По повод Св. Трифун, Сковин ги закрои своите лозја

Традиционално како и секоја година по повод одбележувањето на празникот посветен на заштитникот на лозарите и винарите Св. Трифун, тимот на Сковин АД Скопје на локација Добри Дол, го изврши свеченото закројување на лозјата. На чинот на закројувањето на лозовите насади на Сковин присуствуваа нивни долгогодишни соработници и партнери, со кои заедно посакуваат бериќетна и плодна берба и производство на квалитетно вино , со надеж дека истото се почесто ќе се наоѓа на трпезите и надвор од Македонија. Македонското вино со години наназад е заштитен бренд на нашата земја,препознатливо по својот врвен квалитет и специфичен вкус. Св.Трифун дава надеж за добра берба, односно дека родот ќе биде квалитетен и ќе се произведе квалитетно вино. Самото закројувањето е еден вид на обред, но во сето тоа има и подлабока содржина. Поточно со него се офромува идниот род и според процентот на здрави окца на лозјето, лозарите ќе знаат што да очекуваат.
| | веќе видена | слични

15.02.2016 Како и во изминатите години, традиционално, и винарската визба “Тиквеш“ од Кавадарци се приклучи кон одбележувањето на верските празници Св. Трифун и Св. Валентин. Млади девојки и момчиња им подарија црвени каранфили на дамите и вино на нивните придружници кои решиле заеднички празничната вечер да ја поминат во рестораните “Амор“ и “Аква“ во Кочани и во хотел ресторанот “Александар Парк“ во Виница. Во духот на празнувањето на заштитникот на лозарите и на вљубените, симболичните подароци од “Тиквеш“ беа пријатно изненадување за сите гости. Истовремено, тоа беше можност за винарската визба на пригоден начин да направи презентација на повеќе видови свои сортни вина.
| | веќе видена | слични

15.02.2016 Симболично полевање на лозата со вино и ракија за богат род и молба за заштита од град и суша. Лозарите и годинава го направија адетот, ги закроија лозјата во чест на христијанскиот празник Св. Трифун, кој според верувањето е заштитник на лозовите насади и земјиштето што се обработува. - Еве и денеска се собравме да го одбележиме празникот на виното и на љубовта. Секоја година традиционално ги закројуваме лозјата. Господ дава повеќе род, здравје и бериќет. Тука сме со сите пријатели кои ни помагаат цело време со цел традицијата да ја продолжат и нашите внуци. Нека оваа година ни биде по бериќетна, рече Киро Ѓорѓиев од Кочани.
| | веќе видена | слични

15.02.2016 Веќе 24 години по ред лозарите и овоштарите од виничкиот крај своите искуства од лозарството и овоштарството за годината што изминала ги споделуваат на традиционалната лозаро – овоштарска вечер што по повод празникот св. Трифун годинава се одржа во Блатец. Присуствуваа околу 200 лозари од виничките села. - Традиционално секоја година ние лозарите ја организираме лозаро – овоштарската вечер што оваа година одлучивме да биде во село Блатец. Имаме дегустација на ракија, бело и црвено вино и ги одбравме најдобрите производители, рече Драган Филипов, кум и организатор на вечерта.
| | веќе видена | слични

Православните христијани вчера го прославија празникот "Св.Трифун" со желба за добро здравје и богат, квалитетен род на лозјата. Според народните верувања, Свети Трифун се грижи за лозјето и за виното. Се верува дека тој ги штити насадите и градините од разни штети и несреќи. Пред повеќе од илјада луѓе, со литургија, закројување на лозите и богата музичка програма вчера во винаријата „Стоби“ беше одбележан празникот Св.Трифун, заштитникот на виното и на винарите. Голем број претставници од бизнис-секторот, вински витези и советници присуствуваа на целодневната прослава. Настанот почна со молитва, осветување и закројување на лозите, а продолжи со настапи на популарниот бенд „Љубојна“ и трубачот Џамбо Агушев, диџејот Џон Антонио и гудачкиот секстет на Пламенка Трајковска. Гостите ужуваа во концертите и ги дегустираа новите премиум-вина на „Стоби“ кои беа промовирани во декември минатата година. Станува збор за „Акација“, „Аура“, „Аксиос“, „Аминта“, „Вердо“ и „Веритас“ кои го претставуваат „најдоброто од ...
| | веќе видена | слични

Со литургија, закројување на лозите и богата музичка програма вчера во винаријата Стоби беше одбележан празникот Св. Трифун, заштитникот на виното и на винарите. Голем број претставници од бизнис секторот, вински витези и советници присуствуваа на целодневната прослава. Настанот почна со молитва, осветување и закројување на лозите, а продолжи со настапи на популарниот бенд Љубојна и трубачот Џамбо Агушев, диџејот Џон Антонио и гудачкиот секстет на Пламенка Трајковска. Гостите уживаа во концертите и ги дегустираа новите премиум вина на Стоби, коишто беа промовирани во декември минатата година. Станува збор за Акација, Аура, Аксиос, Аминта, Вердо и Веритас, коишто го претставуваат најдоброто од најдоброто создадено од стручниот тим на винаријата. Бериќетна година беше една од желбите споменати во молитвата кон Св. Трифун. Раководниот тим на Стоби, пак посочува дека се надева дека 2016-та година ќе биде исто толку добра колку и ланската. “Задоволни сме од тоа како се развива нашата приказна и фокусирани сме кон ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Со осветување на лозовите насади и благослови за лесна работа на лозарите и бериќетна година, по што беше закроена и првата лоза во Винарија Камник, беше обележан Св. Трифун, заштитникот на лозарите и лозовите насади. Чинот на закројување во оваа винарија измина традиционално во кругот на семејството и вработените. Закројувањето на лозите ќе продолжи на останатите лозови насади во сопственост на Винарија Камник, каде се одгледуваат новоразвиени клонови од модерни вински сорти на грозја кои се користат за производство на вина од светски ранг.
| | веќе видена | слични

Раководниот тим на „Стоби“ се надева дека 2016 година ќе биде успешна како и ланската, кога винарницата доби огромен број препораки и пофалби од вински стручњаци од реномирани медиуми како „Вашингтон пост“, „Волстрит журнал“, од винскиот советник на кралицата Елизабета итн. Православните христијани вчера го прославија празникот Св. Трифун со желба за добро здравје и богат род на лозјата. Според народните верувања, свети Трифун се грижи за лозјето и за виното. Се верува дека тој ги штити насадите и градините од разни штети и несреќи. Како и изминатите години така и оваа со литургија, закројување на лозите и богата музичка програма празникот беше одбележан и во винарницата „Стоби“. Првите луѓе на винарницата, заедно со сопственикот Минчо Јорданов, ги пресекоа првите лозови прачки, со што ја означија оваа винарска година за започната, а за здравје и среќа ја поделија погачата со вино и шеќер, која беше осветена од свештените лица. Со верска литургија, која е во согласност со христијанските обичаи, се посака ...
| | веќе видена | слични

Празникот Св. Трифун традиционално се одбележува секоја година и во винарницата „Попов“ во селото Сопот, Кавадарци Винарницата постои од 2003 година, има 45 хектари лозови насади во два тероара, едниот е смолник, другиот вршник, и капацитет од околу 400.000 литри вино. - Годишното производство на вино се движи од 150.000 до 200.000 литри, додека пазарите на кои се извезува се Кина, Канада, САД, Белгија, а сега влеговме и на пазарите на Хрватска и Црна Гора - ни изјави Петар Манчев, енолог во винарницата „Попов“.
| | веќе видена | слични

Со желби за квалитетен род и бериќетна винска година, вчера започна закројувањето на лозовите насади на винарската визба Тиквеш на локалитетот Лепово, коешто традиционално се одржува во чест на Свети Трифун – заштитникот на лозарите и винарите. Чинот на закројување на лозите беше извршен според сите обичаи, од страна на генералниот директор на Тиквеш Игор Илиевски и министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Михаил Цветков, во присуство на голем број партнери, соработници и пријатели. “Овој празник е многу повеќе од традиција. Тој е симбол на надежта на лозарите и винарите дека и оваа година ќе имаме добри услови коишто ќе ни овозможат да произведеме врвни вина коишто ќе го освојуваат светот и со кои сите ние ќе се гордееме“, изјави генералниот директор на Тиквеш, Игор Илиевски, честитајќи им го големиот празник на сите лозари и винари, како и на љубителите на виното. Тиквеш во континуитет посветува големо внимание и вложува обемни средства во развојот на сопствени лозови насади, како и во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Го поздравувам усвојувањето на повеќе реформски закони, вклучително и Законот за јавно обвинителство. Нивната имплементација треба да го зајакне владеењето на ...
сите 634 | | | веќе видена

Разрешувањето на министерката за труд и социјала Рашела Мизрахи покажува дека моделот на Пржинска влада не функционира и треба да се размислува за негово ...
сите 372 | | | веќе видена

Нема развиена економија без добра инфракструктура, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ промовирајќи 12 проекти од областа на транспортот и инфраструктурата. Мицкоски ...
сите 193 | | | веќе видена

Последните докази обвинителката Вилма Русковска реши да не и ги открие на јавноста. Побара снимките кои тајно ги снимал осудениот Зоран Милевски Кичеец да се ...
сите 137 | | | веќе видена

Пред седиштето на НАТО се прават последните подготовки за подигнување на знамето на Северна Македонија како 30. членка на Алијансата. Во неделата Собранието го ...
сите 302 | | | веќе видена

Најпогодени од вирусот се старите лица, но и хронично болните, особено оние со дијабетес, кардиоваскуларни и респираторни болести. Од кинескиот Центар за ...
сите 304 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

По повод Св. Трифун, Сковин ги закрои своите лозја

Од:
До кого (е-маил):
Порака: