Тотенхем славеше на гостувањето кај Манчестер Сити

Екипата на Тотенхем оствари значајна победа над Манчестер Сити во трката за врвот на табелата во англиската Премиер лига. На средбата од 26.коло одиграна попладнево во Манчестер, Тотенхем забележа победа со 2:1. Тотенхем поведе со голот од пенал на Хари Кин во 54-минута, а домаќините израмнија преку Келечи Ихеначо во 74-тата. Победничкиот гол за гостите од Лондон го постигна Кристиан Ериксен на седум минути пред крајот. Со освоените три бодови, како и по поазот на Лестер од Арсенал со 2:1, двете лондонски екипи сега се на само два бодови помалку од лидерот на табелата Лестер. Покрај овие два натпревари денеска се одигра и средбата Астон Вила – Ливерпул во кој убедлива победа од 6:0 остварија гостинските фудбалери. Табела: Лестер 53 бодови, Тотенхем 51, Арсенал 51, Манчестер Сити 47, Манчестер Јунајтед 41, Саутемптон 40, Вест Хем 40, Ливерпул 38..
| | веќе видена | слични

Поранешниот играч на Рома, Ерик Ламела во Фиорентина гледа опасен противник за Тотенхем. Двата тима ќе ги одмерат силите во 1/16-финален натпревар од Лига Европа. „Кога играв против Фиорентина со Рома, ги победивме. Имаме добри спомени од таа победа, но сега се е различно и тимот и натпреварувањето. Ние сме Тотенхем, имаме одличен тим и треба да продолжиме да играме како на претходните натпревари“, изјави Ламела. Во последното коло од Премиер лигата, Тотенхем го совлада Манчестер Сити и се доближи до Лестер, кој сѐ уште е лидер и е на прагот да направи чудо во Премиер лигата. „Со сигурност ова ќе биде поинаков дуел од оној со Манчестер Сити. Минатата сезона игравме меѓусебе, но оваа сезона ние сме многу подобар тим и ќе се обидеме да го дадеме својот максимум. Секогаш одиме на победа“, додаде Ламела.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во Премиер лигата се очекува да биде пеколно во завршните 12. кола во кои секоја екипа ќе влезе со свои сметки. Неизвесно ќе биде како во битката за титулата, така и за пласман во европските купови, но и за опстанок во елитата. „Статс“ со помош на супер компјутер направи уште предвидување за тоа како ќе изгледа завршната табела во ПЛ. Еве го можниот распоред по 38. рунди: 20. Астон Вила 27 поени (97,9 проценти дека ќе испаднат) 19. Норич 35 поени (63 проценти дека ќе испаднат од лига) 18. Сандерленд 35 поени (54 проценти оти нема да обезбедат опстанок) 17. Њукасл 38 поени (42 проценти дека може да испаднат) 16. Бурнмат 39 поени (25 проценти оти можат да испаднат) 15. Свонси 40 поени (14 проценти дека можат да испаднат) 14. ВБА 44 поени (2 проценти оти можат да ја напуштат лигата) 13. Кристал Палас 46 поени (1 процент оти можат да ја напуштат лигата) 12. Ватфорд 49 поени (0,2 проценти дека можат да испаднат) 11. Стоук 51 поен 10. Евертон 52 поени (0,1 процент дека можат да дојдат до топ 4) 9. Вест Хем 54 ...
| | веќе видена | слични

Капитенот на Манчестер Сити, Венсан Компани истакна дека никој од тимот воопшто и не смее да помисли дека битката за титулата во Премиер лигата е загубена. По двата порази во серија, на домашен терен од Лестер со 1:3 и Тотенхем со 1:2, „граѓаните“ се одалечија шест бодови од врвот, па многумина ги исфрлија од битката за титулата. „На никој не му е дозволено да се предаде. Да, сега ситуацијата е потешка, но и во минатото сме биле во лоша ситуација, па доаѓавме до титулата. Сите треба да го дадеме максимумот, па ќе видиме што ќе се случи“ , изјави Компани. Манчестер Сити доаѓаше до титули во Премиер лигата во сезоните 2011/12 и 2013/14, а особено драматична беше онаа втората, кога до титулата дојдоа со гол во последните секунди од средбата.
| | веќе видена | слични

Ќе каже некој: Слаба лига, лесно е да се доминира во Серија А. Но, не е баш така. Да се забележат 15 победи во низа не е лесно ниту во најлошите лиги на светот, а камоли во Калчото. Згора на тоа да не примиш ниту еден гол на осум натпревари во низа?! Нема дилеми дека неутралните сезонава навиваат за Наполи и за Лестер во Англија, но дефинитивно мора да ѝ се оддаде признание на „старата дама". Но, ова се познати работи. Сето ова го пишуваме поради интересниот графичи приказ на кој се гледа како Јувентус граби кон врвот натпревар по натпревар, а сезоната започна со двата стартни порази од Рома и Удинезе. via GIPHY
| | веќе видена | слични

Поранешниот напаѓач и легенда на Арсенал, Тиери Анри, верува дека конечно е дојдено времето за екипата на менаџерот Арсен Венгер да ја освои титулата во Премиер лигата. Францускиот легендарен напаѓач реагираше по голот на Дани Велбек во судиското надополнување на времето од дуелот со Лестер и победата (2:1) со која „Топџиите“ им се приближија на „Лисиците“ на два бода заостанување. „Време е да делувате како шампиони и да играте како шампиони. Дојде време да станете прваци. Напред „топџии“. Верувам!“, напиша Анри. Анри беше клучниот играч за освојувањето на последната титула на Арсенал, со оглед на тоа дека во сезоната 2003/04 тој беше стрелец на 30 гола. Арсенал и Тотенхем имаат по 51 бод, два помалку од Лестер, а во следното коло избраниците на Венгер гостуваат кај Манчестер Јунајтед.
| | веќе видена | слични

Тренерот на Тотенхем, Маурисио Покетино изјави дека е многу задоволен од вчерашниот настап на неговите фудбалери против Манчестер Сити. „Петлите“ вчера остварија поведа над Сити од 2:1 по што избија на втората позиција на табелата во Премиер лигата. „Овој натпревар беше исклучително важен. Можеше да се почувствува дека не се работи за обичен меч. Поради тоа сум многу задоволен од моите играчи.Пристапот беше добар, а одиграа совршена партија против тимот кој во своите редови има квалитетни играчи од врвна категорија. Моите момци заслужено триумфираа“ , изјави за Би-Би-Си Покетино по вчерашниот дуел. Првиот гол на дуелот беше постигнат од пенал досуден бидејќи топката заврши во раката на Рахим Стерлинг, кој скокајќи го заврте грбот со цел да го блокира шутот кон голот.Ваквата судиска одлука отвори многу полемики за валидноста и релевантноста за начинот на кој е постигнат голот. „Не видов што се случи, едноставно немав прегледност од местото каде што стоев. Понекогаш се случувааат вакви работи во фудбалот“ , ...
| | веќе видена | слични

Арсенал во дербито од 26-тото коло во Премиер лигата славеше со 2-1 со голот на Дени Велбек во 95-тата минута. Тимот на Венгер по оваа победа има само два бода помалку од водечкиот Лестер. „Ова беше пресуден момент, бидејќи гледајќи ја математиката пред натпреварот, можеa да имаaт осум бодови предност, или можеше да бидат два бода. Ова е голема шанса. Има уште да се игра, а ќе играме против големи тимови. Имавме лоша низа,не успеавме да победиме во четири натпревари по ред, но по тоа врзавме два победи. Излеговме од таа низа и сè уште имаме добри шанси за титулата“, изјави Венгер. „Лестер добро се бранеше, но ние немавме среќа, бидејќи на полувреме заминавме со заостанување од еден гол. Потоа бевме немилосрдни, требаше да постигнеме повеќе голови“, изјави и додаде дека ќе мора да ја погледне снимката поради спорните ситуации. „Пред голот на Лестер беше фаулиран Месут Озил, а се чини и дека пеналот беше престрого досуден. Ќе морам да ја погледнам снимката, но ми се чини дека не беше пенал“, наведе францускиот ...
| | веќе видена | слични

Тотенхем и Арсенал славеа во дерби натпреварите против Манчестер Сити односно Лестер, кои се одиграа во 25.коло, во Премиерлигата. Конечните резултати, на овое две средби, во кои се сретнаа водечките четири екипи во лигата, само дополнително ја закомпликуваа борбата за шампионската титула. Тотенхем победи во Манчестер со 2:1, а со ист резултат Арсенал славеше против Лестер. Тотенхем, прв пат по 2010 година славеше на „Итихад“, а во исто време Манчестер Сити го запиша вториот последовен пораз на домашен терен и повоторно против директен конкурент за титулата. Хари Кејн го отвори резултатот, откако беше прецизен од 11 метри, во 53.минута. Младиот Нигериец Ихеначо израмни во 74.минута, а конечниот резултат во постави Ериксен девет минути подоцна. Драматичен меч одиграа Арсенал и Лестер, кој во 95.минута го реши Велбек. Претходно, Варди од пенал му донесе предност на Лестер. ‘Лисиците’ во 52.минута остана со играч помалку, поради исклучувањето на Симпсон. Предноста од играч повече Арсенал ја искористи во ...
| | веќе видена | слични

Фудбалерите на Манчестер Сити вчера претрпеа нов пораз - овој пат на „Етихад“ славеше лондонски Тотенхем со 1:2. После вчерашниот пораз, „Граѓаните“ се наоѓаат на 4-то место на табелата во Премиер лигата со шест бода заостаток зад лидерот Лестер. Легендарниот напаѓач на „Топчиите“, Тиери Анри смета дека фудбалерите на Манчестер Сити оваа сезона нема да ја освојат пампионската титула во Премиер лигата. „Мислам дека Сити не може да ја освои шампионската титула. Зборував дека ова првенство сега е толку лудо, а Манчестер Сити тука може најдобро да се снајде, но сега пак мислам дека „Граѓаните“ не можат да ја освојат титулата“, изјави поранешниот напаѓач на Арсенал. Освен Лестер, Манчестер Сити треба да го надомести и заостатокот за лондонските клубови Тотенхем и Арсенал зад кои заостанува четири бодови.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Го поздравувам усвојувањето на повеќе реформски закони, вклучително и Законот за јавно обвинителство. Нивната имплементација треба да го зајакне владеењето на ...
сите 806 | | | веќе видена

Разрешувањето на министерката за труд и социјала Рашела Мизрахи покажува дека моделот на Пржинска влада не функционира и треба да се размислува за негово ...
сите 372 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО ДПМНЕ, Трајко Вељановски денеска од собраниската говорница запраша како може заменик министер за локална самоуправа да го брани ...
сите 259 | | | веќе видена

Нема развиена економија без добра инфракструктура, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ промовирајќи 12 проекти од областа на транспортот и инфраструктурата. Мицкоски ...
сите 190 | | | веќе видена

Последните докази обвинителката Вилма Русковска реши да не и ги открие на јавноста. Побара снимките кои тајно ги снимал осудениот Зоран Милевски Кичеец да се ...
сите 137 | | | веќе видена

Пред седиштето на НАТО се прават последните подготовки за подигнување на знамето на Северна Македонија како 30. членка на Алијансата. Во неделата Собранието го ...
сите 300 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тотенхем славеше на гостувањето кај Манчестер Сити

Од:
До кого (е-маил):
Порака: