Изборите во април се клучни заради бегалската криза и евроинтергациите на државата


Претседателот Иванов потенцираше дека моменталната статус-кво состојба околу интергацијата на Македонија во ЕУ и НАТО не смее да продолжи.Претседателот Ѓорге Иванов, министерот за надворешни работи Никола Попоски и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски вчера одржаа средби со министерот за надворешни работи на Кралството Холандија, Берт Кундерс, на кои се разговараше за бегалската криза, приемот во НАТО и ЕУ и Договорот од Пржино.Тие се сложија дека Македонија се придржува до сите насоки и инструкции во поглед на бегалската криза и регистрацијата на бегалците, но и дека политичката состојба во државата не влијае на справувањето со неа. На средбите беше потенцирана потребата изборите на 24 април да бидат фер и демократски, но и интеграцијата на нашата држава во ЕУ и НАТО.Во контекст на мигрантската криза, претседателот Иванов потенцираше е дека земјата се залага за сеопфатно европско решение, за заеднички критериуми за редуцирање на нелегалниот наплив на мигранти, за намалување на безбедносните ризици и ...
| | веќе видена | слични

Политичките партии не смеат да ја пропуштат можноста да постигнат компромис за одржување фер и демократски избори, а како единствен предуслов за тоа е целосно исполнување на Пржинскиот договор. Ова е заедничката констатацијата на Лиза Кристоферсен и Валериј Гилечи, известувачи на мониторинг Комисијата на Парламентарното собрание на Советот на Европа кои ја скенираа политичката состојба во земјава. Кристоферсен ги повика партиите да се заложат за целосно исполнување на договорот поради тоа што околу некои прашања е забележано доцнење. Оцени дека важен чекор е создавањето на Специјално јавно обвинителство кое треба да спроведе правични и темелни истраги, а судството да го доврши тој процес. Сепак таа не сакаше да даде оценка дали се создадени услови за одржување регуларни избори на 24 април. Гилечи ги потсети партиите треба да се осврнат на системските проблеми кои што ги разоткри политичкате криза и да ги спроведат итните реформи на кои укажа Европската комисија, како што се независноста на судството ...
| | веќе видена | слични

Целосното спроведување на договорот од Пржино е клучно за одржување фер, слободни и демократски избори, порачаа известувачите на мониторинг комисијата на парламентарното собрание на Советот на Европа за Македонија Лиза Кристоферсен и Валериј Гилечи. Тие очекуваат дека Европската унија утре ќе излезе со проценка за условите за одржување на избори.
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на Владата на Република Македонија за спроведување на изборите, Емил Димитриев денеска оствари средба со министерот за надворешни работи на Чешката Република, Лубомир Заоралек. На средбата, како што соопшти владината прес-служба, биле поздравени одличните билатерални односи помеѓу двете земји, кои се карактеризираат со континуиран дијалог на највисоко ниво и нагорен тренд на соработка во сите сфери од взаемен интерес. Димитриев и Заоралек ја истакнале заедничката заложба за унапредување на економската соработка, трговската размена и соработката на полето на инвестициите. Двајцата соговорници ја потенцирале потребата и заложбата за интеграција на Република Македонија во Европската Унија и во НАТО. Димитриев искажал благодарност за континуираната поддршка која Чешката Република ја дава на нашата земја во процесот на европските и евро-атлантските интеграции, посочувајќи дека и покрај специфичната политичка состојба Република Македонија продолжува со спроведување на владината реформска агенда за ...
| | веќе видена | слични

Владата работи со полн капацитет и презема мерки и активности кои се во насока на организирање на фер, кредибилни и демократски избори на 24 април 2016 година, истакна премиерот за спроведување на изборите, Емил Димитриев. Тој во среда имаше средба со Лиза Кристоферсон и Валериј Гилечи, известители на Комисијата за почитување на обврските и заложбите на земјите членки на Советот на Европа, како и со генералниот директор на Меѓународниот центар за развој на миграциска политика, Михаил Шпинделегер. На средбата беше поздравена соработката помеѓу Република Македонија и Советот на Европа, и беше истакната заложбата и потребата за организација на фер, кредибилни и демократски избори. Премиерот за спроведување на изборите Димитриев истакна дека на секоја владина седница како прва предточка се врши разгледување и преглед на спроведувањето на мерките и активностите во врска со изборите. Двете страни разговараа за процесот на прочистување на избирачкиот список. Во оваа насока премиерот за спроведување на изборите ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Владата за спроведување на изборите, Емил Димитриев, денеска оствари средби со Лиза Кристоферсон и Валериј Гилечи, известители на Комисијата за почитување на обврските и заложбите на земјите членки на Советот на Европа.На средбата била поздравена соработката помеѓу Република Македонија и Советот на Европа, и била истакната заложбата и потребата за организација на фер, …
| | веќе видена | слични
5 копии

ЕУ и НАТО интеграцијата на Република Македонија, напредокот во соработката со Советот на Европа и внатрешно-политичката состојба беа темите во фокус на денешната средба помеѓу министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски и Известителите на Комисијата за почитување на обврските и заложбите на земјите членки на Советот на Европа Лиза Кристоферсен и Валериј Гилечи. За време на средбата, министерот Попоски го реафирмираше стратешкиот интерес на државата за членство во Европската Унија и НАТО, потенцирајќи ги значењето и поддршката на Советот на Европа во остварувањето на реформските заложби на нашата држава. Исто така, соговорниците разменија мислења за напредокот постигнат во однос на соработката со Советот на Европа и пост-мониторинг дијалогот со Република Македонија. Воедно, тие разговараа и за тековната политичка состојба во земјата и напредокот во спроведувањето на Договорот од Пржино, со цел имплементација на фер, демократски и слободни избори. За време на средбата беше изразено ...
| | веќе видена | слични
2 копии

МНР соопшти дека за време на средбата Попоски го реафирмирал стратешкиот интерес на државата за членство во Европската Унија и НАТО, потенцирајќи ги значењето и поддршката на Советот на Европа во остварувањето на реформските заложби на нашата држава. Исто така, соговорниците размениле мислења за напредокот постигнат во однос на соработката со Советот на Европа и пост-мониторинг дијалогот со Република Македонија. Воедно, тие разговарале и за тековната политичка состојба во земјата и напредокот во спроведувањето на Договорот од Пржино, со цел имплементација на фер, демократски и слободни избори. За време на средбата било изразено заемното задоволство од досегашната соработка на Република Македонија со Советот на Европа, како и очекување истата да продолжи и во иднина.
| | веќе видена | слични

Претседателот на Владата на Република Македонија за спроведување на изборите, Емил Димитриев денеска се сретна со Лиза Кристоферсон и Валериј Гилечи, известители на Комисијата за почитување на обврските и заложбите на земјите членки на Советот на Европа, како и со генералниот директор на Меѓународниот центар за развој на миграциска политика Михаил Шпинделегер. На средбата, како што информира владината прес - служба, е поздравена соработката меѓу Македонија и Советот на Европа и е истакната заложбата и потребата за организирање на фер, кредибилни и демократски избори. Димитриев истакнал дека Владата работи со полн капацитет и презема мерки и активности кои се во насока на организирање на фер, кредибилни и демократски избори на 24 април и оти на секоја владина седница како прва предточка се врши разгледување и преглед на спроведувањето на овие мерки и активности. Двете страни разговарале за процесот на прочистување на избирачкиот список и во таа насока Димитриев нагласил дека постои секојдневна комуникација ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска се сретна со амбасадорот на Италија во Македонија, Масимо Белели. „На средбата се разговараше за спроведувањето на Договорот од Пржино и потребата од негова суштинска имплементација во интерес на Република Македонија и нејините граѓани. Претседателот Заев рече дека СДСМ останува посветена на процесите коишто треба да допринесат во создавањето на услови за одржување на слободни, фер и демократски избори во Македонија. Заев додаде дека Договорот од Пржино е единствена можност за излез на Македонија од политичката криза и само негово целосно спроведување може да создаде услови за одржување на фер и демократски избори“, стои во соопштението на СДСМ. „Без прочистување на Избирачкиот список и регулација на медиумскиот простор во Македонија не може да има фер, демократски и слободни избори. Остануваме посветени во процесите и очекуваме сите инволвирани страни да дадат придонес во интерес на Република Македонија“ рече Заев. Италијанскиот амбасадорот Белели го пренесе ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Го поздравувам усвојувањето на повеќе реформски закони, вклучително и Законот за јавно обвинителство. Нивната имплементација треба да го зајакне владеењето на ...
сите 788 | | | веќе видена

Разрешувањето на министерката за труд и социјала Рашела Мизрахи покажува дека моделот на Пржинска влада не функционира и треба да се размислува за негово ...
сите 372 | | | веќе видена

Последните докази обвинителката Вилма Русковска реши да не и ги открие на јавноста. Побара снимките кои тајно ги снимал осудениот Зоран Милевски Кичеец да се ...
сите 137 | | | веќе видена

Во албанскиот политички блок и на претстојните предвремени парламентарни избори ќе нема изненадување, барем кога станува збор за лидерското соочување кое ...
сите 183 | | | веќе видена

Пред седиштето на НАТО се прават последните подготовки за подигнување на знамето на Северна Македонија како 30. членка на Алијансата. Во неделата Собранието го ...
сите 303 | | | веќе видена

Втор ден социјалните мрежи горат по вчерашниот марш на СДСМ наречен „Чекориме за правда“ на кој присуствуваа присилени истомисленици и членови на СДСМ.Откако ...
сите 108 | | | веќе видена

Најпогодени од вирусот се старите лица, но и хронично болните, особено оние со дијабетес, кардиоваскуларни и респираторни болести. Од кинескиот Центар за ...
сите 295 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Изборите во април се клучни заради бегалската криза и евроинтергациите на државата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: