И јас сум `Македонец и јас сум од Пустец“ поддршка за Едмонд Темелко


„И јас сум Македонец. И јас сум од Пустец" - Ова е фан страната на Фејсбук со огромна поддршка на единствениот Македонец градоначалник во Албанија, кој пред два дена беше приведен од неговиот дом пред очите на сопругата и децата. Стотина коментари за Едмонд Темелко на социјалните мрежи, нарекувајки го херој и патриот на кого му е нанесена голема неправда. Жителите од Пустец не го даваат нивниот градоначалник, кој три мандати ја води општината.Не само од сограѓаните од Пустец, поддршка за темелко има од македонците во дијаспората но и македонците во земјата. Му порачуваат дека не е сам во оваа битка во која ќе победи македонштината. Се солидаризираат со градоначалникот на Пустец кој и покрај здравствените проблеми бил приведен без полицајците да покажат налог, што според правни експерти личи на инквизиторско и комунистичко однесување.- Одредени сили кои сакаат да го препарираат регионот според нивните потреби и на штета на македонскиот народ, се плашат од силината на ВМРО ДПМНЕ и огромната подршка на народот, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Зоран Заев бил револтиран од тоа што не е одреден притвор за Гордана Јанкуловска, Миле Јанкиески, Едмонд Темелко и останатите од театарот со многу фризури и кармини на Kатица Јанева. Па заклучи дека штом е така, немало потреба и другите што во овој момент се притворени да останат во четири ѕида, пишува Дарко Јаневски во неговата најнова колумна „Притворите за Заев“. Интересно, тоа е човекот поради кого во времето на „Глобал“ СДСМ протестира пред судот. Па потоа човекот кој не се јавуваше секоја недела во судот поради „Пуч“ за што на кој било друг во земјава би му бил одреден притвор. Ако не се придржуваш до полесната мерка на претпазливост, се одредува потешка. Тука нема голема филозофија. Тоа е човекот што не доаѓаше на рочиштата на „Пуч“ за што исто така за секој друг во оваа земја би било побарано стражарно приведување. Тоа е човекот кој е обвинет во „Поткуп“, а исто така не му одреден притвор, сеедно што тој и натаму ја врши функцијата градоначалник на Струмица и може да го повтори делото, пишува ...
| | веќе видена | слични

Интересно, тоа е човекот поради кого во времето на „Глобал“ СДСМ протестира пред судот. Па потоа човекот кој не се јавуваше секоја недела во судот поради „Пуч“ за што на кој било друг во земјава би му бил одреден притвор. Ако не се придржуваш до полесната мерка на претпазливост, се одредува потешка. Тука нема голема филозофија. Тоа е човекот што не доаѓаше на рочиштата на „Пуч“ за што исто така за секој друг во оваа земја би било побарано стражарно приведување. Тоа е човекот кој е обвинет во „Поткуп“, а исто така не му одреден притвор, сеедно што тој и натаму ја врши функцијата градоначалник на Струмица и може да го повтори делото. Значи, има дузина ситуации во кои на Зоран Заев му било прогледувано низ прсти. Настрана аматерското однесување на сите од ВМРО-ДПМНЕ кои не му поднесоа тужби за објавувањето на незаконските снимки, кривично дело кое тој од ден на ден го повторуваше. И, навистина, ако се следат примерот и односот на судството кон Зоран Заев, нема никаква причина некој друг во оваа држава да биде ...
| | веќе видена | слични

Откако Специјалното јавно обвинителство побара да биде приведен поради основано сомнение дека сторил тешко кривично дело - го повредил избирачкото право и слободата на определување на избирачите - власта и нејзините медиумски мегафони тргнаа во голема „одбранбена“ офанзива на градоначалникот на Пустец, Албанија. Го извлекоа и главниот адут, клучниот доказ за неговата невиност: Едмонд Темелко е Македонец! Од кампањата лесно може да се види дека Темелко не само што единствениот, туку најверојатно е и последниот Македонец, не само во Албанија. А еве што мисли тој самиот: „Не може на никој од Пустец да му се каже дека тие од Пустец ќе го расипат резултатот, а се знае дека разликата од позицијата и опозицијата е 200.000 гласови. Има една структура овде во Македонија, кај нас ги викаат умбендисани и си мислат дека многу се интелигентни и дека овие од Пустец, иако сме од исти род, иста нација, сме прости и гледаат како со потценување“. Темелко, колку и да е Македонец, ќе мора да сфати дека Специјалното ...
| | веќе видена | слични

Без никаков судски налог, со дрско однесување на полицијата раководена од СДСМ Катица Јанева го уапсила единствениот македонски градоначалник во Албанија. Човекот кој важи за голем македонски патриот и е омилен меѓу нашинците зад западната граница утрово во утринската програма на Сител раскажува за понижувачкиот однос на полицајците инсталирани од техничкиот министер Оливер Спасовски Темелко вели дека однесување на полицијата инсталирана од СДСМ личело на однесувањето на грчките полицајци кон Македонците Во врска со отворената истрага против него, Темелко вели дека Јанева нема никакви докази и дека Специјалното обвинителство пред Судот тврдело дека тој мора да биде ставен во притвор бидејќи доаѓаат избори во Македонија а тој повторно ќе влијаел врз гласачите. Темелко вели дека е зачуден како може општина со 3500 жители да влијае на изборните резултати во Македонија, особено ако се има предвид дека СДСМ загуби со 200.000 гласа разлика. Тој потенцира дека жителите на Пустец се добро образовани и дека врз нив ...
| | веќе видена | слични

Министерот за внатрешни работи нема одговор дали полицијата имала судски налог за приведување на градоначалникот на Пустец, Едмон Темелко, кој тврди дека при упадот во неговиот дом во Ресен, не му бил презентиран никаков документ од полициските службеници кои насилно влегле во неговиот дом. Спасовски, како прв човек на министерството за внатрешни посочи одговорот да се бара на друго место . Спасовски нема одговор ниту за истрагата за случајот Фабрика за афери. По неколку месеци од откривањето на 78 панцири во домот на Захир Беќири, првиот човек на секторот внатрешни повоторно одговорот на прашањата ги гледа во друга институција. По повеќе од три месеци на позицијата министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски успеал да расчисти само еден од големиот број на случаи за напади врз новинари. Спасовски денеска тврди дека пропустите во истрагите направени во досегашните постапки, оневозможувале брзо расчистување на овие случаи.
| | веќе видена | слични
2 копии

Ниту Катица Јанева, ниту Ленче Ристоска, ниту Фатиме Фетаи не споменаа бројка на гласачи кои според нив се спорни на прес-конференцијата која ја одржаа во петокот. Курир вчера повикувајќи се на информации добиени од свои извори објави дека се работи за бројка од 1.400 лица, односно СЈО навело имиња на околу 1.400 лица, македонски државјани кои биле на избирачките списоци во Скопје, Кичево и Ресен. Разликата во освоените гласови меѓу ВМРО ДПМНЕ и СДСМ во континуитет се движи од 150.000 до 200.000 гласа разлика. На пример по вториот круг од претседателските избори 2014 година кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Ѓорге Иванов доби 534.910 гласа, наспроти 398.077 гласа за Стево Пендаровски. Тоа е разлика од 136.833 гласа. Или во превод би значело дека според обвинението на СЈО таа разлика ќе изнесувала 134.433 гласа, односно 1.400 гласа помалку. И за локалните избори разликата е слична. За парламентарните избори разликата 197.660 гласа. Според бизарното тврдење на СЈО, осомничените вметнале во список 1.400 имиња, односно ...
| | веќе видена | слични

Разликата во освоените гласови меѓу ВМРО ДПМНЕ и СДСМ во континуитет се движи од 150.000 до 200.000 гласа разлика. На пример по вториот круг од претседателските избори 2014 година кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Ѓорге Иванов доби 534.910 гласа, наспроти 398.077 гласа за Стево Пендаровски. Тоа е разлика од 136.833 гласа. Или во превод би значело дека според обвинението на СЈО таа разлика ќе изнесувала 134.433 гласа, односно 1.400 гласа помалку. И за локалните избори разликата е слична. За парламентарните избори разликата 197.660 гласа. Според бизарното тврдење на СЈО, осомничените вметнале во список 1.400 имиња, односно таа разлика ќе била 196.260 гласа. 1400 гласа според нашите информации биле спорни за обвинителството. Овие бројќи би биле вака, доколку сите овие наводно оспорени гласови заминале на контото на ВМРО-ДПМНЕ. Свесни за овој факт, сценаристите кои го пишувале договорот намерно ја изоставиле бројката од 1.400 лица, бидејќи со тоа знаеле дека целата манипулација со која што Заев сака да го оспори ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Слушнав обвинителката како вели дека мора да се стави мерка притвор бидејќи ќе имало избори во Македонија, а јас повторно ќе сум влијаел. Ова денеска го истакна Едмонд Темелко, градоначалник на општина Пустец, говорејќи во врска со неговото приведување минатата недела. -На некој му сметало дека сум бил симпатизер на некоја политичка партија, а не разбрав како е работата. Слушнав обвинителката како вели дека мора да се стави мерка притвор бидејќи ќе имало избори во Македонија, а јас повторно ќе сум влијаел. Како да сум бил толку моќен да влијаам во резултатите од изборите во Република Македонија, бидејќи обвде има доста Македонци, за жал, кои немаат информации за Македонците во Пустец, Албанија. Си мислат дека ќе најдат некоја жена на времето која питала или се прости, не знаат дека ние сме со натпросечно образование и ја пратиме политиката. Не може на никој од Пустец да му се каже дека тие од Пустец ќе го расипат резултатот, а се знае дека разликата од позицијата и опозицијата е 200.000 гласови. Обвинението ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Колку гласови се спорни според обвинението на Специјалното јавно обвинителство во случајот кои тие го нарекоа „Титаник“?! Оваа бројка не беше изнесена на долгата прес-конференција која во петокот минатата недела ја држеше СЈО. Ниту Катица Јанева, ниту Ленче Ристоска, ниту Фатиме Фетаи не споменаа бројка на гласачи кои според нив се спорни. Курир, повикувајќи се на информации добиени од нивни извори објави дека се работи за бројка од 1.400 лица. Според порталот СЈО навело имиња на околу 1.400 лица, македонски државјани кои биле на избирачките списоци во Скопје, Кичево и Ресен. Разликата во освоените гласови меѓу ВМРО ДПМНЕ и СДСМ во континуитет се движи од 150.000 до 200.000 гласа разлика. На пример по вториот круг од претседателските избори 2014 година кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Ѓорги Иванов доби 534.910 гласа, наспроти 398.077 гласа за Стево Пендаровски. Тоа е разлика од 136.833 гласа. Или во превод би значело дека според обвинението на СЈО таа разлика ќе изнесувала 134.433 гласа, односно 1.400 гласа ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Го поздравувам усвојувањето на повеќе реформски закони, вклучително и Законот за јавно обвинителство. Нивната имплементација треба да го зајакне владеењето на ...
сите 788 | | | веќе видена

Разрешувањето на министерката за труд и социјала Рашела Мизрахи покажува дека моделот на Пржинска влада не функционира и треба да се размислува за негово ...
сите 372 | | | веќе видена

Последните докази обвинителката Вилма Русковска реши да не и ги открие на јавноста. Побара снимките кои тајно ги снимал осудениот Зоран Милевски Кичеец да се ...
сите 137 | | | веќе видена

Во албанскиот политички блок и на претстојните предвремени парламентарни избори ќе нема изненадување, барем кога станува збор за лидерското соочување кое ...
сите 183 | | | веќе видена

Пред седиштето на НАТО се прават последните подготовки за подигнување на знамето на Северна Македонија како 30. членка на Алијансата. Во неделата Собранието го ...
сите 303 | | | веќе видена

Втор ден социјалните мрежи горат по вчерашниот марш на СДСМ наречен „Чекориме за правда“ на кој присуствуваа присилени истомисленици и членови на СДСМ.Откако ...
сите 108 | | | веќе видена

Најпогодени од вирусот се старите лица, но и хронично болните, особено оние со дијабетес, кардиоваскуларни и респираторни болести. Од кинескиот Центар за ...
сите 295 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

И јас сум `Македонец и јас сум од Пустец“ поддршка за Едмонд Темелко

Од:
До кого (е-маил):
Порака: