Дамаск смета дека турски сили влегле во Сирија, Медведев предупредува на тотална војна

Сириската влада соопшти дека се сомнева дека турски војници минале на нејзина територија меѓу стотината тешко вооружени борци, додека рускиот премиер Дмитриј Медведев уште еднаш предупреди дека странска копнена инвазија во Сирија неминовно ќе води кон тотална долга војна. Според сириската армија, во саботата кога турската артилерија ги гранатираше позициите на сириските Курди во покраината Алепо и позициите на војската на владата на претседателот Башар ал-Асад, на сириска територија влегле 12 камионети на кои се монтирани тешки митралези во операција за поддршка со оружје и борци на бунтовниците кои се борат против Дамаск. „Операцијата на снабдување со муниција и оружје продолжува преку преминот Баб ал-Салам преку кој се влегува во сириската област Азаз“, се наведува во писмото кое сириското министерство за надворешни работи го испратило до Советот за безбедност на Обединетите нации, кое го објави државната новинска агенција SANA. На 11-ти февруари, курдските сили влегоа во градот Минех, со што Единиците за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Американскиот Стејт департмент повторно во четвртокот ја повика Турција да се насочи на своите напади врз џихадистичката организација Исламска држава (IS) во Сирија, а не врз сириските Курди. „Ги повикуваме (Турците) да се фокусираат на ударите врз Исламската држава. Тоа е заедничкиот непријател“, изјави портпаролот на американскиот Стејт департмент, Џон Кирби. Додаде дека САД, исто така, ја повикуваат Турција, да ја заштити својата територија и народ од нападите на терористите, но директно не ги спомена курдските терористи, како што тоа го прави Анкара. Кирби истакна и дека САД се загрижено поради „проширувањето на територијата во Сирија, којашто ја заемаа Курдите“ и ги повика да ги сопрат таквите дејствувања. Турската артилерија од минатиот викенд ги гранатира позициите на Единиците за заштита на народот (YPG), кои се паравоена милиција на Партијата на демократското единство (PYD), којашто Анкара ја смета за сестринска партија со забранетата Работничка партија на Курдистан (PKK). Сириските Курди ја заземаа ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Сириските владини сили ја воспоставија контролата над градот Кенсаб, едно од последните и најважни упоришта на терористите во северната покраина Латакија, објави во четвртокот либанската телевизија Al-Mayadeen, повикувајќи се на воени извори. Претходно во четвртокот, сириската државана агенција SANA објави дека владините сили ја пробиле одбраната на бунтовниците во центарот на градот Кенсаб. Чистењето на областа од џебови на терористичките и бунтовнички групи било проследено со жестоки судири, пренесува телевизијата. Во прилогот се истакнува дека неуспевајќи да дадат посилен отпор на напредувањето на сириските војски, повеќето од радикалните борци биле принудени да се повлечат кон градот Бидам, кој се наоѓа во западниот дел на покраината Идлиб. Градот Кенсаб се наоѓа на околу 320 километри северно од сириската престолнина Дамаск и има важно стратешко значење. Контролата над градот ќе им овозможи сега на сириските војски да започнат голема офанзива во соседната покраина Идлоб, каде што веќе подолго време се ...
| | веќе видена | слични

Сириската војска продолжува да напредува во околината на најголемиот сириски град Алепо - силите на Башар Ал Асад помогнати од руските авиони се пресметуваат и против Исламската држава која се наоѓа источно од градот. Сириската војска напредува источно од градот Алепо каде што се пресметува со џихадистите на озлогласената Исламска држава, пренесуваат извори од теренот. Се наведува дека токму во овие моменти трае офанзива на градовите Ал Баб, Кабасин и Беза кои се веќе долго време под контрола на Исламската држава. Понатаму, сириските воздушни сили во партнерство со руското воено воздухопловство ги елиминирале позициите на милитантите на просторот на Хандарат и Храјтан, северно од градот Алепо. Со новата освоена територија силите на сирискиот претседател Башар Ал Асад ја зголемија и ја зацврстија територијата, односно обрачот околу градот Алепо, па сега про-турските милитанти кои што го држат под контрола источниот дел од градот речиси и да немаат никакви шанс за снабдување со нови регрути, оружје и муниција. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Преку турската граница во Сирија поминале околу 2.000 борци од опозицијата, кои ќе се обидат да го запрат напредувањето на сириска армија, соопшти Ројтерс. Бунтовниците одат на помош на истомислениците, кои се борат со курдските сили за контрола над турско-сириската граница. Тие се упатиле кон градот Азаз во северниот дел на провинцијата Алепо. Агенцијата потсетува дека патот преку Турција стана единствен за нив, откако официјален Дамаск постигна воени успеси во покраината и ги прекина постоечките патишта за снабдување на опозицијата. На 5 февруари сириските војници излегоа на север од делумно контролираниот град Алепо од страна бунтовниците.
| | веќе видена | слични
2 копии

Радикал - Анкара Има една вистина која секој човек со здрав разум во Турција си ја знае и вели: Турција не смее да влегува во војна во Сирија, не смее да потпадне во стапицата на оние кои сакаат да ја вовлечат во војна“. Сириската авантура се развива како детективски роман. Човек се трка со времето за да ја прочита следната страница уште пред да стигнал до крајот на претходната. Не може да издржи. Адреналинот се покачува од ден на ден, страница по страница. Ние, по нашата природа, се прашуваме каков ќе биде крајот, но никој не оди директно на последната страница за да дознае како завршува книгата. Но понекогаш има смисол од таков чекор. Да може да си ја смири тензијата, да се види не како завршува приказната, туку како авторот ја изградил, развил и каква е разврската, затоа што така се дава можност да се разбере дали човек чита мајсторски напишана по логичен модел творба или некаква неквалитетна приказна. Прво дојдоа изјавите од министерот за надворешни работи. Во нив се посочуваше дека Турција и Саудиска ...
| | веќе видена | слични

Претседателот Обама ќе мора да одлучи дали ќе дозволи сириската граѓанска војна да заврши и Асад да остане на власт, или ќе поддржи евентуална турско-сириска инвазија. Со оглед на тоа дека сириската војска го обиколува Алепо ѝ е сè поблиску до Рака, сè поголема е паниката во Саудиска Арабија и Турција, кои воспоставиле заеднички штаб за инвазија на Сирија, што би можело да доведе го големо ширење на војната. Постои само еден човек кој може да ги сопре: Американскиот претседател, Барак Обама. Ова е веројатно најважната одлука пред која Обама се нашол во својот 8-годишен мандат, бидејќи саудиско-турската инвазија ризикува да предизвика директна пресметка помеѓу Русија и НАТО, со оглед на тоа што Турција е членка на овој сојуз. САД традиционално има голема моќ над клиентските држави како Турција и Саудиска Арабија. Поради тоа, наредба од Вашингтон обично е доволна таквите влади да се сопрат во своите намери. Но, на чело на Анкара и Ријад има импулсивни луѓе чиј опстанок на власт зависи од спречување на победата ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Најмалку 500 сириски бунтовници ја минале турската граница и се упатиле кон сирискиот град Азаз, во провинцијата Алепо, за да ги поддржат бунтовниците во северна Сирија против курдските сили, пренесуваат француските медиуми, цитирајќи го Сирискиот центар за мониторинг на човековите права. - Најмалку 500 бунтовници минаа преку граничниот премин Баб ал Саламе и тргнаа кон градот Азаз, каде сакаат да ги поддржат своите истомисленици против настапувањето на курдските сили во северниот дел на провинцијата Алепо, изјави директорот на Центарот Рами Абдел Рахман. По големиот пробив на сириската армија, поддржана од руски воздушни напади, бунтовниците ја загубија контролата врз неколку населени места во провинцијата Алепо, која се смета за нивно утврдување. Загрижена од напредокот на курдските сили кон нејзината јужна граница, Турција, која го поддржува бунтот против Башар ал-Асад, во текот на изминатата ноќ ги подложи на артилериски напади позициите на сириската армија во Тал Рафат, во провинцијата Алепо. Турскиот ...
| | веќе видена | слични

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во среда изјави дека неговата земја никогаш нема да прифати создавање на курдско упориште на нејзината граница со Сирија и дека ќе продолжи со гранатирање на позициите на милициите на сириските Курди. „Никогаш нема да прифатиме нов Кандил (позадинска база на Работничката партија на Курдистан во Ирак) на нашата јужна граница“, рече Ердоган. Турската артилерија од минатата сабота бомбардира позиции на курдските милиции во Сирија, во близина на границата со Турција. извор: loading... реклама*
| | веќе видена | слични

– Најмалку 500 бунтовници минаа преку граничниот премин Баб ал Саламе и тргнаа кон градот Азаз, каде сакаат да ги поддржат своите истомисленици против настапувањето на курдските сили во северниот дел на провинцијата Алепо, изјави директорот на Центарот Рами Абдел Рахман. По големиот пробив на сириската армија, поддржана од руски воздушни напади, бунтовниците ја загубија контролата врз неколку населени места во провинцијата Алепо, која се смета за нивно утврдување. Загрижена од напредокот на курдските сили кон нејзината јужна граница, Турција, која го поддржува бунтот против Башар ал-Асад, во текот на изминатата ноќ ги подложи на артилериски напади позициите на сириската армија во Тал Рафат, во провинцијата Алепо. Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган вчера ја потврди решеноста на својата земја да ги продолжи нападите врз курдските вооружени формации во Сирија и изјави дека никогаш нема да прифати нов курдски бастион до турската граница. – Нашите сојузници бараат да го запреме гранатирањето на Силите за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Разрешувањето на министерката за труд и социјала Рашела Мизрахи покажува дека моделот на Пржинска влада не функционира и треба да се размислува за негово ...
сите 344 | | | веќе видена

Утре во 9:00 часот на моја иницијатива, во Обвинителството за борба против организиран криминал и корупција, ќе остварам средба со Вилма Русковска. Целта на ...
сите 143 | | | веќе видена

Претседателот на СДСМ Зоран Заев, во интервју за гостиварската телевизија „Глоби“, одговораше на повеќе прашања во врска со правосудството, усвојувањето на ...
сите 176 | | | веќе видена

Пред седиштето на НАТО се прават последните подготовки за подигнување на знамето на Северна Македонија како 30. членка на Алијансата. Во неделата Собранието го ...
сите 284 | | | веќе видена

Францускиот министер за здравство Оливие Вера предупреди денеска за „веродостоен ризик“ епидемијата на новиот коронавирус да се претвори во пандемија. – Ова е ...
сите 388 | | | веќе видена

Првиот љубовен состанок треба да трае 57 минути. Правилото да трае само 57 минути може да ви донесе и одредени олеснувања, доколку личноста која седи наспроти ...
сите 136 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дамаск смета дека турски сили влегле во Сирија, Медведев предупредува на тотална војна

Од:
До кого (е-маил):
Порака: