајца пациенти починаа во изминатите 24 часа Клиниката за инфективни болести во Скопје како резултат на масивна бронхопневмонија и со потврден грип А(Х1Н1), соопшти Министерството за здравство. Првиот пациент, роден 1974 година, бил примен на Клиниката на петти месецов, во тешка општа состојба и веднаш бил ставен на респоратор. Но по два дена дошло до влошување на неговата здравствена состојба и синоќа на полноќ е констатирана смрт. Вториот починат пациент, роден 1982 година, завчеравечер бил примен во изразито тешка општа состојба, веднаш бил ставен на кислородна поддршка, но вчера нагло му се влошила состојбата и во доцните попладневните часови била констатирана смрт. Со последните два случаја, бројот на жртви од новиот тип на грип достигна девет. Во текот на последните 24 часа на Клиниката за инфективни болести во Скопје се хоспитализирани уште 13 нови пациенти, а на инфективното одделение во Воената болница е згрижен само еден нов пациент, со симптоми на новиот грип. Министерството ...
| | веќе видена | слични

Двајца млади мажи, едниот 27, а другиот 35 годишен се новите две жртви од свинскиот грип во земјава. Со ова, вкупниот број на починати од грипот порасна на 9. Петмина од нив починаа само во последните пет дена. Двајцата починати биле примени на Инфективната клиника во тешка состојба – со бронхопневмонија и веднаш биле ставени на апарати за дишење. Едниот починал вчера попладне, а другиот околу полноќ. За нивната смрт, од Министерството за здравство информираа дури денеска попладне, преку соопштение. Никој од здравствените власти не се појави пред јавноста. Молчат и за вчерашната најава и отворената дилема – дали ќе има предвремен и продолжен распуст за училиштата. Во Комисијата за пандемски грип има предлог – учениците да одат на распуст, но да се забранат и масовни собирања, со што, според научните пресметки – можело да се стави крај на ширењето на грипот. Нема информации дали денеска воопшто се разговарало на оваа тема. Во последните 24 часа, на Инфективната клиника, во воената болница и на детската ...
| | веќе видена | слични

Бројката починати се искачи на деветмина, на Клиниката се хоспитализирани 112 болни, а во Воената болница 42 Уште три жртви на грипот А (Х1Н1) на Клиниката за инфективни болести во текот на изминатите два дена, со што бројката починати се искачи на деветмина. Како резултат на масивна бронхопневмонија и со свински грип, починале двајца мажи на 35 и на 27 години, соопшти Министерството за здравство. Едниот пациент бил примен на клиниката во саботата, во тешка општа состојба и веднаш бил ставен на респиратор. Во понеделникот дошло до влошување на неговата здравствена состојба и ноќта е констатирана смрт. Другиот пациент, роден 1982 година, во неделата бил примен во изразито тешка општа состојба, веднаш бил ставен на кислородна поддршка, но во понеделникот нагло му се влошила состојбата и во доцните попладневните часови била констатирана смрт. Истиот ден почина и седмата жртва на грипот А (Х1Н1) во Македонија, 25-годишното момче од Битола, кое било хоспитализирано на 28 ноември во многу тешка состојба. Вчера и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Двајца пациенти починаа изминатото деноноќие на Инфективната клиника во Скопје, како резултат на масивна бронхопневмонија и со потврдена инфлуенца А(Х1Н1). Со ова, бројот на починати од новиот грип во Македонија се искачи на девет лица. Првиот пациент (роден 1974 година) бил примен на клиниката на петти, овој месец во тешка општа состојба и веднаш бил поставен на респиратор. Но по два дена дошло до влошување на неговата здравствена состојба и синоќа на полноќ е констатирана смрт, соопшти Министерството за здравство. Вториот починат пациент (роден 1982 г), завчера вечер бил примен во изразито тешка општа состојба, веднаш бил ставен на кислородна поддршка, но во текот на вчерашниот ден дошло до нагло влошување на состојбата и во доцните попладневни часови е констатирана смрт. Министерството информира дека во текот на последните 24 часа на Клиниката за инфективни болести во Скопје се хоспитализирани уште 13 нови пациенти, а на инфективното одделение во Воената болница е згрижен само еден нов ...
| | веќе видена | слични

Синоќа на Инфективната клиника во Скопје починаа едно 27 годишно и едно 35 годишно лице. И двајцата страдале од хронична бронхопневмонија. 35 годишниот пациент на клиниката бил пример пред три дена во тешка здравствена состојба по што веднаш бил ставен на респираторен апарат. Два дена подоцна неговата состојба драстично се влошила по што починал. Втората жртва исто така во тешка состојба била примена пред два дена. Во меѓувреме, расте и бројот на сомнителни лица заразени од новиот грип. Во последниве 24 часа во Скопје се хоспитализирани нови 13 пациенти, додека на Инфективниот оддел во Воената болница - едно лице. Само еден од нив е во потешка состојба. На детската клиника вчера биле примени 15 деца. Две од нив имаат поистакната пневмонија. Сè уште е мал бројот на деца кои се пријавиле за вакцинација. Во здравствените установи каде таа се спроведува на лица од 6 месеци до 18 години денеска немаше ниту еден пациент. И покрај опасноста граѓаните одбиваат да примат вакцина.
| | веќе видена | слични
2 копии

Првиот пациент, роден 1974 година, бил примен на Клиниката на петти месецов, во тешка општа состојба и веднаш бил ставен на респоратор. Но по два дена дошло до влошување на неговата здравствена состојба и синоќа на полноќ е констатирана смрт. Вториот починат пациент, роден 1982 година, завчеравечер бил примен во изразито тешка општа состојба, веднаш бил ставен на кислородна поддршка, но вчера нагло му се влошила состојбата и во доцните попладневните часови била констатирана смрт. Со последните два случаја, бројот на жртви од новиот тип на грип достигна девет. Во текот на последните 24 часа на Клиниката за инфективни болести во Скопје се хоспитализирани уште 13 нови пациенти, а на инфективното одделение во Воената болница е згрижен само еден нов пациент, со симптоми на новиот грип. Министерството информира дека сите новопримени се во стабилна состојба, освен еден пациент, кој веднаш е ставен на континуирана поддршка со кислород. На ...
| | веќе видена | слични

Битола - Вознемиреност кај битолчани по смртта на 25 годишниот сограѓанин кој беше седма жртва на новиот грип. Изминатиов викенд уште еден пациент од битолското инфективно одделение е префрлен на клиниката за инфективни болести во Скопје, но неговата здравствена состојба е стабилна,изјави  Д-р Тони Коњановски, стручен раководител на ЦЈЗ. Во изминатата 49 та недела во центарот за јавно здравје пријавени се 320 случаи на грип која е збирна пријава за грип и не се однесува поединечно на свинскиот грип. Според бројот на вакцинирани Битола засега е можеби и водечка во државата, вели Коњановски.Вакцинирањето се спроведува и во Општините ресен и Кичево кои се вонадежност на битолскиот центар за јавно здравје. таму се вакцинирале 79, однно 112 лица.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Недела. Некаде околу пладне. Штипското село Чардаклија пусто. Вооружени со лаптоп низ него може да се сретнат само луѓето од Државниот завод за статистика ...
сите 223 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 159 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 97 | | | веќе видена

Симона Димковска, актерка од Куманово ја доби наградата за млад актер на 54-тиот Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ кој од 7 јуни се одржуваше ...
сите 69 | | | веќе видена

„Додека во СДСМ се заокружува процесот на промени кои се во интерес на граѓаните и имаат за цел да го забрзаат напредокот, во ВМРО-ДПМНЕ ништо не се менува. ...
сите 160 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Девојче почина од свински грип!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: